نقش و وظیفه رسانه‌ها در معرفی دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی

     انقلاب اسلامی از بدو تولد در معرض صدها و بلکه هزاران توطئه خُرد و کلانِ داخلی و خارجی مانند؛ جنگ تحمیلی، تخریب، تهدید، ترور، آشوب و اغتشاش و تهاجم فرهنگی قرار داشته است، با این‌حال به اعتراف دوست و دشمن، دستاوردهای انقلاب در چنین شرایطی بی‌نظیر و افتخار آمیز بوده و بی‌شک چنانچه گرفتار هجمه دشمنان نمی‌شد، تاکنون شرایط بهتری برای ایجاد دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نهایت، تمدن نوین اسلامی به معنای واقعی آن فراهم شده بود.

     به همین دلیل؛ حال که در آستانه ورود به ۴۰ سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی قرار داریم، لازم است رسانه‌های کشور به‌ویژه رسانه ملی در جهت بیان حق مطلب، با دقت و ظرافت بیشتری به معرفی دستاوردهای شگفت‌انگیز انقلاب به‌خصوص برای نسل جدید، اقدام نمایند.

برخی از نکاتی که باید در معرفی دستاوردهای انقلاب مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از:

  • برای معرفی اصولی و دقیق باید قبل از هر چیز به تشریح و تبیین آرمان‌های انقلاب اسلامی از جمله؛ استقلال، آزادی، مردم‌سالاری دینی، گسترش عدالت، رفع فقر و محرومیت، پیشرفت مادی و معنوی کشور و جامعه و در نهایت الگوسازی و ایجاد تمدن نوین اسلامی و سپس به دستاوردها، به‌ویژه دستاوردهای معنوی آن در ابعاد مختلف و ایضاً مشکلات و کاستی‌ها پرداخته شود.
  • قطعاً یک گزارش مستند خوب، هنگامی از باورپذیری و اثرگذاری مضاعف برخوردار خواهد بود که در قیاس با شاخصه‌های خاص و ملموس تنظیم و ارائه شود، از همین رو پیشنهاد می‌شود گزارش دستاوردهای انقلاب اسلامی، حتی‌المقدور در قیاس با شرایط مختلف شامل؛ بیان دستاوردها در قیاس با درآمد  و تعداد جمعیت کشور و شرایط و وضعیت موضوع موردنظر در قبل و بعد از انقلاب و نیز قیاس با کشورهای همجوار با کشورهای هم‌سطح در سایر نقاط جهان تهیه شود.
  • برای کمک به طرح بهتر دستاوردهای انقلاب اسلامی و افزایش تأثیرگذاری گزارش، باید از تجزیه و تحلیل‌ شخصیت‌ها، رسانه‌ها و مؤسسات خارجی به‌ویژه در مورد نقش و جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی ایران اسلامی در ابعاد مختلفِ سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، علمی و …. بهره گرفته شود، البته با تأکید بر این‌که معمولاً بیشتر منابع خارجی به‌خصوص منابع غربی تحت تأثیر دولت‌هایشان، در مورد ایران مغرضانه اظهارنظر می‌کنند، اما گاهی به‌واسطه رسالت علمی و در جهت حفظ اعتبار خود و گاهی نیز و به علل مختلف دیگر و از روی اجبار، اعترافات و تحلیل‌هایشان بیانگر حقایق است.
  • بدیهی است که بخشی از برخی از اقدامات صورت گرفته طی عمر با برکت انقلاب اسلامی از جمله؛ گسترش راه‌ها و یا توسعه خدمات شهری، روالی عادی محسوب می‌شود که احتمالاً می‌توانست در هر شرایطی محقق شود، اما بخش عمده‌ای از این اقدامات ازجمله؛ برخورداری نسبتاً سریع و کاملاً فراگیر اکثر شهرها و به‌ویژه روستاهای کشور از نعمت آب، برق، گاز، تلفن و امثال آن، ناشی از کار جهادی و روحیه انقلابی مردم و مسئولین در طول انقلاب بوده و کار مضاعفی است که قطعاً اگر انقلاب اسلامی رخ نداده بود، با این سرعت و گستردگی محقق نمی‌شد.

     در عین‌حال بخشی از فعالیت‌ها اعم از مادی و معنوی نیز وجود دارد که یا قبل از انقلاب مطلقاً نمونه و مصداق نداشته یا با رشد جهشی و فوق‌العاده همراه بوده است، بنابراین؛ برای کمک به درک بهتر موضوع و پیشگیری از بروز هرگونه شبهه و ابهام در این زمینه، شایسته است، دستاوردهای انقلاب اسلامی در سه گروه مورداشاره دسته‌بندی و در عین‌حال بر ضرورت تداوم این مسیر تأکید شود.

  • با توجه به این‌که غالب دولت‌های جمهوری اسلامی از ابتدا تاکنون، متناسب با شرایط خود دارای نقاط ضعف و قوت بوده‌اند، خوب است در تهیه گزارش مورداشاره، ضمن استفاده از کمک و مساعدت آماری و اطلاعاتی دستگاه‌های مختلف دولتی در سه قوه، حتی‌المقدور از بیان فعالیت‌های یک دولت خاص اجتناب و از دستاوردها به شکل کلی و در قالب عملکرد نظام اسلامی و به شکل موضوعی نام برده شود.
  • بیان رمز و راز موفقیت کشورهای پیشرو از جمله؛ نقش فرهنگ عمومی و نحوه همکاری متقابل دولت‌ها و ملت‌ها، (بدون اصرار بر کپی‌برداری و استفاده از نسخه‌های خارجی و در واقع با تأکید بر ضرورت طراحی و اجرای الگوهای کاملاً بومی و ایرانی – اسلامی) نیز می‌تواند، نتیجه کار را بهبود ببخشد.
  • همچنین در این گزارش، بیان علل موفقیت برخی از دستگاه‌ها و صنایع داخلی نسبت به سایر بخش‌ها و دیگر صنایع نیز حائز اهمیت فراوان است، چرا که به‌نظر می‌رسد در این عرصه، صنایعی موفقیت بیشتری کسب کرده‌اند که با جدیت و دقت بیشتر به توصیه‌ها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی (دامت برکاته) عمل کرده‌اند.

     برای مثال؛ در مورد نیروهای مسلح و صنایع دفاعی، باید از ، قدرت ایمان و توکل، روحیه انقلابی و عملکرد جهادی و نیز ارتباط این بخش با دانشگاه و مراکز علمی و اعتماد به جوانان و نخبگان و در نهایت، تلاش برای استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی (نیروهای درونزا)، به‌عنوان راز موفقیت آنها نام برد، بخشی که به یُمن توجه به رهنمودهای رهبری، توانسته است از یک نظام کاملاً وابسته به نیروی کاملاً مستقل و مقتدر و از یک واردکننده بزرگ محصولات نظامی، به یکی از صادرکنندگان ممتاز این محصولات به بیش از ۳۸ کشور جهان تبدیل شود.

  • بی‌شک ایران اسلامی از نظر مادی و معنوی یکی از ثروتمندترین کشورهای بالقوه و بعضاً بالفعل جهان است و لذا برای اثبات راهبرد «ما می‌توانیم» و «خواستن توانستن است»، لازم است داشته‌ها و ظرفیت‌های مادی و معنوی فراون و متعددی را که خداوند به جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان پرچمدار احیاء اسلام ناب محمدی(ص) عنایت فرموده، به درستی و با دقت به جامعه معرفی شود.
  • همان‌گونه که اشاره شد، برای جلب اعتماد عمومی جامعه، باید در کنار پرداختن به دستاوردهای متعدد و متنوع انقلاب اسلامی، به شکل صادقانه و البته هوشمندانه، به کم‌کاری‌ها و کاستی‌ها و البته علل مختلف و متعدد داخلی و خارجیِ نابسامانی‌های موجود نیز پرداخته شود.

     به عنوان مثال؛ با توطئه نظام استکباری و سایر دشمنان انقلاب اسلامی، در جریان جنگ تحمیلی بیش از ۲۲۰ هزار نفر از خالص‌ترین، مؤمن‌ترین، متعهدترین و باانگیزه‌ترین جوانان کشور که بسیاری از آنها در زمره متخصصینِ تراز اول کشور قرار داشتند به شهادت رسیدند و  همزمان و پس از آن نیز منافقین و دیگر مزدوران نظام سلطه، با ترور بیش از ۱۷۰۰۰ نفر از مسئولین، نخبگان، دانشمندان و مردم انقلابی، ایران اسلامی را از برکت وجود آنها یعنی کسانی که می‌توانستند، دستیابی به آرمان‌های انقلاب اسلامی را تسهیل و تسریع نمایند، محروم ساختند.

     بی‌تردید خسارت مادی و معنوی این دو اقدام رذیلانه دشمن در هر کشور دیگری، به تنهایی کافی بود تا زمینه سقوط آن را فراهم نماید و لذا اگر عنایت الهی و حمایت مردمی نبود، شاید اکنون اثری از نظام نوپای انقلاب اسلامی نیز برجای نمانده بود.

    البته در کنار این موارد، نقش و تأثیرِ ضعف و ناکارآمدی نظام فرهنگی و آموزشی در کادرسازی و تربیت نیروی انسانی تراز انقلاب و یا ضعف و سستی سیستم نظارتی و کنترلی و در نتیجه کمبود نیروی انسانی واجدشرایط، عدم شایسته‌سالاری، ناتوانی و ناکارآمدی و یا خیانت و انحراف فکری و اخلاقی برخی از مسئولین و همچنین گرفتار شدن برخی از مردم و مسئولین در دام نقشه‌های شیطانی رسانه‌های معاند و امثال آن در بروز برخی نابسامانی‌ها نیز انکارناپذیر است و حتی‌المقدور باید به آنها نیز پرداخته شود.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۲۶/۵/۹۷

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com

شما همچنین می توانید ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.