پیشنهاد به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (رسانه ملی) در مورد چگونگی تهیه گزارش ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر دارابی،

معاون محترم امور استان‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران:

     با سلام و احترام و آرزوی توفیق روزافزون برای تمامی خدمتگذاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی و با تشکر به خاطر اقدام شایسته و اطلاع‌رسانی نسبتاً به‌موقع، درباره برنامه رسانه ملی برای تهیه گزارش دستاوردهای انقلاب اسلامی در آستانه ۴۰ سالگی این رخداد بزرگ، ضمن اعلام آمادگی برای ارائه توضیحات تکمیلی، پیشنهادات ذیل در جهت ارتقاء کمی و کیفی گزارش مذکور تقدیم می‌گردد.

 • به نظر حقیر در این گزارش باید قبل از هر چیز به تشریح و تبیین آرمان‌های انقلاب اسلامی از جمله؛ استقلال، آزادی، مردم‌سالاری دینی، گسترش عدالت، رفع فقر و محرومیت، پیشرفت مادی و معنوی کشور و جامعه و در نهایت الگوسازی و ایجاد تمدن نوین اسلامی و سپس به دستاوردها، به‌ویژه دستاوردهای معنوی آن در ابعاد مختلف و ایضاً مشکلات و کاستی‌ها پرداخته شود.
 • همانگونه که مستحضرید، یک گزارش مستند خوب، هنگامی از باورپذیری و اثرگذاری مضاعف برخوردار خواهد بود که در قیاس با شاخصه‌های خاص و ملموس تنظیم و ارائه شود، از همین رو پیشنهاد می‌شود گزارش دستاوردهای انقلاب اسلامی، حتی‌المقدور در قیاس با شرایط مختلف شامل؛ بیان دستاوردها در قیاس با شرایط موضوع موردنظر در طول دوران قبل از انقلاب و پایان حکومت رژیم پهلوی، قیاس نسبت به جمعیت و درآمد کشور در هر دو مقطع، قیاس با کشورهای همجوار و قیاس با کشورهای هم‌سطح در سایر نقاط جهان تهیه شود.
 • همچنین پیشنهاد می‌شود برای کمک به طرح بهتر دستاوردهای انقلاب اسلامی و افزایش تأثیرگذاری گزارش، از تجزیه و تحلیل‌ شخصیت‌ها، رسانه‌ها و مؤسسات خارجی نیز در مورد نقش و جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی ایران اسلامی در ابعاد مختلفِ سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، علمی و …. بهره گرفته شود، البته با تأکید بر این‌که معمولاً بیشتر منابع خارجی به‌خصوص منابع غربی تحت تأثیر دولت‌هایشان، در مورد ایران مغرضانه اظهارنظر می‌کنند، اما گاهی به‌واسطه ماهیت علمی و در جهت حفظ اعتبار خود و گاهی نیز و به علل مختلف دیگر و از روی اجبار، اعترافات و تحلیل‌هایشان بیانگر حقایق است.
 • بدیهی است که بخشی از برخی از اقدامات صورت گرفته طی عمر با برکت انقلاب اسلامی از جمله؛ گسترش راه‌ها و یا توسعه خدمات شهری، روالی عادی محسوب می‌شود که احتمالاً می‌توانست در هر شرایطی محقق شود، اما بخش عمده‌ای از این اقدامات ازجمله برخورداری نسبتاً سریع و کاملاً فراگیر اکثر شهرها و به‌ویژه روستاهای کشور از نعمت آب، برق، گاز، تلفن و امثال آن، ناشی از کار جهادی و روحیه انقلابی مردم و مسئولین در طول انقلاب بوده و کار مضاعفی است که قطعاً اگر انقلاب اسلامی رخ نداده بود، با این سرعت و گستردگی محقق نمی‌شد.

     در عین‌حال بخشی از فعالیت‌ها اعم از مادی و معنوی نیز وجود دارد که یا قبل از انقلاب مطلقاً نمونه و مصداق نداشته یا با رشد جهشی و فوق‌العاده همراه بوده است، بنابراین؛ برای کمک به درک بهتر موضوع و پیشگیری از بروز هرگونه شبهه و ابهام در این زمینه، شایسته است، دستاوردهای انقلاب اسلامی در سه گروه مورداشاره دسته‌بندی و در عین‌حال بر ضرورت تداوم این مسیر تأکید شود.

 • با توجه به این‌که غالب دولت‌های جمهوری اسلامی از ابتدا تاکنون، متناسب با شرایط خود دارای نقاط ضعف و قوت بوده‌اند، خوب است در تهیه گزارش مورداشاره، ضمن استفاده از کمک و مساعدت آماری و اطلاعاتی دستگاه‌های مختلف دولتی در سه قوه، حتی‌المقدور از بیان فعالیت‌های یک دولت خاص اجتناب و از دستاوردها به شکل کلی و در قالب عملکرد نظام اسلامی و به شکل موضوعی نام برده شود.
 • بیان رمز و راز موفقیت کشورهای پیشرو از جمله؛ نقش فرهنگ عمومی و نحوه همکاری متقابل دولت‌ها و ملت‌ها، (بدون اصرار بر کپی‌برداری و استفاده از نسخه‌های خارجی و در واقع با تأکید بر ضرورت طراحی و اجرای الگوهای کاملاً بومی و ایرانی – اسلامی) نیز می‌تواند، نتیجه کار را بهبود ببخشد.
 • همچنین در این گزارش، بیان علل موفقیت برخی از دستگاه‌ها و صنایع داخلی نسبت به سایر بخش‌ها و دیگر صنایع نیز حائز اهمیت فراوان است، چرا که به‌نظر می‌رسد در این عرصه، صنایعی موفقیت بیشتری کسب کرده‌اند که با جدیت و دقت بیشتر به توصیه‌ها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی (دامت برکاته) عمل کرده‌اند.

     برای مثال؛ در مورد نیروهای مسلح و صنایع دفاعی، باید از ، قدرت ایمان و توکل، روحیه انقلابی و عملکرد جهادی و نیز ارتباط این بخش با دانشگاه و مراکز علمی و اعتماد به جوانان و نخبگان و در نهایت، تلاش برای استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی (نیروهای درونزا)، به‌عنوان راز موفقیت آنها نام برد، بخشی که به یُمن توجه به رهنمودهای رهبری، توانسته است از یک نظام کاملاً وابسته به نیروی کاملاً مستقل و مقتدر و از یک واردکننده بزرگ محصولات نظامی، به یکی از صادرکنندگان ممتاز این محصولات به بیش از ۳۸ کشور جهان تبدیل شود.

 • بی‌شک ایران اسلامی از نظر مادی و معنوی یکی از ثروتمندترین کشورهای بالقوه و بعضاً بالفعل جهان است و لذا برای اثبات راهبرد «ما می‌توانیم» و «خواستن توانستن است»، لازم است داشته‌ها و ظرفیت‌های مادی و معنوی فراون و متعددی را که خداوند به جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان پرچمدار احیاء اسلام ناب محمدی(ص) عنایت فرموده، به درستی و با دقت به جامعه معرفی شود.
 • همان‌گونه که اشاره شد، برای جلب بیشتر اعتماد عمومی جامعه، باید در کنار پرداختن به دستاوردهای متعدد و متنوع انقلاب اسلامی، به شکل صادقانه و البته هوشمندانه، به کم‌کاری‌ها و کاستی‌ها و البته علل مختلف و متعدد داخلی و خارجیِ نابسامانی‌های موجود نیز پرداخته شود.

     به عنوان مثال؛ با توطئه نظام استکباری و سایر دشمنان انقلاب اسلامی، در جریان جنگ تحمیلی بیش از ۲۲۰ هزار نفر از خالص‌ترین، مؤمن‌ترین، متعهدترین و باانگیزه‌ترین جوانان کشور که بسیاری از آنها در زمره متخصصینِ تراز اول کشور قرار داشتند به شهادت رسیدند و  همزمان و پس از آن نیز منافقین و دیگر مزدوران نظام سلطه، با ترور بیش از ۱۷۰۰۰ نفر از مسئولین، نخبگان، دانشمندان و مردم انقلابی، ایران اسلامی را از برکت وجود آنها یعنی کسانی که می‌توانستند، دستیابی به آرمان‌های انقلاب اسلامی را تسهیل و تسریع نمایند، محروم ساختند.

     بی‌تردید خسارت مادی و معنوی این دو اقدام رذیلانه دشمن در هر کشور دیگری، به تنهایی کافی بود تا زمینه سقوط آن را فراهم نماید و لذا اگر عنایت الهی و حمایت مردمی نبود، شاید اکنون اثری از نظام نوپای انقلاب اسلامی نیز برجای نمانده بود.

     این در حالی است که انقلاب اسلامی ایران از همان روزهای نخست با ده‌ها و بلکه صدها توطئه خُرد وکلان داخلی و خارجی دیگر مانند؛ آشوب و اغتشااش، سیاه‌نمایی و هجمه فرهنگی، تحریم و تخریب، فشار سیاسی و اقتصادی و احتکار و ایجاد بازارسیاه و سایر موارد مشابه مواجه بوده است.

     البته در کنار این موارد، نقش و تأثیرِ ضعف و ناکارآمدی نظام فرهنگی و آموزشی در کادرسازی و تربیت نیروی انسانی تراز انقلاب و یا ضعف و سستی سیستم نظارتی و کنترلی و در نتیجه کمبود نیروی انسانی واجدشرایط، عدم شایسته‌سالاری، ناتوانی و ناکارآمدی و یا خیانت و انحراف فکری و اخلاقی برخی از مسئولین و همچنین گرفتار شدن برخی از مردم و مسئولین در دام نقشه‌های شیطانی رسانه‌های معاند و امثال آن در بروز برخی نابسامانی‌ها نیز انکارناپذیر است.

     در پایان متذکر می‌شود که اینجانب در مورد برخی از پیشنهادات فوق، مطالبی را به رشته تحریر درآورده‌ و برخی منابع را سراغ دارم که در صورت نیاز حضورتان ارائه خواهد شد.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۲۱/۴/۹۷

رونوشت:

 • جناب آقای دکتر علوی‌ وفا، مدیرکل محترم مهندسی و مدیریت پیام سازمان صدا و سیما جهت استحضار
 • جناب آقای رنجبران، مدیرکل محترم روابط عمومی سازمان صدا و سیما جهت استحضار و اقدام مقتضی

 

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com تلفن همراه: ۰۹۱۲۶۱۰۱۳۷۳

شما همچنین می توانید ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.