فتنه جدید در حال اجراست!

     گر چه تاکنون بیشتر فتنه‌های تحمیلی از سوی دشمنان خارجی و مزدوران داخلی آنها رنگ و بوی سیاسی، امنیتی، قوم و قبیله‌ای و بعضاً مذهبی داشته است، اما اینبار به‌نظر می‌رسد، کسانی که در سایر اقداماتشان ناکام مانده و شکست خورده‌اند، بار دیگر قصد دارند از حربه اقتصادی به‌عنوان تیر خلاص برای ناامید ساختن مردم و ترغیب جامعه به شورش و اغتشاش بهره ببرند.

     درست به همین دلیل است که با همراهی و همکاری برخی از عوامل داخلی خود، همزمان با اجرای طرح بدنام‌سازی و ترور شخصیتی برخی از مسئولین، تمام توانشان را بر جنگ اقتصادی و بحران‌سازی مصنوعی و غیرواقعی در این بخش متمرکز کرده‌اند و هر روز بیش از پیش بر طبل گرانی می‌کوبند.

     به‌عنوان مثال؛ در روش جدید، برخی از تولیدکنندگان ِفرصت‌طلب و یا خائن، برای دستیابی به اهداف خود، ابتدا با سناریوسازی برای افزایش کاذب قیمت دلار و سکه شرایط را برای گران کردن مایحتاج عمومی مردم فراهم نموده و سپس با سوءاستفاده از فرصت ایجاد شده و بدون هیچ دلیل معقول و منطقی، قیمت خدمات و محصولات خود را تا چندین برابر افزایش داده و در ادامه برای فرار از چنگ قانون و پاسخگویی به مردم، بخش اندکی از قیمت افزایش یافته را کاهش داده و عوام‌فریبانه مدعی همراهی با مردم و همکاری با دولت می‌شوند.

     متأسفانه در این پیکار نابرابر و ناعادلانه، برخی از تولیدکنندگان، برخی از واردکنندگان، اکثر واسطه‌ها (دلالان)، برخی از توزیع‌کنندگان (اصناف) و حتی برخی از مصرف‌کنندگان خواسته و باآگاهی کامل و یا ناخواسته و نا‌آگاهانه با دشمنان مملکت خود همراهی نموده و در راستای منافع فردی خود، وارد این بازی خبیثانه می‌شوند و منافع عمومی و دراز مدت هموطنان و کشور خود را قربانی مطامع و منافع شخصی و کوتاه‌مدت خود می‌کنند.

     البته قصد نداریم بگوییم، همه آنچه تاکنون اتفاق افتاده است، حبابی شکننده و توخالی است که به‌زودی برطرف خواهد شد، چرا که عوامل دیگری مانند؛ خیانت‌ها، سوء‌مدیریت‌ها و ضعف سیستم کنترلی و نظارتی و تداوم سیاست اتکاء بیش از حد به بیگانه نیز در بروز و تشدید این نابسامانی‌ها نقش داشته است، اما با این‌حال این مردم فهیم و فداکار ایران اسلامی هستند که باید همچون گذشته در این آوردگاه نیز با استقامت خود، از شعله‌ور شدن آتش توطئه دشمن جلوگیری نمایند.

     این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که، به‌نظر می‌رسد اینبار حدیث معروف امیرمؤمنان علی (ع) که فرمودند؛ «فقر که از یک در وارد بشود، ایمان از در دیگر خارج می‌شود»، دستاویز دشمنان قرار گرفته باشد، چرا که این حدیث در مورد بسیاری از افراد به‌ویژه افراد سست ایمان کاملاً مصداق دارد و بلافاصله پس از مواجهه با هر سختی و مشکلی، ایمان و توکل خود را به فنا داده و زمین و زمان را به باد ناسزا می‌گیرند.

     البته نباید منکر شد که طی چند ماه اخیر تحت تأثیر اقدامات افراد خائن و فرصت‌طلب داخلی و عملیات روانی دشمنان خارجی، واقعاً شرایط سختی به قشر آسیب‌پذیر جامعه تحمیل شده و شاید اگر هر کدام از ما نیز در شرایطی قرار بگیریم که حتی از تأمین نان شب خود عاجز شویم، مرتکب چنین رفتاری شویم. با این حال از آنجا که این رفتار خیانتکاران نسبت به ملت و مملکت، ساختگی است و بیشتر جنبه روانی دارد، لذا قطعاً در مسیر این مبارزه، رویگردانی احتمالی از اصول و ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی نمی‌تواند چاره کار باشد، بلکه برای موفقیت در کار و بازگشت به شرایط مطلوب باید همچون گذشته با همراهی و همدلی و البته با هوشیاری کامل به جنگ مشکلات رفت.

اما چگونه؟

    بی‌شک در این مسیر، صرفه‌جویی و قناعت و پرهیز حداکثری از خرید و ذخیره‌سازی بیش از نیاز مایحتاج و اجتناب از دامن زدن به گرانی و احتکار، مهمترین راه‌کار محسوب می شود، با این وجود نباید سایر راه‌کارها مورد غفلت واقع شود.

     یکی دیگر از راه‌کارهای برون رفت از این شرایط، اجتناب از مشارکت در شایعه‌سازی و شایعه پراکنی در جهت جلوگیری از ملتهب کردن بیش از پیش بازار و تشدید بحران‌های ساختگی دشمن در این عرصه است.

     تلاش برای شناسایی و افشای عاملان گرانی و احتکار در تمام سطوح و بخش‌ها و اجرای جدی فریضه امر به معروف و نهی از منکر، راه‌کار دیگری که باعث سرعت بخشیدن به خروج از این بن‌بست منجر خواهد شد.

     در جریان این نبرد، نباید دستگیری و حمایت از مستمندان و نیازمندان واقعی جامعه نیز به فراموشی سپرده شود و هرکس باید در در حد مقدورات و توانمندی واقعی خود به این امر اهتمام بورزد.

     مطالبه‌گری جدی و عملی از مسئولان اجرایی برای تقویت سیستم‌های کنترلی و نظارتی و شناسایی و  مجازات عاملین اصلی تورم و گرانی اقدام دیگری است که باید به‌طور جدی و مستمر در دستور کار مردم قرار داشته باشد.

     بدیهی است که  مجموعه دولت و به‌خصوص دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی نیز باید با همت و تلاش مضاعف به انجام وظایف خود در این زمینه مبادرت نموده و با شناسایی و معرفی مهره‌های اصلی این بازی خطرناک، در اسرع وقت مردم را از شر خائنین مملکت نجات دهند.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۱۰/۱۰/۹۷

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. کاظمی گفت:

  سلام . بزرگ نشان دادن نقش دشمن در ناکامی ها نباید به عنوان ریشه ناکارآمدی ها مورد توجه قرار گیرد . این شیوه به نوعی فرافکنی در موضوع ناکار آمدی هاست .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   برادر بسیار ارجمند جناب آقای کاظمی بزرگوار سلام:
   فرمایش شما کاملاً متین است، نکته مورد اشاره شما خطاب به مسئولین در بخش سیاسی امنیتی، دفاعی و خطاب به مردم در بخش فرهنگی اجتماعی «مهمترین مطالب سایت» به اَشکال مختلف و در قالب مقالات متعدد مطرح شده است، در هر حال از اظهار لطف شما متشکرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.