معیار این تعرفه‌گذاری ناصواب چیست؟ (در رابطه با مشاورین املاک)

     با توجه به این‌که بسیاری از صاحب‌نظران اقتصادی و مردم معتقدند تعرفه‌گذاری حق‌الزحمه مشاورین املاک معیار قابل قبول و منطقی ندارد، لذا در این یادداشت به برخی از مهمترین سوالات مطرح در این زمینه اشاره خواهد شد.

     سوال اول این‌که؛ اصولاً فلسفه تعرفه‌گذازی نامتعارف و کاملاً غیرمنطقی برای پرداخت حق‌الزحمه مشاورین املاک به شکل درصدی چیست و چرا در مورد تعیین دستمزد آنها مانند دیگر اصناف عمل نمی‌شود؟

     چرا خریداران و فروشندگان که اکثریت آنها از قشر متوسط و ضعیف جامعه هستند، باید برای تنظیم یک قولنامه معادل یک سال حقوق خود و گاهی چند برابر آن را به مشاورین املاک بپردازند؟

     مگر چند بازدید و بازرگرمی‌های واقعی و با بعضاً کاذب برخی از مشاورین املاک چقدر زحمت دارد که باید دریافتی آنها حتی از بسیاری از پزشکان و اساتید و دانشمندان کشور بالاتر باشد؟

     چرا یک کارمند مستأصل که با فروش طلای همسر و یا سایر وسایل خانه یا وام و قرض مبالغ جزئی یا زیاد، با هزار مشکل و مصیبت، هزینه خرید یک واحد آپارتمانی مثلاً ۸۰ متری را تأمین می‌کند، یا فروشنده‌ای که با هزار زحمت خانه‌دار شده و حالا به هر علتی قصد تعویض و جابجایی آن را دارد، باید هر کدام بیش از ۲۰ میلیون تومان از مبلغ معامله را بابت تنظیم قولنامه بپردازند؟

     مگر مشاورین املاک در تأمین منابع مالی خریدار یا ساخت مسکن فروشنده نقشی دارند و یا کار شاق دیگری انجام می‌دهند که باید به آنها دستمزد کلان پرداخت؟

     بی‌شک چنانچه قیمت یک ملک به‌طور منطقی تعیین شده باشد، حداکثر پس از ۱۰ تا نهایتاً ۲۰ بازدید و ظرف چند روز ( معمولاً حدود یک هفته تا نهایتاً ده روز) به فروش می‌رسد.

     حال اگرچه در اکثر موارد بنگاه فقط با فروشنده هماهنگ و سپس آدرس را برای بازدید به خریدار می‌دهد، اما فرض کنیم در همه موارد، شخصاً خریدار را همراهی می‌کند، لذا سوال این است که مسئولین محترم چه مبلغی را به عنوان حق‌الزحمه برای یک بازدید حداکثر یکساعته و چه مبلغی را برای تنظیم قولنامه و سایر اقدامات جانبی کار بنگاه‌داران قابل قبول می‌دانند؟

     چرا این مبلغ به‌عنوان دستمزد قطعی اعلام نمی‌گردد و به عبارت دیگر چرا ضابطه‌گذازی معقول، منطقی و عادلانه‌ای در این رابطه وجود ندارد؟

     البته تجربه نشان می‌دهد که اگر صرفاً معیارهایی مانند تعداد بازدیدها (بدون محدودیت) مبنای محاسبه حق‌الزحمه قرار گیرد، در این صورت احتمالاً تعداد بازدیدهای صوری افزایش خواهد یافت و لذا طبیعی است که در این مورد باید میانگین تعداد بازدیدها معیار محاسبه دستمزد قرار گیرد.

     بدیهی است که اگر مبالغ دریافتی فعلی در قالب مالیات و عوارض و امثال آن نصیب دولت می‌شد، شاید برای مردم قابل اغماض بود، اما نظر به این که چنین نیست و همین روش غیرمنطقی در تعرفه‌گذاری باعث رشد قارچ‌گونه، بی‌ضابطه و غیرضروری دفاتر مشاور املاک و به تبع آن افزایش قیمت مسکن شده است.

     امید است، اتحادیه اصناف برای کمک به شرایط اقتصادی کشور و بهبود وضعیت معیشتی هموطنان عزیز، در اسرع وقت دستورات لازم برای ساماندهی این موضوع را صادر نماید.

     توضیح: لطفاً برای رویت سایر مطالب و یادداشتهای اینجانب در این زمینه، واژه‌های «املاک» و «مسکن» را در همین سایت (سایت ره توشه – rahtooshe.com) جستجو فرمایید.

احمد رضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۶/۶/۱۴۰۰

 

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  سلام تا حالابه این هم فکر کردین حقوق کارمندان دائمی هست ولی معاملات مستمر ودائمی نیست یا اینکه بدون فکر مطلبی میزارید اول ببنید هزینه های محاسبه یک کمسیون املاک چطوره و ایا به اندازه حقوق یک سال کارمندهم میرسه بعد

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   ناشناس محترم سلام؛
   اولاً مشاورین محترم املاک طبق تعرفه موجود برای خرید و فردش یک خانه صدمتری فقط در مناطق متوسط به پایین تهران (بالای تهران که چند برابر است) مثل نارمک حدود ۶۰ میلیون تومان و معمولاً برخی از آنها با سوءاستفاده از ناآگاهی مردم بیش از این مقدار را از طرفین معامله دریافت می‌کنند که به طور میانگین می شود، ماهی پنج میلیون تومان، یعنی برابر حقوق ماهانه ای که بسیاری از کارمندان دریافت می کنند.
   ثانیاً این مقدار فقط برای یک معامله محاسبه شده است، اما قطعاً قبول دارید که هیچ بنگاهی برای یک معامله در سال تأسیس نمی شود و در بدبیناننه ترین وضعیت، به طور میانگین در هر ماه یک معامله انجام می دهند، که برای هر ماه بدون احتساب سایر معاملات مثل رهن و اجاره و مشارکت در ساخت و …، می شود ماهی ۵۰ میلیون تومان، حالا شما بفرمایید چند نفر کارمند و کارگر را می شناسید که (صرف نظر از سایر معاملات مورداشاره) در ماه این مقدار عایدی داشته باشند؟
   ثالثاً اگر کار کم است و استمرار ندارد، پس چرا اینقدر بنگاه در شهرها و روستاها ایجاد شده است؟ قطعاً چون درآمدهای موردی چرب و نرم قابل ملاحظه‌ای دارند، وگرنه کسی حاضر نمی شود برای یک معامله در سال، در بالا و پایین شهر دفاتر آنچنانی با این تعداد حشم و خدم راه بیندازد.
   البته قبول دارم که اخیراً خرید و فروش تقریبا راکد شده و کار برخی از مشاورین کمتر شده است، که دلایل مختلفی دارد که مهمترین آن ناشی از ایفای نقش برخی از خود مشاورین املاک در افزایش قیمت مسکن است، در حدی که دیگر کمتر کسی توان خرید مسکن را دارد و دلیل دیگر هم ناشی از این است که به خاطر درآمد خوب بنگاهداری، به اصطلاح دست زیاد شده و در حال حاضر تعداد بنگاهها (به اصطلاح مشاورین املاک) بیش از نیاز واقعی جامعه است.
   این کار سبب شده تا کار مشاورین املاک قدیمی‌تر و منصف‌تر که بعضاً قانونی و متعهدانه عمل می‌کردند هم کساد شود.
   ضمناً قبل از این که قضاوت کنید، همانطور که در ذیل مطلب نوشته ام، مطالب قبلی اینجانب (از جمله؛ این مطلب «چند نکته در مورد حق کمیسیون مشاورین املاک») را هم در همین سایت (ره توشه) ملاحظه بفرمایید تا متوجه شوید که بررسی لازم برای درج مطلب انجام شده است.
   موفق باشید

 2. مجید گفت:

  حتما سواد خودتون رو در مورد مسئله املاک بالا ببرید تا با اهمیت تنظیم عقود در املاک آشنا بشید.شما نوک دماغ مشاورین املاک رو میبینید توصیه میکنم به پیکره کار ملک توجه و تعمق بیشتری کنید تا متوجه سختی و اهمیت موضوع املاک بشید.

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقا مجید سلام؛
   یعنی شما فکر می‌کند فقط کار شما اهمیت دارد و کار بقیه اصناف فاقد اهمیت است؟
   مثلاً کار شما سخت است یا کار یک پرستار خانگی که با جان مردم سر و کار دارد و شبانه روزی کار می کند؟
   البته شرکتهای خدمات پرستاری هم چون نظارت وجود ندارد مثل بعضی از مشاورین املاک و برخی از اصناف دیگر از موقعیتشان سوءاستفاده می کنند؟
   چند نفر را سراغ دارید که برای جستجوی اطلاعات موردنیازشان به نوک دماغ افراد مراجعه کنند، یا خودتان چنین می‌کنید که از این اصطلاح دور از اخلاق استفاده کرده اید؟
   در هر حال خوب است به دور از تعصبات صنفی کمی به مردم و آینده کشور هم فکر کنیم.
   یکی از همکاران خود شما می گفت که طبیعتآ چون حق الزحمه درصدی است، بنابراین ما هر چه گرانتر بفروشیم سود بیشتری می بریم و لذا گاهی مجبوریم راست و دروغ را به هم ببافیم که البته (جسارتاً) قبول دارم درغگویی برای برخی از افراد بسیار سخت است.
   موفق باشید

 3. ناشناس گفت:

  با سلام و ارادت و ادب،،،وقتی به پارکها میرویم وانبوه بازنشسته گان وپیران مادرحال تعریف وحرف زدن هستندبه این می اندیشم که ماازگذشته های دورمردم کاروکاروکارموثرومشخص کمتربوده ایم،،شغل اجدادمان راکمترادامه داده ایم وحرف وحرف وحرف زدن رابیشترمیپسندیم،،شغل کاذب وعدم نیازجامعه وحتی راه درّروی معاملات املاک،،یک دلالی ست که نیازاصلی اش زبان چرم ونرم است،،یک سوال همواره مراآزارمیدهدجانانه،،،که چراچنین شغل بدی موردحمایت دولت است؟؟ازمزاحمین اقتصادی دلالها،،درهرجاحمایت کردن خراب اقتصادست،،کاری کم دردسروپردرآمدوامروزه نیزمتاسفانه جوانان به دنبال پول،،بنگاهداران چیره ای میشوند،،چراکه وقتی بادسیسه هامبلغ ملک بالامیرود،،خودبخوددرصدایشان ازمعامله نیزبالامیرود،،پس زبان چرب خوب پولی به همراه دارد،،ودرهیچ جای جهان به ملک به چشم سرمایه نگاه نمیکنند،،اماکشورمانوبراست بخاطرکوتاهی دولتی ها،،،نیاز این مملکت پوست انداختن است،،کاراست وفن وهنرکه می تواندناجی مان باشد،، که میفرمایند،،،به عمل کاربرآیدبه سخنرانی نیست،،،

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   ناشناس محترم سلام؛
   االبته بسیاری از مشاورین املاک، واقعاً انسانهای مؤمن و متعهد و قانونمدار هستند.
   موفق باشید

 4. حسین گفت:

  بسیار یادداشت به جایی بود

 5. ابراهیم گفت:

  با سلام
  میشود از مردم نظرخواهی کرد !!
  مثلاً میشود از مردم پرسید نظر شما در مورد مشاورین املاک چیست !؟
  آیا آنها را راستگو و درستکار میدانید !؟
  یا دروغگو و …!!

  همه مردم که اشتباه نمی کنند و نوک دماغ را نمی بینند !!

  حتی اگر با کسی که مشاور املاک است دوست صمیمی باشید و در خلوت از او در مورد شغل مشاوری املاک بپرسید ، از جوابش متعجب خواهید شد!!!

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقا ابراهیم سلام؛
   همان طور که در پاسخ به یکی از مخاطبین عزیز عرض کردم، در بین مشاورین املاک هم انسانهای متعهد و متشرع بسیاری وجود دارد و نمی شود همه را یکسان دید.
   موفق باشید.
   یاعلی

 6. ناشناس گفت:

  علیرضا:باسلام،دلم ازدست مشاورین املاک که خیلیهاشان بسیاربی انصاف هستند،واقعا آزرده هست، بنده که تاکنون چندین معامله انجام دادم،آدم باانصافی تقریبادربینشان ندیدم،همین‌هم آنهایی راکه میخواهندسالم کارکنند،خرابشان وبدنامشان می‌کنند.به هرجهت دولت ومسئولین دست اندرکاربایستی فکری برای ساماندهی این شغل انجامدهدتامردم قدری احساس آرامش وامنیت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *