مگر یمن چه چیزی برای تهدید دارد!؟

     بیش از دوسال از شروع تجاوز ظالمانه، وحشیانه و کاملاً نابرابر عربستان علیه مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن می‌گذرد، طی این مدت، هزاران نفر از مردم یمن کشته، زخمی، آواره و یا دچار بیماری‌های واگیردار صعب‌العلاج مانند؛ وبا و دیفتری شده‌اند و تقریباً تمام زیرساخت‌های شهری این کشور فقرزده نابود شده است.

     بنا بر گزارش مستند مرکز حقوق و توسعه یمن، در جریان این جنایت جنگی، بیش از ۱۲ هزار یمنی از جمله؛ ۲۶۴۶ کودک و ۱۹۲۲ زن جان خود را از دست داده‌اند و حدود ۳۰ هزار زخمی نفر زخمی شده‌اند. همچنین بیش از ۴۰۳۰۳۹ خانه، ۷۱۲ مسجد، ۷۶۳ مدرسه، ۱۱۳ مرکز دانشگاهی، ۱۶۱ نیروگاه برق، ۳۰۷ انبار و شبکه آب، ۳۳۹ شبکه مخابرات، ۲۷۰ بیمارستان و ۴۱۲ مرکز بهداشتی، ۱۰۳ استادیوم ورزشی، ۱۶۲۴ مرکز دولتی، ۱۵ فرودگاه و ۱۴ بندر و ۱۵۷۷ جاده و پل، به‌طور کامل نابود یا به‌شدت آسیب دیده‌اند.

     علاوه براین؛ طی این مدت، ۲۲۳ مرکز گردشگری و ۲۰۶ اثر باستانی و میراث فرهنگی، ۲۶ مرکز اطلاع رسانی، ۲۵۷۴ مرکز تجاری ۱۶۳۰ مرکز کشاورزی، ۲۷۷ کارخانه، ۳۱۴ پمپ بنزین، ۵۴۰ بازار، ۶۶۳ انبار مواد غذایی و ۲۱۳ مرغداری و دامداری نیز از سوی سعودی‌ها مورد حمله قرار گرفته و تخریب گردیده و ۵۱۵ کامیون حامل مواد غذایی و ۲۳۵ تانکر حامل سوخت کشور یمن نیز به آتش کشیده شده‌اند.

     به‌عبارت دیگر؛ امروز نقاط مختلف کشور یمن، بی‌شرمانه و به بهانه‌های کاملاً واهی، به آوردگاهی بزرگ و خونین برای تمرین واقعی نیروهای ناکارآمد ائتلاف پلید سعودی و بعضاً غربی و محلی برای آزمایش تسلیحات و تجهیزات نسبتاً پیشرفته اهدایی آمریکا و اروپا تبدیل شده است، بدون این‌که کشورهای متخاصم و حامی ائتلاف، کمترین نگرانی از افکار عمومی جهان و یا واکنش نهادهای بین‌المللی داشته باشند.

     از سوی دیگر؛ در سایه این سکوت مرگبار و نامیمون جامعه جهانی، تقریباً تمام مسیرها برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه غذایی و دارویی به این کشور نیز، توسط رژیم جنایتکار آل‌سعود مسدود شده و سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی وابسته به سازمان ملل هم، تحت تأثیر فشارهای دولت جنایت‌پیشه آمریکا و برخی از دول غربی، از هرگونه عکس‌العمل و اقدام عملی برای جلوگیری از تداوم این جنایات اجتناب می‌نمایند.

     در واقع امتیازات و دلارهای اهدایی حکام جاه‌طلب و فاسد سعودی به نظام سلطه، باعث شده تا بسیاری از کشورهای مدعی حقوق‌بشر به‌ویژه آمریکا، نه‌تنها در برابر این وقایع خونین، سکوت اختیار کنند، بلکه در جنایات آل‌سعود نیز مشارکت نموده و به بهانه‌های کذب، از ائتلاف پلید سعودی حمایت کنند و متأسفانه در این کشاکش نابرابر، سایر کشورها جهان نیز یا بی‌تفاوتی اختیار کرده‌اند و یا نقشی خنثی و بسیار کمرنگ را در مبارزه با این پدیده شوم، برعهده گرفنه‌اند.

     با این‌حال؛ آن روی سکه بیانگر این واقعیت است که؛ در جریان این جنگ بین‌المللی علیه یمن که نیابتاً توسط ائتلاف تا بُن‌دندان مسلحِ سعودی در حال اجراست، عربستان و بلکه نظام سلطه همچنان در دستیابی به اهداف خود ناکام مانده است و این بزرگترین شکست و سرخوردگی و خفت برای دشمنان کشوری محسوب می‌شود، که از کمترین میزانِ تجهیزات و تسلیحات نظامی و دفاعی برخوردارند.

     با توجه به شرایط مورد اشاره، این پرسش‌ها به ذهن متبادر می‌گردد که؛ اولاً یک کشور فقیر و تقریباً فاقد امکانات دفاعی مدرن و پیشرفته، چگونه می‌تواند برای یک کشور کاملاً مجهز و تحت حمایت کشورهای صاحب قدرت، تهدید نظامی تلقی شده و موجبات نگرانی آنها را فراهم نماید؟

     ثانیاً با توجه به این‌که؛ سعودی‌ها به لطف همکاری و همراهی استکبار، برای انتشار افکار متحجر، افراطی و جاه‌طلبانه خود، از بسیاری از امکانات رسانه‌ای روز دنیا از جمله؛ شبکه‌های ماهواره‌ای برخوردار و به یُمن دلارهای بادآورده نفتی بر بسیاری از خبرگزاری‌های جهان نیز اِعمال نفوذ می‌کنند و همزمان صدها مرکز آموزش دینی و فرهنگی تندرو و افراطی در نقاط مختلف جهان را در اختیار دارند، اگر دفاع یمنی‌ها برحق نباشد، چگونه می‌توانند، با امکانات ناچیز و ابتدایی خود، ساختار سیاسی و فرهنگی عربستان را تحت تأثیر قرار دهند؟

    ثالثاً با فرض بر این‌که؛ افکار و عقاید شیعی قادر است، مردم و جامعه عربستان را تحت تأثیر خود قرارداده و باعث گرایش آنها به مذهب شیعه شود، باز این سؤال مطرح است که چرا مدعیان حقوق‌بشر و دموکراسی با همه امکاناتی که در اختیار دارند، همچنان از امکان نفوذ و گسترش مذهب شیعه نگران هستند و تلاش می‌کنند، تا امکان تجزیه و تحلیل حقایق و فرصت انتخاب مطلوب را از مردم یک جامعه سلب نمایند؟

     با توجه به شرایط کنونی کشور یمن و محدودیت‌های فراوانی که در ابعاد مختلف دفاعی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با آنها مواجه شده است، آیا هدف اصلی حکام سعودی، کشورگشایی و تسلط و حکمفرمایی نامشروع و غیرقانونی بر مردم یمن و نقاط استراتژیک واقع در این کشور، از جمله تنگه باب‌المندب نیست؟

     کلام آخر این‌که؛ آیا سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و کشورهای مختلف مدعی حقوق‌بشر در جهان، کور و کر شده و واقعیات را نمی‌بینند و نمی‌فهمند، که این‌گونه در برابر ناجوانمردانه‌ترین جنگ یک دهه و بلکه یک صده اخیر، دچار رخوت و بی‌تفاوتی شده‌اند؟

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۱/۱۱/۹۶

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. سامی گفت:

  سلام .استاد گرامی جمهوری اسلامی مدعی هست که یمن درست پس از ساخت هر موشک در ایران نمونه ای مثل انرا می سازند و اولین ازمایش هم روی کشور عربستان با موفقیت هست .خوب اگر یمن فقیر موشک می سازه چرا ما اینقدر به ان افتخار می کنیم واقعا درکش سخته !!!!

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب سامی سلام؛
   اولاً آنچه یمن می سازد، در مقایسه با آخرین دستاوردهای موشکی ما بسیار عقبتر است، اما اصلاً شما فرض بفرمایید، آنها هم در حد ایران توانایی دارند و یا ایرانی ها به آنها آموزش می دهند، آیا به نظر شما این غرور آمیز و باعث افتخار نیست، ایران غیر مستقیم توانسته است در مقابل وحشیگری رژیم سعودی و بلکه آمریکا، مانع جدی ایجاد نماید و آنها را مستأصل سازد.
   ثانیاً دستاوردهای ما فقط محدود به ساخت موشک نیست، برای کسب اطلاعات بیشتر، در صورت تمایل می‌توانید، مقاله «ایران اسلامی در مسیر توسعه» و «انقلاب اسلامی از دیروز تا امروز» و …. را در همین سایت rahtooshe.com مطالعه بفرمایید.
   یا علی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.