اگر مدیریت انقلابی باشد

     ابتدای امسال نیز مانند سنوات گذشته، آغاز سال متبرک بود با سخنان مهم و ارزشمند رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، سخنانی که بخشی از آن بارها و به اَشکال مختلف از سوی ایشان مطرح شده است، اما شاید بتوان از اشاره رهبری به «مدیریت انقلابی» به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های این سخنرانی نام برد، نکته‌ای که حاوی پیام‌ها و مفاهیم بسیار مهمی است که متأسفانه به‌نظر می‌رسد، همچنان مورد غفلت مسئولین محترم قرار دارد و یا حداقل به اندازه کافی مورد توجه واقع نشده است.

     امام خامنه‌ای در این فراز از سخنرانیشان می‌فرمایند: «اگر مدیریت، متدین، انقلابی و کارآمد باشد، همه مشکلات حل می‌شود.» و این جمله، در برگیرنده نکاتی متعددی است که مهمترین آنها عبارتند از:

     بر خلاف تصور کسانی که شرایط انقلاب را محدود به زمان خاص می‌دانند، «روحیه انقلابی» و «مدیریت انقلابی» و در مجموع «انقلابی بودن»، «انقلابی ماندن» و «انقلابی عمل کردن»، تاریخ انقضاء ندارد و حداقل تا زمانی که انقلاب اسلامی به هدف غایی خود یعنی ایجاد «تمدن نوین اسلامی» و استقرار عدالت کامل، به دست مبارک حضرت ولی عصر(عج) دست پیدا نکند، پایانی برای آن متصور نیست.

     «انقلابی بودن» و با «روحیه و مدیریت انقلابی» عمل‌کردن که گاهی رهبر معظم انقلاب با تعابیری مانند؛ «عملکرد جهادی» یا «رویکرد نهادی» از آن نام می‌برند، اگرچه نافی ضرورت حفظ آمادگی دفاعی برای مقابله با توطئه دشمنان نیست، اما لزوماً به معنای خشونت‌طلبی و هرج و مرج یا جنگ‌طلبی و درگیری هم نیست، بلکه عمدتاً بر کار و تلاش مضاعف، توأم با شور و نشاط انقلابی و در جهت کسب رضایت الهی تأکید دارد.

     استفاده از کلمه «اگر» در این جمله می‌تواند گویای این واقعیت باشد که در حال‌حاضر، یا «مدیریت انقلابی» مطلقاً وجود ندارد و یا از جایگاه شایسته و بایسته خود برخوردار نیست و لذا برای حل مشکلات، باید تلاش مدیران و مسئولین محترم بر ایجاد و گسترش این روحیه و این نوع از مدیریت یعنی «مدیریت انقلابی» متمرکز شود، همچنان که در طول سال‌های اولیه انقلاب و به‌ویژه در دوران دفاع مقدس، این رویکرد در اوج شکوفایی و کارآمدی قرار داشت.

     همچنین به‌کار بردن واژه‌های بسیار مهم و کلیدی «متدین» و «کارآمد» در این جمله ناظر بر ضرورت دینداری و توانمندی مدیران نظام اسلامی است و لذا می‌نوان از آن چنین استنباط کرد که مدیرانی که از چنین ویژگی‌هایی برخوردار نیستند، نباید و نمی‌توانند سکاندار اداره کشور باشند.

     در واقع اصرار معظم‌له بر این نکات؛ تأکید مکرر بر این راهبرد مهم است که حل مشکلات کشور تنها از طریق احیاء مجدد روحیات و ویژگی‌های مدیریتی ابتدای انقلاب و دوران جنگ تحمیلی ممکن است، دورانی که اکثر مدیران و قاطبه مردم انقلابی، برای تأمین نیازهای کشور و حفظ دستاوردهای انقلاب، به‌طور شبانه‌روزی و بدون هیچ چشمداشت نامتعارفی و صرفاً در جهت کسب رضای الهی تلاش و فعالیت می‌کردند.

     طبیعی است وقتی چنین روحیه‌ای بر فضای کشور حاکم شود، دیگر هیچ تحریم و تهدیدی نمی‌تواند، مانع از دستیابی انقلاب اسلامی به اهداف والای خود شود و مسئولین، مردم و به‌خصوص جوانان متدین، متخصص و با انگیزه کشور خواهند توانست با اتکاء به منابع، امکانات و نیروهای درونزایی که همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب قرار داشته، عمده نیازهای کشور را مستقیماً تأمین و مشکلات را برطرف نمایند.

     البته این مفهوم به معنای خودکفایی کامل در بخش تولید نیست، بلکه پدید آورنده شرایطی است که امکان تبادل تجاری با سایر کشورها بر اساس منافع متقابل توأم با عزت و اقتدار و مبتنی بر راهبرد «ما می‌توانیم» را فراهم خواهد نمود.

     بدیهی است در چنین شرایطی نه‌تنها مدیرانی که خود را حتی از تهیه آبگوشت بزباش عاجز می‌دانند در نظام مدیریتی کشور جایگاهی نخواهند داشت، بلکه دیگر مدیران نیز، موفقیت بخش تولید را لزوماً مشروط به ورود و به‌کارگیری کارشناس خارجی نخواهند دانست و به‌جای آن، تلاش خود را بیش از هر چیز و در اولویت اول بر استفاده از دانش موجود و بهره‌بردن از منابع و نیروهای درونزا متمرکز خواهند نمود.

     در چنین شرایطی دیگر تفاهم با کدخدا بر سر حقوق مشروع و طبیعی کشور، اولویت اول نیست، بلکه مطالبات رهبر معظم انقلاب در مورد ضرورت پیشرفت علمی، رونق تولید داخلی، جلوگیری جدی از واردات بی‌رویه، مبارزه با تهاجم فرهنگی، شکوفایی استعدادها و ابتکارات جوانان، به‌کار افتادن پس‌اندازهای پراکنده، از بین رفتن یا کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، ایجاد نشاط ملی و به‌کار افتادن ظرفیت‌های معدنی کشور و امثال آن به دغدغه اصلی تبدیل خواهند شد و مسئولین مسیر کسب عزت و اقتدار را در استفاده بهینه از ظرفیت فکری و ذهنی جوانان انقلابی و نخبگان متعهد و متدین در عرصه‌های مختلف جستجو خواهند نمود.

     در چنین شرایطی است که؛ دیگر ارز کشور برای وارد نمودن کالاهای مصرفی و غیرضروری صرف نخواهدشد و مسابقه‌ی به رخ کشیدن نشان‌ها و مارک‌های خارجی که به تعبیر رهبری، یکی از بلاهای بزرگ اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی جامعه محسوب می‌شود، کم‌رنگ خواهد شد و در نتیجه ایجاد اشتغال، افزایش تولید ملی و جهش صادراتی صورت خواهد گرفت و بیکاری به‌عنوان یکی از مشکلات مهم کشور کاهش خواهد یافت و در نهایت معیشت مردم بهبود و آرامش و امنیت پایدار گسترش خواهد یافت.

     ایشان در بخش دیگری از این سخنرانی، ضمن اشاره به ضعف‌های متعدد موجود در نظام اداره کشور، متذکر می‌شوند که؛ «این مشکلات عمدتاً مربوط به مدیریت‌های ماست نه حرکت نظام اسلامی» و در ادامه افزودند؛ «ما هر جا یک مدیریت انقلابی فعال و پرتحرک داشتیم (مانند صنایع دفاعی)، کار پیش رفته و هرجا مدیریت‌های ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی و بی‌تحرک داشتیم، کارها متوقف مانده یا به انحراف رفته است

     در این سخنرانی، رهبر معظم انقلاب اسلامی(دامت برکاته)، ایران اسلامی را از نظر مادی و معنوی کشوری ثروتمند معرفی کردند و با اشاره به ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه فراوان موجود و همچنین خدمات برجسته و فوق‌العاده نظام اسلامی به ملت، یادآوری می‌کنند که؛ «دشمن در تبلیغات وسیع خود تلاش می‌کند که کمبودهای معیشتی را به نظام اسلامی نسبت بدهد. آنها می‌خواهند این‌گونه القاء کنند که نظام اسلامی قادر نیست مشکلات مردم را حل کند

امید است با اِعمال «مدیریت انقلابی» و توجه‌ویژه مسئولین محترم به شعار (اقتصاد مقاومتی – تولید و اشتغال) در سال ۱۳۹۶، شاهد تحول اقتصادی و تسریع در تحقق «اقتصاد مقاومتی» موردنظر امام خامنه‌ای باشیم.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۲/۱/۹۶

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. هومن گفت:

  یک مثال بیاورید از یک کشور انقلابی که مردمش گرسنه نیستن

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن سلام:
   یک کشور انقلابی واقعی (مانند ایران) چون ماهیت ضد استکباری دارد و مخالف ظلم و ستم (در ابعاد مختلف داخلی و بین المللی) است، همواره و به اَشکال مختلف مورد هجمه استکبار قرار دارد، اما وقتی مانند انقلاب کبیر فرانسه یا حتی انقلاب بلشویکی روسیه و سایر انقلابها بدون هدف مشخص بود یا اهداف خود را فراموش کرد و با نظام سلطه هماهنگ شد، دیگر زمینه برای تقابل با آنها وجود ندارد و خوب یا بد و کم یا زیاد زندگی روال عادی دارد. حالا شما یک مثال بیاورید از کشورهایی که انقلاب واقعی با اهداف انسانی و الهی داشته اند و استکبار دست از سر آنها برداشته و حالا در فقر زندگی می کنند.
   موفق باشید

 2. سبزی پور گفت:

  اجازه بدید من جواب سوال شما را بدم .
  شما انسانیت را فراموش کردید .ندا اقا سلطان در خیابان گلوله می خوره و فوت می کنه .تعدادی زن و مرد شکل شما می رون در سفارت انگلیس که قاتل را تحویل بدید به ما .واقع شما انسانهای شریفی هستید .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای سبزی پور سلام:
   نمی دانم چطور کم توجهی به کشته شدن افرادی مانند خانم ندا آقا سلطان که معلوم نیست چگونه و توسط کدام آدم شرور و منافقی کشته شدند، می شود خلاف انسانیت و اینهمه مدافع پیدا میکند، اما بیش از ۱۷۰۰۰ شهید ترور اعم دانشمندان و نخبگان، از جمله دانشمندان هسته ای و یا فرماندهان سپاه و ارتش و بسجی مانند؛ شهید صیاد شیرازی و حتی مردم عادی و ……. که مظلومانه و بی گناه در نقاط مختلف کشور ترور شده اند، برای برخی از افراد بی اهمیت جلوه می کند.

 3. سبزی پور گفت:

  چقدر پاسختان منطقی بود ! ا.ریس جمهور محبوب شما وقتی خبرنگار خارجی در مورد زندانیان داخل ایران پرسید .عکس یک خانم محجبه مصری را در اورد و نشان داد …..و سوالی کرد ! ممنون از پاسختان …

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای سبزی پور سلام:
   رأیس جمهور محبوب برای بنده رئیس جمهوری است که متخصص و دیندار واقعی باشد و برای کشور واقعاً دل بسوزاند و برای مردم کار کند، در این صورت گرایش سیاسی او چندان فرق هم نمی کند، برای اثبات این مدعا می توانید مقالات و نامه هایی که در انتقاد از عملکرد سه رئیس جمهور قبلی و فعلی و بیان دستاوردهای دولت آنها نوشته ام، در همین سایت مراجعه کنید، در مور عکس هم بنده چیزی نشنیده ام و لذا نمی توانم مثل شما راحت قضاوت کنم، اما اتفاقاً در شبکه های اجتماعی تصویری (نسبتاً دورنما) از زد و خورد پلیس با مردم را دیدم که بعداً مشخص شد مربوط به پلیس مصر بوده و مستندات آن هم ارائه شده بود.
   موفق باشید

 4. دانشجوی سال اول گفت:

  یرَج میرزا دَر وَصفِ حِماقَتِ مَردُم چنین مینویسد:

  ﺭﻭﺣﺎﻧﯿﻮﻥ، ﻧﺤﻮﻩٔ ﺭِﺣﻠَﺖ ﭘﯿﻐﻤﺒﺮ و ﺭﻭﺯِ ﻣﺮﮒ ﻭ ﻣَﺤﻞِ ﺩَﻓﻦِ ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺭﻭ ﻧﻤﯿﺪﻭﻧﻦ ﻭ ﻣﯿﮕﻦ ﻣﺸﺨﺺ ﻧﯿﺴﺖ!!!! ﻭﻟﯽ ﻣﮑﺎﻟﻤﻪٔ ﺍﺳﺐ ﺷِﻤﺮ ﻭ ﯾﺎﺑﻮﯼ ﺣُّﺮِ ﺑﻦِ ﺭﯾﺎﺣﯽ، ﺭﻭ ﻣﻮ ﺑﻪ ﻣﻮ ﺍﺯ ﺣِﻔﻆ ﻫﺴﺘﻦ. ﺍﺯ ﺁﺧِﺮﺕ، ﺍﺯ ﮔﻔﺘﮕﻮﯼ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﯽ ﻭﻗﺘﯽ ﺳَﺮ ﺩﺭ ﭼﺎﻩ ﻣﯿﮑﺮﺩ ﻭ ﺩﺭ ﺗﻨﻬﺎﯾﯽ ﺑﺎ ﺧﺪﺍ ﺭﺍﺯ ﻭ ﻧﯿﺎﺯ ﻣﯿﮑﺮﺩ ﻭ ﮔﻔﺘﮕﻮﯼ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺑﺎ حضرت ﺁﺩﻡ ﺩﺭ ﺑﻬﺸﺖ ﺭﺍ ﺟُﻮﺭﯼ ﺑﺪﻭﻥ ﮐﻢ ﻭ ﺯﯾﺎﺩ ﺗﻌﺮﯾﻒ ﻣﯿﮑﻨﻨﺪ ﮐﻪ ﻫﺮ ﭼﯽ ﻓﮑﺮﺷﻮ ﻣﯿﮑﻨﻢ، باز هم میبینم ﻣﻦ ﺍﮔﻪ ﺍﻭﻧﺠﺎ ﺣُﻀﻮﺭ ﻫﻢ ﺩﺍﺷﺘﻢ، ﻫَﻤﺶ ﯾﺎﺩﻡ ﻧﻤﯿﻤﻮﻧﺪ! ﻓﻘﻂ ﻣﯿﺘﻮﻧﺴﺘﻢ ﺍﺻﻞِ ﻣﺎﺟﺮﺍ ﺭﻭ ﺗﻌﺮﯾﻒ ﮐﻨﻢ. شگِفتا! که ﺟُﻮﺭﯼ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻗﯿﺎﻣﺖ ﻭ ﺟُﺰﯾﯿﺎﺗِﺶ ﺳُﺨﻦ ﻣﯿﮕﻮﯾﻨﺪ ﮐﻪ ﺍِﻧﮕﺎﺭﯼ ﻗﺴﻤت هاﯾﯿﺸَﻢ ﮐﻪ ﯾﺎﺩﺷﻮﻥ ﻧﻤﻮﻧﺪﻩ ﺭﻭﺯﺍﻧﻪ ﻣﯿﺮَﻥ ﻣﯿﺒﯿﻨﻦ و ﺑﺮ ﻣﯿﮕﺮﺩﻥ.
  ﯾﻪ ﺁﺧﻮﻧﺪﯼ ﻧﺤﻮﻩ ﯼ ﻗﺮﺑﺎﻧﯽ ﺷﺪﻥ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪِ ﺣﻀﺮﺕ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻢ ﻭ ﺯﺑﺎﻥ ﺣﺎﻝِ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ ﺭﻭ ﻣﻮ ﺑﻪ ﻣﻮ ﺑﺎ ﻧﺎﻟﻪ ﺑﯿﺎﻥ ﻣﯿﮑﺮﺩ.
  ﺗﻮ یه ﭼﯿﺰﯼ ﻣُﻮﻧﺪَﻡ که ﻭﺍﻗﻌﺎ ﻣﺎﻫﺎ ﺭﻭ ﺍﺣﻤَﻖ ﻓَﺮﺽ ﮐﺮﺩﻥ ﯾﺎ ﻫﺴﺘﯿﻢ ﻭ ﺧﻮﺩﻣﻮﻥ ﻧﻤﯿﺪﻭﻧﯿﻢ ﯾﺎ ﻫﺮ ﺩﻭ ﺗﺎﺵ ﻭ ﯾﺎ ﻫﺮ ﺳﻪ ﺗﺎﺵ …

  ﻓﻘﯿﻪِ ﺷﻬﺮ ﺑﻪ ﺭَﻓﻊِ ﺣِﺠﺎﺏ ﻣﺎﯾﻞ ﻧﯿﺴﺖ
  ﭼﺮﺍ ﮐﻪ ﻫﺮ ﭼﻪ ﮐُﻨﺪ، ﺩﺭ ﺣﺠﺎﺏ ﮐﻨﺪ …

  ﺍﺯ ﺍﻭ ﺩﻟﯿﻞ ﻧﺒﺎﯾﺪ ﺳﻮﺍﻝ ﮐﺮﺩ
  ﮐﻪ ﮔُﺮﮒ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺩﻟﯿﻞ ﮐﻪ ﺷُﺪ، ﺑَﺮﻩِ ﺭﺍ ﻣُﺠﺎﺏ ﮐﻨﺪ

  ﺯِ ﻣﻦ ﻣَﺘَﺮﺱ ﮐﻪ “ﺧﺎﻧﻢ” ﺗﻮ ﺭﺍ ﺧَﻄﺎﺏ ﮐﻨﻢ
  ﺍﺯ اﻭ ﺑِﺘَﺮﺱ ﮐﻪ “ﻫَﻤﺸﯿﺮﻩ ﺍﺕ” ﺧﻄﺎﺏ ﮐﻨﺪ

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   دانشجود محترم سال اول سلام:
   به برخی دیگر از مخاطبین هم عرض کردم (اگرچه به نظر می رسد گاهی یکنفر با اسامی مختلف پیام می گذارد) مشکل اینجاست که بسیاری از ما به علت عدم مطالعه کافی از دینمان، تفاوتی بین اسلاب واقعی و اسلام تحریف شده قائل نیستیم، با اینکه مسلمان هستیم حتی یکبار هم ترجمه آیات قرآن و نهج البلاغه و …. و حتی نماز یومیه را نخوانده ایم، در پاسخ به سؤال شما باید بگویم بخشی از این مطالب پاسخ کاملاً منطقی و مستدل دارد که هم بنده وقت پاسخگویی به آنها را ندارم و هم خارج از تتخصص بنده و حوصله مخاطبین است و بخشی هم تحریفاتی است که برخی با شیطنت و هدف خاص آنها را منتشر کرده اند. پیشنهاد می کنم در این زمینه مطالعه بیشتری داشته باشید.
   موفق باشید

 5. سیزی پور گفت:

  ایا متوجه شدید ما سیستم قضایی هم داریم ؟ چرا تحقیقات نکرد ؟شما که فرد مطلعی هستید و اعتقاد دارید به مقدس بودن نظام .و اینجا هم در مورد ش نوشتید .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای سبزی سلام:
   پاسخ به خیلی از این سؤالات مربوط به من نمی شود، بنده بیشتر تلاش دارم نظرات، پیشنهادات و انتقادات خودم را در جهت کمک به بهبود وضعیت کشور ارائه نمایم، خوب است پاسخ را از مسئولین ذیربط آن بپرسید. با این حال جهت آگاهی شما و طبق مطالبی که در رسانه ها و اینترنت مطالعه کرده ام عرض می کنم ، اسناد و مدارک و فیلم های به دست آمده و اعترافات دستگیر شدگان (البته مطالب ضد و نقیض فراوانی منتشر شده که باور هر کدام از آنها به ذهنیت قبلی افراد بستگی دارد) نشان داده که ضارب از افراد معارض و ضد انقلابی بوده که ظاهراً خانم آقا سلطان را هم می شناخته است و با نقشه قبلی اینکار را انجامداده و بعداً از کشور گریخته است.
   موفق باشید

 6. هومن گفت:

  متحیرم گاهی یک کلمه یا یک جمله وزیر دولت فعلی می گوید و این هزاران بار توسط منتقدان تکرار می شه ایا تفکر سیاسی شما فقط همین است ؟این به خدا زشته .یکی مثل شما ادعای نوشتن تفسیر اجتماعی و سیلسی داره بعد تکرار مکررات انهم یک کلمه بر علیه یک جناح رقیب .بعد هم جناحی نیستید .پس معنی جناحی چیه ؟

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن؛ علیزغم توضیحات قبلی شما همچنان به خودتان اجازه می دهید خیلی راحت در مورد دیدگاه بنده و دیگران قضاوت کنید، قبلاً عرض کردم من در باره هیچ دولت و هیچ جناحی تعارف ندارم، در حد خودم از کار خوب همه جناحها و دولتها تقدیر و اشتباهاتشان را نقد کرده ام، مستندات آن هم شامل نامه انتقادی به دولت نهم و دهم یا دولت یازدهم در سایت وجود دارد و همچنین مطالب تأییدی اقدامات آنها. دوست داشتید در مطالب سایت جستجو کنید تا موارد را ببینید.

 7. هومن گفت:

  گند ترین مدیریت مدیریت انقلابیه چون فاسده

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن سلام:
   نباید در مورد چیزی که مفهوم آن را نمی دانیم اینگونه قضاوت کنیم، آنچه تا بحال انجام شده به ندرت با مفهوم مدیریت انقلابی تطبیق داشته، همانطور که در مقاله اشاره شده است، مصادیق مدیریت انقلابی را باید در مدیریت زمان جنگ تحمیلی جستجو کرد.

 8. هومن گفت:

  طبیعی است وقتی چنین روحیه‌ای بر فضای کشور حاکم شود، دیگر هیچ تحریم و تهدیدی نمی‌تواند، مانع از دستیابی انقلاب اسلامی به اهداف والای خود شود و مسئولین، مردم و به‌خصوص جوانان متدین، متخصص و با انگیزه کشور خواهند توانست با اتکاء به منابع، امکانات و نیروهای درونزایی که همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب قرار داشته، عمده نیازهای کشور را مستقیماً تأمین و مشکلات را برطرف نمایند.

  منابع داخلی همون درختها را می گید ؟شما مردم را چهارپا فرض می کنید بس نیست ؟کسی که درکی از دنیا نداره فهم و فرهنگ نداره می یاد به من می گه جوانهای مومن با تکیه بر ایمان کار تولید می کنند .مرد حسابی فقط دزدی مگر بکنند .بس کن

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن سام:
   یکی از نیازهای فرهنگی برخی از مردم ما افزایش قدرت تحمل برای شنیدن نظرات متفاوت و حتی مخالفه، دوست عزیز شما یک نظر دارید که محترم است و بنده یا دیگران هم ممکن است نظر دیگری داشته باشند، صبور باشید و با منطق مسائل را رد یا تأیید کنید، همان قدر که شما فکر می کنید نظرتان درست است، دیگران هم در مورد نظر خودشان اینگونه فکر می کنن.، باید یاد بگیریم که به نظر همدیگر احترام بگذاریم، در هر صورت برای آگاهی از منابع داخلی، مقاله «ایران ثروتمندترین کشور جهان» و مقاله« باور کنیم، ما می توانیم، اگر بخواهیم» را در همین سایت بخوانید.
   موفق باشید

 9. هومن گفت:

  اقای هدایتی این جوانان متئینی که شما می فرمایید همانهایی هستند که سفارت عربستان را اشغال کردن ؟
  این جوانان را وقتی می بینیم متاسفانه درک درستی از واقعیت ها ندارن .فقط حمله می کنند .اصلا احترامی به حقوق مردم دیگر قایل نیستند .متدین بودن برای یک جوان به معنای حضور در عملیات تسخیر سفارتهاست .
  بعد همین جوان متدین می یاد تو اینترنت می گه من به روحانی رای دادم الان رای نمی دم چون ارزش پاسپورت ایرانی پایینه .هم دروغ می گه که رای داده و هم اینکه خودش از دیوار سفارت رفته بالا .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن سلا دوباره:
   نخیر لزوماً همین جوانها نیستند، (اگرچه ممکن است همین افراد که به درستی یا به غلط دست به این اقدام زدند،هم جزء آنها قرار بگیرند)، بلکه منظورم همان کسانی است که در اعتکاف ها شرکت می کنند، همان جوانانی که در راهپیمایی ها شرکت می کنند، همان افرادی که در اردوهای جهادی برای رفع محرومیت شرکت می کنند، منظورم امثال شهریاری هاست (دانشمندان هسته ای و …) نه کسانی که به جای اقدام و عمل یکسره بد و بیراه می گویند.
   چرا فکر می کنید درک شما از مسائل درست است و جمعیتهای چند میلیونی شرکت کننده در راهپیمایی ها، هیأت و ……. غلط است؟

 10. هومن گفت:

  جالبه اقای هدایتی عزیز فانوس به دست می گردن تا مصداق مدیریت انقلابی را پیدا کنند .و ان را معرفی می کنند به عنوان نتیجه مدیریت انقلابی .مابقی هم مثل ناخن تز بدنه نظام جدا شده و فراموش می شود .
  ما مردم چگونه قضاوت کنیم ؟براساس همان معدود نمونه ها ؟براساس خرابی و عقب مانده گی وسیع فعلی ؟
  شما اینبار لطف کن کشور و ملتی را نشان بده که با غرب روابط معمول دو جانبه داشته و الان زیان دیدن ؟
  ما نیاز به مسولینی داریم که به دنیا نگاه کنن .عده ای معدود حقوق مکفی دارن و برای ما دیوار کشی می کنن که با دنیا ارتباط نداشته باشیم .اما مطمنا نسلی که پروش می دهیم با شما موافق نیست .
  چرا باید دایما تکرار غلط کنیم .اگر ریس جمهور تندرو ه۹م بیاد سرکار باید مهاجرت کنیم

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن:
   نمی دانم شما چند سال دارید و اینطور قضاوت می کنید، لاقل برید از بزرگترهایتان در مورد وضعیت راههای کشور و یا حتی خیابانهای تهران و دست‌اندازها و بوی فاضلاب در معابر پایتخت در رژیم گذشته بپرسید، و …. سایر شرایط (البته باید برای تحقیق سراغ آدمهای منصف و بی غرض بروید)
   بنده دستاوردهای انقلاب را به شما ارائه دادم و شما باز هم اینقدر مغرضانه صحبت می کنید، البته قبول دارم که می شد کارهای بیشتری انجام داد، اما نادیده گرفتن کارهای فراوان انجام شده دور از انصاف اسن.
   اگر می خواهید قضاوت کنید؛ آمارهای سازندگی و …. قبل و بعد از انقلاب را مقایسه کنید. نمونه آنها در مقاله «انقلاب اسلامی، از دیروز تا امروز» در همین سایت ارائه شده است.

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن:
   شما بگید سهم کشورهایی مانند عربستان از ارتباط با آمریکا بجز صدور نفت خام و واردات انبوه کالاهی لوکس و تجملاتی و مصرفی چیست؟ سهم ترکیه بجز برخی از صنایع مونتاژ چیست؟ و …… کدامیک از این کشورها از طریق رابطه با آمریکا و غرب به تکنولوژی پیشرفته دست پیدا کرده اند، مگر آنهایی که خودشان دستشان را مانند ژاپنی ها روی زانوی خودشان گذاشتند و رشد کردند.
   شما که ظاهراً مفهوم مدیریت انقلابی در نظام اسلامی و اصولاً هر روش مرتبط با انقلاب اسلامی را پذیرا نیستید، حداقل بروید مدیریت انقلابی را در شرایط بعد از جنگ جهانی دوم در ژاپن و کره و …. بخوانید،حتماً مفهوم مدیریت انقلابی را بیشتر درک خواهید کرد.

 11. هومن گفت:

  یاد م می اید رهبر محترم در زمان دولت نهم یکبار اعلام کردن ان طور که می گویند نیست و اقتصاد وضعش بد نیست .ولی الان همه به این دولت حمله می کنند در زمینه معیشت .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن:
   حتماً رهبری اطلاعات و آماری دارند و چیزهایی را می دانند که ما نمی دانیم، گاهی در بیاناتشان به این موارد اشاره می کنند اگر دیده یا شنیده باشید.
   نباید بدون علم قضاوت کنیم. شما اگر تخصص اقتصادی دارید، اثبات کنید که اینطور نیست. اگر شما هم می دانستید احتمالاً رئیس جمهور یا مثلاً وزیر اقتصاد می شدید.

 12. هومن گفت:

  اقای هدایتی انقلاب اثار دیگری هم داشته :
  ه گزارش ایسنا، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در مراسم عمامه گذاری روحانیان حوزه علمیه امام خمینی (ره) با اشاره به اهمیت روز مبعث، اظهار کرد: برای ما جای تردید نیست که راه سعادت انسان پس از بعثت پیامبر (ص) پیروی از شریعت اسلام است و همان‌طور که در قرآن هم آمده دین برتر در نزد خداوند اسلام است، بنابراین قرآن نیز با گرایش های پلورالیستی موافق نیست.
  مصباح یزدی با اشاره به نمونه ای از تاثیرات انقلاب در جامعه اظهار کرد: امروز من پس از قریب به هشتاد سال، به همراه دوستان سری به ارتفاعات اطراف نزدیک به ازگل زدم که در همین ارتفاعات به چشم خود دیدم که بانوانی، تفاب به چهره زده اند و به محض آنکه زمان نماز ظهر فرا رسید، سمت و سوی قبله را از ما پرسیدند و به نماز ایستادند.

  وی افزود: چنین زنانی با چنین ظاهری را پیش از انقلاب، حتی در کنار مساجد هم نمی شد یافت، اما امروز ارتفاعات تهران که پیش از انقلاب جایگاه کسان دیگری بود امروز چنین کسانی را به خود می بیند و ما امروز شاهد آثار انقلاب اسلامی در کوهستان ها هستیم.

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن سلام:
   ۱- سلام واجب نیست، اما جواب آن واجب است.
   ۲- اسلام آخرین و کاملترین دین است و لذا پس از آن گرایش های پلورالیستی معنا و مفهومی ندارد، ابزار مطالعه در مورد اسلام هم که وجود دارد اگرچه افراد کمتر به سراغ شناخت دینشان می روند.
   ۳- طبق فرموده قرآن هر کس هر کار خوبی را با نیت الهی انجام بدهد(از هر دین و مذهبی که باشد) حتماً در آخرت پاداش آن را دریافت می کند و اگر با نیات غیراهی باشد فقط در همین دنیا پاداش آن را دریافت می کند. چون اگر فرقی بین انسان نیکوکار مؤمن و انسان نیکوکار غیرمؤمن وجود نداشته باشد، خلاف عدالت الهی است
   بنده هم موافقم، مواردی مانند حجاب زنان، اعتکاف حدود یک میلیون جوان در سراسر کشور و ….. از دستاوردهای معنوی انقلاب است.
   مشکل این است که دینمان را به درستی نمی شناسیم..

 13. هومن گفت:

  اقای هدایتی چیزی که در مورد مقام اول معنویات کشور ایران بشدت ذهنم را در گیر کرده .چگونه امکان دارد ما دارای مقام اول معنویات در دنیا باشیم ؟
  این معنویات معنیش چیست ؟ چه سودی داشته ؟ قضاوت شما بر اساس کدام مظاهر ان بوده ؟

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن سلام:
   به نظرم مشکل این است که شما شدیداً در چارچوب ذهنی که برایتان ساخته اند گرفتار شده اید، آیا به راستی شما واقعاً شما معنای ایثار و از خود گذشتگی ناشی از قدرت ایمان رزمندگان اسلام در طول ۸ سال دفاع مقدس و فداکاری ۲۰۰ هزار شهید و هزاران ایثارگر جنگ تحمیلی را فراموش کرده اید، آیا شما فداکاری مدافعان حرم را که برای امنیت شما و جلوگیری از نزدیک شدن تروریستها به مرز ایران در سوریه و عراق جانشان را فدا می کند نمی بینید. آیا شما کار امثال شهید شهریاری ها و نخبگان بی ادعای دیگر که وعده های تسهیلاتی فریبنده و کلان بیگانگان را نپذیرفتند و حاضر شدند با کمترین مزایا، بزرگترین کارها را برای کشور انجام بدهند نمی بینید؟ آیا شما کار شرکت کنندگان در اردوهای جهادی که در ایام عید یا در گرمای تابستان در مناطق محروم کار می کنند را نمی بینید. آیا شما اعتکاف بیش از یک میلیون جوان معتکف را نمی بینید. آیا شما از حضور گرم و گسترده مردم ایران در مراسم مختلف مذهبی و از اعتقادات قلبی آنها بی خبرید یا واقعاً معنای معنویت، ایثار، فداکاری، ایمان و …… را نمی دانید.
   چون معنای ایمان را نمی دانید بیان مزایای آن هم فایده چندانی ندارد، با این حال یادآوری می کنم که یکی از مهمترین عوامل بازدارنده از جنگ احتمالی دشمنان با ایران، همین قدرت معنوی و شهادت طلبی جوانان غیور و با ایمان ایران عزیز است. چیزی که اگر در وجود همه مسئولی منتخب مردم وجود داشته باشد، پیشرفت کشور و سلامت جامعه را تضمین می کند.

 14. صدرا گفت:

  سلام جناب هدایتی ، مطالب فوق را مطالعه نمودم و ممنون از ارسال آنها
  سوالی دارم که در رابطه با موضوع پایان نامه من هست، البته این رو میدونم که مدیریت جهادی و مدیریت انقلابی با هم مربوط هستند ولیکن دقیقا یکی نیستند حالا می خواستم من رو راهنمایی بفرمایید که
  تفاوت دو مدیریت جهادی و مدیریت انقلابی و یا شباهت آنها و در کل رابطه مدیریت جهادی و مدیریت انقلابی با هم چیست؟

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   دوست عزیز جناب آقای صدرا:
   با سلام و تبریک ایام، رهبر معظم انقلاب برای مدیریت جهادی چند شاخصه مهم را معرفی می کنند که یکی از آنها این است که مدیریت جهادی حتماً واکنش به اقدام دشمن است و لذا کار با جدیت مضاعف و با تمام توان باید انجام شود، البته به نظر می رسد، در اینجا منظور از دشمن،دشمن خارجی است، اما مغایرتی هم با دشمنی نفس و شیطان ندارد و البته همانگونه که اشاره شد، چون دشمن مطرح است باید با بکارگیری تمام توان و امکانات و جهد و تلاش مضاعف همراه باشد.
   در مدیریت انقلابی هم باید تلاش مضاعف باشد، اما در اینجا هدف تداوم و استمرار کار و تلاش مضاعف تا تحقق اهداف نهایی یعنی ایجاد دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نهایت تمدن نوین اسلامی است، ییعنی انقلاب و کار انقلابی تا قبل از تحقق تمدن نوین اسلامی و حتی پس از دستیابی به این هدف (حفظ تمدن نوین اسلامی) نباید پایان یافته تلقی شود، بلکه باید با همان شور و نشاط انقلابی تداوم داشته باشد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله دیگر اینجانب تحت عنوان «چرا من هنوز انقلابیم!؟ (به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی)» را در همین سایت (ره توشه rahtooshe.com) نیز مطالعه بفرمایید.
   موفق باشید – یا علی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.