روحیه انقلابی و عملکرد جهادی + حمایت دولت = جهش تولید

     قبلاً نیروهای مسلح با عنایت به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی (دامت برکاته) و اجرای راهبردها و رهنمودهای مورد تأکید ایشان ثابت کرده بودند که اگر واقعاً اراده کنیم و بخواهیم، می‌توانیم در راستای تأمین نیاز خود و حتی در رقابت با دیگران، به بهترین موقعیت دست پیدا کنیم.

     آنها ثابت کردند که می‌شود با اتکاء به «نیروهای درونزا» از هیچ به جایگاهی رسید که نه‌تنها خودکفایی کامل را پشت سر گذاشت، بلکه این امکان وجود دارد که مرزهای بین‌المللی را به‌گونه‌ای درنورید که بیش از ۳۸ کشور جهان به مشتریان صنایع دفاعی شما تبدیل شوند.

     این عزم و اراده پابه‌پای صنایع دفاعی در عرصه‌ها علمی از جمله؛ علم نانو، سلول‌های بنیادین، شبیه‌سازی، هسته‌ای، هوافضا و امثال آن و همچنین در برخی از مراکز تولیدی دیگر مثل؛ صنایع هسته‌ای، صنایع فولاد، صنعت سیمان، صنعت پتروشیمی و مشابه آن و حتی در بخش‌هایی از کشاورزی نیز تجربه شده بود.

     با این‌حال در جریان مبارزه با ویروس کُرونا بار دیگر ثابت شد که چنانچه بخش تولید با روحیه انقلابی و عملکرد جهادی وارد کار شود و دولت به طور جدی و عملی از کار آنها حمایت کند، نه‌تنها رونق تولید محقق خواهد شد، بلکه جهش تولید نیز به شکل واقعی صورت خواهد گرفت.

     البته حمایت دولت می‌تواند ابعاد مختلفی داشته باشد و شامل اقدامات مختلفی مانند؛ بازنگری و اصلاح قوانین و مقررات، بهبود شرایط محیط کسب و کار، تسهیل فرایند صدور مجوز تولید، مبارزه با فساد، ساماندهی واردات و صادرات، تأمین نقدینگی، استمهال پرداخت اقساط وام‌های بانکی یا بدهی مالیاتی مراکز تولیدی، کمک به تأمین مواد اولیه، خرید تضمینی محصولات تولیدی و یا کمک به بهبود شرایط بازار و امثال آن بشود.

     به‌عنوان مثال؛ طی چند ماه گذشته و در پی حمایت دولت در جهت تأمین نقدینگی و تضمین خرید محصولات بهداشتی و درمانی و افزایش تقاضای عمومی برای این‌گونه از کالاها، برخی از تولیدکنندگان محصولات موردنیاز بخش بهداشت و درمان توانستند، ظرف مدت چند هفته و بلکه چند روز، با تغییر کاربری خط تولید و حتی با دو یا سه شیفته کردن زمان فعالیت، متناسب با نیاز کشور به فرآیند تولیدی سرعت بخشیده و میزان تولید خود را به شکل جهشی افزایش دهند.

     افزایش چندبرابری و در واقع «جهشی» تولید دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور تا حد آمادگی برای صادرات، تولید انواع دستکش و ماسک، تولید انواع البسه موردنیاز بخش بهداشت و درمان و افزایش قابل توجه تولید مواد شوینده، الکل و مواد ضدعفونی کننده برای مبارزه با کرونا، از جمله مواردی هستند که بار دیگر توان نیروهای داخلی و ظرفیت بخش تولید را به نمایش گذاشت.

     علاوه براین؛ بخش تولید توانست با همکاری مراکز علمی و استفاده از ظرفیت نیروهای مسلح، برخی از امکانات و دستگا‌های موردنیاز کشور در این عرصه را برای اولین بار طراحی و تولید نماید، که برخی از مهمترین آنها عبارتند از: طراحی و تولید کیت تشخیص کرونا، سامانه تشخیص پونومی کووید ۱۹ و برنامه و نرم‌افزارهای آموزشی کرونا و سایر مواردی که مورداشاره قرار گرفت.

     رشد تولید در این بخش در حدی است که بنا بر اظهارات مسئولین ذیربط، هم‌اکنون بیش از ۷۵ درصد نیازهای بهداشتی و درمانی موردنیاز برای مبارزه با ویروس کرونا در داخل کشور تولید و تأمین می‌شود و انتظار می‌رسد طی دو سه هفته آینده این میزان به صد در صد رسیده و امکان صادرات مازاد آن نیز فراهم شود.

     به یاد داشته باشیم، همانگونه که رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال جاری با اشاره به ضرورت حضور در بازارهای بین‌المللی فرمودند «اگر ما بتوانیم تولید را راه بیندازیم و با توجّه به بازارِ وسیعِ خودِ کشور در داخل . . . [عمده‌ی بازار فروش ما داخل کشور است با این جمعیّت هشتاد میلیونی] اگر بشود تولید را ان‌شاء‌الله حرکت بدهیم و پیش ببریم، مشکلات اقتصادی قطعاً تمام خواهد شد و این تحریم‌هایی که کرده‌اند به نفعِ ما تمام خواهد شد.»

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۱۹/۱/۹۹

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. افشین گفت:

  در صفحه ۱۲ روزنامه فرهیختگان بخش فرهنگ چاپ دوم اردیبهشت ۹۹ مقاله ای از آقای پیمان پور اسمعیل چاپ شده که از اواسط ستون مقاله ، از مقاله شما از سایت بصیرت مربوط به تیر ۹۸ کاملا کپی شده

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   با سلام و تشکر از اطلاع رسانی شما؛ اگر زحمت نیست عنوان مقاله ایشان و بنده یا کپی بخشی را که استفاده کرده اند را برایم ارسال بفرمایید.
   البته اگر در رفع مشکلات کشور موثر واقع شود، خیلی مهم نیست، اما مایلم اصل موضوع را بدانم.
   در هر حال متشکرم.
   موفق باشید: هدایتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *