راهپیمایی اربعین؛ زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی

     رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی اخیرشان در جریان دیدار موکب‌داران اربعین با ایشان، از راهپیمایی اربعین به‌عنوان واقعه‌ای که می‌تواند «زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی» باشد یاد کردند و این راهپیمایی را رخدادی بی‌نظیر و بزرگترین تجمع انسانی در مقیاس جهانی معرفی کردند.

     ایشان این راهپیمایی را نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی دانستند و افزودند که راهپیمایی اربعین، روز به روز جهانی‌تر خواهد شد و در ادامه یادآوری کردند که امام حسین (ع) فقط مختص شیعیان نیست و متعلق به انسانیت است و به همین علت ما شاهد حضور غیرمسلمان‌ها نیز در راهپیمایی اربعین هستیم.

     مقتدای مسلمین جهان با اشاره به تلاش همه‌جانبه دشمنان اسلام برای مقابله با اسلام، فرمودند؛ «خداوند متعال راهپیمایی اربعین را ناگهان این‌گونه عظمت می‌دهد و در واقع آن را به عنوان یک آیت عظما و نشانه‌ای بزرگ از پیروزی نهایی جبهه حرکت حسینی بر جبهه کفر و استکبار به نمایش می‌گذارد

     شاید درک عمق مفاهیم مورد استفاده در بیانات رهبر معظم انقلاب برای برخی از افراد جامعه که این رخداد را فقط از نظر مادی مورد ارزیابی قرار می‌دهند، چندان ساده نباشد، اما برای تحلیل درست بیانات رهبری در این زمینه باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

کلید واژه‌ها و نکات راهبردی در بیانات رهبری:

     هرساله دستگاه تبلیغاتی نظام سلطه با استفاده از روش‌های مختلف و بکارگیری انواع ابزارهای اطلاع‌رسانی، میلیاردها دلار صرف می‌کنند تا با سیاه‌نمایی و شبهه‌افکنی در مورد دین مبین اسلام، ضمن مقابه با اسلام و تأثیرگذاری بر افکار عمومی جهان، رفتار ملت‌های جهان را در مسیری هدایت کند که به‌اصطلاح برای ایجاد نظم نوین جهانی و به عبارت دیگر در جهت تأمین منافع خویش طراحی کرده است.

     این در حالی است که، عناد و کینه‌ورزی رسانه‌های استکباری در بسیاری از موارد نه‌تنها نتوانسته اهداف این رسانه‌ها را تأمین نماید، بلکه سبب شده تا سوالات متعددی در مورد علت دشمنی غرب با اسلام در ذهن افراد آزاده جهان شکل گرفته و ذهن جستجوگر و فطرت پاک آنها را به سمت اسلام ناب محمدی (ص) سوق دهد.

     در واقع بخش عمده بیداری ملت‌های دنیا و اثبات حقانیت اسلام، حاصل عداوت‌ها، جنگ‌افروزی‌ها و به‌خصوص انبوه سمپاشی‌هایی است که توسط رسانه‌های مذکور برای ایجاد انحراف در افکار عمومی جهان در جهت مخدوش کردن چهره اسلام عزیز صورت گرفته است.

     متقابلاً جهان اسلام توانسته است، شرایط را به‌گونه‌ای مدیریت نماید که با کمترین هزینه و امکانات، بیشترین موفقیت را کسب و با عنایت الهی، حماسه‌های بزرگی مانند؛ شکست گروه‌های تروریستی مانند داعش و یا راهپیمایی اربعین و در واقع شکست نظام سلطه را خلق نماید.

     با این حال، راهپیمایی اربعین رخدادی است که ویژگی‌های منحصر به فرد آن، سبب شده تا از سایر وقایع مشابه، متمایز باشد.

     همانگونه که رهبر معظم انقلاب در این سخنرانی فرمودند؛ یکی از ویژگی‌ انحصاری این راهپیمایی، جنبه بین‌المللی آن است که نه‌تنها مسلمانان نقاط مختلف جهان، بلکه غیرمسلمانان اقصی نقاط دنیا را نیز، جذب مغناطیس امام حسین(ع) و متأثر از واقعه عاشورا نموده است.

     همچنین این مراسم باعث تعمیق مودت، برادری، اتحاد، انسجام، وحدت مسلمین گردیده و همین مسئله ترس و نگرانی دشمنان اسلام و مسلمین را تشدید و تا حدود زیادی آنان را از اندیشه سلطه مجدد بر جهان اسلام ناامید ساخته است.

     شاید اثربخشی معنوی این مراسم، تنها با مراسم حج ابراهیمی قابل قیاس باشد و لذا رهبر معظم انقلاب همواره بر افزایش غنای معنوی راهپیمایی اربعین تأکید دارند و باز شاید به همین دلیل است که بسیاری از علما و مؤمنین، مسئولین ذیربط و موکب‌داران عزیز را از پررنگ کردن جنبه‌های مادی و اسراف و تبذیر و تجمل‌گرایی (به‌ویژه در مورد ایجاد موکب‌های ایرانی) و ارائه خدمات مسرفانه برحذر می‌دارند.

     در واقع بُعد معنوی توأم با سادگی و بی‌آلایش بودن و در عین حال مردمی بودن این مراسم است که زمینه جذب افراد از نقاط مختلف جهان را فراهم نموده و این فرصتی است که نباید در ارزش‌های الهی و انسانی آن خللی ایجاد شود.

     امام خامنه‌ای مراسم راهپیمایی اربعین را آیت و نشانه‌ای الهی قلمداد کردن و یادآوری کردند که این رخداد می‌تواند با تحکیم بیش از پیش پیوند برادری بین مسلمین جهان و ایجاد ارتباط با سایر ادیان الهی منتهی و زمینه‌های ایجاد تمدن نوین اسلامی یعنی پنجمین گام از اهداف انقلاب اسلامی شامل؛ انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه یا کشور اسلامی و در نهایت، تمدن نوین اسلامی را تسهیل نماید.

     راهپیمایی اربعین اگرچه سابقه دیرینه‌ای دارد و تقریباً از همان سال‌های نخست بعد از واقعه عاشورا آغازشده است، اما در طول تاریخ به علل مختلف از جمله ممانعت حکام ظالم وقت، میزان حضور محبان اهل‌بیت(ع)، پیوسته با فراز و فرود همراه بود و لذا به تعبیر رهبر بزرگوار انقلاب، «عظمت یافتن ناگهانی آن» در این مقطع زمانی و با شرایطی که کشورهای اسلامی در آن قرار دارند، آیتی معجزه‌گونه است و همان‌طور که اشاره شد، در آینده می‌تواند منشأ تحولات عظیم دیگری به نفع جهان اسلام باشد.

     توضیح: علاقه‌مندان در صورت تمایل می‌توانند، مقاله دیگر اینجانب در مورد ویژگی‌های منحصر بفرد راهپیمایی اربعین تحت عنوان «اربعین حسینی، معجزه قرن، برای معرفی اسلام» را که حاوی برخی اطلاعات و آمار هست را نیز  در همین سایت با جستجوی عنوان یا مراجعه به نشانی: « https://rahtooshe.com/?p=4059 » مطالعه فرمایند.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۲۸/۶/۹۸

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. رضایی گفت:

  با سلام و تشکر
  ان شاءالله این حرکت عظیم و معنوی مقدمه ظهور حضرت مهدی (عج) و تمرین و آمادگی ساختن آن جامعه خواهد بود . به نکته مهمی در ساده برگزار کردن مراسم و پرهیز از هرگونه اسراف و همچنین قومیت و ملیت گرایی اشاره کردید .
  خداوند توفیق این زیارت را نصیب همه عاشقان قرار دهد .

 2. محمدهادی گفت:

  با عرض ادب واحترام سلام،جناب آقای حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، اینجانب محمدهادی قربانی،فرزند اکبر،من ۳۰سال سن دارم، چندین سال نامزد دارم،ولی بعلت مشکلات مالی (اجاره نشینی و کارگری)نمی توانم ازدواج کنم مدتی هم هست،بعلت گران شدن مصالح ساختمانی_ کار،کارگری هم کم شده،من نیز فن خاصی جز کارگری بلد نیستم،اطرافیانم هم توان مالی کمک به من را ندارند تا ازدواج کنم،ضامن برای وام هم ندارم اگر شخصی ضامنم شود توان پرداختن قسط ها را ندارم،تصمیم گرفتم برای شما نامه بفرستم،شاید فرجی شد رهبر عزیزم.
  خواهشمندم اگر امکانش هست به من کمک مالی شود تا از فکر و سردرگمی دربیام ازدواج و زندگی بهتری کنم مدتی هست اجاره خونه برام مشکل بزرگ شده،اگر حتی به اندازه اجاره خونه به من کمک مالی کنید،یه مشکل از مشکلات بزرگ من را حل کردید بخدا روم نمیشه اینها حضوری به شخصی بگم چند ماهی باز اجاره خونه زیاد شد برعکس کار هم کم شده،
  بهزیستی و کمیته امداد هم رفتم حضوری ولی کمکم نکردن.
  .شماره تماس من ۰۹۳۳۶۱۶۶۴۷۷ مجبور نبودم شماره عابرم نمیفرستادم،شماره عابر بانک ملت(۶۱۰۴۳۳۷۸۵۹۷۷۶۹۹۷)بنام محمدهادی قربانی.
  تو راخدا کمک کن
  موفق،سربلند و سلامت باشی در پناه الله خیلی ممنون و متشکرم

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقای محمد هادی سلام؛
   دوست عزیز واقعاً متاسفم که در چنین شرایطی قرار دارید و متأسفم که کار چندانی از دست بنده ساخته نیست، البته رسیدگی به این مسائل در حوزه اختیارات و وظایف دولت محترم است، لذا درخواست شما جهت رویت مسئولین محترم، روی سایت قرار گرفت و برای چند نفر از مسئولین ذیربط هم ارسال شد.
   موفق باشید

 3. سید حمید گفت:

  آنچه مهم است امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است هدفی که امام حسین علیه السلام بارها در سفر به کربلا از آن سخن گفتند
  ان شا الله که در جامعه اسلامی ایران امر به معروف و نهی از منکر جاری شود یا علی

 4. ذبیحی گفت:

  سلام و درود بر شما.

 5. حسینپور گفت:

  خیلی عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *