حضور بازدارنده ( شرکت در انتخابات )

     این‌که اصلح را انتخاب کنیم و به کسی رأی بدهیم که واجد بهترین شرایط برای تصدی مسئولیت در سطوح و پست‌های مختلف مسئولیتی است، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، اما تجارب چندین‌ساله کشور ثابت کرده، حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رأی حتی از انتخاب اصلح نیز، حائز اهمیت بیشتری است و این نکته‌ای است که همواره و در مقاطع مختلف مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته است.

     در واقع امروز در تمام دنیا مشارکت و حضور منسجم مردم در صحنه‌های مختلف اجتماعی و حمایت مردم از نظام حکومتی کشورها، از چنان جایگاهی برخوردار است که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های قدرت و اصلی‌ترین عامل بازدارنده در برابر جنگ‌های احتمالی و سایر تهدیدات خارجی شناخته می‌شود.

     شاید به همین دلیل است که امام اول شیعیان حضرت عـلی(ع) در این باره می‌فرمایند: «استوانه‌های استحکام بخش دین، مرکز ثقل اجتماعات اسلامی و نیروهای عظیم مجاهدان پیکارگر علیه دشمن، در مرزبانی(دفاع) از نوامیس الهی و انسانی، عامه‌ی مردم هستند».

   رهبر فرزانه انقلاب اسلامی نیز در بیانات مختلف از جمله؛ در سخنرانی اخیرشان در تاریخ ۱۰/۲/۹۶ فرمودند: «گاهی می‌شنویم بعضی می‌گویند یا در گذشته گفته‌اند که وقتی ما آمدیم مسؤولیت پیدا کردیم، توانستیم سایه جنگ را از سر کشور رفع کنیم، اما این حرف‌ها درست نیست و واقعیت آن است که در تمامی سال‌های متمادی، حضور ملت در صحنه، موجب رفع سایه جنگ و تعرض از سر ایران شده است.»

     البته نکته دیگری که در این راستا باید مورد توجه قرار گیرد، این است که این حضور وقتی عظمت و اثربخشی بیشتری خواهد یافت که هم کاندیداهای محترم با رعایت اخلاق انتخاباتی، از سیاه‌نمایی و طرح مطالب دشمن‌پسند و تفرقه‌انگیز اجتناب نمایند و هم افکار عمومی جامعه، معقول و منطقی و به‌ دور از رفتارهای احساسی و تخریب‌گونه به نقد کاندیداها بپردازند.

     به عبارت دیگر خطر مهمی که می‌تواند به تضعیف اتحاد و اتفاق عمومی و متقابلاً به سوءاستفاده دشمن منجر شود، هر عامل و یا رفتاری است که وحدت عمومی را خدشه‌دار نموده و اختلاف سلیقه‌های سیاسی را به کدورت و دشمنی ناخواسته و پنهان و یا آشوب و اغتشاش احتمالی تبدیل نماید. در یکی از رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب در این زمینه آمده است:

     «فضای انتخابات باید سالم باشد. نباید عده‌ای با قلم و بیان و مطبوعات و عده‌ای هم با ابزار مخالفت با فلانی یا طرفداری از این نامزد یا آن نامزد، فضا را آلوده کنند. کسانی که به اسلام احترام می‌گذارند، کسانی که قدر و ارزش جمهوری اسلامی را ارج می‌نهند، کسانی که از ما حرف‌شنوی دارند، در هر جای کشور هستند، از همین اول کار مراقب باشند. کارشکنی نسبت به دیگران، لجن‌پراکنی علیه این نامزد یا آن نامزد، بدگویی کردن و افشاگری‌های بی‌پایه و اساس نسبت به اشخاص، همه این‌ها کارهای ممنوع و ضدارزش و خلاف مشی جمهوری اسلامی و خلاف حق است. از این کارها اجتناب کنید.»

     این مفهوم به هیچ‌وجه به این معنا نیست که نباید مشکلات و کاستی‌ها و کم‌کاری‌های برخی افراد نادیده انگاشته شود، بلکه غرض این است که؛ اولاً همانطور که اشاره شد، بیان واقعیات باید معقول و منطقی و مستند باشد، ثانیاً نباید به‌گونه‌ای باشد که نظام اسلامی و همچنین مسئولین نظام اسلامی، بی‌دلیل به ناکارآمدی متهم شوند و در عین‌حال بیان این مطالب نباید دستاوردهای عظیم انقلاب را تحت‌الشعاع قرار داده و باعث ناامیدی مردم شود.

     با این توصیف طبیعی است که؛ حضور گسترده و خردمندانه در این رویداد مهم، نه‌تنها یک وظیفه ملی، بلکه یک وظیفه شرعی، اخلاقی و همگانی است که می‌تواند امنیت کشور را تضمین نموده و نقش اساسی در تحقق دولت، جامعه، کشور و در نهایت، تمدن نوین اسلامی به معنای واقعی آن داشته باشد، از همین روست که حضرت امام(ره) این وظیفه را یک امر الهی دانسته و در یکی از بیاناتشان می فرمایند:

     «نگویید که دیگران رأی می دهند، من هم باید رأی بدهم، تو هم باید رأی بدهی، آن روستایی هم که کنار مزرعه خودش کار می کند باید رأی بدهد، این یک تکلیف الهی است.»

     با این حساب بدیهی است که، دامن‌زدن به اختلاف‌نظرهای سیاسی و حزبی و اصولاً استفاده ابزاری از ساختارهای سیاسی موجود در کشور، نمی‌تواند جایگاهی در عرصه انتخابات کشور داشته باشد.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۱۰/۲/۹۶

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. بسمه تعالی
  در میان بعضی از گرگ صفتان بشریت در ادیان مختلف یکپارچگی و اتحاد مسلمین و در مرکزیت آن ام القرای ایران اسلامی را لازم و از بالاترین اهداف میدانیم.
  متشکریم

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقای کمیجانی:
   با سلام و تبریک ایام، متقابلاً از لطف شما متشکر، انشاالله اتحاد و یکپارچگی ایران عزیز را در انتخابات اثبات خواهیم کرد.
   موفق باشید – یا علی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.