نقش بسیج در بازدارندگی دفاعی

     بررسی وقایع و حوادث تاریخی و انقلابهای مردمی در سراسر جهان بیانگر این نکته است که هر گاه حکومتی از پشتوانه مردمی قوی و مناسب برخوردار باشد، نه تنها به راحتی خواهد توانست مشکلات را پشت سر گذاشته و با تهدیدات مقابله نماید، بلکه حضور مردم در صحنه و پشتیبانی از حکومت می‌تواند بقاء و حیات آن را در برابر انواع تهدیدات داخلی و خارجی نیز ، تضمین نماید.

     دستیابی به این ویژگی یعنی برخورداری از حمایت مردمی در گرو رهبری صحیح و هدایت درست مردم در جهت رسیدن به مطلوب ها و هدف غایی و نهایی است و آنگاه که این حرکت از ویژگیهای معنوی و دینی نیز برخوردار باشد، دستیابی به اهداف تسهیل و هیچ عاملی هر قدر هم قوی، نمی تواند باعث یأس و نومیدی در مردم و یا مانع از پیشرفت و توسعه کشور شود.

     با بروز انقلاب شکوهمند اسلامی، این دگرگونی و تغییر بنیادین در ساختار حکومتی ایران ایجاد و مردم توانستند با اتکاء به اراده الهی و با مشارکت و پشتیبانی یکدیگر و تحت رهبری داهیانه روحانیت همیشه بیدار، از این موهبت الهی برخوردار شوند.

     همزمان با این تغییرات و متناسب با نیاز انقلاب، نهادهای انقلابی یکی پس از دیگری پا به عرصه وجود گذاشتند و سپاه و بسیج بعنوان یکی از اصلی‌ترین و اثرگذارترین این نهادها، نقش مهمی را در جهت حفظ دستاوردهای این پدیده بزرگ اسلامی، بر عهده گرفتند.

     تشکل مردمی بسیج از همان ابتدای تولد توانست با حضور در صحنه‌های مختلف، قابلیتهای متعددی را از خود بروز دهد، بطوری که پس از پشت سر گذاشتن بحرانهای انقلاب بویژه جنگ تحمیلی، بتدریج با گرایش به سمت تأمین سایر نیازمندیهای کشور، دامنه فعالیتهای آن توسعه یافته و از یک سازمان با محوریت نظامی و امنیتی به یک سازمان چند منظوره با توانمندیهای مختلف در عرصه‌های گوناگون نظامی، امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و بویژه فرهنگی تبدیل شد.

     در تداوم این حرکت مقتدرانه ماهیت غیر نظامی بسیج متناسب با نیاز روز کشور، بر ماهیت نظامی ‌آن برتری یافت و بعنوان الگویی موفق در صلح و سازندگی مسئولیتها و مأموریتهای دیگری را نیز بر عهده گرفت.

     بدیهی است ورود به عرصه جدید به هیچ ‌وجه به معنای غفلت از امکان بروز تهدیدهای نظامی و امنیتی و حفظ آمادگیهای دفاعی نیست بلکه گویای این نکته است که بسیج و مجموعه نیروهای جمهوری اسلامی ایران می‌توانند به هنگام نیاز در کوتاهترین زمان ممکن خود را با شرایط جدید تطبیق دهد.

                                                                                                                    احمدرضا هدایتی

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. شهروند زلزله زده گفت:

  بررسی وقایع و حوادث تاریخی و انقلابهای مردمی در سراسر جهان بیانگر این نکته است که هر گاه حکومتی از پشتوانه مردمی قوی و مناسب برخوردار باشد، نه تنها به راحتی خواهد توانست مشکلات را پشت سر گذاشته و با تهدیدات مقابله نماید،

  خوب اقای هدایتی با توجه به این تعریف وجود مشکلات نشانه از حمایت مردمه ؟عقل داری ؟

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   شهروند محترم زلزله زده سلام؛
   نخیر اینها نشانه حمایت مردم نیست بلکه دال بر وجود مسائل مختلف است، که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:
   ۱- سوء مدیریت و بی‌تقوایی برخی از مدیران
   ۲- فرصت‌طلبی و بی‌تقوایی برخی شهروندان برای استفاده نامشروع و غیرقانونی از شرایط موجود در کشور
   ۳- توطئه و عناد دشمنان (مانند؛ تحریم، ترور، تخریب، سیاه نمایی، بزرگنمایی مسائل، ناامیدسازی و …..) کهمتأسفانه برخی از افراد جامعه نمی بینند و یا نمی خواهند ببینند.
   ۴- علاوه بر این؛ توقعات بیش از حد برخی از افراد جامعه از دولت در حالی که اولاً انتخاب مسئولین با هر سطح از توانو خدمات، بر عهده خودشان است و ثانیا برخی خودشان هم مرتکب کوتاهی شده اند، به عنوان مثال؛ برخی شهروندان خودشان قبل از حوادث حتی حاضر نشده اند کمترین اقدامی برای مقاوم سازی منازلشان انجام بدهند و یا حتی در قبال پرداخت سالانه ۵۰ هزار تومان، خانه و زندگی خودشان را بیمه کنند تا محتاج دولت نشوند، اما حالا انتظار دارند دولت همه کارها را برایشان بی کم و کاست انجام دهد. آیا خدای ناخواسته اگر زلزله همزمان در چند استان با همین شدت رخ می داد، دولت می توانست همین مقدار هم کمک کند؟ قطعاً هیچ دولتی نمی توانست، همچنان که مصیبت زدگان طوفان کاترینا در آمریکا با گذشت حدود دو سال همچنان سرگردان هستند.
   در هر حال برایتان آرزوی توفیق دارم و امیدوارم با عنایت الهی مشکلات شهروندان زلزله زده هرچه سریعتر برطرف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.