تلنگری مجدد در باب اهمیت و ضرورت نظارت

     موضوع نظارت و ضرورت به روز سازی و تقویت و توسعه سیستم نظارتی کشور در بخش ها و موضوعات مختلف چیزی نیست که مسئولین محترم کشور از اهمیت آن بی خبر باشند، چرا که این مهم، مقدمه شناسایی گلوگاه ها و مشکلات اداری و اجتماعی محسوب شده و به راحتی زمینه را برای پیشگیری و رفع موانع و بهبود شرایط برای استفاده بهینه از منابع و امکانات فراهم می سازد.

     به عبارت دیگر این موضوع و سایر روش های مرتبط با آن از جمله؛ کنترل، بازرسی، مونیتورینگ و پایش، به قدری حائز اهمیت است که در بسیاری از آیات و روایات و سخنان بزرگان و اهل علم مورد تاکید قرار گرفته و امام اول شیعیان، حضرت علی (ع) نیز به کرات در باب آن سخن گفته اند و لذا با جرآت می توان گفت که کلید حل بسیاری از معضلات اجتماعی را باید در توجه به این نکته فوق العاده مهم جستجو کرد، با این حال به نظر می رسد، نظارت، کنترل و بازرسی در نظام اداری کشور، همچنان موضوع مهجوری است که به روز سازی، نظامند سازی و تقویت و توسعه آن مورد غفلت قرار دارد.

      این در حالی است که پرداختن به این موضوع برای رفع فساد اداری آشکار و پنهان در سه قوه، می تواند احساس اطمینان مردم به مسئولین دلسوز در قوای سه گانه را مضاعف نموده و زمینه همکاری بیشتر آنان با دولت خدمتگذار را بیش از پیش فراهم سازد، بنابراین نباید به وضع موجود دل خوش داشت و به آن اکتفا کرد.

     اگرچه مفاسد و مشکلات اداری در کشور ما در قیاس با سایر کشورها بسیار ناچیز و محدود است اما همین مقدار از نظام اسلامی پذیرفته نسیت و لذا هم اکنون مباحث روزمره مطرح در سطح جامعه نشان می دهد که این مسئله یعنی بازنگری، ساماندهی و هدفمند نمودن سیستم کنترلی و نظارتی به یک انتظار اساسی از سوی مردم تبدیل شده است تا جایی که گروهی معتقدند؛ نه تنها توسعه سیستم نظارتی در سه قوه و بویژه قوه مجریه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است، بلکه بهتر است سه قوه بدون دخالت بر امور یکدیگر، بر هم نیز نظارت داشته باشند.

     علاقمندان می توانند جهت مشاهده سایر مقالات و همچنین پیشنهادات نگارنده در این زمینه، به بخش مقالات اجتماعی مراجعه نمایند.

                                                                            احمد رضا هدایتی

                                                                                 ۱۰/۹/۹۱

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. نقاد گفت:

  آقاجان دلت خوشه ها، کی به این حرفا توجه می کنه، ماشاالله بیشتر مسئولین ما به جای حل مشکلات مهم و اصلی مملکت دنبال کار سیاسی خودشان هستند و حتی گفته های رهبر هم نتیجه ندارد.همه تا به جایی می رسند خودشان را علامه دهر می دانند و دیگر خدا را هم بنده نیستند. اگر غیر این است شما بگید.
  خدانگهدار

  • احمد رضا هدایتی گفت:

   دوست عزیز سلام:
   از نظر حقیر نیز بخشی از فرمایش شما درست است، اما این موضوع عمومیت ندارد و لذا ما وظیفه داریم تا در حد امکان و از هر طریقی که می دانیم به مصلحت کشور است کمک نماییم تا روند پیشرفت کشور تسریع گردد.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.