ایستگاه کاریابی (معرفی مشاغل واجد شرایط برای اشتغالزایی و کارآفرینی)

بسمه تعالی

معرفی انواع مشاغل واجدشرایط برای کارآفرینی

با نگاه به فرصت‌های شغلی موجود در کشور در رشته‌های مختلف

(ویژه کسانی که جویای کار و مایل به کارافرینی هستند)

     کشور ایران از ظرفیت‌های فراوان و متعددی برای کارآفرینی برخوردار است که با کمی دقت و بکار بردن خلاقیت می‌توانند به عرصه خوبی برای کسب درآمد مشروع و قانونی تبدیل شوند. برخی از این مشاغل در بخش‌های مختلف (صنعتی، کشاورزی، خدماتی و خانگی) در ذیل مورد اشاره قرار گرفته اند، مشاغلی که به اعتقاد کارشناسان ذیربط، به علت افزایش روز افزون تقاضای بازارهای داخلی و خارجی، اشباع بازار این محصولات در کوتاه مدت تقریبا ناممکن بوده و به شرط رعایت اصولی مانند: کیفیت، تنوع، بسته بندی مناسب و به روز سازی، به هر میزان تولید در این زمینه ها افزایش پیدا کند، مشتری نیز وجود خواهد داشت و لذا در اکثر موارد مشروط به رعایت نکات حرفه ای و فنی کار، امکان ورود به این عرصه ها و سرمایه گذاری برای تولید فراهم می باشد.

     برای تکمیل اطلاعات خود می‌توانید؛ به سایر مقالات اقتصادی ارائه شده در همین سایت (سایت ره توشه) از جمله؛ مقاله «الزامات کارآفرینی و اشتغالزایی» و مقاله «نقش فرهنگ و تفکر بسیجی در کارآفرینی و اشتقالزایی» در بخش مقالات اقتصادی را مطالعه و با جستجوی مطلب مورد نظر در سایت‌های مختلف اینترنتی و همچنین بازدید از  محل کار صاحبان این مشاغل و مشورت با کارآفرینان و نیز بنا بر مورد و موضوع، با مراجعه به کارشناسان مربوطه در دستگاه‌های ذیربط دولتی از جمله؛ ادارات صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، سازمان صنایع دستی و گردشگری، شرکت سهامی فرش، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و بسیج سازندگی در شهر یا استان محل زندگی خود، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

     (منتظر نظرات ارزشمند شما برای تکمیل این فهرست و معرفی سایر عرصه های قابل طرح در این بخش هستیم)

مــعرفــی مشاغــل در بخش‌ها و رشته‌های مختلف:

 • فعالیتهای مربوط به حوزه کشاورزی (پرورش گیاهان):

۱- آیا می دانید؛ کار تولید و پرورش گیاه آلوئه‌ورا در یکی از استانهای جنوبی کشور از یک مزرعه کوچک آغاز و همان مزرعه دار هر سال با افزایش مقدار زمینهای زیر کشت، میزان تولید را به حدی رسانده که هم اکنون چندین هکتار از زمینها کشاورزی خود را به تولید این گیاه اختصاص داده و محصولات بسیار مفید و پر خاصیت آن را به بازارهای داخلی و خارجی ارائه می نماید؟

     آیا می دانید؛ این گیاه که معمولا به شکل تازه، پودر، شربت یا نوشابه و … مورد استفاده قرار می گیرد، دارای خواص مختلف درمانی بوده و برای تصفیه خون، بیماریهای کبدی، انواع بیماریهای پوستی، حساسیتها و بسیاری از دیگر بیماریها مفید بوده و توجه مشتریان زیادی را به سمت خود جلب نموده است؟ (تردید نداشته باشید که تولید محصولات جانبی در مورد بسیاری از دیگر محصولات کشاورزی مانند؛ اسپری زعفران که اخیراً به بازار عرضه شده است نیز امکان پذیر است، فقط به کمی فکر، ابتکار، خلاقیت و در نهایت، بسته بندی و تبلیغات خوب نیاز دارد)

۲- آیا می دانید؛ بهای برخی از گیاهان دارویی به مراتب بیشتر از قیمت زعفران بوده و در حال حاضر بسیاری از این گیاهان در نقاط مختلف کشور به شکل صنعتی و نیمه صنعتی برای مصرف داخلی و صادرات، تولید می شوند؟

۳- آیا می دانید؛ بسیاری از نقاط ایران به شدت مستعد پرورش درختان و گیاهان سودآوری مانند: گردو، پسته، بادام، زیتون و امثال آن می باشد؟

۴- آیا می دانید؛ در سالهای اخیر با اتکاء به مطالعات علمی و تجارب شخصی، مناطق مستعد کاشت گیاهان گران بهایی مانند: برنج و زعفران در شهرهای مختلف کشور شناسایی و در بسیاری از دیگر استانهای نیز متداول شده است؟

۵- آیا می دانید که، پرورش قارچ در کشور در حدی متداول شده است که برخی از افراد حتی در منازل خود اقدام به پرورش این محصول می نمایند؟

۶- آیا می دانید که؛ پرورش محصولات گلخانه ای مانند: صیفی جات، انواع سبزی جات و برخی از میوه ها از چه بازار فعالی در داخل و خارج از کشور برخوردار است؟

۷- آیا می دانید که؛ با توجه به شرایط اقلیمی ایران، تولید و پرورش انواع گل طبیعی می تواند در کوتاه مدت، مشتریان زیادی را در داخل و خارج از کشور برای خود پیدا و سود خوبی را عاید شما نماید؟

 •   فعالیتهای مربوط به حوزه کشاورزی (جانداران):

۱- آیا می دانید که در حال حاضر در چند استان کشور ما از جمله؛ تهران و بوشهر، تمساح پرورش داده می شود؟ آیا می دانید که تمام اجزای بدن تمساح ازجمله: گوشت، پوست، استخوان و حتی خون تمساح مصرف صنعتی، دارویی و در خارج از کشور مصرف خوراکی داشته و قابل صادرات می باشد؟

۲- آیا می دانید با ابتکار یکی از هموطنان، پس از هجوم قورباغه ها به داخل شهر (احتمالا مهریز) کار جمع آوری و پرورش قورباغه برای صادرات در این شهر شکل گرفت و هم اکنون تولیدات این مجموعه به اشکال مختلف از جمله کنسرو به خارج از کشور صادر می گردد؟

۳ – آیا می دانید طی سالهای اخیر نوعی کرم موسوم به زباله خوار در ایران پرورش داده می شود که علاوه بر قابلیت امحاء بیولوژیکی زباله ها، از این مواد، نوعی کود عالی با بازدهی فوق العاده بالا تولید می نمایند که هر کیلو از آن به قیمت چندین هزار تومان خرید و فروش می شود؟

     آیا می دانید که گوشت این کرم نیز دارای بالاترین مقدار پروتئین در بین جانداران زنده بوده و در کشورهای مختلف، طرفداران فراوانی را به خود اختصاص داده است؟

۴- آیا می دانید؛ پرورش شتر مرغ، کبک، بلدرچین و سایر طیور در کشور و خارج کشور طرفداران زیادی را به خود جلب نموده و با افزایش تقاضای بازار آن در کشور، هر روز در حال گسترش می باشد؟

۵- آیا می دانید که، پرورش آبزیانی مانند: ماهی قزل آلا به سادگی در اکثر مناطق کشور در کنار ررودخانه ها و نهرهای آب یا در قنوات و حتی در سایر نقاط با استفاده از آب چاه و با کمترین میزان ریسک، امکان پذیر می باشد؟

۶- آیا می دانید که، تولید سموم شیمیایی در دنیا بتدریج در حال منسوخ شدن می باشند و بجای آن، پرورش و تولید برخی حشرات مانند؛ کفشدوزک برای مقابله بیولوژیک با آفات نباتی، به یک کاری پر سود در این عرصه تبدیل شده است؟

۷- آیا می دانید که؛ هم اکنون در کشور پرورش خرگوش به عنوان خوراک اصلی روباه و پرورش روباه برای استفاده از پوست آن، به عنوان یک محصول صادراتی پر سود، ظرفیت قابل توجهی را به خود اختصاص داده است؟

۸- آیا می دانید که؛ گربه های ایرانی هم برای نگهداری خانگی و هم برای استفاده خوراکی، طرفداران زیادی را در کشورها مختلف به خود اختصاص داده و در حال حاضر در ایران افرادی به شکل حرفه ای و با رعایت اصول بهداشتی به کار جمع آوری و پرورش و صدور این جانور اشتغال دارند؟

۹- آیا می دانید که، پرورش مار و عقرب برای سم گیری، اگرچه کمی خطرناک اما یک کار بسیار پرسود در کشور به شمار می رود؟

۱۰- آیا می دانید که پرورش و تولید برخی پرندگان زینتی و خانگی بر ای صادرات حرفه ای، می تواند چه سود کلانی را نصیب شما نماید؟

۱۱- آیا می دانید که؛ امروزه با آگاهی مردم از خواص شگفت آور عسل، زنبورداری و پرورش زنبور به یک کار سود آور زود بازده و در عین حال قابل توسعه با کمترین هزینه تبدیل شده است؟

۱۲- آیا می دانید که، پرورش کرم ابریشم همچنان به عنوان یک کار پر سود و با ارزش قابل سرمایه گذاری می باشد؟

۱۳- آیا می‌دانید که پرورش زالو برای استفاده در طب سنتی به شکل صنعتی و سنتی و حتی خانگی می تواند به عنوان یک شغل مورد توجه قرار گیرد؟

۱۴- آیا می‌دانید که می‌توانید با خرید چند دستگاه جوجه‌کشی و استقرار آن در پارکینگ، انباری، زیرزمین یا یک نقطه مناسب دیگر در خانه یا یک کارگاه کوچک، وارد کار پرورش جوجه یک‌روزه بشوید و به تدریج کار خود را توسعه بدهید؟

 • – فعالیتهای مربوط به حوزه صنعت:

۱- آیا می دانید که، صنایع بسته بندی در بخشها و موضوعات مختلف، با ارزش افزوده ای که برای کالاهای مختلف به همراه دارد، یکی از مشاغل بسیار سودآور و از نیازهای اساسی کشور برای صادرات، به شمار می رود؟

۲- آیا می دانید که؛ با کمی خلاقیت و مطالعه علمی می توان محصولاتی مانند: گونه های مختلف میوه ها، خرما، چای، عرقیات، آلوئه ورا، زعفران و برنج ایرانی را می توان در قالب انواع محصولات جانبی مانند، انواع نوشابه، شربت، پودر، کنسرو، کمپوت، مربا، ژله، شکلات، شیرینی، خشکبار، خشک شده یا فریز شده و امثال آن تولید و به بازارهای داخلی و خارجی ارائه نمود.

۳- آیا می دانید که؛ تولید وسایل آموزشی و کمک آموزشی از ظرفیت فوق العاده ای در کشور ما برخوردار است؟

۴- آیا می دانید که؛ تولید اسباب بازی در دنیا چه سود کلانی را نصیب صاحبان اینگونه شرکتها می نماید؟

۵- آیا می دانید که؛ در کشور ما تولید محصولات جانبی (اصطلاحا پایین دستی) نفت و پتروشیمی، از ظرفیت بسیار بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار است؟

۶- آیا می دانید که ایران دارای منابع متنوع، متعدد و غنی انواع سنگهای قیمتی است و طراحی و تزئین سنگهای قیمتی و صادرات آن، می‌تواند درآمد هنگفتی را نصیب شما کند؟

 • – فعالیتهای مربوط به حوزه فعالیتهای دانش بنیان:

۱- آیا می دانید که، می توانید متناسب با تخصص خود و با کسب مجوز و ثبت شرکت و از طریق ایجاد موسسات مطالعاتی در زمینه ها و بخشهای مختلف، به عنوان پیمانکار خصوصی، برخی از فعالیتهای پژوهشی و یا خدمات مشاوره ای مراکز دولتی و غیر دولتی در بخشها و موضوعات مختلف را بر عهده بگیرید؟

۲- آیا می دانید که؛ با توجه به رشد و گسترش روز افزون صنایع در کشور، ایجاد موسسات حرفه ای برای تبدیل ایده های ذهنی (ابداعات و اختراعات و …) به طرح، نقشه های مهندسی و نیز مدل های مجازی (رایانه ای)، یکی از نیازهای ضروری و قابل توسعه کشور به شمار می رود؟

۳- آیا می دانید که؛ ماکت سازی مشتریان فراوانی در بخشهای مختلف مانند: صنعت، ساخت مدل وسایل نقلیه، ساختمان سازی و سایر بخشها به خود اختصاص داده و شما می توانید حتی در کارگاههای خانگی چنین کاری را انجام دهید؟

۴- آیا می دانید که؛ که قالب سازی و نمونه سازی قطعات، تجهیزات و ماشین آلات در بخشهای مختلف صنعتی، کشاورزی، خدمات و سایر موارد مشابه، از آینده روشنی برای سرمایه گذاری در کشور برخوردار است؟

۵- موسسات نظریه پردازی و طراحی الگوهای مدیریتی ایرانی اسلامی برای تامین نیاز علمی دانشگاه ها و همچنین جایگزینی و پیاده سازی در نظام اداری و اجرایی کشور

۶-    موسسات مشاوره ای پیاده سازی و ارتقاء بهره وری اسلامی در ابعاد و موضوعات مختلف مورد استفاده در مراکز دولتی، صنعتی، تجاری، کشاورزی، آموزشی  و سایر عرصه ها

۷-    موسسات حرفه ای برای تعریف و تبیین واژه های متداول مورد استفاده در عرصه های مختلف، برای ایجاد همزبانی در امور مدیریتی و جلوگیری از پیچیدگی امور و سردرگمی مدیران و کارشناسان

۸-    موسسات مشاوره ای طراحی و پیاده سازی الگوهای استاندارد سازی بومی و بین المللی در موضوعات و بخش های مختلف مورد نیاز ادارات، شرکت ها، موسسات و سایر مراکز فعال در کشور

۹-    موسسات سنجش و کنترل کیفیت محصولات و خدمات تولیدی برای ارزیابی کیفیت محصولات مورد نیاز دستگاه های دولتی و غیر دولتی و همچنین کالاهای وارداتی در ابعاد و موضوعات مختلف

۱۰-     موسسات مشاوره ای آنالیز و برآورد قیمت محصولات و پروژه های مختلف عمرانی، صنعتی، کشاورزی و سایر عرصه ها، به شکل کاملا حرفه ای برای جلوگیری از ارائه برآوردهای غیر تخصصی و غیر واقعی بخصوص در جریان اجرای انواع طرح ها و پروژه های دولتی

۱۱-    موسسات طراحی یا سه بعدی سازی ایده های صنعتی و فنی مخترعین و مبتکرین برای کمک به پیاده سازی و تجاری سازی طرح های نوین

۱۲-    موسسات طراحی و پیاده سازی صنایع بسته بندی در موضوعات مختلف، به منظور کمک به گسترش حضور موثر و قابل رقابت صنایع کشور در بازارهای خارجی

۱۳-    موسسات نمونه برداری و آمارگیری تخصصی در موضوعات و زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی، صنعتی، کشاورزی و سایر عرصه های مورد نیاز دولت

۱۴-    موسسات و آزمایشگاه های فنی مصالح ساختمانی و صنعتی برای بررسی و ارزیابی میزان رعایت استانداردهای فنی مصالح و تجهیزات مورد استفاده در طرح ها و پروژه های دولتی در تمام استانها و  در صورت لزوم شهرستان ها

۱۵-    موسسات مشاوره ای و طراحی ماشین آلات و تجهیزات مختلف، اعم از صنعتی، عمرانی، کشاورزی و سایر عرصه ها، با کمک نخبگان و متخصصین هر بخش

۱۶-    موسسات مشاوره و طراحی برای مکانیزه سازی صنایع و خدمات در عرصه ها و موضوعات مختلف

۱۷-    موسسات مشاوره ای تنظیم قوانین و مقررات به منظور کمک به سه قوه برای بازنگری و تنظیم قوانین و مقررات مورد نیاز دستگاه های مختلف کشور

توضیح: برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید از تاریخ ۹۱/۱۲/۱۲ به مقاله مربوطه در بخش مقالات اجتماعی مراجعه فرمایید.

 •  – فعالیتهای مربوط به حوزه الکترونیک و کامپیوتر (الکامپ):

۱- آیا می دانید که ایران طی یکی دو سال اخیر جایگاه نخست تولید بازیهای رایانه ای در خاورمیانه را به خود اختصاص داده و بازار اینگونه بازیها به عنوان یک شغل پر سود (حتی در مقیاس خانگی آن) هر روز در حال گسترش بیشتر است؟

۲- با راه اندازی موسسات خدمات الکترونیک در موضوعات مختلف سخت افزاری و نرو افزاری که برخی از آنها هنوز به شکل جدی در ایران راه اندازی نشده، (مانند طراحی سه بعدی، تهیه جلوه های ویزه کامپیوتری برای تهیه کنندگان فیلم ها و …) می توانید، زمینه های خوبی را برای اشتغالزایی ایجاد نمایید؟

۳- آیا می دانید که؛ می توانید خرید و فروش اینترنتی کالا و خدمات را به عنوان یک شغل مورد توجه قرار دهید.

۴- آیا می دانید که؛ در بسیاری از  کشورهای دنیا، موسسات وجود دارند که کار جستجوی مطالب اینترنتی برای محققین و پژوهشگران را بر عهده می گیرند؟

۵- مشاغل و فعالیت های اینترنتی مانند؛ طراحی سایت و وبلاگ، یا بازارهای مجازی برای مبادله و خرید و فروش انواع کالا و خدمات، ایجاد بانک اطلاعات در موضوعات مختلف و تامین هزینه از طریق جذب آگهی متناسب با موضوع سایت و امثال آن در بسیاری از کشورها و بطور محدود در ایران به یک شغل ژر درآمد تبدیل شده است.

 • – فعالیتهای مربوط به حوزه امنیتی و حفاظتی:

۱- آیا می دانید که؛ ایجاد موسسات و شرکتهای حفاظتی، حراستی و انتظامی می تواند به عنوان یک شغل مورد توجه قرار گیرد؟

۲- آیا می دانید که؛ در بسیاری از کشورهای دنیا ایجاد موسسات تحقیقاتی و کارآگاه خصوصی، کاملا متداول می باشد؟

۳- آیا می دانید که؛ ایجاد موسسات ارائه دهنده سیستمهای امنیتی و حفاظتی، یکی از راههای کسب درآمد می باشد؟

 • – گردشگری و جذب توریست:

۱- آیا می دانید که؛ در دنیای ماشینی عصر جدید، سکونت در خانه های سنتی و استفاده از امکانات کاملا قدیمی و سنتی در روستاها و مکانهای طبیعی و حتی دور افتاده در کشورهای مختلف دنیا و از جمله ایران، طرفداران فراوانی داشته و یکی از زمینه های بسیار پر سود گردشگری و صنعت توریسم به شمار می رود؟

۲- آیا می دانید که؛ صنعت قنات، کویر ایران، کوههای مریخی در بوشهر، سیاه چادرهای عشایری و دیگر جاذبه های اختصاصی ایران، از قابلیتهای فراوانی برای ایجاد موسسات گردشگری و جلب توریست برخوردار است؟

۳- آیا می دانید که؛ می توانید ایجاد مجتمعهای اقامتی سنتی و یا مدرن در دل کویر را نیز به عنوان یک فرصت شغلی استثنایی مورد توجه قرار دهید؟

۴- آیا می دانید که؛ همواره هزاران توریست داخلی و خارجی وجود دارند که به شدت علاقمند هستند که مدتی زندگی در سیاه چادرهای عشایری و همراهی با کاروانهای کوچ عشایری را تجربه کنند؟

۵- آیا می دانید که؛ شتر سواری در کویر، مسافرت با دلیجان، کالسکه یا حتی ارابه می تواند به یک جاذبه گردشگری برای جهانگردان تبدیل شود؟

 •  – تجارت و بازرگانی:

۱- آیا می دانید که؛ در صورت آشنایی با بازار نفت، خرید و فروش نفت کشور به عنوان یک محصول پر سود، برای تمام علاقمندان به فعالیت در این عرصه امکان پذیر شده است؟

۲- آیا می دانید که؛ می توانید با ثبت شرکت یا مشارکت در پروژههای بین المللی، نسبت به صدور خدمات فنی و یا سرمایه گذاری در سایر کشورها نیز اقدام نمایید؟

 •  –  مشاغل خانگی:

۱- انواع صنایع دستی در موضوعات مختلف مانند؛ عروسک‌سازی، تابلو نقاشی، انواع بافتنی‌ها (ترمه، حوله، جاجیم، پتو، گلیم و …..)، انواع دوختنی‌ها (لباس، روبالشی، ترمه‌دوزی و ……)، سفال و سرامیک، صنایع دستی مستظرفه، صنایع دستی چرمی، صنایع دستی وابسته به معماری، صنایع دستی فلزی و چوبی، صنایع آبگینه (انواع کار با شیشه) و ده‌ها موضوع دیگر که در اینترنت قابل جستجو هستند، همچنان مشتریان داخلی و بویژه خارجی فراوانی دارد.

۲- طراحی و یا تایپ متن یا اپراتوری رایانه در موضوعات مختلف علمی و هنری و فنی یکی دیگر از مصادیق کار در خانه محسوب می شود.

۳- ماکت‌سازی در زمینه های مختلف مانند؛ ماکت کارخانجات، ماکت پروژه‌های عمرانی، ماکت ابنیه و همچنین دستگاه‌ها و تجهیزات فنی مهندسی می‌تواند در خانه نیز انجام شود.

۴- تولید نرم افزارهای رایانه ای کار پرسود دیگری است که می توان در محیطهای مختلف مانند خانه به انجام آن اهتمام ورزید.

۵- تولید پوشاک در اشکال مختلف از قدیم الایام در خانه ها رواج داشته است.

۶- تهیه و تولید تابلوهای نقاشی کار مناسبی است که تولید آن در خانه به سادگی ممکن است.

۷- ترجمه کتب و متون فارسی به سایر زبانهای خارجی و بالعکس هم در محیط خانه امکان پذیر است.

۸- جستجوی مطالب مورد نظر موسسات و مراکز دولتی و غیر دولتی یا مطالب پژوهشی برای محققین و پژوهشگران در اینترنت را هم می شود در خانه انجام داد.

۹- تولید ترشیجات و انواع مربا از موضوعاتی بشمار می رود که از دیرباز هزینه بسیاری از خانواده ها را تامین می نماید.

۱۰- در سالهای اخیر، تهیه و عرضه غذاهای سنتی و خانگی نیز به یک شغل خانگی تبدیل شده است.

۱۱- نقشه کشی فرش (طراحی نقشه فرش) یکی دیگر از مشاغلی است که علاقه مندان می توانند به راحتی در خانه انجام دهند.

۱۲- آیا می دانید که با یک آموزش کوتاه مدت و سرمایه‌ای حدود ۵ میلیون تومان می توانید در منزل خود با تراش و تزئین سنگهای قیمتی که در ایران به وفور یافت می شود، سود خوبی را کسب نمایید؟

۱۳- آیا می دانید که تعداد قابل توجهی از جوانان، با پخش آگهی و پذیرش طراحی سایت و وبلاگ در خانه، روزگار خود را می گذرانند؟

۱۴- آیا می دانید که با پخش آگهی و پذیرش تعمیر لوازم برقی و الکترونیکی، می توانید برای خود یک شغل جدید دست و پا کنید؟

۱۵- آیا می دانید که یک صنوق کود تولید شده بوسیله کِرم «ورمی کمپوست» حدود ۲۵ هزار تومان خرید و فروش می شود و برخی در حیاط، پشت بام، زیر زمین با بالکن منزل خود این کار را انجام می دهند؟

۱۶- آیا می‌دانید که برخی از افراد با استفاده از آکواریوم یا مخازن مناسب دیگر، در خانه خود به کار پرورش زالو و فروش آن به مراکز در طب سنتی اشتغال دارند؟

۱۴- آیا می‌دانید که با خرید چند دستگاه جوجه‌کشی و استقرار آن در پارکینگ، انباری، زیرزمین یا یک نقطه مناسب دیگر در خانه می‌توانید وارد کار پرورش جوجه یک‌روزه بشوید و به تدریج کار خود را توسعه بدهید؟

۱۵- آیا می دانید که می توانید با سرمایه حدود ۴۰۰ هزار نومان و خرید  یک دستگاه اره مویی برقی و یا حتی با هزینه کمتر از صد هزار تومان و خرید یک اره مویی دستی و مقداری تخته سه‌لایی و چسب و ….، برای ساخت تابلوهای معرق در خانه اقدام نمایید؟ آیا می‌دانید قیمت هر تابلو بستگی به کیفیت بین چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان خرید و فروش می‌شود؟

 • – سایر مشاغل:

۱- امروزه در بسیاری از کشورها، جمع آوری، تفکیک و بازیافت انواع زباله که از آن به عنوان طلای کثیف نام برده می شود، یکی از مشاغل پرسود به شمار می رود.

۲- در برخی از کشورها افراد خوش ذوق از ضایعات چوبی، فلزی و شیشه ای و امثال آن مصنوعات جدیدی مانند: مجسمه و اشیاء تزئینی و زینتی را طراحی و تولید می کنند که نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

۳- طراحی یا آماده‌سازی (بازسازی) یک روستا با تمام شرایط، ابزار و روش های قدیمی و سنتی برای جذب و اقامت گردشگران داخلی و حتی خارجی، مدتی است که به عنوان یک کار پر سود مورد استقبال گردشگران داخلی و به‌ویژه خارجی قرار گرفته و در حال گسترش است.

۴- برخی از افراد نیز طراحی و ساخت اقامتگاههای کویری با تجهیزات متناسب کویر و استفاده از شتر را برای جذب توریست مورد توجه قرار داده اند.

         ضمن تشکر از شما مراجعه کننده گرامی، بدیهی است فهرست ارائه شده می‌تواند با همکاری شما عزیزان کامل‌ و با کیفیتی بهتر ارائه گردد و با کمک به روند رو به رشد فعالیت‌های اقتصادی، چرخ تولید کشور را تقویت وایران اسلامی را به مرکز تولید و تجارت منطقه و بلکه جهان تبدیل نماید، لذا خواهشمند است در صورت تمایل با معرفی سایر فرصت‌های شغلی موجود در کشور، در این کار خیر مشارکت فرمایید.

     بی‌شک همانگونه که اشاره شد، با توجه به شرایط رو به رشد کشور و نیاز جامعه و بازار بزرگ منطقه، خریدار کافی برای محصولات تولیدی اکثر مشاغل مورد اشاره در کشور و خارج از کشور وجود داشته و هیچ‌گاه از ظرفیت آن کاسته نخواهد شد.

موفق باشید

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. مظفري گفت:

  سلام.برای حضرتعالی آرزوی توفیق دارم مطالب خوبی است .چنانچه مطالب براساس پتاسیل استانهاتهیه شودکارآمدترخواهدبود.عزتتان مستدام

  • احمد رضا هدایتی گفت:

   با سلام
   ضمن تشکر از عنایت شما خواهشمند است جنانچه ممکن است اطلاعات خودتان را جهت افزودن به مطالب ارسال فرمایید
   باتشکر فراوان

 2. نادر لکزایی گفت:

  موارد خوبی است اما من میگم هیچکدام بی پول نمیشه شوخی کردم واقعا خیلی هاش شدنیه فقط همت می خواد اما من به یه فکر بکر نیاز دارم که جدید جدید باشه. چیزی تو بساط داری یا نه؟
  متشکر میشم

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب لکزایی سلام:
   با تشکر و عرض معذرت بنده بجز مواردی که روی سایت قرار داده ام موضوع ویژه دیگری به نظرم نمی رسد.
   در هر حال برای شما آرزوی موفقیت دارم

  • وحید سجادی گفت:

   آقای هدایتی سلام؛
   ایده های بسیار خوبی را مطرح کرده اید، من با اجازه شما حدود یکسال قبل کار تراش سنگهای قیمتی را انتخاب کردم و در انباری خانه شروع به کار کردم، به لطف شما حالا یک مغازه کوچک اجاره کرده ام و از کارم راضی هستم، از شما هم به خاطر کار خوبتان ممنونم. همیشه موفق باشید.

   • احمدرضا هدایتی گفت:

    جناب آقای وحید سجادی سلام:
    از اظهار لطف شما بسیار سپاسگذارم و برایتان آرزوی توفیق بیش از پیش دارم.
    موفق باشید- یا علی

 3. وحید سجادی گفت:

  آقای هدایتی سلام؛
  ایده های بسیار خوبی را مطرح کرده اید، من با اجازه شما حدود یکسال قبل کار تراش سنگهای قیمتی را انتخاب کردم و در انباری خانه شروع به کار کردم، به لطف شما حالا یک مغازه کوچک اجاره کرده ام و از کارم راضی هستم، از شما هم به خاطر کار خوبتان ممنونم. همیشه موفق باشید.

 4. ناشناس گفت:

  سلام، ممکنه بگید در مورد پرورش عقرب از کجا میتونیم راهنمایی بگیریم

 5. پروین میمه ای گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون. در رابطه با فرآوری زباله های بازیافتی از کدوم نهاد ارگان یا موسسه میتونم اطلاعات بیشتر بگیرم؟

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   سرکر خانم میمه‌ای:
   با سلام وتشکر از لطف شما؛ در رابطه با موضوع موردنظر می‌توانید به سازمان بازیافت شهرداری و همچنین سازمان محیط زیست شهرستان یا سایت این دو نهاد در اینترنت مراجعه نمایید.
   موفق باشید – یا علی

 6. ن گفت:

  سلام من اسکاج و لیف خانگی با کیفیت عالی میبافم الان هم تعداد زیادی اماده کردم ولی نمیدونم به کی بفروشم ورو دستم مونده

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقا یا خانم «ن»سلام:
   به نظرم باید با خرازی های شهرتون مذاکره کنید، به آنها بفروشید یا امانت در اختیار آنها بگذارید برایتان بفروشند و سهم خودشان را بگیرند و یا در نمایشگاهها و جمعه بازار عرضه کنید و یا در بازارهای خیریه خانگی بفروشید.
   موفق باشید

 7. ناشناس گفت:

  سلام . دوست عزیز شما هم به طور قطع شنیده اید که خداوند متعال هیچ موجودی را نیافرید مگر اینکه اول رزق وروزی اورا . اینکه بشر رسالتش تلاش و مجاهدت است بی تردید همینطور است ! اما چرا بی کاری ؟ چرا گرسنگی؟ چرا حقوقی که خداوند برای انسانها در نظر گرفته در انحصار یک مشت عیاش و لامذهب که بعضا هم در دوایر دولتی و پست های کلان مملکت دارای قدرت سیاسی هستند. چپاوول و غارت می شود ! آنوقت افراد خوش الفاظی مثل حضرت عجلتان جوان مستاصل و درمانده که رنج سالها محرومییت گرسنگی و فقر. آنهار ا به ستوه آورده. وادار کنیم قورباغه جمع کنند و برای افراد حرام خوار و نجس بساط نجاست خواری مهیا سازیم دوست عزیز شما به خودت یک مقدار زحمت بده ببین همان افراد مار و قور باغه خور چطور با استقرار و تدوین و تقنین مناسبات مالی و بانکی درست در حل بحران بیکاری تا چه اندازه کارآمد و موفق عمل کرده اند در کشوری مثل چین که حتی دین و ایمان هم ندارند اگر کسی یک ایده یا طرح کار آفرینی داشته باشند بعد از تایید طرح مکان و تاسیسات و ماشین آلات را آماده در اختیار فرد یا افراد می کذارند اما در کشور ما اگر همه شرایط تاسیس کارگاه یا کارخانه را آماده کردی اگر رشوه اساسی به کارشناس بانک ندادی طرح تایید شده را غیر قابل توجیه اعلام می کند حالا خر بیارو باقلی بار کن دوست عزیز دوای درد بیکاری و مشکل ما انسان های ا که تحت هیچ شرایطی عزت خود را نمی فروشیم و در نتیجه محکوم به شکنجه هستیم. اینست که عدالت اقتصادی در کشور حاکم بشود در جهانیکه تکنو لوژی هر ثانیه تحول بنیادی ایجاد می کند این بساط ها عوام فریبی است

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   ناشناس محترم سلام؛
   بنده هم کاملاً با نظر شما در مورد اینکه هر کس در موقعیت های مختلف دولتی، عمداً کم‌کاری، اختلاس، رشوه‌خوری و پارتی بازی می کند، زالوصفت، خائن، حرام خوار و به قول شما نجس و عیاش است و متأسفانه این مسئله یعنی وجود اینگونه افراد در نظام اداری غیرقابل انکار است، امید است مسئولین محترم دولت که همه تقریباً به شکل مستقیم و یا غیرمستقیم منتخب خود مردم هستند، برای رفع فساد و برقراری عدالت، تدبیری بیندیشند.
   اما در مورد پرورش قورباقه بنده از سر خیرخواهی فقط طرح ایده کرده ام، پرورش قورباقه، زالو، تمساح، شترمرغ، کبک، بلدرچین، روباه، خرگوش و امثال آن یک صنعت است که اگر درست مدیریت شوند، بسیار پرسود هستند، لذا شایسته نبود کمک فکری حقیر را مورد کم لطفی و نکوهش قرار دهید.
   در مورد چین هم اگر کمی بیشتر بررسی بفرمایید و روی دیگر سکه در این کشور را مطالعه کنید، خواهید دید، آنها نیز با انبوهی از مشکلات مختلف مواجهه اند، به عنوان مثال؛ فاصله طبقاتی در این کشور به حداکثر رسیده است و بی عدالتی در حد اعلای آن قرار دارد.
   البته بیان این مشکلات به معنای توجیه مشکلات، کاستی‌ها، کم کاریها و نواقص موجود در کشور خودمان نیست، اما خوب است، ضمن توجه به نقاط مثبت و دستاوردهای فراوان کسب شده، به یاد داشته باشیم که تقریباً همه ما به نوعی در بروز این مشکلات نقش و سهم داریم.
   موفق باشید – یاعلی

 8. موسوي گفت:

  عالی ،خالصانه بود ،موفق باشید ،به نظرتون با داشتن یک مکان حدود ۱۵۰متر -۶۰ خانه چکاری میتوان راه اندازی کرد

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب موسوی سلام؛
   قسمت دوم پیامتان مبهم است، لطفاً در صورت تمایل توضیح بیشتری بدهید، مثلاً در کدام شهر با چه سرمایه ای و …، قبل از آناعلام بفرمایید آیا کل مشاغل معرفی شده در سایت را ملاحظه کردید؟.
   موفق باشید

 9. مصطفی کمالیان گفت:

  سلام.ضمن تشکر از شما
  جناب هدایتی من طرح ی نو در زمینه تولید انرژی نو وتولید دیگری در زمینه بهداشت وپزشکی وطرح سوم در بازرگانی بزرگ بدون ریسک دارم که قصد مشارکت با بانک ها ویا وزارت خانه یا موسسات دارم .بنظر شما برای درخواست همکاری از کجا شروع کنم .شماره تماس۰۹۱۶۴۶۰۹۷۵۹

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقای کمالیان سلام:
   راستش را بخواهید، متأسفانه در سالهای اخیر سازمان‌های ذیربط همکاری شایسته با مبتکرین و مخترعین و نخبگان ندارند، با این حال پیشنهاد می کنم ابتدا به بنیاد ملی نخبگان استان یا شهرستان مراجعه و سپس به دستگاه ذیربط با هر موضوع مراجعه فرمایید. اگر با افراد دلسوز مواجه و با آنها مشورت کنید، خودشان مراحل و مراجع ذیربط را معرفی می کنند.
   اما در هر حال بهتر است بیش از حد به ادارات امیدوار نباشید و با توکل به خدا، موارد را در مراجع مربوط ثبت و خودتان شخصاً اقدام نمایید.
   موفق و مؤید باشید

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   راستش را بخواهید، متأسفانه در سالهای اخیر سازمان‌های ذیربط همکاری شایسته با مبتکرین و مخترعین و نخبگان ندارند، با این حال پیشنهاد می کنم ابتدا به بنیاد ملی نخبگان استان یا شهرستان مراجعه و سپس به دستگاه ذیربط با هر موضوع مراجعه فرمایید. اگر با افراد دلسوز مواجه و با آنها مشورت کنید، خودشان مراحل و مراجع ذیربط را معرفی می کنند.
   اما در هر حال بهتر است بیش از حد به ادارات امیدوار نباشید و با توکل به خدا، موارد را در مراجع مربوط ثبت و خودتان شخصاً اقدام نمایید.
   موفق و مؤید باشید

 10. جهان نوش گفت:

  به نام خدا
  با سلام و احترام
  ضمن تشکر، حدود ۲۰۰ متر زمین بدون آب دارم. درو زمین دیوار کشی است. امکان تأمین آب با تانکر فراهم می باشد. فاصله زمین تا شهر حدود بیست کیلومتر است. وسیله نقلیه پراید و موتور دارم. سرمایه حدود ۳ میلیون تومان دارم. فقط عصرها و پنجنبه جمعه ها می توانم پیگیری و اشتغال داته باشم. لطفا راهنمایی بفرمایید. مشاغل مندرج در سایت را مطالعه کردم.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقای جهان نوش عزیز سلام؛
   با توجه به این کهاطلاعات شهرستان و محل را ندارم، لذا پیشنهاد می کنم به بسیج سازندگی یا اداره صنعت و معدن و یا اداره جهادکشاورزیشهرستان مراجعه و از نظر تخصصی کارشناسان آنها استفاده بفرمایید.
   ضمناً برایآگاهی در مورد شرایط کارآفرینی مقاله «کارآفرینی و اشتغالزایی» به نشانی http://rahtooshe.com/?p=528 و ایستگاه کاریابی به نشانی http://rahtooshe.com/?cat=11 را هم ملاحظه بفرمایید.
   موفق باشید

 11. فائزه گفت:

  سلام.من عروسکهای پارچه ای و بافت انواع عروسکهای فانتزی جدید قلاب و دو میل و نمد دوزی و ساخت دستبند و….مرواریدی و منجوق بافی و دوخت سرویس آشپزخانه وخیاطی و آرایشگری چون کلاس نرفتم خودم در حد معمولی یاد گرفتم.ساخت بعضی کارهای دکوری و …..بلدم.کلا هر کاری ببینم سریع یاد میگیرم.فقط سرمایه ندارم و اینکه مشکل فروش دارم.مغازه ها خرازی ها هم سوال کردم نمیخرن که بفروشن.نمیدونم چیکار کنم.پرورش حیوانات رو هم خیلی دوس دارم مثل بلدرچین و غاز و مرغ…در استان گلستان در یکی از روستاهاش زندگی میکنم.دو تا بچه دارم و شوهرم که دیسک کمر داره نمیتونه کار سنگین انجام بده.بیشتر خرج خانه با منه.زمین کشاورزی نداریم فقط یه خانه ۵۰متری با تقریبا ۴۰متر حیاط.لطفا راهنمایی کنید که من چه کاری رو شروع کنم

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   سرکار خانم فائزه؛
   لطفا به بسیج سازندگی (برای دریافت وام و مشورت)یا سازمان صنایع دستی (برای مشورت و کمک کارشناسی) و یا کمینه امداد (برای دریافت وام) شهرتان مراجعه و از مشورت و هکاری آنها استفاده بفرمایید.
   موفق باشید
   یاعلی

 12. مریم گفت:

  سلام من کاری شروع کردم با سرمایه کم واین ریسک هم نمیکنی نتورکرم در یک شرکت معرف به نام پنبه ریز ویک خانواده بزرگی هستیم من وخانوادم باهم کار میکنیم

 13. محمد گفت:

  با سلام از راهنمایی شما بابت مشاغل مختلف که ذکر شد.ممنونم.ولی باتوجه به طولانی بودن مطالب وگستردگی مطالب لطفن جهت کاری زود بازده برای جوانان وافراد دنبال کار،کاری را پیشنهاد کنید که با سرمایه اندک وبدون تجربه انچنانی بشود به در آمد خوبی رسید.مثلا همین کارهای هرمی که کشورهای دیگر انجام می دهند.مثل خرید گل کویس ویا چیزهای دیگر.که سریع به نتیجه برسه البته این نظر من هست.گلد کویس یک مثال بود.حالا چیزی دیگری خرید فروش شود.باتشکر ازشما.

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   محمد آقای عزیز سلام؛
   اینگونه کارها نه تنها ریسک زیادی دارد، بلکه درآمد آن برکت هم ندارد و مهمتر این که غیرقانونی است و عاقبت به خیری هم ندارد.
   جوانان امروز می‌خواهند خیلی زود به نتیجه برسند و راه صدساله را یک شبه طی کنند، البته در موارد خاص و افراد خاص این رویکرد ممکن است جواب بدهد اما معمولاً پولهای بادآورده نمی تواند در دراز مدت باعث خوشبختی انسان بشود، توصیه می‌کنم، دنبال کار مناسبتری باشید.
   موفق باشید

 14. خانم رستمی گفت:

  باسلام اقای هدایتی من دنبال کارافرینی هستم ولی نمی دونم چه کاری واز کجا شروع کنم یکمکان ۱۸۰ متری داریم البته زیرزمینه که قبلا سالن زیبایی بود و ۷ نفر نیروی انسانی بیکار دارییم یعنی هم سرمایه وهم مکان و نیروی انسانی مهیاست درصمن نیروی انسانی من خواهرو برادر م هستن که کرو لال هستند و بچه هایشان که درحال حاضر بیکارن دوست دارم مثل همیشه تو همه کاری کمک شون میکردم الان هم کمک شون کنم و مشغول شن لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   سرکار خانم رستمی سلام؛
   نیت خیرخواهانه شما قابل تقدیر است، مشاوره در این زمینه نیاز به مذاکره حضوری و احتمالا بازدید محل دارد که متأسفانه برای بنده مقدور نیست، لذا پیشنهاد می کنم متناسب با دانش، تجربه و علاقه ای که دارید، به مشاوران اداره صنعت ومعدن، جهاد کشاورزی، بسیج سازندگی یا بخش کارآفرینی کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان خودتان مراجعه بفرمایید.
   برایتان آرزوی موفقیت دارم
   پاینده باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.