پیشنهاد به شهرداری پردیس

 بسمه تعالی

 شهردار محترم شهر پردیس:

با سلام و آرزوی توفیق روز افزون برای تمامی خدمتگذاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی، پیرو مکاتبات قبلی پیشنهادات ذیل در راستای تسریع در روند رو به رشد توسعه شهری پردیس ارائه می‌گردد:

۱-    تدوین چشم انداز بلند مدت توسعه شهری پردیس بصورت علمی و با همکاری افراد متخصص و صاحبنظر.

۲-    بررسی و احصاء کاستی‌ها و نواقص قانونی که مانع از اجرای کامل و بموقع فعالیت‌های شهرداری گردیده و یا باعث کند شدن یا توقف فعالیت‌ها می‌گردد و ارجاع به مبادی قانونگذاری برای رفع نواقص مورد نظر (بطور رسمی و یا غیررسمی و بدون نام از طریق نمایندگان مجلس و سایر افراد تاثیر گذار) .

۳-    ضمن تاکید بر ضرورت توجه به امور زیربنایی و بنیادین شهر از جمله: طرح تعریض خیابانها و معابر، اصلاح هندسی گذرگاهها و حتی موضوعاتی مانند: ساخت مترو بعنوان مهمترین انتظار شهروندان، کشتارگاه صنعتی و یا مراکز فرهنگی که از اهمیت خاص خود برخوردار است، توجه به زیباسازی و امور روبنایی بمنظور ارتقاء روحیه مردم و همچنین اطلاع‌رسانی مناسب و بموقع در مورد فعالیت‌ها و طرح‌های اجرا شده و در دست اقدام بویژه در مورد اقدامات زیر بنایی و اساسی که کمتر در معرض دید عمومی قرار دارند، نیز ضروری است .

۴-    ایجاد سامانه تلفن گویا ( حتی المقدور یک عدد رند پیش بینی شود) برای دریافت شکایات و درخواست‌های مردمی در مورد امور مختلف شهری پردیس بویژه خدمات عمومی .

۵-    ایجاد نظام پیشنهادات در شهرداری برای دریافت پیشنهادات کارکنان و همچنین عموم مردم در راستای بهبود و توسعه شهری پردیس، با پیش بینی تشویقات مناسب برای جلب همکاری و ایجاد انگیزه .

۶-    فراخوان عمومی برای جلب و جذب همکار افتخاری در موضوعات مختلف از جمله: امور مربوط به زیباسازی شهر،‌ توسعه و نگهداری فضای سبز، تزئینات شهری، مراسم و مناسبت‌ها، ‌نظارت و بازرسی، ‌طراحی شهری، بررسی و رسیدگی به شکایات و حتی اموری مانند: استفاده از نظرات جامعه شناسی شهری، روانشناسی و … برای اجرای انواع پروژه های عمرانی، فرهنگی، زیباسازی شهری، کمک به مساجد، ایجاد جاذبه های توریستی و گردشگری، احداث و بازسازی پارکها، ساماندهی تابلوهای شهری و سایر موارد مشابه با همکاری افراد بسیجی و سایر افراد داوطلب و علاقمند با تشویق موردی و مقطعی در طول سال .

۷-    فراخوان عمومی برای مردمی کردن و استفاده از مشارکت عمومی در زمینه‌های مختلف ازجمله: نگهداری فضای سبز شهر، بیشترین ارتباط و همکاری با شهرداری، منظم ترین فرد یا سازمان در پرداخت عوارض، بهترین ایجاد کننده فضای سبز (در بیرون و حتی داخل منازل، ادارات و سایر موسسات)، معرفی محله برتر از جهات مختلف، فعال‌ترین شهروند در کمک به حفظ تمیزی محله، زیباترین نمای ساختمانی بویژه در مورد فروشگاه‌های مرکزی شهر و سایر امور مشابه با استفاده از ابزارهای تشویقی مانند: تخفیف در دریافت عوارض، معرفی شهروند نمونه، اهداء لوح سپاس و … .

۸-    تعیین یک روز در هر فصل برای پاکسازی و نظافت محیط و محله زندگی یا کسب و کار و در صورت لزوم شستشو و رنگ آمیزی در و دیوار ساختمان‌ها ( اعم از دولتی یا غیر دولتی ) با مشارکت متقابل مردم و شهرداری و با همکاری رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی و تبلیغ مناسب. (در حال حاضر آثار انواع دیوار نوشته،‌ شعارهای مجاز و غیرمجاز، ‌باقیمانده اطلاعیه انتخابات دوره های مختلف، انواع آگهی های تبلیغاتی، اطلاعیه فوت‌ افراد، انواع پارچه نوشته های جدید و قدیمی که بعضا مدتها با وضعیت نا مناسب رها شده اند و سایر موارد مشابه، روی دیوارهای نقاط مختلف بویژه خیابانهای هسته مرکزی شهر اراک به چشم می‌خورد) .

۹-    ایجاد یک شرکت تحت عنوان خانه کارگر یا آژانس کارگری و امثال آن برای صدور کارت مهارت و رتبه بندی و ساماندهی کارگران ساختمانی روز مزد در جهت تامین منابع انسانی مورد نیاز پیمانکاران و سایر  شهروندان به صورت نظامند با همکاری سایر دستگاهها مانند سازمان فنی حرفه ای.

۱۰-تدوین قوانین پیشگیرانه و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای جلوگیری استفاده غیرقانونی از در و دیوار و تأسیسات شهری برای تبلیغات و نصب اطلاعیه و … نیز ضروری است. البته باید به موازات این کار طراحی و نصب تابلوهای دیواری یا غیر دیواری در نقاط مختلف شهری برای نصب اطلاعیه و آگهی نیز مورد توجه قرار گیرد .

۱۱-نصب تابلوهای بزرگ تبلیغاتی در نقاط مختلف شهری بویژه در مبادی ورودی و خروجی بسیار مناسب است، اما باید حتی المقدور نکات جانبی از جمله: تناسب تابلو با محیط، اجتناب از شلوغ کردن بخش مرکزی شهر و بکار بردن انواع تابلوهای ناهمگون و با اشکال و ابعاد مختلف و همچنین رعایت اصل سادگی و قرینه سازی ضروری است .

۱۲-تهیه و انعکاس گزارش رادیو تلویزیونی و مطبوعاتی از آشفتگی ها و نابسامانی‌های ناشی از عدم رعایت ضوابط شهرنشینی توسط شهروندان مانند: (نصب انواع تابلوهای فروشگاهی و تبلیغاتی با ابعاد و اشکال مختلف، پلاکارد،‌ پوستر و اطلاعیه‌های ناموزون و رنگارنگ دفرمه که بعضاً از سال‌ها قبل بر در دیوار شهر، چهره زشتی را از شهر به تصویر کشیده است و یا نخاله و ضایعات ساختمانی و نیز تخلیه زباله در معابر و جوی آب و … مقایسه نابسمانیها و آشفتگیها با محیط‌های تمیز و منظم) .

۱۳-بررسی کارشناسی و تعیین ضوابط مناسب برای ساماندهی تابلو مغازه‌ها، موسسات و ادارات با همکاری اصناف ( مشابه ضوابط تابلو پزشکان) و همچنین تعیین شرایط مناسب برای نصب و بهره‌برداری انواع تابلوهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی الکترونیکی و غیرالکترونیکی تبلیغاتی .

۱۴-استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصین علوم مختلف مرتبط با امور شهری از جمله متخصصین جامعه شناسی، روانشناسی و حتی سیاسی و دینی در فعالیتها و برنامه های مختلف شهرداری، بویژه در موضوعاتی مانند: زیباسازی شهر، ‌فضای سبز، رنگ‌آمیزی تأسیسات شهری با اشکال و مدلهای مناسب، تزئینات شهری، مبلمان شهری و…) .

۱۵-تجدید نظر در نوع رنگ، نحوه طراحی و شکل رنگ‌آمیزی تأسیسات شهری مانند: پل‌ها، نرده‌ها، ‌تابلوها، دیوارها، اعم از (کاهگلی، سیمانی و آجری و…) جداول خیابان‌ها و… پس از بررسی‌های کارشناسی لازم .

۱۶-الزام دستگاه‌های دولتی مانند شرکت مخابرات و برق به تجدید رنگ‌آمیزی تأسیسات شهری ( پست‌های برق و تلفن و … ) با رعایت اصل سادگی.

۱۷-الزام مردم به تجدید رنگ‌آمیزی درب منازل، ‌فروشگاه‌ها، موسسات، شرکتها ودکه‌ های روزنامه‌ فروشی‌ و نیز رنگ آمیزی یا پاکسازی درب و دیوار از طریق اقدامات فرهنگی، ترغیبی، تشویقی، ‌اخطاری، ‌تهدیدی یا مشارکتی مانند: ( تامین رنگ مورد نیاز با قیمت مناسب با همکاری کارخانجات تولید رنگ و کمک شهرداری برای تأمین پمپ رنگ پاش یا وسایل بالابر یا معافیت از عوارض نوسازی در یک مقطع زمانی محدود و جریمه پس از پایان مهلت ) .

۱۸-تسریع در ایجاد خط اتوبوس رانی یا مینی بوس رانی و بخصوص تاکسیرانی داخل شهری  و همچنین برون شهری به نقاط مختلف تهران، رودهن و بومهن.

۱۹-گسترش و ساماندهی کیوسک‌های روزنامه و تنقلات از لحاظ شکلی، توزیع مناسب در نقاط مختلف شهری و سایر موارد.

۲۰-تشکیل تیم‌های ویژه نظافت و شستشوی شهری برای تمیزکردن و شستن تجهیزات و تأسیسات شهری شامل: چراغ‌های راهنما، تابلوهای راهنمای شهری و راهنمایی و رانندگی، نرده‌ها،‌ جداول خیابانها، پل‌ها، کیوسک‌ها، پست‌های مخابرات و برق، ‌تابلوهای تبلیغاتی و سایر موارد مشابه .

۲۱-تسطیح و حتی المقدور جدول‌بندی نقاط حاشیه‌ای شهر، بویژه فاز چهار که در حال ساخت و ساز می باشد.

۲۲-تشکیل تیم‌های ویژه تعمیراتی ( اضطراری ) برای رفع خرابی‌های ضروری یا جزئی شهری مانند: شکستگی پل‌ها، ‌تعمیر جداول، نرده‌ها، موزائیک‌ها یا لکه گیری آسفالت پیاده‌روها و … .

۲۳-توجه بیش از پیش به فرهنگ‌سازی و آموزش عمومی (بجای مقابله و یا رفع خسارات رفتارهای غیر شهروندی ناشی از ضعف آگاهی‌های مردم )، با همکاری رسانه‌ها بویژه صدا و سیما.

۲۴-توجه به ایجاد و احداث جاذبه‌های گردشگری در شهر پردیس مانند: نمایشگاه‌ دائمی، باغ پرندگان، موزه با موضوعات مختلف بویژه موزه، آکواریوم‌های عمومی با طراحی جدید، احداث باغ وحش، ‌طراحی و احداث نماد ویژه شهر پردیس بعنوان یکی از شهرهای جدید کشور و سایر اقدامات مشابه .

۲۵-برگزاری سفرهای کسب تجربه به شهرهای بزرگ و برتر کشور در امور شهری یا حتی سایر کشورها برای کارکنان همراه با اخذ گزارش از برداشت آنان در مورد علل یا مصادیق موفقیت و مقبولیت توسعه شهری در شهرها و کشورهای مورد بازدید و نظرخواهی در مورد قابلیت و چگونگی اجرای نتایج در پردیس.

۲۶- برگزاری همایش و نمایشگاههای مشترک با مشارکت و همکاری سایر شهرهای موفق در امور شهری، پذیرش میزبانی جشنواره ها، نمایشگاه‌های کشوری و حتی بین‌المللی و همچنین برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری اختصاصی، برای کمک به ارتقاء فرهنگ عمومی .

۲۷-بازدید از محلات مختلف شهری و برگزاری ملاقات عمومی، (یک روز مشخص هفته با اطلاع رسانی قبلی) در مساجد محلات مختلف شهر.

۲۸-با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، مردم نیاز به برنامه های ارتقاء دهنده روحیه و رفاه دارند و لذا ایجاد یک شهر همراه، پویا و پرنشاط، مستلزم ایجاد جاذبه های بصری مانند: پاکسازی، بهسازی و زیبا سازی پارکها، ایجاد و رسیدگی به فضای سبز معابر و سایر امـــور مشابه می باشد.

۲۹-انجام رایزنی های لازم با مسئولین استانی و کشوری و دعوت از آنان برای بازدید از شهر و جذب کمکهای مادی و معنوی و شناسایی و ایجاد منابع درآمدزا مانند، مجتمعهای تجاری، تابلوهای تبلیغاتی و امثال آن برای کمک به تامین بوجه مورد نیاز برای اجرای طرحهای مورد نظر.

۳۰-شهروندان باید بیاموزند که در اکثر موارد، زیبایی شهر و محیط را می توان در سادگی و اجتناب از نمادهای پر زرق و برق جستجو نمود و الزاما ضرورت ندارد برای تبلیغ یا ارائه چشم انداز ویژه از محیط کسب و کار یا زندگی، از همه ابزار و امکانات نا متجانس جدید و در دسترس، بصورت همزمان و یا در مکان نامناسب استفاده کرد و این نکته از موضوعاتی بشمار می رود که حتما نیاز به فرهنگ سازی دارد .

                                                                                                                 ومن الله التوفیق

                                                                                                               احمد رضا هدایتی

                                                                                                                   ۱۷/۲/۹۱

شما همچنین می توانید ...

۱ پاسخ

  1. شهرام باقرزاده گفت:

    با سلام احتراماً به استحضار میرسانم وضعیت حمل و نقل عمومی خصوصا صبح ها که به محل کار در تهران میرویم اصلا خوب نیست بالاخص مینی بوس ها بعد از نیم ساعت که در قسمت جلوی مجتمع هسا ساکنین منتظر هستند مینی بوس اصلا نمی ایسته تا مسافران رو سوار کنه و مستقیم به میدان عدالت میره خب تکلیف ما چیه آیا باید پیاده تا میدان عدالت بریم بعد راننده میگه که مسئول حمل و نقل به ما دستور میده تو راه مسافر سوار نکنیم (بین فاز چهار تا میدان عدالت) خب بهتر نیست لااقل مثل اتوبوس یه ایستگاههایی رو هم در نظر بگیرید بین فاز ۴ تا میدون عدالت که تکلیف مردم روشن بشه چون مسیر بعضی ها سه راه تهرانپارسه و نمیتونن از اتوبوس استفاده کنن در ماه من به خاطر این موضوع چند بار دیر به محل کارم میرسم چون وقتم رو صرف اومدن مینی بوس میکنم و بعد وا نمیایسته و مجبور میشم با تاکسی برم خواهشاً رسیدگی کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.