این تفاوت، ناعادلانه است (فرصت‌های از دست رفته برای بازنشستگان)

     قبل از انقلاب اسلامی، در نظام اداری کشور این تصور وجود داشت که بازنشستگی پایان کارآمدی و اثربخشی کارمندان دولت است و شاید همین نگرش سبب شده بود تا بدون بررسی عوارض و پیامدهای این نگاه غلط، افراد بازنشسته با کاهش یکباره و قابل توجه حقوق و مزایای خود مواجه شوند.

     این در حالی بود که با جرأت می‌توان اظهار نمود که به علل مختلف، از جمله؛ افزایش بیماری‌های ناشی از کهولت سن، فرا رسیدن سن ازدواج فرزندان و هزینه‌های جانبی ناشی از آن، افزایش رفت و آمدهای فامیلی به خانه بازنشستگان و امثال آن، میزان هزینه‌های این قشر، بیش‌ازپیش افزایش می‌یابد.

     پس از انقلاب شکوهمند اسلامی نیز تا مدتی به علل مختلف از جمله؛ جنگ تحمیلی، این موضوع مورد غفلت قرار گرفت، اما سرانجام در سال ۱۳۷۰، موضوع در دستور کار مسئولین ذیربط قرار گرفت و در سال ۱۳۷۳ پس از کش‌وقوس‌های فراوان، «قانون نظام هماهنگ حقوق بازنشستگی و وظیفه» به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و برای اجرا به دولت ابلاغ شد.

     در حال حاضر بیش از ۲۳ سال از تصویب این قانون هفت ماده‌ای می‌گذرد، اما تاکنون به علل مختلف، بخش عمده مزایای این قانون، مشمول بازنشستگانِ قبل از تصویب این قانون و حتی بازنشستگان سال‌های اول و دوم بعد از تصویب این قانون نشده است.

     در ماده دو این قانون؛ نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی و وظیفه مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری تعیین شده است، اما به نحوه همسان‌سازی حقوق بازنشستگانِ قبل از تصویب این قانون اشاره‌ای نشده است و همین مسئله سبب شده تا در برخی از موارد، فاصله حقوقی بازنشستگان یک پست سازمانی مشخص با شرایط کاملاً یکسان، در سال قبل و بعداز تصویب این قانون به بیش از دو برابر برسد.

     این مفهوم بدان معنا است که؛ بازنشستگان این قانون در سال‌های قبل از تصویب آن، نه‌تنها از دریافت پاداش بازنشستگی پایان خدمت محروم ماندند، بلکه از ۲۳ سال گذشته تاکنون در شرایطی کاملاً نابرابر و ناعادلانه نسبت به بازنشستگان همسطح خود، به سختی گذران زندگی می‌کنند و برخی از آنها نیز متأسفانه در حسرت رفع این نقیصه و چه‌بسا تحت تأثیر این بی‌عدالتی آشکار، چشم از دنیا فروبستند.

     در واقع این بی‌عدالتی آشکار که قطعاً امکان پرداخت معوقات آن نیز وجود ندارد و اگر هم می‌داشت، جبران هزینه‌های مادی و معنوی قبل را نمی‌کرد، نه‌تنها در تأمین هزینه زندگی برای آنها مشکلات فراوانی را ایجاد نموده، بلکه از نظر روحی و روانی نیز، بازنشستگان عزیز را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده و پیامدهای اجتماعی نامطلوبی مانند، ایجاد تردید نسبت به اجرای اصل عدالت‌محوری در نظام اداری کشور را ایجاد نموده است.

     با این توصیف به‌نظر می‌رسد، تحمل، صبوری و در مجموع اداره امور خانواده افرادی که به علت محرومیت از مزایای این قانون، بیشتر آنها با حقوقی حدود۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان، بازنشسته و هزینه‌های زندگی خود را در سخت‌ترین شرایط تأمین کرده‌اند و از حدود ۶ سال قبل، به‌تدریج حقوق آنها به حدود ۱ میلیون و دویست هزار تومان رسیده است، بی‌شباهت به معجزه نیست.

     برای درک بهتر مطلب خوب است به یاد داشته باشیم که کمترین میزان اجاره در شهری مانند؛ تهران، بالغ بر ۸۰۰ هزار تومان است و بسیاری از بازنشستگان به علل مختلف، فاقد منزل مسکونی شخصی هستند و به این هزینه باید، هزینه‌های ضروری دیگری مانند؛ هزینه‌های ادامه تحصیل و ازدواج فرزندان، خوراک، پوشاک، سوخت، درمان، ایاب و ذهاب و سایر موارد مشابه را نیز افزود و از خیر اموری مانند؛ گردش و تفریح نیز صرف‌نظر کرد.

     تداوم این وضعیت و اعتراضات مکرر بازنشستگان مورداشاره نسبت به این موضوع و همچنین مشکلات و هزینه‌های ناشی از بیکاری فرزندان بازنشستگان، باعث شد تا قوه مقننه در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور، بند الحاقی ۱ تبصره ۱۲ «لایحه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان» را تصویب کنند.

     براساس این مصوبه مجلس، دولت مجاز شد اعتبار ردیف ۱۲۰-۵۵۰۰۰۰ جدول شماره (۹) این قانون را برای افزایش و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح که دریافتی ماهانه آنها کمتر از بیست میلیون ریال است، براساس آیین‌نامه اجرائی که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری دستگاههای ذی‌ربط تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، اختصاص دهد.

     با این‌حال و علی‌رغم تهیه و تصویب لایحه جدید توسط دولت و مجلس شورای اسلامی و گذشت بیش از ۶ ماه از ابتدای سال‌جاری، شواهد بیانگر آن است که؛ همچنان درک این شرایط برای مدیران و مسئولینی که می‌دانند در چنین شرایطی قرار نمی‌گیرند و از حقوق مکفی نیز برخوردارند، چندان آسان نیست و لذا قصد اجرای این مصوبه را ندارند.

     به همین دلیل؛ در اولویت اول و در راستای اجرای بودجه سال ۹۶ و برنامه پنج‌ساله ششم که رشد تدریجی و پلکانی حقوق کل بازنشستگان نسبت به تورم و حقوق شاغلین را مورد تأکید قرار داده و هنوز اجرایی نشده است، در گام نخست و قبل از پایان سال، باید همسان‌سازی حقوق بین خود بازنشستگان مورد توجه قرار گیرد و سپس به کاهش فاصله با حقوق شاغلین پرداخته شود.

     همان‌طور که اشاره شد، بیان این مشکل به معنای نفی مشکل حقوقی بازنشستگان سال‌های پس از اجرای «قانون نظام هماهنگ حقوق بازنشستگی و وظیفه» نیست، زیرا همچنان فاصله حقوقی بازنشستگان با رشد نرخ تورم و نیز شاغلین (حتی شاغلین پس از اجرای این قانون) غیرمنطقی و نامتعادل است.

     در عین‌حال جلوگیری از وقفه بیشتر در اجرای این لایحه نیز، از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است و لذا امید است، قبل از این‌که مابقی بازماندگان این طیف نیز دستشان از دنیا کوتاه شود، این قانون عملیاتی و اجرا شود.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۱۲/۷/۹۶

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. ولی الله گفت:

  با سلام و درود عالی نوشتید بنده هم بازنشسته هستم دنبال این بودم که کسی از حقوق ما دففاع کرده باشه . معلوم شما واقعا دفاع می کنید از مردم و حق انها و با خدا معامله کردید نه با خلق خدا ..کره جنوبی همسایه کره شمالی به دنبال سلاح هسته ای و موشک نرفت و امروز شرکتی مثل سامسونگ انجاست .اما در شمال این کشور حکومتی ضد غرب مردم گرسنه و خوار داره .شما نظرتون چیه ؟نکنه چون کره جنوبی سلح تولید نکره واقعا پیشرفت هم نداره ؟شما چرا خودتان را گول می زنید چرا تحریف می کنید واقعیت ها را چه سومدی در ان وچود داره برای شما

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقای ولی الله سلام:
   اگرچه مطلب شما در ارتباط با متن نیست، اما در پاسخ؛ بنده سعی می کنم واقع گرا باشم،همانگونه که نقد می کنم، دستاوردها را هم می گویم، همانگونه که مشکلات را می گویم، راه کار هم پیشنهاد می دهم، همانطور که تعامل با جهان را توصیه می کنم، ضرورت هوشمندی در تعاملات را هم یادآوری می کنم.
   البته من به اینگونه اعتراضات عادت کرده ام، چون در هر حالت (به نفع مردم و در انتقاد از دولت یا بالعکس) بنویسم، همواره یک عده مشخص ایرادهای خودشان را دارند.
   لطفاً برای اثبات ادعای بنده، سایر مقالات سایت را بخوانید و در صورت تمایل عضو کانال تلگرامی سایت شوید.
   موفق باشید – یاعلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *