پیشنهادات مربوط به حوزه فعالیتهای سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

بسمه تعالی

گزیده متن نامه ارسالی به دستگاه‌های مختلف دولتی در قوه سه‌گانه

رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

     با سلام و احترام و آرزوی توفیق روز افزون برای تمامی خدمتگذاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بویژه جنابعالی، همانگونه که مستحضرید کشور ایران در ابعاد مختلف ثروتمندترین کشور بالقوه جهان به‌شمار می‌رود و اکتشافات، اختراعات متعدد و متنوع و خدمات فراوان علمی دانشمندان ایران باستان به جهان و نیز دستاوردهای و پیشرفت‌های عظیم و شگرف علمی در دوران انقلاب اسلامی نیز ثابت کرده که کشور ما از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای برای سرعت بخشیدن مضاعف به مسیر رشد و تعالی همه‌جانبه در بخش‌های مختلف برخوردار است.

در این راستا بدیهی است؛ چنانچه مرجعیت علمی و عملی ایران در سطح جهان هدف و مبنای کار قرار گیرد و شرایط لازم برای استفاده بهینه و اصولی از همه ظرفیت‌های مورد اشاره فراهم گردد، امکان سرعت بخشیدن به این حرکت پرشتاب بیش از پیش فراهم خواهد شد.

به همین منظور علاوه بر پیشنهادات مشترک و عمومی که برای رئیس جمهور محترم و همه دستگاه‌های دولتی ارسال شده است، موارد ذیل نیز به عنوان پیشنهادات اختصاصی برای آن دستگاه محترم تقدیم می‌شود، لذا ضمن اعلام آمادگی برای توضیح حضوری، خواهشمند است دستور فرمایید، موضوعات ارسالی مورد بررسی قرار گرفته و حتی‌المقدور اینجانب را نیز از نتیجه اقدامات صورت گرفته آگاه نمایند.

توضیح: برای ملاحضه نامه و پیشنهادات مشترک و عمومی و نیز مواردی در مقاطع مختلف به شکل اختصاصی ارسال شده می‌توانید، به متن نامه ارسالی برای رئیس جمهور محترم و یا نامه پیشنهادات مشترک و عمومی که به شکل مستقل در بخش پیشنهادات همین سایت ارائه شده مراجعه بفرمایید.

احمد رضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

اواخر سال ۱۳۸۶

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

ط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

 • پیگیری و کمک به تاسیس دانشگاه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی با گرایشهای مختلف مانند: هتلداری، کاوشگری، حراست، مرمت آثار باستانی و تاریخی، توسعه صنایع دستی و…. .
 • افزایش سرمایه گذاری خارجی برای تقویت و توسعه مراکز و برنامه های فرهنگی برون مرزی مانند: برگزاری و افزایش جشنواره ها، سمینارها، نمایشگاههای فرهنگی وتبلیغاتی برون مرزی و بین المللی، چاپ و انتشار کتب اسلامی و فرهنگی به زبانهای مختلف، ایجاد مجتمعهای فرهنگی در سایر کشورها، افزایش تعداد رایزنهای فرهنگی، دعوت از سازمانها و افراد خارجی وموثر در انتقال فرهنگ و ارزشهای اسلامی به خارج از کشور، ساخت و نمایش فیلم، تقویت برنامه های ماهواره ای و سایر اقدامات مشابه با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت امور خارجه و صدا و سیما برای معرفی ایران اسلامی و جاذبه های گردشگری آن.
 • فراخوان عمومی برای ارائه طرح و پیشنهاد برای توسعه گردشگری و جذب همکار افتخاری از اقشار مختلف بخصوص کودکان برای حفاظت ازمیراث فرهنگی کشور و برگزاری انواع برنامه های فرهنگی، آموزشی و توجیهی، برای افراد و نهادهای اجتماعی موثر در مسائل گردشگری و میراث فرهنگی، در صنوف و اقشار مختلف جامعه اعم از دولتی یا خصوصی، توسط میراث فرهنگی استانها و شهرستانها .
 • فراخوان برای ایجاد وبلاگهای خصوصی یا محلی و منطقه ای توسط افراد علاقمند و ترجیحا ایجاد یک سایت متمرکز با مدیریت سازمان برای معرفی تصویری و غیر تصویری جاذبه های گردشگری ( اعم از طبیعی، تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی و… ) شهرها و روستاهای مختلف کشور از دریچه دوربین، با کمک عموم مردم بومی و غیر بومی علاقمند، در قالب یک مسابقه سراسری و در قالب یک روش نظامند و یکسان و با چارچوب مشخص شامل: ارائه نقشه محل، ارائه تصویر محل از زوایای مختلف، درج مشخصات کامل جغرافیایی، وضعیت جوی در فصول مختلف، امکانات رفاهی و… با مدیریت و نظارت سازمان ( ویژگیهایی مانند فاصله محل عکسبرداری، مقیاس و نوع نقشه و سایر مشخصات باید قبلا در قالب و قواره یکسان و هماهنگ توسط سازمان تعیین و تعریف شود) .
 • ایجاد سایت اینترنتی اختصاصی سازمان برای معرفی تصویری و غیر تصویری ایران و دستاوردهای انقلاب اسلامی به جهانیان در ابعاد مختلف علمی، اجتماعی، سیاسی، مذهبی، فرهنگی، اقتصادی و در موضوعات مختلف مانند: نقش زنان در جامعه، زندگی شهری و روستایی، جایگاه تکنولوژی، جاذبه های مختلف گردشگری ، ایران از دریچه دوربین و… .
 • چاپ کتاب و تهیه فیلم ویژه جهانگردان خارجی برای معرفی اجمالی ایران و اسلام و جاذبه های آن در بخشهای مختلف، متناسب با شرایط مخاطبین و ترجیحا با استفاده از تصاویر جذاب بصری و هدیه به جهانگردان و میهمانان خارجی در مبادی خروجی یا ورودی کشور بصورت ( CD).
 • برگزاری نشستهای فرهنگی و هنری بمنظور طراحی روشها و تهیه برنامه های شاد، مفرح، مشروع ومنطقی، برای جایگزینی بجای برنامه های غیر قانونی، نامشروع و مطرود مورد استفاده در برخی تورهای گردشگری و فرهنگ سازی نوین در این زمینه از طریق ساخت فیلمهای مختلف و یا سایر روشهای قابل اجرا وفراگیر(برنامه های جایگزین و جدید بجای نبایدها و محدودیتها).
 • تسریع در خصوصی سازی و ایجاد و استفاده بیشتر از ظرفیتهای بخش خصوصی برای اجرای پروژه های کاوشگری و نیز حفاظت از میراث فرهنگی و بویژه تقویت و توسعه مراکز غیر دولتی در بخشهای مختلف، بویژه   تحقیقاتی و مشاوره ای در این زمینه.
 • رتبه بندی تمام مراکز توریستی، خدمات رفاهی، فرهنگی و آموزشی وابسته از طریق تقویت نظام بازرسی و نظارت و همچنین ایجاد سامانه نظر سنجی سالم و هدفمند از مردم و سایر افراد ذینفع یا ذیربط، در تمام مراکز مذکور، برای ارزیابی عملکرد زیر مجموعه و با استفاده از شیوه های مناسب و علمی، بمنظور اعمال کاهش یا افزایش مزایای بهره وری کارکنان هر مرکز، با لحاظ نتایج ارزیابی های سازمانی و نظرات مردمی در مورد عملکر و وضعیت مرکز مورد نظر که ممکن است متناسب با نمره مکتسبه، در مقاطعی منجر به افزایش و در زمانی دیگر منجر به کاهش مـزایای بهره وری و متقابلا مزایای حقوقی کارکنان شود.
 • ارائه گزارشهای مقایسه ای و تحلیلی جامع و قابل فهم برای عموم جامعه، از دستاوردهای سازمان در سنوات مختلف انقلاب اسلامی، نسبت به قبل از انقلاب، از طریق سایتهای اینترنتی، برنامه های تلویزیونی و سایر ابزار، مانند مطبوعات.
 • تشدید قوانین و تقویت نهادهای محافظ میراث فرهنگی کشور در بخشهای مختلف.
 • طراحی و پیاده سازی نظام پیشنهادات، انتقادات، پاسخگویی برون سازمانی در تمامی دستگاههای وابسته و ایجاد شبکه عیون افتخاری در تمام سطوح، بمنظور جمع آوری و بررسی و استفاده از اخبار تجاوزات به میراث فرهنگی و همچنین استفاده از نظرات مردمی در مورد خدمات بخش گردشگری و میراث فرهنگی و کمک به ارزیابی مراکز مذکور، بطور سلسه مراتبی و هدفمند همراه با تشویق و ترغیب مردم برای مشارکت در طرح .
 • طراحی و پیاده سازی نظام پیشنهادات درون سازمانی در تمام مراکز وابسته بمنظور جمع آوری و خرید و استفاده از پیشنهادات، طرحها، ایده ها و ابتکارات مردمی و سازمانی در زمینه های مختلف اعم از فرهنگی ، هنری ، تبلیغاتی و…، در تمامی دستگاههای وابسته و در تمامی سطوح .
 • تلاش در جهت فرهنگ سازی و مردمی کردن حفاظت از میراث فرهنگی با مشارکت و همکاری رسانه ها، با توجه به اینکه همیشه هزینه آموزش و فرهنگ سازی از هزینه پیشگیری و مقابله کمتر است .
 • ترغیب افراد متمکن و خیر یا علاقمند برای سرمایه گذاری در زمینه گردشگری و برگزاری جشنواره های فرهنگی برای تشویق (مشابه جایزه نوبل یا جشنواره خوارزمی) و تشویق و حمایت از محافظین مردمی میراث فرهنگی و مبتکران و سایر اندیشمندان و نخبگان عرصه گردشگری و میراث فرهنگی، با سرمایه گذاری مناسب مالی ، مطابق با ارزشهای اسلامی .
 • اولویت به ارتقاء وایجاد تعادل و توازن منطقی در تامین نیازهای مادی و تشویق مراکز توریستی و محققین عرصه کاوشگری و حراست از میراث فرهنگی، متناسب با شان و منزلت فرهنگ و هنر در اسلام.
 • ایجاد سازوکار لازم برای گنجاندن جاذبه های اختصاصی توریستی ایران مانند: کویرها، قنوات موجود در نقاط مختلف کشور یا زندگی عشایری، در فهرست موضوعات گردشگری، بخصوص برای گردشگران خارجی و ساخت هتل باطراحی ویژه متناسب با شرایط کویری در مناطق مذکور ( برای مثال استفاده از سقف متحرک یا شیشه ای برای رویت آسمان در شب و سیستم سرمایشی و گرمایشی طبیعی یا سیستم نگهداری آب بصورت سنتی و …) .
 • تقویت و توسعه سیستم بسیار مهم کنترل ، نظارت و بازرسی در تمام دستگاه ها و در تمام سطوح مراکزو دستگاه های وابسته و حتی در بخش خصوصی با پیش بینی سازو کار لازم برای نظارت مستمر، اصولی و هدفمند بر عملکرد دستگاهها، با پیش بینی نظارت عالی بر کار دستگاههای نظارت کننده، با توجه به توصیه های مؤکد اسلامی و اثر بخشی و اهمیت فوق العاده موضوع .
 • تقویت و ارتقاء همه جانبه نظام اطلاع رسانی و تبلیغات برون مرزی برای معرفی توانمندیها ، ظرفیتها و ویژگیهای مثبت و منحصر بفرد انقلاب اسلامی در زمینه پذیرش توریست و رفع شبهات و آثار سوء تبلیغات دشمنان با استفاده از تمام امکانات موجود، از جمله اینترنت، امکانات بخش دیپلماسی و سفارتخانه های ایران در خارج از کشور و سایر روشها و امکانات داخلی و خارجی از جمله خرید بخشی از وقت رسانه های تصویری در کشورهای خارجی یا برگزاری نمایشگاهها و جشنوارهای فرهنگی، علمی و آموزشی و سایر روشها .
 • اهمیت قائل شدن برای بررسی و مطالعه و شناخت نقاط ضعف و قوت طرحها و برنامه ها و آثار و پیامدهای دراز مدت و کوتاه مدت تصمیمات متولیان بخش گردشگری و میراث فرهنگی کشور قبل از ابلاغ و اجرا، با مشارکت و نظر خواهی از افراد ذیربط در بخش دولتی و خصوصی واجتناب از تعجیل و افراط و تفریط در تصمیم گیریها ی کلان و دراز مدت در تمام زمینه ها و موضوعات ذیربط.
 • ایجاد شرایط لازم بــرای راه انـــدازی و تقویت و توسعه مراکز مطالعاتی، تحقیقاتی و مشاوره ای خصوصی بمنظور واگذاری و تامین بخشی از نیازهای بخش گردشگری و میراث فرهنگی از طریق استفاده از ظرفیتهای موجود در این بخش .
 • تنظیم استراتژیهای دراز مدت ( چشم انداز، راهبردها، تاکتیکها و … ) در هر بخش از فعالیتهای گردشگری و میراث فرهنگی و برای هر سطح از نظام اداری سازمان در سطح کشور، استانها، شهرستانها، و حتی بخشهای روستایی.
 • نگاه همه جانبه و ایجاد تعادل و توازن در توجه همزمان به برنامه ها و نیازهای، گردشگری و میراث فرهنگی در شهرها و روستا .
 • اعمال جدی قانون در تمام موضوعات از جمله، برخورد جدی با تخلفات مربوط به تجاوز و سوء استفاده از میراث فرهنگی و حتی اداری و همچنین مشاغل کاذب فرهنگی و سخت کردن شرایط برای زندگی غیر ضروری متخلفین در شهرهای بزرگ .
 • ایجاد بازارچه های سیار صنایع دستی در نقاط مختلف شهرها با همکاری شهرداریها و یا ایجاد فروشگاههای متمرکز تولید و عرضه صنایع دستی شهرستانها در مراکز استانها برای توسعه و احیاء صنایع دستی بعنوان میراث فرهنگی.
 • پیش دستی و تسریع در شناسایی و معرفی و ثبت مفاخر ( دانشمندان و شعرا ) و اماکن تاریخی و سایر میراث فرهنگی کشور در یونسکو و … .

 


شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. حسن شهباز ـ همدان گفت:

  امور فرهنگی تنها به گردشگری و جذب توریسم خلاصه نمی شود. بلکه در موضوع فرهنگی بایستی به آموزه های اخلاقی و رفتاری توجه گردد.

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقای شهباز سلام:
   فرمایش شما کاملاً صحیح است و بنده هم در سایر بخشهای سایت به این موضوع اشاره کرده ام. در هر حال از اظهار نظر شما متشکرم.
   موفق باشید – یا علی

 2. یک هموطن یک پیشنهاد گفت:

  – تحقیق درخصوص فرایند مطالعاتی تا اجرایی شدن طرح های بازآفرینی در نمونه های موفق و ناموفق پیشین (ایران و جهان) و بررسی علل موفقیت و یا شکست طرح¬ها از نظر مردم ، مسئولین ، سرمایه¬گذارن و طراحان وارائه خلاصه نتایج تحلیل¬ها .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   هموطن گرامی سلام:
   ضمن تشکر، پیشنهاد شما جهت رویت مسئولین محترم روی سایت قرار گرفت.
   موفق باشید
   یاحسین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.