پیشنهادات مربوط به حوزه تحقیقات و آموزش عالی

بسمه تعالی

گزیده متن نامه ارسالی به دستگاه‌های مختلف دولتی در قوه سه‌گانه

وزیر محترم وزارت ………………………….:

      با سلام و احترام و آرزوی توفیق روز افزون برای تمامی خدمتگذاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بویژه جنابعالی، همانگونه که مستحضرید کشور ایران در ابعاد مختلف ثروتمندترین کشور بالقوه جهان به‌شمار می‌رود و اکتشافات، اختراعات متعدد و متنوع و خدمات فراوان علمی دانشمندان ایران باستان به جهان و نیز دستاوردهای و پیشرفت‌های عظیم و شگرف علمی در دوران انقلاب اسلامی نیز ثابت کرده که کشور ما از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای برای سرعت بخشیدن مضاعف به مسیر رشد و تعالی همه‌جانبه در بخش‌های مختلف برخوردار است.

در این راستا بدیهی است؛ چنانچه مرجعیت علمی و عملی ایران در سطح جهان هدف و مبنای کار قرار گیرد و شرایط لازم برای استفاده بهینه و اصولی از همه ظرفیت‌های مورد اشاره فراهم گردد، امکان سرعت بخشیدن به این حرکت پرشتاب بیش از پیش فراهم خواهد شد.

به همین منظور علاوه بر پیشنهادات مشترک و عمومی که برای رئیس جمهور محترم و همه دستگاه‌های دولتی ارسال شده است، موارد ذیل نیز به عنوان پیشنهادات اختصاصی برای آن دستگاه محترم تقدیم می‌شود، لذا ضمن اعلام آمادگی برای توضیح حضوری، خواهشمند است دستور فرمایید، موضوعات ارسالی مورد بررسی قرار گرفته و حتی‌المقدور اینجانب را نیز از نتیجه اقدامات صورت گرفته آگاه نمایند.

توضیح: برای ملاحضه نامه و پیشنهادات مشترک و عمومی، می‌توانید، به متن نامه ارسالی برای رئیس جمهور محترم و یا نامه پیشنهادات مشترک و عمومی که به شکل مستقل در بخش پیشنهادات همین سایت ارائه شده مراجعه بفرمایید.

با نهایت تقدیر و تشکر

احمد رضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

اواخر سال ۱۳۷۶

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

پیشنهادات موردنظر:

 • ترویج و توسعه فرهنگ تحقیق و پژوهش در تمام سطوح زندگی اجتماعی بویژه در دانشگاهها، متناسب با نیازها، ظرفیتها و توانمندیهای هر بخش .
 • کمک به تسریع در ایجاد شهرکهای تحقیق و مطالعه (فن آوری) با امکانات مکفی و مدرن، بموازات ایجاد شهرکهای صنعتی، در تمام استانها و حتی شهرستانها با کمک بخش خصوصی، بمنظور متشکل نمودن نخبگان و متخصصین و هدفمند نمودن کار تحقیق و مطالعه .
 • ترغیب مراکز صنعتی، تولیدی و خدماتی برای سرمایه گذاری در زمینه تحقیق و مطالعه و پژوهشهای کاربردی و بهره برداری عملی از نتایج حاصله در تولیدات خود .
 • تاسیس دانشگاه تبلیغات و توسعه این علم برای کاربردهای مختلف، بویژه پیشگیری از تهاجم فرهنگی دشمن و ترویج و توسعه فرهنگ و ارزشهای اسلامی و انقلابی در کشور و خارج از کشور و همچنین دانشکده علوم اداری با گرایشهای طراحی سیستمهای اداری، تدوین روشهای اداری، طراحی ساختار و سازمان، استاندار سازی نظام اداری، تحول اداری و…   . ===
 • تقویت ارتباط دانشگاهها با مراکز مختلف تولیدی، صنعتی و حتی خدماتی و ترغیب آنها به عملیاتی نمودن و استفاده از دستاوردهای مراکز علمی .
 • شناسایی و رفع حلقه مفقوده ای که مانع از پیوند دانشگاه با مخاطبین ( بهره برداران ) و کاربردی و اجرایی شدن بسیاری از نتایج دستاورهای علمی و تحقیقاتی در بخش تولیدی و خدماتی کشور مـــی گردد.
 • رتبه بندی تمام دانشگاهها و مراکز آموزشی وابسته از طریق تقویت نظام بازرسی و نظارتی و همچنین ایجاد سامانه نظر سنجی سالم و هدفمند از دانشجویان، در تمام مراکز مذکور، برای ارزیابی عملکرد زیر مجموعه و ارتقاء کیفی کارها، با استفاده از شیوه های مناسب و علمی، بمنظور اعمال کاهش یا افزایش مزایای بهره وری کارکنان هر مرکز، بـــــا لحاظ نتایج ارزیابی های سازمانی و نظرات اخذ شده در مورد عملکر و وضعیت مراکز مورد نظر که ممکن است متناسب با نمره مکتسبه، در مقاطعی منجر به افزایش و درزمانی دیگر منجر به کاهش مـزایای بهره وری و متقابلا مزایای حقوقی کارکنان شود.
 • آکادمیک و تئوریزه نمودن مبانی اعتقادی و فرهنگی اسلام در موضوعات مختلف از جمله: اقتصاد، سیاست، جامعه شناسی، فرهنگی، مدیریت، تولید و سایر موضوعاتی و ابهاماتی که معمولا اساتید در دانشگاهها برای خلاصی از سوالات مستمر دانشجویان در باره نظر اسلام در باره این مباحث، به ذکر حد وسط بین شرق و غرب اکتغاء می کنند، با کمک حوزه های علمیه.
 • ایجاد سازو کار لازم برای تعریف علمی تمامی واژه های فنی و غیر فنی مورد استغاده در بخشهای مختلف، بمنظور ایجاد همزبانی در برداشت مفاهیم .
 • برگزاری مسابقات دانشجویی در زمینه ساخت ماشین آلات اتوماتیک برای مکانیزه سازی فرآیند تولید و خدمات و سایر فعالیتهای عمرانی و صنعتی.
 • تقویت و توسعه رشته طراحی، بمنظور ارتقاء کمی و کیفی محصولات تولیدی در ابعاد مختلف و بخصوس در طراحی شکلی محصولات جدید و بهینه سازی محصولات قدیمی که تا حد زیادی مغفول مانده است.
 • ایجاد یک دپارتمان ویژه در وزارت علوم در زمینه آموزش طراحی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات پیچیده و تخصصی در جهت مکانیزه سازی تولید و خدمات و به عبارت دیگر ایجاد رشته مهندسی طراحی ابزار مکانیزه سازی تولید (در بخشها مختلف صنعت، عمران، کشاورزی و …).
 • احداث یک کارخانه نمونه سازی ماشین آلات صنعتی در تابعیت وزارت آموزش عالی یا وزارت صنایع برای تحقق بند فوق الذکر( بند ۱۲ ) .
 • برگزاری مسابقه در زمینه طراحی شکلی محصولات و تولیدات صنعتی در موضوعات گوناگون مانند: انواع خودرو، لوازم خانگی، صنعتی، پزشکی و …. که در حال حاضر عمدتا بدون رعایت ظرافتهای چشم نواز و بازار پسند (مانند، حجم، شکل، رنگ و سایر مشخصات ظاهری کالا،) با اشکال و طرحهایی نازیبا، زمخت و غیر استاندارد و در عین حال بدون در نظر گرفتن نقش این عوامل در رقابتهای تجاری، تولید می شوند.
 • عملیاتی کردن و بهره برداری عملی از ابداعات، اختراعات و سایر یافته های علمی نخبگان و دانشمندان ایرانی، بمنظور جلوگیری از غارت دانش و دستاوردهای علمی و تجربی فرزندان این مرز و بوم توسط بیگانگان که تحت عناوین مختلف مانند؛ چاپ مقالات در مجلات S.I یا بورسیه واستخدام، هم اکنون به یغما بردن علم را جایگزین چپاول منابع طبیعی کشور کرده اند.
 • طراحی یک نرم افزار ویژه برای ثبت متمرکز پایان نامه های و دانشنامه های تحصیلی دانشجویان با قابلیت تشخیص عنوان یا متون کپی شده و تکراری که قبلا ارائه شده اند .
 • برگزاری مسابقه طراح انواع سازه های مسکونی و غیر مسکونی ضد زلزله منطبق با نمادها و ویژگیهای ایرانی و اسلامی مشابه پل سازی با ماکارانی ( چرا دیگر از آموزش ویژگیهای علمی و فنی ساختمانهای ایرانی در ساخت و سازها خبر چندانی نیست؟ ) .
 • ایجاد رشته مهندسی قنات برای حفظ و تعمیم این دانش بومی با استفاده از ابزار نوین.
 • ایجاد رشته های تخصصی سایر دانش بومی حداقل برای محصولات کشاورزی مانند: خرما، زعفران، چای و ….. .
 • ایجاد رشته طراحی و تولید استانداردهای بومی در تمام رشته های واجد شرایط.

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. یاسلام واحترام
  پیشنهاد :مردم از قوانین غالبا دور واز عملکرد قانون بی اطلا ع می باشند لذا پیشنهاد میگردد موضع درسی بعضی از صفحات کتاب فارسی وروخوانی کتابهای ابتدایی از قانون اساسی انتخاب ودر دبیرستان نیز سه یا چهارسال را یک درس اختصاص به قانون اساسی داشته باشند تادر فرایند آن در ترمهای دو سال اول کم کم خانوادهها آشنا و در سالهای بعد خودشان حداقل روشهای استفاده از قانون را یاد گرفته باشند واز ندانستن قوانین سوء استفاده کنندگان نتوانند از ندانستن روشهای قانون توسط حتی تحصیل کردگان بهرههای نامطلوب برده وآنهارا مقموم نمایند…//عباس مستاجران اصفهان ملک شهر کوچه بن بست گلها شماره شش (تلفن )۰۹۱۳۴۰۹۲۲۶۵

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقای مستأجران سلام:
   دغدغه شما قابل تقدیر است، اما به آگاهی جنابعالی می رساند در سیستم دانشگاهی دو واحد آشنایی با قانون اساسی پیش بینی شده، اما چون اختیاری است کمتر به سراغ آن می روند، ضمن اینکه مشکل ما فقط تدریس قانوان اساسی در مدارس و دانشگاه نیست، مشکل نظام آموزشی است که فقط آموزشی است و خبر چندانی از تربیت و پرورش انسانهای پاسخگو و متعهد در آن وجود ندارد، به ویژه در مدارس که به شدت مورد غفلت است.، رهبر معظم انقلاب بارها در این زمینه اهمیت این موضوع را به مسئولین ذیربط یادآوری کرده اند و در همین سایت(ره توشه) هم چند پیشنهاد و مقاله در این زمینه ارائه شده اما متأسفانه به علل مختلف گوش شنوا وجود ندارد. موفق باشید – هدایتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.