مهمترین اولویت‌های کاری دولت دوازدهم

     متأسفانه به علل مختلف هنوز بخش عمده‌ای از اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی محقق نشده و همین مسئله سبب شده تا گاهی دستاوردهای عظیم کسب شده تا این مقطع (لطفاً در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله «دستاوردهای انقلاب اسلامی از دیروز تا امروز» را در سایت ره‌توشه rahtooshe.com بخوانید) نیز، تا حد زیادی تحت‌الشعاع کاستی‌ها، نواقص و مشکلات موجود قرار بگیرد.

     البته وجود بخشی از مشکلات مورد اشاره کاملاً موجه و حاصل توطئه‌ها و شیطنت بیگانگان و مزدوران و عوامل داخلی آنهاست، اما بخشی دیگری از کاستی‌ها و ناهنجاری‌های موجود، غیرموجه و ناشی از عملکرد ضعیف و کم‌کاری و ناکارآمدی برخی از مسئولین و یا رفتار و عملکرد نادرست برخی از افراد جامعه در برخورد با پدیده‌های اجتماعی مانند؛ نحوه واکنش به تهدیدات دشمن، چگونگی مواجهه با نواقص و کمبود احتمالی خدمات و مایحتاج عمومی، روش برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی و یا حتی نحوه شناسایی و گزینش اصلح در انتخابات است.

     در هرحال دولت دوازدهم قرار است در شرایطی سکان اداره کشور را در دست بگیرد، که پاره‌ای از ناهنجاری‌های اجتماعی و اداری مانند؛ فساد اداری و اقتصادی، رکود بخش تولید، تورم و بیکاری و همچنین مشکلات فرهنگی به یک چالش جدی تبدیل شده‌اند، لذا به‌نظر می‌رسد برای برون‌رفت از این وضعیت، در مقطع کنونی هم مردم باید در انتخاب خود دقت بیشتری را به‌کار ببرند و هم دولت آینده باید اجرای اقداماتی که نقش راهبردی دارند را در اولویت کار قرار دهند.

     طبیعی است که برخی از این اقدامات در کوتاه‌مدت و برخی در میان‌مدت یا بلندمدت به نتیجه خواهند رسید، اما در هر حال اکثر این امور نقش کلیدی داشته و اجرای آنها می‌تواند منجر به حل سایر مشکلات شود.

مهمترین این اقدامات عبارتند از:

 • فراهم نمودن شرایط برای عملیاتی شدن منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تحقق کامل سه مرحله باقیمانده از پنج مرحله فرآیند تحقق اهداف انقلاب اسلامی، شامل؛ ایجاد دولت اسلامی، ایجاد جامعه یا کشور اسلامی و در نهایت ایجاد تمدن نوین اسلامی به معنای واقعی آن.
 • تمرکز بر کادرسازی و پرورش نیروی انسانی تراز انقلاب و اجرای اصل شایسته‌سالاری از طریق بازنگری و اصلاح نظام آموزشی در مقاطع مختلف از مدرسه تا دانشگاه و تربیت نیروی انسانی مؤمن، متعهد، مسئولیت‌پذیر، پاسخگو، خلاق و خودباور در ابعاد و زمینه‌های مختلف.
 • توسعه، گسترش، بازنگری و بهینه‌سازی سیستم کنترلی و نظارتی کشور در سطوح مختلف و در قوای سه‌گانه به‌منظور حذف و جلوگیری از نفوذ افراد فرصت‌طلب و فاسد و متقابلاً گسترش و تقویت نظام مبتنی بر عدالت اجتماعی در روند فعالیت دستگا‌ه‌های مختلف دولت و حتی غیردولتی.
 • مبارزه جدی و مستمر با مفاسد، به‌ویژه مفاسد اقتصادی و اداری مانند؛ کم‌کاری، اختلاس، رشوه، رانت‌خواری و سایر موارد مشابه که بعضاً در سیستم اجرایی کشور نهادینه شده و یا در حال نهادینه شدن است و انجام انقلاب سوم در کشور با پاکسازی کامل و البته حسابشده سیستم اداری از وجود مفسدین و خائنین به منافع مردم و مصالح کشور، ترجیحاً با مشارکت و همکاری خود مردم.
 • بازنگری و به‌روزرسانی ساختار و سازمان دستگاه‌های دولتی متناسب با نیازهای روز جامعه و فن‌آوری‌های نوین، با تمرکز حداکثری بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی (خصوصی‌سازی)، پس از رفع اشکلات موجود با توجه ویژه به همه پیامدها و عوارض پنهان و آشکاری که تاکنون در اجرا با آن مواجه بوده‌ایم.
 • تمرکز بر اجرای طرح اقتصاد مقاومتی از طریق؛ فرهنگ‌سازی مبتنی بر خودباوری، خوداتکایی و به‌ویژه اصلاح نظام بانکی و چرخه تولید و همچنین ساماندهی سیستم واردات و صادرات و جلوگیری جدی از ورود کالاهای غیرضروری، تجملاتی و دارای تولید داخل.
 • ایجاد ستاد بازنگری قوانین در دولت و اصلاح و به‌روزرسانی قوانین و مقررات و رفع خلاء‌های قانونی در بخش‌های مختلف از جمله؛ قوانین و مقررات پیشگیرانه در زمینه حفاظت از محیط‌زیست و منابع طبیعی، اصلاح و به‌روزرسانی قوانین و مقررات قضایی، قوانین و مقررات بازرگانی و تبادلات تجاری، قوانین و مقررات حمایتی از بخش تولید و تجارت یا حتی قوانین مربوط به انتخابات و سایر موارد مشابه.
 • جلوگیری فوری از هدر رفت منابع کشور اعم از: آب، خاک، مواد اولیه و منابع معدنی، نفت و گاز، جنگل‌ها، قنوات و اراضی دولتی و عمومی و نیز میراث فرهنگی که متأسفانه در پاره‌ای از موارد و در برخی از مناطق به علت غفلت مسئولین، در حد فاجعه‌بار و با سرعت در حال تخریب و نابودی است.

     اگرچه در حال‌حاضر مشکلات معیشتی مردم به یک چالش جدی برای کشور تبدیل شده و مستلزم اقدام فوری در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت است، اما مردم مؤمن ایران اسلامی بارها ثابت کرده‌اند که حاضرند مشکلات را تحمل کنند، مشروط بر آن‌که توزیع منابع عادلانه انجام و از زیاده‌خواهی دیگران و نیز سایر مفاسد به‌طور جدی و ملموس جلوگیری شود و مسئولین عملاً در جهت اجرای وعده هایشان گام بردارند.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۳/۲/۹۶

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. هومن گفت:

  در مورد پرورش نیروی انسانی همتراز با اهداف انقلاب علت شکست این بوده که اکثریت دوست ندارن فذرزندانشان شکل شما بشود انگشتر در دست..اتیکت کت میدون شوش روی استین ….جای مهر روی پیشانی …مجیز گوی حکومت ….محاسن تنظیم شده ….تعدادی بچه قدو نیم قد به فرما ن حکومت ….همراه حکومت کره شمالی …..

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   دوست عزیز جناب هومن خان
   قبلاً عرض کردم که شما اکثریت نیستید و ما هم دشمن شما نیستیم، انشاالله تاریخ صداقت حرف ما را به شما ثابت خواهد کرد.
   (لطفا در صورت تمایل بدون غرض به مقاله «ایران ثروتمندترین کشور جهان» و «انقلاب اسلامی ایران از دیروز تا امروز» و «باور کنیم ما می توانیم اگر بخواهیم» و «چرا ما مرجع نباشیم» در همین سایت رجوع کنید) شاید باور کنید به قول شما ما جنگ طلب نیستیم و نظرتان عوض شود.

 2. فرزاد گفت:

  درود .جناب مدیر سایت این روزها می شنویم که می گویند به نامزدی رای بدید که به غرب متمایل نباشه .ایا معنی این این است که به کسی رای بدیم که دنبال مذاکره با غرب نباشه ؟و معتقد باشه اقتصاد نیاز به غرب نداره ؟

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا فرزاد سلام:
   بنده قبلاً هم در پاسخ به سایر مخاطبین محترم عرض کردم، به هیچ وجه هیچ کس مخالف ارتباط با غرب نیست، مشروط بر اینکه ارتباط عزتمندانه و بر اساس منافع متقابل و به شکل عادلانه باشد،
   یادتان باشد مشکل ما مردمِ کشورهای غربی نیستند، بلکه نظامهای سرمایه داری حاکم بر این ملتها است که بعضاً با رفتار استکباری خودشان مانع از ایجاد ارتباط می شوند، مگر در دنیای پیچیده کنونی امروز و تنوع محصولات بشری کشوری می تواند مدعی شود که قادر است کاملاً مستقل و خودکفا به حیات خود ادامه دهد؟ قطعاً اینطور نیست و کسی منکر نیاز متقابل جوامع با یکدیگر نیست. اما در عین حال ظرفیتهایی که ایران اسلامی دارد کمتر کشوری دارد و لذا می تواند در بسیاری از امور در جایگاه برتر و کاملاً خودکفا باشد (در صورت تمایل به مقاله «ایران ثروتمندترین کشور جهان» و «باور کنیم ما می توانیم اگر بخواهیم» در همین سایت رجوع کنید) شاید باور کنید ما هم خیرخواه مردم و کشور هستیم و اینها که به برخی افراد نسبت می دهند القائات رسانه های بیگانه است.
   موفق باشید

 3. هومن گفت:

  اقای هدایتی ما اکثریت نبودیم ؟ نه را نشنیدید ؟مردم ما در اکثریت تمایل به مرام و ظاهری مثل شما ندارن قبل از فتنه ۵۷ چنین ظاهری انگشت شمار بود

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا هومن بازم سلام؛
   اگرچه ظاهراً شمارش آراء مشکل نداشته اما اولاً وقتی از رساندن تعرفه به ۷۰۰۰۰۰۰ روستایی خودداری کردند، وقتی در رأی گیری با هزار ترفند از گرفتن رأی طیف مقابل خودداری کردند، وقتی حدود ۲۵% اصلاً در انتخابات شرکت نکردند، چطور شما مدعی اکثریت هستید، ثانیاً معلوم نیست همیشه حق با اکثریت باشد، شاید اکثریت در شمار فریب خوردگان تبلیغات بیگانه، یا طرفدار بی بند و باری و اسیر شهوت و …. باشند. در هرحال مگر ما چه چیزی غیر خواسته خیر برای مردم داشته ایم یا چه گناهی از ما سر زده است که جنابعالی امثال ما را در صف مقابل خودتان فرض می کنید، مگر شما بنده را می شناسید که اینگونه قضاوت می کنید، مگر در نوشته های بنده غیر از مطالب خیرخواهانه چیز دیگری وجود دارد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.