دلالی و واسطه‌گری یکی از علل اصلی گرانی کالا و خدمات

     همه مردم و مسئولین محترم با عنایت به تذکرات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی و اخبار و اطلاعات منتشره از سوی رسانه‌ها، به خوبی می‌دانند که دلالی و واسطه‌گری غیرقانونی در محیط کسب و کار و تولید و تجارت کشور، یکی از دلایل اصلی گرانی کالا و خدمات است.

     گزارش‌های متعدد رسانه ملی و سایر رسانه‌های کشور در این رابطه نیز، همگی حکایت از نقش خیانتکارانه دلال‌ها و واسطه‌های زالوصفتِ بی‌وجدانی دارد که برای کسب منافع نامشروع و پر کردن جیب گشاد و شکم سیری‌ناپذیر خودشان، خون هموطنانشان را در شیشه کرده و با کارشان در حد خطرناکی در نظام اقتصادی کشور اختلال ایجاد نموده‌اند.

     اثر نامطلوب این ناهنجاری در حدی است که حتی به تکیه کلام برخی از مسئولین در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها نیز تبدیل شده است، با این حال همچنان معلوم نیست که واقعاً چرا هیچ‌کس برای مقابله جدی و عملی با این پدیده شوم کاری نمی‌کند؟

     نه مجلس محترم در مورد وضع و اصلاح قوانین و مقررات بازدارنده در این زمینه گام مثبتی برمی‌دارد، نه ظاهراً دولت محترم قصد مقابله جدی با این ناهنجاری را دارد و نه قوه قضائیه می‌تواند بدون حمایت دولت و مجلس کار بیشتری انجام دهد.

     اگرچه عوامل دیگری مانند؛ ضعف سیستم کنترلی و نظارتی، ضعف قوانین و مقررات، وجود افراد نفوذی در پیکره دولت و یا ناکارآمدی برخی از مدیران نیز در این رابطه بی‌تأثیر نیست و اگرچه همه این موارد می‌تواند با مدیریت صحیح و با کمترین هزینه برطرف شود، اما به‌نظر می‌رسد، مقابله با دلالی و واسطه‌گری نامتعارف و به عبارت دیگر دلالی و واسطه‌گری غیرقانونی، در اولویت قرار دارد.

     این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که غفلت از آن می‌تواند به ظهور ثروتمندان نوظهور جدید و عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی ناشی از کسب منافع نامشروع توسط این گروه  منجر شود.

     این همان خطر بزرگ و نگران کننده‌ای است که هم‌اکنون آثار آن در جامعه کاملاً محسوس است و تداوم غفلت از مقابله با آن می‌تواند به یک بحران جدی تبدیل گردد.

     از همین رو از همه مسئولین ذیربط اجرایی انتظار می‌رود، به خاطر نسل آینده و فرزندان خودشان هم که شده است، این موضوع یعنی شناسایی و برخورد جدی با واسطه‌ها و دلالان را به‌طور جدی و عملی و تا حصول نتیجه کامل، در دستور کار قرار دهند، بی‌شک با این کار می‌شود تا حد زیادی گرانی و تورم را مهار کرد.

     کلام آخر این‌که؛ نحوه محاسبه و پرداخت حق‌الزحمه مشاورین املاک که به شکل کاملاً غیرمنطقی، درصدی از مبلغ معامله تعیین شده است نیز در گرانی مسکن و به تبع آن بر سایر کالا و خدمات بسیار تإثیرگذار است، چرا که بسیاری از مشاورین مسکن برای کسب درآمد بیشتر تلاش می‌کنند تا املاک مورد معامله با بالاترین قیمت ممکن خرید و فروش شوند تا از این طریق سهم بیشتری را نصیب خود نمایند.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۷/۹/۹۹

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. دل انگیز گفت:

  سلام.اگرمی شد بادلالی مبارزه کرد.شهدای ماخصوصا شهدای مدافع حرم وشهیدسلیمانی مبارزه می کردند.امروزواسطه گری شده پیدا کردن دلارتوسط دولتمردان ما.بدلیل اینکه تمام واردات وصادرات کالاتوسط وزیرووزراودولتمردان ماانجام می شود.

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای دل انگیز عزیز سلام؛
   اگرچه فرماش شما در مورد برخی مدیران کاملا صحیح است، اما حتما می شود با این پدیده شوم مبارزه کرد و باید کمک کنیم که بشود.
   ارادتمند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.