سرانجامِ نافرجامِ برجام (مربوط به مذاکرات هسته‌ای)

     قرار بود توافقنامه هسته‌ای ایران با گروه موسوم به ۵+۱ اولاً در گام نخست، سایه جنگ احتمالی را از سر ایران دور کند و ثانیاً با احیاء مناسبات تجاری و تعاملات بانکی با کشورهای متخاصم و دولت‌های تحت نفوذ آنها، اسباب بهبود شرایط اقتصادی کشور را فراهم و چرخ صنعت را با سرعت بیشتری به حرکت درآورد.

     اما اینک با گذشت بیش از دوسال از زمان امضای این توافقنامه توسط طرفین، نه‌تنها بخش عمده تعهدات غربی‌ها همچنان عملی نشده است، بلکه طرف آمریکایی ضمن اعمال تحریم‌های جدید، به‌طور کامل از اجرای آن طفره رفته و عربده‌کشی‌ها و تهدیدات سردمداران این کشور نیز فزونی یافته و هر روز بهانه‌ای جدید و خواسته‌ای متفاوت از سوی آنها مطرح می‌شود.

     اینک در حالی که دولت جمهوری اسلامی باید مدعی امضای بدترین توافقنامه با غرب باشد و از بدعهدی غربی‌ها و به‌خصوص آمریکایی‌ها به مراجع بین‌المللی شکایت نماید، این دولت آمریکا و شخص ترامپ است که کاملاً هدفمند و در اقدامی پیش‌دستانه و در عین‌حال منافقانه و شاید برای تحکیم و تثبیت این قرارداد یکطرفه، به بازارگرمی در این زمینه پرداخته و مدعی لطمه خوردن به حیثیت آمریکا در قالب این قرارداد شده اند.

     طرح بهانه‌های جدید و اتهامات و ادعاهای واهی از سوی غرب، در شرایطی صورت می‌گیرد که اولاً دولت جمهوری اسلامی ایران در اثبات حُسن‌نیت خود، ذره‌ای کوتاهی نکرده و در همان ابتدای کار، در اقدامی شتابزده به تمامی تعهدات خود و حتی فراتر از آن عمل نموده است.

     ثانیاً در چارچوب این توافقنامه، بسیاری از محصولات تولیدی و شرایط کاری در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای خود از جمله؛ مقدار قابل توجهی از اورانیوم غنی‌سازی شده با غنای ۲۰ درصد و نیز امکان استفاده از ظرفیت کامل ابزار (سانتیفریوژها) و مراکز تولیدی، همچنین امکان تولید اورانیوم با خلوص بیش از ۵ درصد و امکان تولید در کارخانه اراک را از دست داده و یا تعلیق نموده است.

     علاوه بر این، غربی‌ها در این چارچوب و در توافقی فراتر از قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مغایر با اصل عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران، اجازه یافته‌اند که به‌طور مستمر و در هر زمان و تحت هر شرایطی از مراکز هسته‌ای ایران بازرسی و به زبان بهتر، جاسوسی نمایند.

     حال این سؤالات مطرح است؛ چرا دولتمردان ما که از سوابق بدعهدی‌های آمریکا در مورد کشورهایی مانند؛ لیبی که پس از توافق با آمریکا، همه تجهیزات اندک هسته‌ای خود را تسلیم آنها کرد و درگیر جنگ با آمریکا شد، یا کره شمالی که بر اساس توافقی دیگر، بخش قابل توجهی از مراکز هسته‌ای خود را منهدم نمود و هم‌کنون در آستانه جنگ قرار گرفته و یا سوریه که تسلیحات شیمیایی خود را برای امحاء در اختیار آنها گذاشت و مورد تهدید و تجاوز قرار گرفت، آگاهی کامل دارند، همچنان منفعلانه بر تداوم تعهد یانکی‌ها بر این قرارداد اصرار می‌ورزند؟

     چرا با این‌که می‌دانند، هزینه‌های این نقض‌عهد احتمالی، برای آمریکایی‌ها به مراتب بیشتر از ایران خواهد بود و می‌تواند به انزوای سیاسی آنها منتهی شود، اینقدر مشتاقانه در قالب و قامت یک خریدار بی‌چون و چرا، بر حفظ این قرارداد تحمیلی و ظالمانه تأکید می‌کنند؟ آیا با این شرایط، نباید در نحوه رفتار دیپلماسی ایران با غرب در این زمینه، تجدیدنظر شود؟

     با این حال نگارنده معتقد است؛ اگرچه در جریان این توافقنامه، امتیاز جدیدی برای کشور ما کسب نشده و بلکه مشکلات افزایش یافته است، اما بیان این مطالب به مفهوم نفی مطلق دستاوردهای مثبت و در عین‌حال، جانبی این توافقنامه از جمله؛ اثبات بی‌گناهی ایران، پذیرش رسمی ایران به‌عنوان عضو باشگاه هسته‌ای جهان، کشانده شدن کشورهای مدعی قدرت به پای میز مذاکره با ایران، فراهم شدن امکان تولید و صدور و فروش محصولات هسته‌ای (هرچند با غنای پایین) و نیز پذیرش موضوع تحقیق و توسعه (R&D)در بخش هسته‌ای از سوی طرف‌های مقابل که بخشی از حقوق از دست رفته ایران اسلامی را احیاء نموده، نیست، بلکه هدف بیان ضرورت شأن ملت و دولت ایران، به مسئولین محترم کشور است.

     با این توصیف؛ یک‌بار دیگر این سؤال مطرح است که؛ آیا بهتر نیست دستگاه دیپلماسی کشور، با اِعمال رفتار عادی و اتخاذ راهبردی مقتدرانه‌تر، قضاوت در این خصوص را به افکار عمومی جهان واگذار نماید؟

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۶/۷/۹۶

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. منصوری گفت:

  باز من عذر خواهی می کنم
  شما خودت را جای یک کارشناس خبره خارجی بذار .
  کشوری که تاسیسات اتمیش را سالها پنهان کرده .پس از مدت کوتاهی از توافق شهر موشکی زیر زمینی را نشون می ده .و بر تحرکات در جبهه مقاومت هم می افزاید .و موارد دیگر که نشان از این دارد که هیچ تغییری نکردیم .
  جناب هدایتی شما اگر مسولین خارجی بودی و می دانستی بخشی از در امد ایران صرف گسترش موشکی و همکاری با حرب الله لبنان می شه جلوی اقتصاد ایران را نمی گرفتی ؟
  ما مردم چه گناهی کردیم ؟
  ما کجا بریم ؟زندگی که نداریم .امکانات محدود و مشاغل کشور هم که دست اقلیت خاص هست .خودکشی یک راه هست .ما به بن بست رسیدیم .کشور و وطنی نداریم .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   دوست گرامی؛
   رژیم اشغالگر قدس خیلی زودتر از ما به شکل کاملاً مخفیانه دست به چنین کاری زد و تا به حال هیچ یک از معاهدات بین المللی را هم امضاء نکرده است، آمریکا و غرب سالهاست به شکل مخفیانه در آزمایشگاهها و زرادخانه هایشان همواره در حال تولید مرگبارترین سلاحهای کشتار جمعی، میکروبی، شیمیایی و هسته ای هستند، که برخی از این موارد را خودشان در فیلمهایشان افشا کرده اند، شما آنها را نمی بینید و استفاده صلح آمیز ایران از فناوری هسته ای را گناه می پندارید و اتهامات غربی ها را باور می کنید.
   اگر جنابعالی موافق هستید ما هم مانند؛ لیبی و سوریه و عراق هرچه تسلیحات داریم تحویل آمریکایی ها بدهیم تا راحتتر بتوانند به مردم ما حمله کنند و همه چیز ما را نابود کنند، یا مثل کره شمالی تأسیات هسته ای خودمان را منفجر کنیم تا تحریم و گردنکشی و تهدیدات آمریکایی ها افزایش پیدا کند و دوباره مجبور شویم از ابتدا برویم سراغ تولید تسلیحات دفاعی.
   شما چطور؛ اگر مطمئن بودید و نشانه ها و اعترافات سردمداران غربی و آمریکایی ها را در مورد حمایت و پشتیبانی از اسرائیل که نقشه کشورگشایی از نیل تا فرات را دارد و یا حمایت از تروریستهای وحشی را می دیدید و می شنیدید(حیف که این چیزها را نمی بینید و نمی شنوید) ، آیا آمریکایی ها را دشمن خود نمی دانستید و آنها را تحریم نمی کردید؟
   برادر من تاریخ و عبرتهای آن را بخوانید، تعجب می کنم کسی که اینقدر از مسائل سیاسی جهان بی اطلاع است، اینقدر راحت در مورد مسائل قضاوت می کند.
   گناه برخی از ما این است که به اندازه کافی آگاهی (بصیرت) نداریم و فقط خودمان را می بینیم.

 2. منصوری گفت:

  فروش نفت کم شده بود و ایران سقوط می کرد بعد از برجام مجدد شروع شد .انهاییکه می گن نباید مذاکره می کردیم برایشان مهم نیست .انها مسلمانانی هستند که اسلام را در بهم ریختن دنیا می بیینند .و اصلا کاری ندارن که صاحبخانه این کشور که مردم هستن راضی نیستن .همان مقاومتی که شما اسم می برید چند کشوره ؟بجز ما و سوریه و یک جریان تندروی شیعه ؟اگر درست بود چرا کشوری دیگر جلو نمی یاد ؟
  ما مردم گرفتار شدیم .حق انتخاب و تاثیر گذاری بسیار بسیار محدود داریم .زن و بچه ما هم گرفتار شدن ..

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب منصوری سلام؛
   در مورد فروش نفت اولاً کار شاقی صورت نگرفت و ما فقط به حقوق از دست رفته قبلی دست پیدا کردیم نه چیز بیشتری، دوم اینکه کار مهمی صورت نگرفته چوت بیش از یک قرن تولید نفت در ایران، باز هم خام فروشی افزایش پیدا کرد و این هنر نیست و تأکید رهبری هم بر همین نکته است.ثالثاً نفت را می فروشیم اما هنوز هم پول آن را نمی دهند و حتی برخلاف روال جاری بانکها که به سپرده گذاران سود می دهند، (یعنی هم از کیسه می خورند و هم از آخور).گفته اند باید ۳ تا ۵ درصد هزینه نگهداری بدهید، به همین دلیل در دولت در پرداخت حقوق کارمندان و هزینه پروژه ها تأخیر دارد. آنوقت یک عده که بسیاری از مسائل را نمی دانند، برای خودشان تحلیلهای آنچنانی می کنند.
   شما گویا اصلا پاسخها را نمی خوانید یا به آنها درست توجه نمی کنید، کسی نگفته نباید مذاکره کرد، بلکه تأکید بر این است که مذاکره باید بر اساس منافع متقابل باشد.
   رهبر انقلاب بارها از جمله در یکی از سخنرانی هایشان می فرمایند: «من با مذاکره مخالف نیستم، اما معتقدم باید دل را به نقطه های امید بخش حقیقی سپرد نه به نقطه های خیالی/همه باید به دولت کمک کنند» و در جایی دیگر می فرمایند «در همین پیام نوروزی رئیس جمهور آمریکا، متأسفانه حرفهای غیرصادقانه‌ای وجود داشت. یکی از حرف‌ها این بود که در ایران کسانی هستند که با حرف دیپلماتیک مسئله هسته‌ای، موافقت ندارند. می‌گویند کسانی هستند که نمی‌خواهند با مذاکرات حل شود. در ایران هیچ کس نیست که نخواهد مسئله هسته‌ای حل شود. آن که ملت ایران نمی‌خواهد عبارت است از قبول تحمیل‌ها و زورگویی‌های آمریکا. آن چه ملت مقاومت می‌کند قبول زورگویی‌ها طرف مقابل است. ملت ایستاده است و یقیناً نه هیئت مذاکره کننده و نه مسئولان و نه مردم ایران مطلقاً این را قبول نخواهند کرد.» وادامه دادند: «این‌که آمریکایی‌ها تکرار می‌کنند ما با ایران قرارداد می‌بندیم، بعد نگاه می‌کنیم اگر عمل کردند تحریم‌ها را برمی‌داریم، این حرف غلطی است و ما این را قبول نداریم. رفع تحریم‌ها جزو موضوع مذاکره است نه نتیجه مذاکرات، این خدعه آمریکایی‌ است. مسئولان ما نیز صریحاً گفتند که رفع تحریم‌ها باید بدون هیچ فاصله‌ای در هنگام رسیدن توافق انجام شود. تهدید‌های آن‌ها بی‌اثر است، تهدید به تحریم بیشتر و تحرک نظامی ملت ایران را نمی‌ترساند و ملت ایران ایستاده است. توفیقات الهی می‌تواند ملت ما را در این راه موفق کند.»
   و دیدیم که پیش بینی و دوراندیشی رهبری کاملاً درست بود و با اینکه ایران بیشتر از تعهدات خودش عمل کرده، باز هم آمریکایی ها از اجرای تعهداتشان اجتناب می کنند و حتی تحریمها را افزایش می دهند.
   خیلی احمق و ابله است کسی که بدون دلیل منطقی از جنگ اسقبال می‌کند و یا فکر می کند باید دنیا را به هم ریخت، اما نادان تر از اینگونه افراد، کسانی هستند که فکر می کنند دلسوزان مردم و کشور جنگ طلب هستند و قصد بهم ریختن دنیا را دارند.
   ضمناً من هم مثل اکثریت جامعه جزء مردم هستم اما کاملاً راضی هستم که جبهه مقاومت تقویت بشود، پس از طرف همه مردم نمی شود سخن گفت..
   این همه برای شما توضیح دادم که علت بی توجهی دیگران به جبهه مقاومت این است که کشورهای دیگر یا تهدید شده اند و می ترسند، یا تطمیع شده اند یا خودشان همدست شیاطین هستند، باز شما می گویید چرا کشورهای دیگر به آنها کمک نمی کنند.
   متأسفانه شما شخصیتی هستید که فقط به منافع کوتاه مدت خودتان نگاه می کنید، اصلاً سرنوشت مردم و آینده کشور و واقعیات جهان برای شما اهمیت ندارد، اگر شما تأمین باشید و خواسته هایتان عملی شود، نظام اسلامی هم خوب است و ….. واقعا تأسف می خورم که چرا برخی از افراد جامعه که اینقدر با اطمینان از گذشته پرافتخار خودشان تعریف می کنند، دیگران، آیند و …. برایشان فاقد اهمیت است.
   کمی فکر کنید.

 3. علي اسماعيلي گفت:

  بسیاری از مردم مشکلات دارن یکی از انها ۴۰ سال کاهش ارزش ریال هست اما بی توجهید این عجیب نیست عمدا هست؟منافعی دارید ؟ ببخشید قصد جسارت نداشتم

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب اسماعیلیسلام:
   اگر مایل بودید، مقالات بخش اقتصادی را بخوانید تا بدانید معیشت مردم برای بنده هم خیلی مهم است، اگر مایل بودید کلمه «پول» را در محل بربوطه در سایت جستجو نمایید تا بدانید، اتفاقاً در این زمینه هم بنده هشدار داده ام.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.