پیشنهادات مورد نظر برای شهرداری اراک:

 برادر ارجمند جناب آقای دکتر کریمی شهردار محترم اراک 

     با سلام و آرزوی توفیق روز افزون برای تمامی خدمتگذاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی، پیرو مذاکرات قبلی پیشنهادات ذیل در راستای تسریع در روند رو به رشد توسعه شهری اراک ارائه می‌گردد:

۱-    تدوین چشم انداز بلند مدت توسعه شهری اراک بصورت علمی و با همکاری افراد متخصص و صاحبنظر .

۲-    بررسی و احصاء کاستی‌ها و نواقص قانونی که مانع از اجرای کامل و بموقع فعالیت‌های شهرداری گردیده و یا باعث کند شدن یا توقف فعالیت‌ها می‌گردد و ارجاع به مبادی قانونگذاری برای رفع نواقص مورد نظر (بطور رسمی و یا غیررسمی و بدون نام از طریق نمایندگان مجلس و سایر افراد تاثیر گذار) .

۳-    ضمن تاکید بر ضرورت توجه به امور زیربنایی و بنیادین شهر از جمله: طرح تعریض خیابانها و معابر، اصلاح هندسی گذرگاهها و حتی موضوعاتی مانند: ساخت مترو، کشتارگاه صنعتی و یا مراکز فرهنگی که از اهمیت خاص خود برخوردار است، توجه به زیباسازی و امور روبنایی بمنظور جلب حمایت مردم و همچنین اطلاع‌رسانی مناسب و بموقع در مورد فعالیت‌ها و طرح‌های اجرا شده و در دست اقدام بویژه در مورد اقدامات زیر بنایی و اساسی که کمتر در معرض دید عمومی قرار دارند، نیز ضروری است .

۴-    ایجاد سامانه تلفن گویا ( حتی المقدور یک عدد رند پیش بینی شود) برای دریافت شکایات و درخواست‌های مردمی در مورد امور مختلف شهری اراک بویژه خدمات عمومی .

۵-    ایجاد نظام پیشنهادات در شهرداری برای دریافت پیشنهادات کارکنان و همچنین عموم مردم در راستای بهبود و توسعه شهری اراک، با پیش بینی تشویقات مناسب برای جلب همکاری و ایجاد انگیزه .

۶-    فراخوان عمومی برای جلب و جذب همکار افتخاری در موضوعات مختلف از جمله: امور مربوط به زیباسازی شهر،‌ توسعه و نگهداری فضای سبز، تزئینات شهری، مراسم و مناسبت‌ها، ‌نظارت و بازرسی، ‌طراحی شهری، بررسی و رسیدگی به شکایات و حتی اموری مانند: استفاده از نظرات جامعه شناسی شهری، روانشناسی و … برای اجرای انواع پروژه های عمرانی، فرهنگی، زیباسازی شهری، کمک به مساجد، ایجاد جاذبه های توریستی و گردشگری، احداث و بازسازی پارکها، ساماندهی تابلوهای شهری و سایر موارد مشابه با همکاری افراد بسیجی و سایر افراد داوطلب و علاقمند با تشویق موردی و مقطعی در طول سال .

۷-    فراخوان عمومی برای مردمی کردن و استفاده از مشارکت عمومی در زمینه‌های مختلف ازجمله: نگهداری فضای سبز شهر، بیشترین ارتباط و همکاری با شهرداری، منظم ترین فرد یا سازمان در پرداخت عوارض، بهترین ایجاد کننده فضای سبز (در بیرون و حتی داخل منازل، ادارات و سایر موسسات)، معرفی محله برتر از جهات مختلف، فعال‌ترین شهروند در کمک به حفظ تمیزی محله، زیباترین نمای ساختمانی بویژه در مورد فروشگاه‌های مرکزی شهر و سایر امور مشابه با استفاده از ابزارهای تشویقی مانند: تخفیف در دریافت عوارض، معرفی شهروند نمونه، اهداء لوح سپاس و … .

۸-    تعیین یک روز در هر فصل برای پاکسازی و نظافت محیط و محله زندگی یا کسب و کار و در صورت لزوم شستشو و رنگ آمیزی در و دیوار ساختمان‌ها ( اعم از دولتی یا غیر دولتی ) با مشارکت متقابل مردم و شهرداری و با همکاری رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی و تبلیغ مناسب. (در حال حاضر آثار انواع دیوار نوشته،‌ شعارهای مجاز و غیرمجاز، ‌باقیمانده اطلاعیه انتخابات دوره های مختلف، انواع آگهی های تبلیغاتی، اطلاعیه فوت‌ افراد، انواع پارچه نوشته های جدید و قدیمی که بعضا مدتها با وضعیت نا مناسب رها شده اند و سایر موارد مشابه، روی دیوارهای نقاط مختلف بویژه خیابانهای هسته مرکزی شهر اراک به چشم می‌خورد) .

۹-    ایجاد خانه کارگر برای ساماندهی کارگران ساختمانی با همکاری سایر دستگاهها مانند سازمان فنی حرفه ای.

۱۰-تدوین قوانین پیشگیرانه و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای جلوگیری استفاده غیرقانونی از در و دیوار و تأسیسات شهری برای تبلیغات و نصب اطلاعیه و … نیز ضروری است. البته باید به موازات اینکار طراحی و نصب تابلوهای دیواری یا غیر دیواری در نقاط مختلف شهری برای نصب اطلاعیه و آگهی نیز مورد توجه قرار گیرد .

۱۱-نصب تابلوهای بزرگ تبلیغاتی در نقاط مختلف شهری بویژه در مبادی ورودی و خروجی بسیار مناسب است، اما باید حتی المقدور نکات جانبی از جمله: تناسب تابلو با محیط، اجتناب از شلوغ کردن بخش مرکزی شهر (که در حال حاظر با توجه به بافت نامناسب شهری اراک بسیار آشفته به نظر می رسد) و بکار بردن انواع تابلوهای ناهمگون و با اشکال و ابعاد مختلف و همچنین رعایت اصل سادگی و قرینه سازی ضروری است .

۱۲-تهیه و انعکاس گزارش رادیو تلویزیونی و مطبوعاتی از آشفتگی ها و نابسامانی‌های ناشی از عدم رعایت ضوابط شهرنشینی توسط شهروندان مانند: (نصب انواع تابلوهای فروشگاهی و تبلیغاتی با ابعاد و اشکال مختلف، پلاکارد،‌ پوستر و اطلاعیه‌های ناموزون و رنگارنگ دفرمه که بعضاً از سال‌ها قبل بر در دیوار شهر، بخصوص در بخش‌های مرکزی شهر، چهره زشتی را از شهر اراک به تصویر کشیده است و یا تخلیه زباله در معابر و جوی آب و … مقایسه نابسمانیها و آشفتگیها با محیط‌های تمیز و منظم) .

۱۳-بررسی کارشناسی و تعیین ضوابط مناسب برای ساماندهی تابلو مغازه‌ها، موسسات و ادارات با همکاری اصناف ( مشابه ضوابط تابلو پزشکان) و همچنین تعیین شرایط مناسب برای نصب و بهره‌برداری انواع تابلوهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی الکترونیکی و غیرالکترونیکی تبلیغاتی .

۱۴-استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصین علوم مختلف مرتبط با امور شهری از جمله متخصصین جامعه شناسی، روانشناسی و حتی سیاسی و دینی در فعالیتها و برنامه های مختلف شهرداری، بویژه در موضوعاتی مانند: زیباسازی شهر، ‌فضای سبز، رنگ‌آمیزی تأسیسات شهری با اشکال و مدلهای مناسب، تزئینات شهری، مبلمان شهری و…) .

۱۵-تجدید نظر در نوع رنگ، نحوه طراحی و شکل رنگ‌آمیزی تأسیسات شهری مانند: پل‌ها، نرده‌ها، ‌تابلوها، دیوارها، اعم از (کاهگلی، سیمانی و آجری و…) جداول خیابان‌ها و… پس از بررسی‌های کارشناسی لازم .

۱۶-الزام دستگاه‌های دولتی مانند شرکت مخابرات و برق به تجدید رنگ‌آمیزی تأسیسات شهری ( پست‌های برق و تلفن و … ) با رعایت اصل سادگی.

۱۷-الزام مردم به تجدید رنگ‌آمیزی درب منازل، ‌فروشگاه‌ها، موسسات، شرکتها ودکه‌ های روزنامه‌ فروشی‌ و نیز رنگ آمیزی یا پاکسازی درب و دیوار از طریق اقدامات فرهنگی، ترغیبی، تشویقی، ‌اخطاری، ‌تهدیدی یا مشارکتی مانند: ( تامین رنگ مورد نیاز با قیمت مناسب با همکاری کارخانه رنگ روناس اراک و یا کمک شهرداری برای تأمین پمپ رنگ پاش یا وسایل بالابر یا معافیت از عوارض نوسازی در یک مقطع زمانی محدود و جریمه پس از پایان مهلت ) .

۱۸-ساماندهی کیوسک‌های روزنامه و تنقلات از لحاظ شکلی، توزیع مناسب در نقاط مختلف شهری و سایر موارد.

۱۹-ایجاد میادین میوه و تره بار ثابت و یا فراهم نمودن سازوکار لازم برای برگزاری نمایشگاه‌های یک روزه (جمعه بازار، شنبه بازار و …) در نقاط مختلف و مناسب شهر، بصورت گردشی و منظم (هر هفته یک روز خاص در یک محله) به منظور ساماندهی دست فروشان و تأمین نیاز شهروندان با همکاری ناجا و سایر دستگاه‌های ذیربط.

۲۰-تشکیل تیم‌های ویژه نظافت و شستشوی شهری برای تمیزکردن و شستن تجهیزات و تأسیسات شهری شامل: چراغ‌های راهنما، تابلوهای راهنمای شهری و راهنمایی و رانندگی، نرده‌ها،‌ جداول خیابانها، پل‌ها، کیوسک‌ها، پست‌های مخابرات و برق، ‌تابلوهای تبلیغاتی و سایر موارد مشابه .

۲۱-تسطیح و حتی المقدور جدول‌بندی نقاط حاشیه‌ای شهر، بویژه شهرکها که معمولاً در دوران گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

۲۲-تشکیل تیم‌های ویژه تعمیراتی ( اضطراری ) برای رفع خرابی‌های ضروری یا جزئی شهری مانند: شکستگی پل‌ها، ‌تعمیر جداول، نرده‌ها، موزائیک‌ها یا لکه گیری آسفالت پیاده‌روها و … .

۲۳-توجه بیش از پیش به فرهنگ‌سازی و آموزش عمومی (بجای مقابله و یا رفع خسارات رفتارهای غیر شهروندی ناشی از ضعف آگاهی‌های مردم )، با همکاری رسانه‌ها بویژه صدا و سیما.

۲۴-توجه به ایجاد و احداث جاذبه‌های گردشگری در شهر اراک مانند: نمایشگاه‌ دائمی، باغ پرندگان، موزه با موضوعات مختلف بویژه موزه فرش، آکواریوم‌های عمومی با طراحی جدید، بهینه سازی و زیبا سازی محیط باغ وحش ، ‌طراحی و احداث نماد ویژه شهر اراک بعنوان یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور با کمک کارخانجات در میدان امام (ره) و سایر اقدامات مشابه .

۲۵-برگزاری سفرهای کسب تجربه به شهرهای بزرگ و برتر کشور در امور شهری یا حتی سایر کشورها برای کارکنان همراه با اخذ گزارش از برداشت آنان در مورد علل یا مصادیق موفقیت و مقبولیت توسعه شهری در شهرها و کشورهای مورد بازدید و نظرخواهی در مورد قابلیت و چگونگی اجرای نتایج در اراک .

۲۶- برگزاری همایش و نمایشگاههای مشترک با مشارکت و همکاری سایر شهرهای موفق در امور شهری، پذیرش میزبانی جشنواره ها، نمایشگاه‌های کشوری و حتی بین‌المللی و همچنین برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری اختصاصی، برای کمک به ارتقاء فرهنگ عمومی .

۲۷-بازدید از محلات مختلف شهری و برگزاری ملاقات عمومی، (یک روز مشخص هفته با اطلاع رسانی قبلی) در مساجد محلات مختلف شهر.

۲۸-با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، مردم نیاز به برنامه های ارتقاء دهنده روحیه و رفاه دارند و لذا ایجاد یک شهر همراه، پویا و پرنشاط، مستلزم ایجاد جاذبه های بصری مانند: بهسازی و زیبا سازی پارکها، ایجاد و رسیدگی به فضای سبز معابر و سایر امـــور مشابه می باشد .

۲۹-شهروندان باید بیاموزند که در اکثر موارد، زیبایی شهر و محیط را می توان در سادگی و اجتناب از نمادهای پر زرق و برق جستجو نمود و الزاما ضرورت ندارد برای تبلیغ یا ارائه چشم انداز ویژه از محیط کسب و کار یا زندگی، از همه ابزار و امکانات نا متجانس جدید و در دسترس، بصورت همزمان و یا در مکان نامناسب استفاده کرد و این نکته از موضوعاتی بشمار می رود که حتما نیاز به فرهنگ سازی دارد .

                                                                                                                  ومن الله التوفیق

                                                                                                               احمد رضا هدایتی

                                                                                                                   ۱۰/۹/۸۷

 

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. مجید شفیعی گفت:

  اعلام یک سایت عمومی برای ارسال تصاویر نقاط ضعف شهر وپیشنهادات رفع ان ۲باز کردن حصار دور ورزشگاهها چرا باید برای ورزش از مردم و جوانان به زور پول اخذ کنند باشگاه دو میدانی ۵ مرداد یک روز در میان باز هست اون هم با یک نگهبان پولکی کهمن که۴۰ سالمه و ۱۰ سال دونده بودم رغبت ندارم برم چه بسا جوانانمون بخوان برن معتاد بشن شرایط محیا تره۳ایجاد ایستگاههای دوچرخه سواری مخصوصا برای دانشجویان اعم از پسر و دوختر تازه برای جابجایی میتوان از دوچرخه برقی نیز استفاده کرد از دانشگاه فلق به قنات۴ ایجاد فروشگاههای مخصوص شهرداری الان تمام کالاها را شرکتهای پخش ۴۰ درصد زیر قیمت مصرف کننده به مغازه داران میفروشند و معازه دار روی هر کالا ۴۰ درصد سود مبرد )من خودممدیر شرکت پخشم()

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقای شفیعی سلام:
   با تشکر: پیشنهادات شما جهت رویت مسئولین محترم عیناً روی سایت قرار گرفت، امیدوارم مورد توجه قرار گیرد.
   موفق باشید-یاعلی

 2. یوسفی گفت:

  لطفا به آسفالت نا مناسب مسیر میدان سردشت به بیمارستان امیرالمومنین و دانشگاه علوم پزشکی رسیدگی کنید.ممنون

 3. علیرضا مصلحی نیک گفت:

  با سلام خدمت برادران و مسولین شهرداری اراک به نظر من در شهر اراک چنگل ها و پارکهای بسیاری است لیکن خیلی از این جگلها منبع. الودگی شده ویا چندبان توسط به دقت ابیاری بهینه نمی شوند و یا علف های هرز که خشک می شوند خطر اتش سوزی را افزایش میدهد حال اگر زیز این درختان ما گیاهانی چون نخود و لوبیا وبا عدس و نخود فرنگی و در مکانهای که افراد متفرقه کمتر. حضور دارند توت فرنگی هویج سیب زمینی ویا پیاز واز این دست محصولات کشت میکردیم و انها را با همان افراد فضای سبز و پارک بان اجاره میدادیم. هم درامد زایی موثری داشت و هم این افراد تلاش بشتری داشتند # من چندین نظر جالبی از این دست دارم هم درامد زایی و هم هدر نرفتن اب. وهم جلوگیری از اتش سوزی و از بین رفتن علف هرز و غیره و غیره میشود

 4. علیرضا مصلحی نیک گفت:

  نام در فرهنگ ایرانی بسیار پر محتوا و ارزش مندی است یک اسم فرهنگ یک منطقه و یا شهر را نشان می دهد ما این همه افراد مشهور در دنیا و کشور مان داریم که خود می تواند عامل انگیزه برای حتی جستجوی علمی توسط دانش اموزان و اینده انها باشد مانند اگر اسه خیابانی را بگذاریم ابودیحان بیرونی و کپرنیک و گالیله و افلاطون وارسطو چون بعضی از اسم خیابانها محلی تا حدی زشت ویا باعث تمسخر میشوند مانند شنکش واز این دست مثلا اگر اپولو باشد هزاران دانش اموز روزانه وقتی به مدرسه می رود با خود بگوید چرا ما روزی ان نباشیم وشاید و من حتم می دانم یکی از انها خواهند شد شاید ان فرد فرزند شما باشد ودانشمند بزرگی بشود پس همه فرزندان ما هستند پس نام های زیبا برای خیبانها و کوچه ها بگذاریم و یا یا عشق به وطن مانند ارش کمانگیرو یا شاه عباس کبیر ویا شاه اسماعیل بنیانگذار حکومت شیعه در ایران حال شمااین همت بزرگ با نام بزرگ گذاشتن خود را بزرگ تاریخ کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.