این یک جنگ واقعی است

     طی۳۷ سال گذشته دشمنان این مرز و بوم انواع توطئه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و امنیتی ازجمله؛ بمب‌گذاری، ترور، کودتا، ایجاد بحران‌های اجتماعی از طریق شایعه‌پراکنی و ایجاد اختلاف و تفرقه بین پیروان مذاهب اسلامی و اقوام ایرانی و نیز بحران‌های امنیتی مانند؛ درگیری‌های کردستان، جریان خلق عرب در خوزستان، اقدامات تروریستی در سیستان و بلوچستان، عملیات منافقین در آمل، غائله گنبد و سرانجام جنگ تحمیلی و بمباران و گلوله‌باران مناطق مسکونی و صنعتی و پس از آن اغتشاشات انتخاباتی و سیاسی در برخی از شهرهای ایران را به کشور ما تحمیل کرده‌اند.

      همزمان، با اقداماتی مانند؛ بلوکه کردن دارایی‌های ایران، تحریم اقتصادی، ایجاد اختلال در چرخه تولید و تجارت کشور، نسبت دادن انواع اتهامات سیاسی و حقوقی مانند؛ حمایت از تروریست، نقض حقوق‌ بشر و حتی پول‌شویی و نهایتاً اتهام تلاش ایران برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی و بمب هسته‌ای، نهایت توان خود را برای تحت فشار قرار دادن دولت و ملت شریف ایران و سرنگونی انقلاب اسلامی به‌کار برده‌اند.

     اگرچه با عنایت الهی و به لطف حضور هوشیارانه مردم فهیم و انقلابی ایران، دشمن در هیچ‌یک از این موارد نتوانسته به نتیجه قطعی دست پیدا کند، اما با استناد به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(دامت برکاته) و با اتکاء به آمارهای تکان دهنده مندرج در گزارش‌های منتشره از سوی دستگاه‌های ذیربط از جمله؛ مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، بهزیستی و سایر مراجع ذیربط، با اطمینان می‌توان گفت؛ که آثار تخریبی شبیخون فرهنگی، نفوذ فرهنگی یا جنگ نرم دشمن به مراتب بیشتر و عمیق‌تر از تمام موارد فوق بوده است.

     امام خامنه‌ای در تاریخ ۴/۹/۸۹ در تعریف جنگ نرم چنین بیان کرده‌اند: «جنگ نرم؛ یعنی جنگ به وسیله‌ ابزارهای فرهنگی، به وسیله نفوذ، به وسیله دروغ، به وسیله شایعه‌پراکنی؛ با ابزارهای پیشرفته‌ای که امروز وجود دارد، ابزارهای ارتباطی‌ای که ده سال قبل و پانزده سال قبل و سی سال قبل نبود، امروز گسترش پیدا کرده. جنگ نرم یعنی ایجاد تردید در دل‌ها و ذهن‌های مردم.»(۴/۹/۸۸)

     ایشان در رابطه با اهداف دشمن در این زمینه نیز در تاریخ ۲/۷/۹۰ در جمع روحانیون شیعه و اهل سنت کرمانشاه می‌فرمایند: «شیطانِ امروز که از راه اینترنت و ماهواره و روش‌های ارتباطیِ مدرن و فوق مدرن سراغ شما می‌آید، حرف‌های مدرنی هم دارد؛ سخت‌افزارش را مدرن کرده، نرم‌افزار مدرن هم دارد. شبهه‌آفرینی دارد، اخلال در عقیده دارد، ایجاد تشویش در ذهن دارد، تزریق ناامیدی دارد، ایجاد اختلاف دارد.»

     این در حالی است که؛ ظاهراً برخی از خانواده‌ها و گروهی از افراد جامعه و حتی برخی از مسئولین ذیربط همچنان در خواب غفلت بسر می‌برند و هنوز از عمق فاجعه بی‌خبرند و یا به علل مختلف از جمله؛ ضعف‌های اعتقادی، کم کاری و ناتوانی در انجام وظایف پیشگیرانه و اجرای برنامه‌های پیشدستانه و سایر دلایل مشابه، وضعیت را عادی جلوه داده و یا تظاهر به بی‌اطلاعی می‌کنند.

     برای درک بهتر موضوع کافی است ضمن توجه به علل کینه‌ورزی و عداوت‌های صورت گرفته از سوی استکبار، آمار ناهنجاری‌ اخلاقی و اجتماعی حدود سه دهه اول انقلاب اسلامی با آمار و اطلاعات جهشی مربوط به ناهنجاری‌های یک دهه اخیر یعنی مقطعی از تاریخ انقلاب اسلامی که میهمانان فاسد و ناخوانده اعزامی از سوی دشمن و به‌عبارت دیگر، آنتن‌های ماهواره‌ای، اینترنت و فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای ساخته و پرداخته غرب به این سرزمین پا گذاشتند، مورد واکاوی و مقایسه قرار گیرد.

     برای آگاهی بیشتر، لازم است نگاهی گذرا داشته باشیم به میزان حضور و نفوذ میهمانان مورد اشاره در جامعه و خانه و زندگی مردم، میهمانانی که در پاره‌ای از موارد می‌توانستند و هم‌اکنون نیز می‌توانند به شکل کنترل شده و با محتوایی آموزنده و در عین‌حال متناسب با ارزشهای اسلامی- ایرانی در خانه مردم حضور پیدا کنند و برای تکمیل این نگاه، کافی است قیاسی منصفانه داشته باشیم به موضوعاتی مانند؛ سبک زندگی ده سال پیش نسبت به حال‌حاضر و تغییر و تحولاتی که طی این مدت در این زمینه رخ داده است.

الف- ضریب نفوذ ماهواره:

     هم اکنون در ۱۵۹ مدار تلویزیونی موجود در کل جهان، بیش از ۲۰۳ ماهواره تلویزیونی فعال است، از این تعداد، امواج حدود نیمی از آنها یعنی بیش از ۱۰۰ ماهواره‌ در ۸۰ مدار آن، در ایران قابل دریافت است، این تعداد ماهواره، امکان تماشای حدود ۱۸۰۰۰ شبکه تلویزیونی را در ایران فراهم می سازد که حدود ۲۰۰۰ تای آنها با رسیورها و دیش‌های معمولی دریافت می‌شوند.

     از مجموع شبکه‌های تلویزیونی مذکور که اکثراً به شکل ۲۴ ساعته برنامه پخش می‌کنند، حدود۳۸۰ شبکه به رقص و آواز، ۱۲۲ شبکه به پخش انواع فیلم‌های مستهجن و غیر اخلاقی، ۲۵۰ مورد آن به کودک و نوجوان و بقیه به سایر موضوعات مانند؛ مسائل سیاسی، ورزش یا فیلم‌های مستند اختصاص دارد، از این گروه ۲۵۳ شبکه با استفاده از زبان فارسی یا زیرنویس فارسی، مخاطبان عمدتاً ایرانی را هدف قرار داده‌اند و از این تعداد نیز؛ حدود ۷۴ شبکه نمایش مد لباس و لوازم آرایش، ۵۹ شبکه نمایش فیلم‌ها و سریال‌های غیر اخلاقی و بدآموز و تعداد قابل توجهی نیز ارائه هدفمند برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان و مباحث سیاسی و اعتقادی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

     اظهارات مسئولین ذیربط و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد، به‌طور میانگین ۶۹% یعنی حدود ۵۵ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران به نوعی از برنامه‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کنند.

ب- ضریب نفوذ فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی:

     بر اساس آمار اعلام شده توسط وزارت ارتباطات، تعداد کاربران ایرانی اینترنت در شش ماه نخست سال۱۳۹۲ حدود ۴۱ میلیون نفر بوده است. این در حالی است که پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) می‌گوید حدود ۸۵% کاربران ایرانی فعال در اینترنت، عضو شبکه‌های اجتماعی هستند. با محاسبه‌ای ساده می‌توان گفت بر اساس آمارهای رسمی حدود ۳۵میلیون ایرانی یا به عبارتی با احتساب جمعیت ۸۰ میلیونی ایران، حدود ۴۷% ایرانیان از طریق؛ رایانه، تبلت یا تلفن همراه عضو شبکه‌های اجتماعی هستند. همچنین بررسی‌ها بیانگر آن است که متأسفانه حدود ۵۴% از کاربران در جستجوی تصاویر مستهجن وارد این عرصه می‌شوند.

ج- ضریب نفوذ بازی‌های رایانه‌ای:

     اظهارات مسئولین ذیربط از جمله؛ گزارش جانشین پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا نشان می‌دهد که در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیون ایرانی، کاربر بازی‌های رایانه‌ای هستند و مدیرکل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای کشور نیز اثربخشی بازی‌های رایانه‌ای را بیش از تولیدات سینمایی و تلویزیونی دانسته و می‌گوید؛ اکثر کاربران ایرانی به‌طور میانگین روزانه حداقل ۲ ساعت و در پاره‌ای از موارد تا بیش از ۱۶ ساعت از وقت خود را تا پاسی از شب به بازی‌های رایانه‌ای اختصاص می‌دهند و این بدان معناست که هر روز حدود ۴۰ میلیون نفر ساعت و ماهانه ۱۲۰۰ میلیون نفر ساعت از وقت مفید آینده‌سازان کشور و نیز جوانان و نوجوانان و حتی بزرگسالان و به تعبیر دیگر، نیروی کار ایران اسلامی صرف این‌گونه ابزار می‌شود.

آثار و پیامدهای تخریبی فضای مجازی بر جامعه:

     طبیعی است که این هجمه سنگین و حضور گسترده تبعات و پیامدهای منفی متعددی را در ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی و حتی سیاسی و اقتصادی در جامعه برجای گذاشته که مهمترین آنها در موضوعاتی مانند: تغییر منفی و معکوس نسبت رشد ازدواج و طلاق، گسترش مفاسد اخلاقی، عادی شدن خیانت همسران به یکدیگر، شیوع پدیده فرار دختران، ترویج مجدد و افزایش میزان مصرف مشروبات الکلی و شرب خمر، گسترش مصرف مواد مخدر و اعتیاد، گسترش عرفان‌های کاذب و در نهایت تغییر کاملاً محسوس سبک زندگی، به راحتی قابل لمس و رؤیت است.

     از آنجا که جنگ فرهنگی و به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ شبیخون فرهنگی از سال‌ها پیش به شکل پنهان و نامحسوس آغاز شده و دامنه نفوذ خود را به‌تدریج گسترش داده است، لذا کارشناسان و متخصصین حوزه جنگ نرم، مبارزه در این حوزه را به مراتب پیچیده‌تر و سخت‌تر و در عین‌حال پیامدهای آن را خطرناک‌تر از جنگ نظامی معرفی نموده و قدرت تخریبی و درازمدت ابزار و روش‌های مورد استفاده در آن را از قدرت تخریبی توپ و تانک و موشک و حتی بمب اتمی بیشتر می‌دانند.

     با این توضیحات انتظار می‌رود، خانواده‌ها با کنترل بیشتر و حتی ایجاد محدودیت در میزان دسترسی فرزندانشان به ابزاری مانند؛ ماهواره، تلفن همراه (به‌ویژه تلفن‌هایی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند)، تبلت و رایانه و مسئولین ذیربط نیز با بهره گرفتن از نظرات کارشناسان ذیربط، موضوع فرهنگ‌سازی و همچنین موضوع مقابله، پیشگیری و تهیه و اجرای برنامه‌های بازدارنده و برتری‌ساز در این زمینه را بیش از پیش مورد توجه قرار داده و به‌طور جدی در دستور کار خود قرار دهند.

      باید باور کنیم، با توجه به این‌که به تأیید کارشناسان مسائل آموزشی در حال حاضر این ابزار (به‌خصوص تلفن همراه) هیچ‌گونه کاربرد علمی برای دانش‌آموزان ندارد، لذا ایجاد محدودیت در میزان دسترسی کودکان به این امکانات (حداقل تا قبل از سن بلوغ) نه تنها لطمه‌ای به وضعیت تحصیلی آنها وارد نخواهد ساخت، بلکه امکان تمرکز بیشتر بر کسب علم و تقویت بنیه علمی نسل آینده کشور و در واقع امیدهای انقلاب را در پی خواهد داشت.

بدیهی است؛ حفظ ارتباط تلفنی والدین با فرزندان در مواقع ضروری، همچنان از طریق تلفن‌های همراه معمولی (نسل اول) امکان پذیر است.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۲۴/۷/۹۴

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

  1. مومن شهبری گفت:

    سلام…..خدافوت مقالات که می نویسی فوق العاده است پیشنهادمی کنم همه رادرقالب یک کتاب تدوین وچاپ کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *