وقتی جایگاه سلبریتی‌ها بالاتر از دانشمندان باشد

     درست است که می‌گویند؛ «عقل سالم در بدن سالم است»، اما اگر عقل انسان سالم باشد، طبیعتاً مانع از بیماری جسم خود می‌شود، بنابراین در هر حالت، علم و دانش بر سایر امور رجحان و برتری دارد.

     با این بیان قصد نداریم که به اهمیت و ضرورت ورزش و افتخاراتی که ورزشکاران ایرانی در صحنه‌های مختلف ملی و بین‌المللی برای کشورمان به ارمغان آورده و می‌آورند خدشه‌ای وارد نماییم.

     چرا که هر کدام از این دو مقوله یعنی علم و ورزش و یا موضوعاتی مانند هنر، جایگاه خود را دارند، اما قطعاً سرمایه‌گذاری در هر بخش باید متناسب با میزان اثربخشی، اهمیت و ضرورت آن در رشد و پیشرفت کشور و جامعه صورت بگیرد.

     با این وجود و با این‌که کشور ایران پس از انقلاب اسلامی شاهد رشد جهشی و فوق‌العاده در عرصه‌های مختلف علمی بوده است، اما متأسفانه همچنان جایگاه دانشمندان و نخبگان ما از نظر مادی و حتی موقعیت اجتماعی به هیچ وجه قابل قیاس با ورزشکاران و برخی هنرمندان نیست.

     بدیهی است که در چنین شرایطی سلبریتی‌ها در اقشار و صنوف مختلف به خود اجازه می‌دهند تا در هر موضوع مربوط و نامربوطی دخالت و اظهار نظر کنند و بی‌شک یکی از علل اصلی مهاجرت دانشمندان، نخبگان و متخصصین کشور را نیز باید در همین نکته یعنی کم‌توجهی به فعالان این بخش (بخش علمی) جستجو نمود.

     این در حالی است که؛ اولاً دستاوردهای علمی از ماندگاری و اثربخشی به مراتب بالاتری برخوردارند، ثانیاً در اکثر موارد باعث تولید ثروت می‌شوند، ثالثاً ارتقاء جایگاه و موقعیت اجتماعی کشور در حد عالی آن را به همراه دارد، رابعاً نتیجه آن فراگیر و بنیادین است، خامساً موفقیت در تمامی عرصه‌ها اعم از اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و سایر موارد، در گرو کار علمی اصولی است و در مجموع ارزش مادی و معنوی آن بسیار بیشتر از سایر عرصه‌ها است.

     البته بخشی از ناکامی در این زمینه ناشی از ضعف و کاستی‌های فرهنگ عمومی است، اما بخش عمده آن را باید حاصل کم‌کاری مسئولین سیستم اداری و اجرایی دولت‌های گذشته و درگیر شدن آنها با مسائل حاشیه‌ای و سیاسی و کم‌توجهی آنها به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه و در نتیجه غفلت از برنامه‌ریزی برای سرعت بخشیدن به رشد علمی در حد شایسته آن دانست.

     بدیهی است در کشوری که مهد علم و دانش به شمار می‌رود، نگاه به این مقوله نباید نگاه جهان سومی و پایینتر از سایر عرصه‌ها از جمله ورزش باشد و به‌خصوص نباید سلبریتی‌ها (اعم از هنری یا ورزشی و …) در موقعیت برتری نسبت به دانشمندان و نخبگان و حتی کارآفرینان قرار داشته باشند.

     لذا امید است که احیاء جایگاه علمی ایران و تحقق نهضت علمی در اولویت کاری مسئولین محترم سه قوه به خصوص مسئولین محترم دولت جدید قرار گیرد و در حد شأن و جایگاه علم در اسلام، در این بخش سرمایه‌‌گذاری شود.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۲۴/۴/۱۴۰۰

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com

شما همچنین می توانید ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.