کارآفرینی و اشتغال زایی (با نگاه به فرصتهای شغلی موجود در کشور)

بسمه تعالی

مقدمه مهم:

     چنانچه جویای کار و ایجاد اشتغال برای خود، خانواده یا دوستانتان هستید کمی تامل نمایید، مطالب این بخش را با دقت بخوانید و با الزامات، مصادیق و نمونه برخی از فرصتهای شغلی در محیط کسب و کار کشور آشنا شوید.

ادمه مطلب را کلیک و مطالعه فرمایید:

     اگر چه گفته می شود که برای هر فرد جویای کار غیر دولتی، داشتن سرمایه، اولین لازمه کارآفرینی به شمار می رود، اما شما نگران نباشید، زیرا اولا در ادامه با برخی از مشاغل که به کمترین هزینه برای راه اندازی نیاز دارند آشنا می شوید و ثانیا از نظر نگارنده، در اکثر موارد به دلایلی که توضیح داده خواهد شد، داشتن سرمایه برای ایجاد اشتغال در اولویت اول قرار ندارد، بلکه سایر عوامل مانند آنچه در ذیل به آنها اشاره می شود، از اولویت و اهمیت بیشتری برخورداند، برای اثبات موضوع می توانید زندگی کارآفرینان نمونه و برتر را در سایت های مختلف اینترنتی جستجو و مطالعه و یا حتی شخصا به آنها مراجعه فرمایید.

     کافیست با توکل به خدا و در نظر گرفتن علاقه و توان خود و الزامات کار، فکرتان را بکار بیندازید و با کمی همت و تلاش و ترجیحا خلاقیت و نوآوری، کار مناسبی را برای خود دست و پا نمایید.

     شما خواننده عزیز نیز می توانید، برای افزایش هر چه بیشتر کارآیی این بخش و کمک به توسعه اقتصادی کشور و ایجاد اشتغال برای جوانان پر شور، مومن و با استعداد این مرز و بوم، مصادیق دیگری از فرصتهای شغلی موجود یا جدید و قابل راه اندازی را با مشخصات کامل و شرایط، ویژگیها و در صورت امکان، نمونه عینی آن معرفی نمایید تا به نام خودتان در این بخش درج گردد.

 نکات و الزامات کارآفرینی و اشتغالزایی:

     امروزه موضوع کارآفرینی و اشتغال زایی یکی از مهمترین مشکلاتی به شمار می رود که اکثر کشورهای جهان حتی کشورهای توسعه یافته از تبعات آن رنج می برند.

      در این رابطه چنانچه بخواهیم علل این معضل جهانی را مورد بررسی قرار دهیم، می توانیم متناسب با شرایط و وضعیت کشورهای مختلف، عوامل مشابه و بعضا متفاوتی را در بروز و تشدید این وضعیت موثر بدانیم.

      به عنوان مثال: فقدان یا ضعف در تهیه طرحها و برنامه های اساسی و هدفمند برای اشتغالزایی، سیاستگذاری های نا درست و غیر اصولی، کم توجهی به موضوع اشتغال و فرهنگ کارآفرینی و اولویت یافتن سایر مسائل نسبت به اشتغال، دولتی بودن امور و عدم استفاده مناسب از ظرفیتهای بخش خصوصی، کمبود نیروهای متخصص و ماهر، محدود بودن زمینه های کارآفرینی، وضعیت اقتصادی و نیز جغرافیایی کشورها، محدودیت در دسترسی به بازارهای داخلی و بخصوص بین المللی، نا مناسب بودن راههای مواصلاتی و ارتباطی، عدم بهره مندی از مواد اولیه، تحریم و فشارهای اقتصادی، وجود قوانین قدیمی و دست و پاگیر یا فقدان قوانین جدید و مناسب، بروکراسی های زاید و همچنین فساد محسوس نامحسوس موجود و موثر در سیستم اداری کشورها، ضعف دولتها در حمایت هدفمند و نظام یافته از تولید، فرهنگ و رفتارهای اجتماعی، انتظارات غیر منطقی برخی از افراد جویای کار و حتی مولفه هایی مانند: اراده و انگیزه، اعتماد به نفس، قدرت تصمیم گیری و ریسک پذیری و همینطور خلاقیت و ابتکار عمل فردی را باید به عنوان برخی از مهمترین عوامل یا موانع موثر در اشتغالزایی و کارآفرینی معرفی نمود.

     با این حال  باید به یاد داشته باشیم که تنوع و تعدد مشکلات مورد اشاره در هر نقطه از دنیا متفاوت بوده و جمهوری اسلامی ایران علی رغم فشارهای بین المللی، با توجه به شرایط جغرافیایی و ظرفیتها و منابع موجود در کشور، نسبت به سایر دولتهای دنیا اعم از غربی و شرقی، با مشکلات و موانع کمتری مواجه می باشد و لذا به نظر می رسد امکان کارآفرینی و اشتغالزایی در بخشهای مختلف بخصوص در بخش کشاورزی، صنعت و تولید علم، بسیار آسانتر از دیگر کشورها می باشد.

     حال با توجه به نرخ نسبتا بالای بیکاری در کشور، این سوال مطرح است که چطور و چگونه چنین چیزی ممکن است؟

     در پاسخ به این سوال باید به یاد داشته باشیم که کارآفرینی و اشتغالزایی الزاما بر عهده دولتها نیست، بلکه دولتها موظفند با برنامه ریزی مناسب و حتی المقدور حمایتهای مادی و معنوی در ابعاد مختلف، شرایط را برای دستیابی به این هدف فراهم نمایند، بنابراین قبل از  هر چیز باید این تفکر غلط که دولت موظف است برای هر فرد یک کار و ترجیحا یک کار اداری با شرایط مناسب فراهم نماید، را از ذهن خود پاک نماییم و سپس با برنامه ریزی مناسب، فرآیند کارآفرینی و اشتغالزایی را طی نماییم.

 فرایند کارآفرینی و اشتغالزایی:

۱)   به عنوان نخستین گام و قبل از هر اقدام باید ضمن توجه به موانع و مشکلات فوق الذکر، با بررسی و مطالعه کافی پیرامون ظرفیتها و زمینه های کارآفرینی و اشتغالزایی در کشور، شناخت لازم از فرصتهای شغلی موجود و یا قابل حصول را کسب نماییم.

        برای تسهیل در کار می توانیم از منابع و روشهایی مانند: اینترنت یا کارشناسان دستگاههای دولتی و یا تولید کنندگان و حتی بررسی میدانی و یا مراجعه حضوری به بخشها مختلف تولیدی در شهر روستا، بهره بگیریم.

۲)   نیاز سنجی گام بعدی از مرحله کارآفرینی و اشتغالزایی به شمار می رود، به این معنا که باید قبل از ورود به موضوع بدانیم که موضوعات و زمینه های مورد نظر، از نیازهای فعلی و یا اولویتهای کنونی جامعه (بازار هدف) در داخل یا خارج از کشور به شمار می رود یا خیر.

 شاید بتوانیم چینیها را یکی از موفقترین افراد در این زمینه بدانیم، زیرا شرکتهای چینی با انجام مطالعات دقیق و حرفه ای، تا حدی رشد یافته اند که نه تنها به بزرگترین صادر کننده محصولات استراتژیک و سایر کالاهای متعارف مورد مصرف در دنیا تبدیل شده اند، بلکه تولید کالاهای خاص مورد مصرف در هر کشور را نیز آغاز و به عنوان مثال؛ با آگاهی از فرهنگ ایرانی، تا جایی کار را پیش برده اند که با بکار بردن کمی خلاقیت، برای ایرانیان اهل گشت گذار، کالایی مانند منقل با پمپ باد دستی را روانه بازار کشور نموده اند و حتی تولید کالاهای خاص مورد نیاز مسلمانان مانند: جانماز و مهر و تسبیح را نیز در فهرست تولیدات خود قرار داده اند.

۳)  از امکان سنجی می توانیم به عنوان سومین گام نام ببریم، چرا که گاهی تولید یک محصول جزء کالاهای پر مصرف و نیازهای مهم و حتی دارای اولویت یک جامعه قرار دارد، اما شرایط و بسترهای لازم مانند مواد اولیه، امکان حمل و نقل یا نیروی متخصص برای تولید محصول یا کالای مورد نظر در ابعاد مختلف در آن منطقه فراهم نیست.

در این رابطه باید تمامی امکانات و ظرفیتهای قابل حصول و همچنین همه موانع، مسائل و مشکلات احتمالی از جمله موضوعات مورد اشاره در مقدمه را مورد توجه قرار دهیم.

۴) چهارمین گام فهرست نمودن سوالاتی است، که پاسخ آنها بیانگر شرایط، وضعیت و توانائیهای ما در قبال کار مورد نظر می باشد، به عنوان مثال: اهداف (هدفگذاری)، موضوع کار، تخصص و مهارتهای فردی و گروهی، انگیزه و علاقمندی به موضوع، میزان سرمایه گذاری ممکن، منابع و امکانات موجود و قابل دسترس،  تعداد شرکا و همکاران، مکان انجام کار، زمان انجام کار، محدوده انجام کار، امکان بازدهی زود هنگام یا دیر هنگام و امثال آن؛ سوالاتی هستند که می توانند در شناسایی و  انتخاب موضوع مورد نظر به ما کمک نمایند

برخی از مصادیق کارآفرینی و فرصتهای شغلی در ایران

     همانگونه که اشاره شد، کشور ما از ظرفیتهای فراوان و متعددی برای کارآفرینی برخوردار است که با کمی دقت و بکار بردن خلاقیت می توانند به عرصه خوبی برای کسب درآمد مشروع و قانونی تبدیل شوند. برخی از این مشاغل در ذیل مورد اشاره قرار گرفته اند، مشاغلی که به اعتقاد کارشناسان ذیربط، به علت افزایش روز افزون تقاضای بازارهای داخلی و خارجی، اشباع بازار این محصولات در کوتاه مدت تقریبا ناممکن بوده و به شرط رعایت اصولی مانند: کیفیت، تنوع، بسته بندی مناسب و به روز سازی، به هر میزان تولید در این زمینه ها افزایش پیدا کند، مشتری نیز وجود خواهد داشت و لذا در اکثر موارد مشروط به رعایت نکات حرفه ای و فنی کار، امکان ورود به این عرصه ها و سرمایه گذاری برای تولید فراهم می باشد.

     برای تکمیل اطلاعات خود می توانید به مقاله «الزامات کارآفرینی و اشتغالزایی» و مقاله «نقش فرهنگ و تفکر بسیجی در کارآفرینی و اشتقالزایی» در بخش مقالات اقتصادی همین سایت مراجعه فرمایید.

 الف فعالیتهای مربوط به حوزه کشاورزی (پرورش گیاهان):

۱- آیا می دانید؛ کار تولید و پرورش گیاه آلوئه ورا در یکی از استانهای جنوبی کشور از یک مزرعه کوچک آغاز و همان مزرعه دار هر سال با افزایش مقدار زمینهای زیر کشت، میزان تولید را به حدی رسانده که هم اکنون چندین هکتار از زمینها کشاورزی خود را به تولید این گیاه اختصاص داده و محصولات بسیار مفید و پر خاصیت آن را به بازارهای داخلی و خارجی ارائه می نماید؟

     آیا می دانید؛ این گیاه که معمولا به شکل تازه، پودر، شربت یا نوشابه و … مورد استفاده قرار می گیرد، دارای خواص مختلف درمانی بوده و برای تصفیه خون، بیماریهای کبدی، انواع بیماریهای پوستی، حساسیتها و بسیاری از دیگر بیماریها مفید بوده و توجه مشتریان زیادی را به سمت خود جلب نموده است؟

۲- آیا می دانید؛ بهای برخی از گیاهان دارویی به مراتب بیشتر از قیمت زعفران بوده و در حال حاضر بسیاری از این گیاهان در نقاط مختلف کشور به شکل صنعتی و نیمه صنعتی برای مصرف داخلی و صادرات، تولید می شوند؟

۳- آیا می دانید؛ برخی از نقاط ایران به شدت مستعد پرورش درختان و گیاهان سودآوری مانند: گردو، پسته، بادام، زیتون و امثال آن می باشد؟

۴- آیا می دانید؛ در سالهای اخیر با اتکاء به مطالعات علمی و تجارب شخصی، مناطق مستعد کاشت گیاهان گران بهایی مانند: برنج و زعفران در شهرهای مختلف کشور شناسایی و در بسیاری از دیگر استانهای نیز متداول شده است؟

۵- آیا می دانید که، پرورش قارچ در کشور در حدی متداول شده است که برخی از افراد حتی در منازل خود اقدام به پرورش این محصول می نمایند؟

۶- آیا می دانید که؛ پرورش محصولات گلخانه ای مانند: صیفی جات، انواع سبزی جات و برخی از میوه ها از چه بازار فعالی در داخل و خارج از کشور برخوردار است؟

۷- آیا می دانید که؛ با توجه به شرایط اقلیمی ایران، تولید و پرورش انواع گل طبیعی می تواند در کوتاه مدت، مشتریان زیادی را در داخل و خارج از کشور برای خود پیدا و سود خوبی را عاید شما نماید؟

 ب فعالیتهای مربوط به حوزه کشاورزی (جانداران):

۱- آیا می دانید که در حال حاضر در چند استان کشور ما از جمله؛ تهران و بوشهر، تمساح پرورش داده می شود؟ آیا می دانید که تمام اجزای بدن تمساح ازجمله: گوشت، پوست، استخوان و حتی خون تمساح مصرف صنعتی، دارویی و در خارج از کشور مصرف خوراکی داشته و قابل صادرات می باشد؟

۲- آیا می دانید با ابتکار یکی از هموطنان، پس از هجوم قورباغه ها به داخل شهر (احتمالا مهریز) کار جمع آوری و پرورش قورباغه برای صادرات در این شهر شکل گرفت و هم اکنون تولیدات این مجموعه به اشکال مختلف از جمله کنسرو به خارج از کشور صادر می گردد؟

۳ – آیا می دانید طی سالهای اخیر نوعی کرم موسوم به زباله خوار در ایران پرورش داده می شود که علاوه بر قابلیت امحاء بیولوژیکی زباله ها، از این مواد، نوعی کود عالی با بازدهی فوق العاده بالا تولید می نمایند که هر کیلو از آن به قیمت چندین هزار تومان خرید و فروش می شود؟

     آیا می دانید که گوشت این کرم نیز دارای بالاترین مقدار پروتئین در بین جانداران زنده بوده و در کشورهای مختلف، طرفداران فراوانی را به خود اختصاص داده است؟

۴- آیا می دانید؛ پرورش شتر مرغ، کبک، بلدرچین و سایر طیور در کشور و خارج کشور طرفداران زیادی را به خود جلب نموده و با افزایش تقاضای بازار آن در کشور، هر روز در حال گسترش می باشد؟

۵- آیا می دانید که، پرورش آبزیانی مانند: ماهی قزل آلا به سادگی در اکثر مناطق کشور در کنار ررودخانه ها و نهرهای آب یا در قنوات و حتی در سایر نقاط با استفاده از آب چاه و با کمترین میزان ریسک، امکان پذیر می باشد؟

۶- آیا می دانید که، تولید سموم شیمیایی در دنیا بتدریج در حال منسوخ شدن می باشند و بجای آن، پرورش و تولید برخی حشرات مانند؛ کفشدوزک برای مقابله بیولوژیک با آفات نباتی، به یک کاری پر سود در این عرصه تبدیل شده است؟

۷- آیا می دانید که؛ هم اکنون در کشور پرورش خرگوش به عنوان خوراک اصلی روباه و پرورش روباه برای استفاده از پوست آن، به عنوان یک محصول صادراتی پر سود، ظرفیت قابل توجهی را به خود اختصاص داده است؟

۸- آیا می دانید که؛ گربه های ایرانی هم برای نگهداری خانگی و هم برای استفاده خوراکی، طرفداران زیادی را در کشورها مختلف به خود اختصاص داده و در حال حاضر در ایران افرادی به شکل حرفه ای و با رعایت اصول بهداشتی به کار جمع آوری و پرورش و صدور این جانور اشتغال دارند؟

۹- آیا می دانید که، پرورش مار و عقرب برای سم گیری، اگرچه کمی خطرناک اما یک کار بسیار پرسود در کشور به شمار می رود؟

۱۰- آیا می دانید که پرورش و تولید برخی پرندگان زینتی و خانگی بر ای صادرات حرفه ای، می تواند چه سود کلانی را نصیب شما نماید؟

۱۱- آیا می دانید که؛ امروزه با آگاهی مردم از خواص شگفت آور عسل، زنبورداری و پرورش زنبور به یک کار سود آور زود بازده و در عین حال قابل توسعه با کمترین هزینه تبدیل شده است؟

۱۲- آیا می دانید که، پرورش کرم ابریشم همچنان به عنوان یک کار پر سود و با ارزش قابل سرمایه گذاری می باشد؟.

 ج- فعالیتهای مربوط به حوزه صنعت:

۱- آیا می دانید که، صنایع بسته بندی در بخشها و موضوعات مختلف، با ارزش افزوده ای که برای کالاهای مختلف به همراه دارد، یکی از مشاغل بسیار سودآور و از نیازهای اساسی کشور برای صادرات، به شمار می رود؟

۲- آیا می دانید که؛ با کمی خلاقیت و مطالعه علمی می توان محصولاتی مانند: گونه های مختلف میوه ها، خرما، چای، عرقیات، آلوئه ورا، زعفران و برنج ایرانی را می توان در قالب انواع محصولات جانبی مانند، انواع نوشابه، شربت، پودر، کنسرو، کمپوت، مربا، ژله، شکلات، شیرینی، خشکبار، خشک شده یا فریز شده و امثال آن تولید و به بازارهای داخلی و خارجی ارائه نمود.

۳- آیا می دانید که؛ تولید وسایل آموزشی و کمک آموزشی از ظرفیت فوق العاده ای در کشور ما برخوردار است؟

۴- آیا می دانید که؛ تولید اسباب بازی در دنیا چه سود کلانی را نصیب صاحبان اینگونه شرکتها می نماید؟

۵- آیا می دانید که؛ در کشور ما تولید محصولات جانبی (اصطلاحا پایین دستی) نفت و پتروشیمی، از ظرفیت بسیار بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار است؟

د- فعالیتهای مربوط به حوزه فعالیتهای دانش بنیان:

۱- آیا می دانید که، می توانید متناسب با تخصص خود و با کسب مجوز و ثبت شرکت و از طریق ایجاد موسسات مطالعاتی در زمینه ها و بخشهای مختلف، به عنوان پیمانکار خصوصی، برخی از فعالیتهای پژوهشی و یا خدمات مشاوره ای مراکز دولتی و غیر دولتی در بخشها و موضوعات مختلف را بر عهده بگیرید؟

۲- آیا می دانید که؛ با توجه به رشد و گسترش روز افزون صنایع در کشور، ایجاد موسسات حرفه ای برای تبدیل ایده های ذهنی (ابداعات و اختراعات و …) به طرح، نقشه های مهندسی و نیز مدل های مجازی (رایانه ای)، یکی از نیازهای ضروری و قابل توسعه کشور به شمار می رود؟

۳- آیا می دانید که؛ ماکت سازی مشتریان فراوانی در بخشهای مختلف مانند: صنعت، ساخت مدل وسایل نقلیه، ساختمان سازی و سایر بخشها به خود اختصاص داده و شما می توانید حتی در کارگاههای خانگی چنین کاری را انجام دهید؟

۴- آیا می دانید که؛ که قالب سازی و نمونه سازی قطعات، تجهیزات و ماشین آلات در بخشهای مختلف صنعتی، کشاورزی، خدمات و سایر موارد مشابه، از آینده روشنی برای سرمایه گذاری در کشور برخوردار است؟

د- فعالیتهای مربوط به حوزه الکترونیک و کامپیوتر (الکامپ):

۱- آیا می دانید که ایران طی یکی دو سال اخیر جایگاه نخست تولید بازیهای رایانه ای در خاورمیانه را به خود اختصاص داده و بازار اینگونه بازیها به عنوان یک شغل پر سود (حتی در مقیاس خانگی آن) هر روز در حال گسترش بیشتر است؟

۲- با راه اندازی موسسات خدمات الکترونیک در موضوعات مختلفی که برخی از آنها تا بحال در ایران راه اندازی نشده، می توانید، زمینه های خوبی را برای اشتغالزایی ایجاد نمایید؟

۳- آیا می دانید که؛ می توانید خرید و فروش اینترنتی کالا و خدمات را به عنوان یک شغل مورد توجه قرار دهید.

۴- آیا می دانید که؛ در بسیاری از  کشورهای دنیا، موسسات وجود دارند که کار جستجوی مطالب اینترنتی برای محققین و پژوهشگران را بر عهده می گیرند؟

 و- فعالیتهای مربوط به حوزه امنیتی و حفاظتی:

۱- آیا می دانید که؛ ایجاد موسسات و شرکتهای حفاظتی، حراستی و انتظامی می تواند به عنوان یک شغل مورد توجه قرار گیرد؟

۲- آیا می دانید که؛ در بسیاری از کشورهای دنیا ایجاد موسسات تحقیقاتی و کارآگاه خصوصی، کاملا متداول می باشد؟

۳- آیا می دانید که؛ ایجاد موسسات ارائه دهنده سیستمهای امنیتی و حفاظتی، یکی از راههای کسب درآمد می باشد؟

 ز- گردشگری و جذب توریست:

۱- آیا می دانید که؛ در دنیای ماشینی عصر جدید، سکونت در خانه های سنتی و استفاده از امکانات کاملا قدیمی و سنتی در روستاها و مکانهای طبیعی و حتی دور افتاده در کشورهای مختلف دنیا و از جمله ایران، طرفداران فراوانی داشته و یکی از زمینه های بسیار پر سود گردشگری و صنعت توریسم به شمار می رود؟

     به عبارت دیگر طراحی و احداث روستا با تمام شرایط، امکانات و ابزار قدیمی و استفاده از روش های سنتی برای جذب گردشگران داخلی و یا حتی خاراجی از مشاغل جدیدی است که قطعا گردشگران زیادی را به خود جذب خواهد کرد.

     ساخت اقامتگاه های کویری حتی المقدور با استفاده از مصالح و امکانات محلی  و محیطی مانند؛ چادر عشایری یا خشت و گل یا فن آوری های نوین (اعم از ثابت یا سیار) و استفاده از شتر و سایر امکانات صحرا نوردی نیز، می تواند برای گردشگران جذاب و برای صاحبان آن درآمد زا  باشد.

۲- آیا می دانید که؛ صنعت قنات، کویر ایران، کوههای مریخی در بوشهر، سیاه چادرهای عشایری و دیگر جاذبه های اختصاصی ایران، از قابلیتهای فراوانی برای ایجاد موسسات گردشگری و جلب توریست برخوردار است؟

۳- آیا می دانید که؛ می توانید ایجاد مجتمعهای اقامتی سنتی و یا مدرن در دل کویر را نیز به عنوان یک فرصت شغلی استثنایی مورد توجه قرار دهید؟

۴- آیا می دانید که؛ همواره هزاران توریست داخلی و خارجی وجود دارند که به شدت علاقمند هستند که مدتی زندگی در سیاه چادرهای عشایری و همراهی با کاروانهای کوچ عشایری را تجربه کنند؟

۵- آیا می دانید که؛ شتر سواری در کویر، مسافرت با دلیجان، کالسکه یا حتی ارابه می تواند به یک جاذبه گردشگری برای جهانگردان تبدیل شود؟

 ط – تجارت و بازرگانی:

۱- آیا می دانید که؛ در صورت آشنایی با بازار نفت، خرید و فروش نفت کشور به عنوان یک محصول پر سود، برای تمام علاقمندان به فعالیت در این عرصه امکان پذیر شده است؟

۲- آیا می دانید که؛ می توانید با ثبت شرکت یا مشارکت در پروژههای بین المللی، نسبت به صدور خدمات فنی و یا سرمایه گذاری در سایر کشورها نیز اقدام نمایید؟

 ی- مشاغل خانگی:

۱- انواع صنایع دستی در موضوعات مختلف، همچنان مشتریان داخلی و بویژه خارجی فراوانی دارد.

۲- تایپ متن یا اپراتوری رایانه یکی دیگر از مصادیق کار در خانه محسوب می شود.

۳- ماکت سازی در زمینه های مختلف می تواند در خانه نیز انجام شود.

۴- تولید نرم افزارهای رایانه ای کار پرسود دیگری است که می توان در محیطهای مختلف مانند خانه به انجام آن اهتمام ورزید.

۵- تولید پوشاک در اشکال مختلف از قدیم الایام در خانه ها رواج داشته است.

۶- تهیه و تولید تابلوهای نقاشی کار مناسبی است که تولید آن در خانه به سادگی ممکن است.

۷- مقاله نویس برای نشریات یا ترجمه کتب و متون فارسی به سایر زبانهای خارجی و بالعکس هم در محیط خانه امکان پذیر است.

۸- جستجوی مطالب مورد نظر موسسات و مراکز دولتی و غیر دولتی یا مطالب پژوهشی برای محققین و پژوهشگران در اینترنت را هم می شود در خانه انجام داد.

۹- تولید ترشیجات و انواع مربا از موضوعاتی بشمار می رود که از دیرباز هزینه بسیاری از خانواده ها را تامین می نماید.

۱۰- در سالهای اخیر، تهیه و عرضه غذاهای سنتی و خانگی نیز به یک شغل خانگی تبدیل شده است.

۱۱- تهیه و تولید و بسته بندی سبزی پاک کرده، سبزیجات سرخ شده و سبزی خشک شده نیز در ردیف مشاغل خانگی قرار دارند.

۱۲- تهیه، تولید و بسته بندی انواع میوه جات خشک شده از دیگر مشاغلی است که امکان انجام آن در خانه وجود دادرد، برای این منظور می توانید به شکل سنتی یا داخل فر و یا با خرید دستگاه های خانگی مخصوص این کار که در بازار موجود است استفاده نمایید.

۱۳- طراحی و تولید نقشه فرش نیز از دیگر مشاغلی است که می تواند به عنوان یک شغل خانگی مورد توجه قرار گیرد.

۱۴- تدریس در موضوعات مختلف اعم از درسی، هنری یا سایر موارد مشابه هم می تواند به شکل خانگی اجرا شود.

۱۵- تهیه طرح های گرافیکی برای مراکز مختلف یا تهیه کاریکاتور و یا حتی طراحی جدول برای نشریات نیز می تواند در خانه انجام شود.

 ل- سایر مشاغل:

۱- جمع آوری، تفکیک و بازیافت زباله که از آن به عنوان طلای کثیف نام برده می شود نیز در بسیاری از کشورها باعث اشتغال آفرینی و کسب درآمدهای بسیار خوب شده است.

۲- ایجاد کارگاه های فرش بافی و یا حتی طراحی و تولید نقشه فرش نیز از دیگر مشاغلی است که با توجه به ظرفیت های موجود در کشور، امکان رشد و گسترش آن به شکل حرفه ای و در قالب یک موسسه یا شرکت نیز وجود دارد.

۳- طراحی و اجرای انواع نمایشگا های مختلف یکی از مشاغلی است که به شدت در حال گسترش است و با بکار بردن کمی خلاقیت و نوآوری در طراحی نوع سازه مورد استفاده (سبک بودن، قابلیت نصب و جمع آوری سریع، تناسب با موضوعات مختلف مانند کتاب یا پوشاک و امثال آن) می تواند به شغل پر سودی در تمام شهرستان ها تبدیل شود.

      « ضمن تشکر از شما مراجعه کننده گرامی، این فهرست با همکاری شما عزیزان می تواند به یک فهرست کامل برای افراد علاقه مند به کارآفرینی تبدیل شود و چرخ تولید را تقویت نماید، لذا خواهشمند است در صورت تمایل با معرفی سایر فرصت های شغلی موجود در کشور، در این کار خیر مشارکت فرمایید، بی شک با توجه به شرایط کشور و نیاز جامعه، بازار (خریدار) کافی برای اکثر مشاغل مورد اشاره وجود داشته و هیچ گاه از ظرفیت آن کاسته نخواهد شد.».

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

لطفاً اعلام نظر فراموش نشود، با تشکر.

۶۹ پاسخ

 1. alireza می‌گه:

  سلام میخوام درسمنان کارافرینی کنم ولی فکرم جواب نمیده.به نظرشما میشه کاری درامدزا درسمنان انجام داد.بنده۲۵ ساله وبیکارهستم.بابت مطالب این سایت ممنون

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   با سلام
   در بخش مقالات اقتصادی توضیحات لازم ارائه شده است‏- اما قطعا توضیحات بنده نمی تواند کفایت کند بهتر است با افراد صاحبنظر در سمنان مشورت کنید چون شرایط کار در هر استان و حتی شهر متفاوت است- جهاد کشاورزی مرجع خوبی برای مشورت است
   موفق باشید

 2. علي قيطاني می‌گه:

  سلام و درود بر شما.
  مدتی است انگیزه ایجاد یک مزرعه تولید بلدرچین را دارم، می خواهم بدانم با توجه به اینکه سرمایه ای در حد ۵۰ میلیون تومان دارم آیا میتوانم قدمی در حد حداقل برداشته و پس از کسب تجارب لازم آن را توسعه دهم؟اصالتا اهل استان مرکزی (اراک) هستم و میتوانم زمینی مناسب استارت اولیه تهیه نمایم.
  از راهنمایی شما سپاسگزارم.

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   برادر ارجمند جناب آقای قیطانی:
   با سلام و عرض معذرت، حقیر اطلاعات چندانی در مورد موضوع مورد نظر شما ندارم و با توجه به توصیه دوستان فقط در حد معرفی فرصتهای شغلی اقدام کرده ام، لذا پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر از نظرات مشورتی کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و یا منابع اینترنتی و همچنین از تجربیات کسانی که قبلا وارد این عرصه شده اند بهره ببرید.
   ومن الله التوفیق

  • مجتبی می‌گه:

   باسلام عرض ادب و احترام.میخواستم سوال کنم که میتونم در زمینه پرورش و صادرات خوک وحشی فعالیت داشته باشم ضمنا زمین قابل انجامش نیز موجود است لطفا راهنمایی بفرمایید که به کدام ارگان و سازمان باید مراجعه کنم و مراحل و پروسه مطلوب چیست.با سپاس از شما.

   • احمدرضا هدایتی می‌گه:

    آقا مجتبی سلام:
    وقتی پرورش سگ و تمساح و …. ممنوعیت ندارد، احتمالاً این هم ممنوعیت ندارد، اما چرا خوک؟ در هر حال برای اخذ مجوز باید به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت معدن و تجارت مراجعه بفرمایید.
    موفق باشید

 3. مهدي احمدي می‌گه:

  سلام آقای هدایتی. مطالبی که اینجا آمده است بسیار جالب و قابل تامل است.البته به نظر من برای اجرایی شدن بیشتر آنها فاکتورهایی لازم است که مهمترین مورد که در همه مشترک است داشتن اراده و ثبات قدم است. با تشکر از شما.

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   جناب آقای احمدی سلام:
   از حسن نظر جنابعالی متشکرم، همانگونه که شما هم اشاره کردید، قطعا تحقق این موارد نیازمند بسترسازی و ایجاد سازوکارهای لازم و مهمتر از همه همکاری صمیمانه، خالصانه و متقابل مردم و مسئولین می باشد، اما قطعا ناشدنی نیست، امیدوارم در آینده بیشتر از نظرات دوستان عزیز بهرمند شوم.
   ومن الله التوفیق

 4. ایرج می‌گه:

  سلام خیلی … معطل اید

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   دوست گرامی سلام:
   البته نظر همه مخاطبان حتی نظرات منفی و نامتعارف قابل احترام است، اما چنانچه علت را بیان بفرمایید، شاید قابل اصلاح باشد.
   با تشکر

 5. علی رضایی می‌گه:

  باسلام وقتی از منی که جواز تاسیس کارخانه کرفتم که باعث اشتغال ۴۰نفر میشودحمایتی صورت نمیگیرد باجه امیدی اقدام به سرمایه گذاری کنم

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   با سلام:
   دوست عزیز همانگونه که می دانید وضعیت کشور از نظر اقتصادی در شرایطی نیست که در حد شایسته کارآفرینان عزیز عمل کند و از سوی دیگر متاسفانه گروهی از بانکها و برخی از دستگاهها نیز به آن حد از بلوغ مدیریتی نرسیده اند که ارزش سرمایه گذاری در بخش تولید را به درستی درک نمایند، لذا بخش قابل توجهی از منابع کشور بدون آنکه نظارت لازم و آینده نگری مطلوب وجود داشته باشد، همچنان صرف فعالیتهای واسطه ای می شود که امید است با تاکیدات رهبر معظم انقلاب و پیگیری مسئولین محترم سه قوه این مشکل در آینده نزدیک بر طرف گردد، در هر حال به نظر می رسد این روند در حال بهبود است و لذا نباید باعث نومیدی شما شود، انشاء الله با پیگیری بیشتر و جلب همکاری و مشارکت سایر افراد واجد شرایط موفق خواهید شد.
   برای شما آرزوی موفقیت دارم

 6. مرتضی مطهری می‌گه:

  باسلام وخسته نباشید در استان گلستان زندگی میکنم ضمنا در ارگان دولتی شاغل هستم وسرمایه ای در حدود ۱۵۰میلیون تومان دارم قبلا در ساخت وساز ساختمان شراکت مکیردم ولی تصمیم به کارجدید واسقلال نمودم با توجه به شرایط فوق چه حرفه ای را پیشنهاد میدهید؟

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   برادر ارجمند جناب آقای مطهری،
   ضمن عرض سلام و عذر خواهی به علت تاخیر در پاسخ، همانگونه که در بخش مربوطه در سایت توضیح داده ام، سرمایه گذاری در هر جایی بستگی به شرایط و پاسخ دادن به سوالات ذیربط در این زمینه دارد، با این حال فکر می کنم در جایی مانند استان گلستان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از جمله پرورش آبزیان مناسب است، اما توصیه می کنم حتما قبل از هر گونه اقدامی با کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی مشورت کنید،با روحیه و تجربه ای که دارید انشاالله موفق خواید بود.
   موفق باشید

 7. فاطمه می‌گه:

  با سلام و سپاس بابت مطالب خوبتون
  من مدتی بود که میخواستم سراغ تولید یکی از محصولات کشاورزی که بازار خوب داخلی و بخصوص خارجی داره برم
  ولی …
  نه بودجه شو داشتم که زمینی بخرم نه…
  ولی ایده ی خیلی خوبی بود
  به جهاد کشاورزی هم رفتم ولی حمایت مادی نکردن
  ولی ذهن من همیشه ایده میسازه
  ناامید نمیشم

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   با سلام مجدد خدمت شما:
   همانطور که قبل عرض کردم انگیزه و امیدواری و پشتکار نیمی از موفقیت محسوب می شود، ضمنا دریافت ایده های شما باعث خرسندی حقیر و کمک به تکمیل مطالب پیشنهادی خواهد بود.
   یا علی

 8. فاطمه می‌گه:

  ولی خدا حکمتتو شکر
  یا ایده شو میده یا پولشو
  مردم چه پولهایی دارن اونوقت نمیدونن چکارهای بکری میتونن باهاش بکنن 😀

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   سرکار خانم فاطمه با سلام:
   معلوم است که شما آدم با انگیزه ای هستید، پس می توانید به تحقق اهدافتان امیوار باشید، با توکل به خدا اقدام کنید. انشاء الله خدا هم به شما کمک می کند، به قول معروف از شما حرکت از خدا برکت.
   موفق باشید. یا علی

 9. با سلام و تشکر فراوان:
  به موارد فوق العاده جالبی اشاره کرده اید، مصادیق هم خوندنی بودند.
  دست مریزاد

 10. محسن می‌گه:

  با عرض سلام نمی خوام منفی باف صحبت کنم ولی واقعیت تو میگم لیسانس برق قدرت دارم نفر برتر استان و کشور در زمینه المپیاد علمی برق طی دو دوره کسب کردم بیش از ۷سال کار در بخش صنعت تجربه دارم و لوح افتخار از سازمان تحقیقات وجهاد خود کفائی ارتش نیروی زمینی کسب کردم وخیلی چیزهای دیگر که نمی خوام باز گوکنم.اینارو گفتم که بدونید از سن ۱۴سالگی تا الان که۲۶ هستم هیچ همایتی از ارگانی نشدم.درد دلم زیاده خوش باشین ای سردم داران این مملکت ولی بدانید روز قیامتی هست.به امید دیدار

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   آقا محسن عزیز سلام:
   حقیر هم با اعتقاد به وجود برخی کاستی ها در این زمینه، در همین سایت طی چند مقاله و پیشنهاد متنوع از جمله مقاله؛ «نگاه جهان سومی به مقوله ورزش» سعی کرده ام به گلایه شما اشاره نمایم، اما همانطور که می دانید کشور هم اکنون با تحریم و برخی از محدودیت ها مواجه است و لذا بخشی از مشکلات را باید ناشی از همین موضوع دانست، اما همانگونه که شما هم به درستی اشاره کرده اید، مشکلات موجود نباید باعث نومیدی نخبگان و پشتوانه های علمی کشور شود، این موارد را باید به حساب کوتاهی مسئولین ذیربط و عدم درک صحیح برخی از دست اندرکاران موضوع، از فرمایش مقام معظم رهبری که همواره بر ضرورت توجه به نخبگان تاکید داشته اند بگذارید، در هر حال از نخبگان انتظار می رود که با افکار بلند خود موانع را برطرف و برای دیگران نیز نقش کارآفرین را داشته باشند، البته همه ما وظیفه داریم به هر شکل ممکن در جهت اعتلای علمی کشور تلاش کنیم، حتی اگر نیاز باشد از مساعدت مسئولین مربوط صرفنظر کنیم، مطمئن باشید که امثال شما در قلب مردم ایران جای دارید و دعای آنان بزرگترین پشتوانه شماست.
   در هر حال برایتان آرزوی موفقیت و سربلندی دارم. یاعلی
   (رونوشت: جهت استحضار مسئولین محترم بنیاد ملی نخبگان کشور)

   • محسن می‌گه:

    با عرض سلام.با گفته های شما اندکی موافقم شما راننده اتوبوس را در نظر بگیریدخوده راننده با تعدادی کمک راننده این اتومبیل را به حرکت در می اورند هدایت ان دست مسافران که نیست بلکه مسافران شرایط ارامش را فراهم می کنند این راننده است که دستندازهارو نادیده میگیرد.و اما جواب نامه قبلی که مدیریت خانواده با ان شرایط را ندادید.سوءتفاهم پیش نیایدولی تا در این وضعیت قرارنگیرید درده این مردم را نمیتوان لمس کرد.واین این درددلها زیاد است.ولی یادمان باشد که بسیار از مردان بی ادعایی بودن که خون خود را نثار این ملت کردن تا امروزی سرفراز داشته باشیم

    • احمد رضا هدایتی می‌گه:

     با سلام مجدد خدمت آقا محسن عزیز:
     شاید گفتن این نکات درست نباشد، اما برای اینکه تصور نکنید حقیر از مشکلات اقتصادی قشر ضعیف جامعه اطلاع ندارم عرض می کنم، با افتخار می گویم که در جوانی تابستان ها کارگری می کردم، در بدو فعالیت رسمی در سال ۶۰، حقوق بنده ماهی ۲ هزار تومان بوده و تقریبا طی یک دهه که به تدریج حقوق ها افزایش یافت با ارائه مدرک لیسانس به حدود ۴ هزار تومان رسید و با همین حقوق خانواده را اداره می کردم، در طول ۶ سالی که برای اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از شهرستان به تهران رفت و آمد می کردم، از نظر مالی در وضعیتی قرار داشتم که برای تردد درون شهری فقط می توانستم از مینی بوس و اتوبوس استفاده کنم و اگر قبل از طلوع آفتاب با تهران می رسیدم مجبور می شدم که در ترمینال بمانم تا کار اتوبوس ها و مینی بوس ها شروع شود، با این حال هیچگاه از زندگی نااَمید یا ناراضی نبودم،به خاطر دارم که همان زمان درآمد یک کاشیکار تقریبا حرفه ای که بنده ایشان را می شناختم و حتی زمستان ها هم در مناطق گرمسیر کار می کرد، بیش از سه برابر حقوق بنده بود اما همیشه با مشکل مالی مواجه بود که البته بخش قابل توجهی از آن به نحوه مدیریت بر درآمدش برمی گشت، قصد انشاء نوشتن ندارم، لذا ضمن تشکر از اظهار نظر شما، پیشنهاد می کنم در صورت تمایل، سایر مقالات حقیر در بخش اقتصادی و اجتماعی را هم مورد مطالعه قرار دهید.
     یا علی

 11. اسما می‌گه:

  باسلام وتشکرپیشنهاد ها خیلی خوبن اما وقتی بخوای انجامش بدی اولین چیزی که مانعت میشه پوله من ۲۰ سالمه واندازه ی همه هم سن وسالهای خودم انگیزه دارم خیلی دوست دارم همراه با درسم کار کنم ولی تا الان که نشده…

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   بازدید کننده محترم:
   با سلام و تشکر از اظهار لطف شما، بنده هم قبول دارم که در بسیاری از موارد، پول و سایر ابزار و امکانات، شرط اصلی است، اما همانگونه که در بخش کاریابی و سایر مقالات مربوط هم اشاره کردم، مهمتر از منابع مادی، امید، همت و پشتکار است که در اکثر جوانان ما وجود دارد، شخصا کسی را می شناسم که با مونتا‍ اجاق برقی در زیر یک راه پله کار خود را شروع کرد و بحمد الله در حال حاضر یکی از افراد متعهد و موفق و از بزرگترین کارآفرینان صاحب سرمایه در کشور به شمار می رود، پیشنهاد می کنم سرگذشت افراد کارآفرین را در اینترنت و سایر منابع جستجو و مطالعه کنید.
   موفق باشید – یا علی

 12. امیرعباسی می‌گه:

  باسلام بنده در این کشور پرنقش قشنگ هر کجا که رفتم فرجی حاصل نشد. آخه چون نه از خانواده محترم شهدا، نه اسرا، نه آزاده ام: چون سندمان(احتملا منظور سن و سال است) نمی رسید. خدایا کی تو این مملکت اسلامی…

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   آقای عباسی سلام:
   برادر عزیز؛ مگر در کشور ما برای خانواده شهدا و ایتارگران چه کار وی‍ژه ای انجام شده است، کافیست بروید در مورد وضعیت سخت جانبازان بررسی کنید، بروید اقدامات سایر کشورها برای مجروحین و کشته های جنگ هایشان را و جایگاه آنها در نزد مردمشان را مطالعه کنید. قصد ندارم منکر محدود کارهای انجام شده بشوم یا آنها را زیر سوال ببرم، اما قطعا این اقدامات در قیاس با سایر کشورها از جمله ‍ژاپن ناچیز است، رزمندگان در ‍ژاپن روی چشم مردم قرار دارند و در کشور ما برخی از افراد جامعه فقط دنبال بهانه هستند که به هر شکل ممکن زخم زبانی را نثار خانواده ایثارگران کنند.
   در هر حال تا آنجا که بنده اطلاع دارم فعلا بسیاری از تسهیلات ذکر شده برای ایثارگران در حد شعار است و تا بحال یا عملی نشده یا بسیار محدود بوده است، یعنی تبلیغات و انعکاس رسانه ای آن بیشتر از اصل موضوع بوده است، ضمن اینکه معیار کسب و کار در جامعه، ظرفیت هاو توانمندی های فردی است، جوانان باید به علم و دانش و زور بازوی خودشان متکی باشند، در هر حال ضمن آرزوی توفیق برای شما، پیشنهاد می کنم تجربه کارآفرینان را در اینترنت یا محل زندگیتان مطالعه فرمایید.
   موفق باشید

 13. محسن می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان.همه این بحث ها درست ولی ۱سوال دارم اقای هدایتی شما خود را جای مردم طبقه سوم بگذارید با این وضعیت گرانی واجاره نشین با حقوقه ۴۵۰ تومان که اونم هر ۳ ماه در میان با تاخیر پراخت شود چگونه مدیریت میکنی.اون بزرگانی که ادعای مالکیت و همه چیز را حق خود میدانند و دم از انسانهای شایسته سالار می زنند بد نیست ۱ نگاهی به کتاب خدا و نهج لبلاقه بیندازند.من فردی مجردم و انچه درامد دارم در حد ساده زندگی میکنم مانده درامدم را به دیگران کمک می کنم ولی متاسفانه روز به روز بدتر می شوند. صحبت از خود تعریفی نیست. به خدا دلم به حال این مردم مظلوم می سوزد.کمی کتاب تاریخ پیامبران را بخوانید شرایط ان دوران را، بخدا هیچ تغییری نکرده.اخر کار همه مرگ است و معلوم نیست ۱ کفن هم داشته باشیم پس چرا این همه جنگ و ستیز کلاه سر هم گذاشتن.همه چیز دسته خودمان است.به امید فردایی سرافراز.در پناه حق

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   آقا محسن عزیز سلام:
   حق با شماست، همه چیز دست خودمان است، خود ما مردم هستیم که بد عمل می کنیم، سرهم کلاه می گذاریم و به آخرتمان فکر نمی کنیم، البته برخی از مسئولین هم بی تقصیر نیستند، به امید اینکه همه ما با تلاش برای کسب علم و دانش و معرفت بتوانیم نقش خود در جامعه و خانواده و موفقیت و سر افرازی کشور به درستی ایفا کنیم.
   در هر حال امیدوارم موفق باشید. یا علی

   • مهران می‌گه:

    با سلام ،
    به نظر من هر دورانی ویژگی های خودش را دارد ،‌کشور ما جزو کشور های در حال توسعه است و این یعنی آزمون و خطا ، اول کاری را انجام می دهیم بعد منتظر نتیجه می شویم اگر خوب شدادامه می دهیم و اگر بد شد می گوییم قسمت بوده ، هیچ چیز از قبل تعیین شده ایی وجود ندارد، همه چیز دست خودمان است ، خداوند به انسان عقل داد و حجت را بر او تمام کرد اگر خوب تصمیم بگیری موفق می شوی و اگر بد تصمیم بگیری شکست می خوری ، برای دست یابی به موفقیت قبل از هر جیزی باید به این نکته پی برد که ما مسئول تمام رفتارهای خودمان هستیم ، هیچ چیز از قبل تعیین شده ایی وجود ندارد !

    • احمدرضا هدایتی می‌گه:

     دوست گرامی جناب آقای مهران سلام:
     راستش را بخواهید بنده متوجه منظور شما نشدم و نفهمیدم که یادداشت شما در جهت تأیید یا رد مطلب ارائه شده یا پیشنهاد خاصی مدنظر شما بوده است.
     در هرحال برای شما آرزوی توفیق دارم
     موفق باشید- یا علی

 14. حمیدزارعی می‌گه:

  با سلام و احتراما
  بنده یک سوله کارگاهی در اختیار دارم با متراژ ۳۶۰متر مربع وراتفاع مناسب کاشی کاری شده خودم هم کارشناس بهداشت محیط هستم ولی نمی دانم چه رشته های شغلی را می توانم راه اندازی کنم لطفا راهنمایی کنید و در آخر هم اگر طرحی را بانظر شما قبول کردم خواهشمندم بیزینس پلان آن هم به من بدهید البته هزینه زحماتت شما را انشالله می پردازم متشکرم.

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   جناب آقای زارعی سلام:
   ضمن تشکر از حسن ظن شما نسبت به حقیر، چند نکته را به آگاهی می رساند:۱- همانگونه که در ایستگاه کاریابی و سایر مقالات مرتبط هم توضیح داده ام، انجام هرکاری بستگی به پاسخ سوالات مربوط در مورد مسائلی مانند؛ شرایط محلی و محیطی، تخصص، انگیزه، موقعیت محل و سایر عوامل دارد، لذا پاسخ درست به سوال شما بدون در اختیار داشتن اطلاعات کامل، امکان پذیر نیست. ۲- شما می توانید با مطالعه مطالب مورد اشاره در این سایت و انجام تحقیقات محلی و مشورت با کارشناسان دستگاه های ذیربط مانند؛ سازمان جهاد کشاوری، اداره صنعت، معدن و تجارت، صاحبان برخی مشاغل صنعتی و …، از تجارب و نظر تخصصی آنها استفاده نمایید و یا موضوع فعالیت سایر «کارآفرینان» را در اینترنت یا محل زندگی مطالعه نمایید. ۲- همانگونه که قبلا در پاسخ به سایر بازدید کنندگان محترم عرض کرده ام، بنده کارشناس حرفه ای در این زمینه نیستم و فقط برخی تجارب، شنیده ها و پیشنهادات شخصی خودم را برای کمک به جوانان افتخار آفرین ایرانی و سایر جویندگان کار و تلاش در سایت قرار داده ام.
   در هر حال برای شما آرزوی توفیق دارم – یا علی

 15. محسن می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما اقای هدایتی.اول ۱تشکر از شما نمایم بخاطر گوش دادن به صحبت های حقیر.حداقل یکی پیداشدحرفهای این ملت را بشنود و اظهار نظر خود را بگوید.واضافه نمایم تمامی مقالات شما را خواندم که اظهار نظر می نمایم .هر چند که این سایت به بحث هایی که داریم مرتبط نمی باشد. اگر در مقامی هستید یا دوستانی که دستی در کار دارند این درخواست دارم مسولیتی را که پزیرفتیم به درستی انجام دهیم.ومن الله توفیق.

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   با سلام مجدد خدمت آقا محسن:
   ضمن تشکر از اظهار لطف شما، همانطور که در بخش «در باره نویسنده» توضیح داده ام بنده بازنشسته هستم و قبلا کارهای آموزشی و برنامه ای انجام می دادم، ضمنا منظور شما از قسمت آخر پیام را متوجه نشدم.
   موفق باشید

 16. محسن می‌گه:

  با سلام ۱ جور دیگه منظورم را بیان میکنم چرا که هر انچه مشکلات را باز گو کردیم تا خواستیم حرکتی انجام دهیم مهر حرفهای سیاسی به ما چسباندن.بخدا از این ناراحتم که این شور واشتیاق به تلاش تا حدی ادامه دارد ولی خودتان که بهتر میدانید سن که بالا رود با این همه سرکوب شدن دیگر اشتیاق به ادامه ندارم.ولی دوست دارم کاری انجام دهم که برای جامعه و خانواده خود فردی مفید باشم.و خوب میدانم که این سخنان جایگاه خود را می خواهد.ممنون میشوم که سایت یا به کسانی معرفی کنید جهت بازگو کردن این گونه مساءل و موضوعات دیگر.صبح خیزی وسلامت طلبی چون حافظ/هر چه کردماز دولت قران کردم

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   با سلام مجدد خدمت آقا محسن عزیز:
   کسی که واقعا برای خدا کار کند و حرف منطقی بزند، هرگز با مانع مواجه نمی گردد و نا امید هم نمی شود، بنده نمی دانم منظور شما از انجام کار چیست، آیا کار فرهنگی منظور است یا کارآفرینی اقتصادی؟ در هر حال اگر کار فرهنگی هدف است، پیشنهاد می کنم یک وبلاگ ایجاد کنید و اگر کار اقتصادی مورد نظر است، ضمن توجه به مطالب ارائه شده در سایت، با کارشناسان دستگاه های ذیربط یاافراد صاحبنظر محل زندگی خود مشورت کنید.
   یاعلی- موفق باشید

 17. مینا می‌گه:

  باعرض سلام خدمت شما:
  اگه لطف کنید یک راهنمایی واسه یک پدر بازنشسته ی شرکت برق ، پیشنهادی برای کار افرینی بفرمایید.باتشکر

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   خانم محترم سلام:
   با عرض شرمندگی، قبلا هم خدمت سایر مخاطبین گرامی عرض کردم که بنده از تخصص لازم در این زمینه برخوردار نیستم و فقط تجربیات و اطلاعات پیشنهادی خودم را برای کمک به کارآفرینی روی سایت گذاشته ام، بااین حال پیشنهاد اشتغال برای پدر شما بستگی به عوامل مختلف مانند؛ اداری یا فنی بودن، تحصیلات، میزان سرمایه اولیه، برخورداری از مکان مناسب، علاقه مندی و سایر عوامل مشابه که در سایت توضیح داده ام دارد، به عنوان مثال؛ شاید ایشان بتوانند در مورد ساخت و فروش تابلوهای برق، یا تعمیر یا حتی مونتا‍ژ لوستر،اجاق های برقی و سایر لوازم مشابه در خانه یا یک کارگاه کوچک اقدام کنند یا فروشگاه لوازم برقی بخصوص (لامپ های کم مصرف)دایر کنند.
   موفق باشید- یا علی

 18. فاطمه می‌گه:

  سلام و خداقوت. دیشب که از همه جا ناامید شده بودم برای کار…با دوستان بحث می کردیم که باید چیکار کنیم که همه گفتن تا غرور داشته باشی به هیچ جا نمی رسی و باید غرورت رو خورد کنی درسته مدرکت فوق لیسانسه اما ترشی درست کردن باعث کسر شان نیست و….
  کارهایی که پیشنهاد دادیدواقعا عالیه و دیشب روشون خیلی بحث . گفتگو کردیم اما…. موندم واقعا برام دعا کنید…

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   خواهر گرامی سرکار خانم فاطمه:
   ضمن عرض سلام، همانگونه که شما هم اشاره کرده اید، کار عیب و ننگ نیست، خوب است که بدانید صاحبان برخی از شرکت های بزرگ دنیا کارشان را از مراحل بسیار مقدماتی و ابتدایی شروع کرده اند، مانند مالک هندا که کارش را از یک تعمیرگاه دوچرخه آغاز کرد، (کتاب سرگذشت هندا و کتاب های مشابه آن در بازار وجود دارد، خوب است یکی از آنها را بخوانید) بنده شخصا کسی را میشناسم که با مونتا‍ژ اجاق برقی های ساده و ارزان قیمت مخصوص کرسی کارش را شروع کرده و الحمدالله هم اکنون در ردیف یکی ازصادر کنندگان کشور در موضوعات مختلف و با چند شعبه در خارج از کشور قرار دارد، علاوه براین شاید تحریم ها شرایط کارآفرینی را با مشکل مواجه کرده باشد، اما شک نداشته باشید که این وضعیت دوام نخواهد داشت و دوران اوج شکوفایی صنایع کشور به زودی فرا خواهد رسید و انشاءالله امکان رشد و گسترش کار برای همه از جمله شما نیز بیش از پیش فراهم خواهد شد.
   در هر حال از خداوند منان برای شما و سایر دوستانتان آرزوی توفیق روز افزون دارم- یا علی

 19. فاطمه می‌گه:

  سلام برادر بزرگوارم۱من فوق لیسانس حوزه دارم اما متاسفانه هیچ کاری نیست نمیدونم چیکارذ کنم به نظر شما اخرین گزینه همین ترشی درست کردنه؟
  واقعا به کار و پول نیاز دارم…

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   با سلام مجدد خدمت خواهر گرامی سرکار خانم فاطمه:
   البته موارد دیگری هم در ایستگاه کاریابی سایت پیشنهاد شده و روز گذشته هم چند مور جدید در موضوعات دانش بنیان اضافه کرده ام، اما به نظرم جنابعالی به عنوان یک فرد فرهنگی و کارشناس مسائل دینی می توانید با شرکت در آزمون ویژه تدریس که حوزه های علمیه خواهران بر گزار می کنند، در عرصه های مختلف مانند تدریس در مدارس و دانشگاه ها و حوزه های علمیه یا حتی تدریس خصوصی دروس دینی و برخی دیگر از دروس علوم اجتماعی و علوم انسانی فعالیت نمایید، البته نمی دانم ساکن کدام شهر هستید، اما راه اندازی مدرسه قرآن و علوم حدیث نیز از دیگر موضوعاتی است که می توانید با همکاری دوستانتان و از طریق آموزش و پروش شهرستان دنبال نمایید، پذیرش تحقیقات دینی از موسسات فرهنگی و آموزشی، نویسندگی یا تدوین متون عربی در راستای موضوع تحصیل هم از دیگر مصادیق کارهای قابل اجراست.
   امیدوارم موفق باشید – یا علی

 20. فاطمه می‌گه:

  سلام. متاسفانه حوزه علمیه شهر ما نیرو نیاز نداره. رییس اموزش و پرورش شهر ما هم که اصلا طلاب رو قبول نداره واصلا قبولشون نمیکنه….شهرمون یکی از شهرهای جنوبی و محرومه… دوست داشتم نرم افزار بسازم اما تو شهرمون دوره ی اموزشش برگزار نمیشه و متاسفانه فعلا هم امکان رفتن به جایی دیگه رو ندارم و….

  • احمد رضا هدایتی می‌گه:

   با سلام مجدد خدمت سرکار خانم فاطمه:
   به نظر می رسد با این وضعیت مجبورید یکی از کارهای خانگی پیشنهادی را دنبال کنید.
   موفق باشید

 21. محمد زارع می‌گه:

  با سلام خسته نباشید من زمین اب و برق دارم ولی بودجه و شغلی به فکرم نمیرسه به کمک شما نیاز دارم با تشکر

 22. سیما می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما خدمت شما
  چند وقتی هست که فکر تولید اسباب بازی به دهنم رسیده اما متاسفانه نمیدونم چه جوری، از کجا و از چه میزان تولید و حتی چه محصولی شروع کنم که تا جای ممکن سرمایه زیادی لازم نداشته باشه.
  بسیار ممنمون میشم اگه راهنمییم کنین و اینک با وجودی که با هر کی صحبت کردم کار تولیدی رو نفی کردن و فاصله ایده تا درامد را خیلی زمان بر میدونن به نظر شما اقدام و وارد شدن به این کار ریسک هست یا خیر؟

  • احمدرضا هدایتی می‌گه:

   با سلام متقابل:
   بومی کردن ساخت اسباب بازی ایده بسیار خوب و یکی از نیازهای فرهنگی کشور است، البته همانطور که دوستان شما هم گفته اند، ریسک پذیری بالایی دارد و بنده هم نمی دانم چه ظرفیتها، امکانات و چه مقدار سرمایه در اختیار دارید، با اینحال میزان ریسک پذیری بستگی به نوع اسباب بازی و تعداد و تنوع آن دارد، اگر مکان مناسب در اختیار داشته باشید و قرار باشد خودتان طراحی کنید، خرید ماشین آلات و همچنین قالب سازی یکی از پرهزینه ترین بخشهای کار است، در هرحال پیشنهاد می کنم با کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و اداره صنعت و معدن و تجارت شهرتان مشورت و در اینترنت موضوع را جستجو کنید.ضمنا در حال حاضر چند کارخانه اسباب بازی سازی (با پلاستیک) در کشور وجود دارد.
   موفق باشید، یا علی

 23. امير حسين می‌گه:

  با سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتون
  من کارشناس ارشد MBA گرایش بازاریابی استراتژیک هستم قصد تولید و عرضه با رویکرد صادرات انواع دمنوش گیاهی با طعم های مختلف در ایران را دارم لطفا در این خصوص تقاضا دارم دوستان هرگونه اطلاعاتی که میتواند در پیشبرد اهداف و ایده اینجانب و اشتغالزایی و سرمایه گذاری یاری رسان باشد همکاری و مساعدت نمایند . با تشکر فراوان از شما عزیزان

  • احمدرضا هدایتی می‌گه:

   دوست گرامی آقای امیرحسین:
   با سلام و آرزوی توفیق برای جنابعالی، به نظرم ایده خوبی است، اما متأسفانه کمکی از دست من ساخته نیست، اینکار علاوه بر بررسی و مطالعه به تبلیغات کافی هم نیاز دارد، اگر قرار باشد کار شما بگیرد باید یک تبلیغات رسانهای وسیع داشته باشید.
   موفق باشید
   یا علی

 24. زکیه می‌گه:

  سلام من چند ایده برای کارافرینی دارم وهزینه زیادی هم ندارد ولی چون درشهر کوچکی زندگی میکنم فکر نمیکنم فروش چندانی داشته باشداین کار برای یک خانم خوب است بخصوص من که خرجی چند نفر رامیدهم من در بادردیر دراستان بوشهرزندگی میکنم لطفابگید چکاری برای من بهتراست

  • احمدرضا هدایتی می‌گه:

   سرکار زکیه خانم سلام:
   قطعا وجود بازار عرضه کالا یکی از شرایط مهم انجام کار اقتصادی است، اما برای اینکه مطمئن شوید محصول مورد نظر شما مشتری دارد یا نه باید با افراد صاحبنظر شهرتان، اساتید دانشگاه و یا کارشناسان ادارات صنعت و معدن و اداره کار شهرستان مشورت کنید، یا چند نمونه از محصول را تولید و در اختیار یک فروشگاه قرار دهید و پس از اطمینان از وجوی مشتری کار خودتان را توسعه بدهید، یا راهکاری برای عرضه تولیداتان در سایر شهرها پیدا کنید، مثلا از طریق بستگان یا بازارهای خیریه که بخشی از سود را خودشان برای امور خیریه بر می دارند، در غیر اینصور به سراغ یکی از مشاغل پیشنهادی اینجانب در سایت بروید. (ضمنا مراقب باشید افراد فرصت طلب از ایده های شما به نفع خودشان استفاده نکنند)
   در هر حال برای شما آرزوی موفقیت دارم – یا علی
   موفق باشید- یا علی

 25. زکیه می‌گه:

  سلام ممنون ازاینکه راهنماییم کردیدامااگرمیشودبیشترراهنماییم کنیدمن این حرفه هارابلدم امافکرنمیکنم درشهرکوچک مابازارخوبی داشته باشدمثلاچرم دوزی؛صدفکاری مثلادرست کردن قاب گل باصدف یاسبدگل یاعروسکهای صدفی؛انواع ملیله دوزی منجوق دوزی پولک دوزی وسرمه دوزی؛درست کردن انواع وسایل تزیتی باکریسستال وجعبه کادو؛عروسک سازی اماهیچ کدام درشهرمابازارکارنداردلطفابگوییدچکارکنم

  • احمدرضا هدایتی می‌گه:

   سرکار زکیه خانم:
   باعرض سلام و معذرت متأسفانه بنده اطلاعات بیشتری در این زمینه ندارم، امیدوارم بتوانید از طریق مراجعی که پیشنهاد کردم به نتیجه برسید.
   موفق باشید- یا علی

 26. زهراقاسمی می‌گه:

  سلا اقای هدایتی
  من کارشناسی بازیافت خوندم.تهرانم..اما با این رشته نه کاری تونستم پیدا کنم نه تجربه ای دارم.ولی خیلی علاقمندم که کارآفرینی در زمینه بازیافت انجام بدم..میخواستم راهنماییم کنید که باتوجه به این شرایط شما چه کاری رو پیشنهاد میدیی..چون خودم فکر میکنم ذهن خلاقی ندارم.درضمن بنده سرمایه اولیه رو ندارم.شما اطلاعاتی درمورد وام خوداشتغالی دارید یا نه؟اگه امکانش هست پاسخ رو به ایمیلم ارسال کنید.ممنون میشم

  • احمدرضا هدایتی می‌گه:

   سرکار خانم قاسمی:
   ضمن عرض سلام، پیشنهاد می کنم به اداره کار یا شهرداری و یا اداره صنعت و معدن استان ماجعه کنید، متأسفانه بنده در این رابطه اطلاعات چندانی ندارم.
   موفق باشید – یا علی

 27. davod می‌گه:

  باعرض سلام بخاطرمطالبی که دراین سایت گذاشتیدبسیارسپاسگذارم مطالب جالبی بود ولی اگه کسی به جایی رسیدحتما این سایت رو فراموش نکنه درمورد موفقیت خودش واسه بقیه هم بگه باتشکر.

  • احمدرضا هدایتی می‌گه:

   آقا داود عزیز سلام:
   از لطف شما سپاسگذارم، خوشحال می شوم کاربران عزیز نتایج مطالعه مطالب و تجارب خود در این زمینه را اعم از مثبت یا منفی به اشتراک بگذارند.
   موفق باشید و سربلند- یا علی

 28. فوژان می‌گه:

  من در آلمان زندگی میکنیم شوهرم ۲۰ ساله شغلش فست فوت ایتالیای هست ولی متاسفانه دست زیاد شده میخوام خواهش کنم کسی هست بتونه کمک کنه که به ایده خوب بده که جالب باشه و ایجاد مشتری کنه.ممنون میشم پاسخگوی من شوید

  • احمدرضا هدایتی می‌گه:

   سرکار خانم فوژان با سلام،
   پیشنهاد می کنم، تولید بستنی و فالوده سنتی ایران و یا پخت غذاهای ایرانی را جایگزین فست فوت کنید، ضمناً روش تهیه آن را می توانید در سایت‌های مختلف اینترنتی جستجو و پیدا کنید..
   موفق باشید

 29. برزگر می‌گه:

  به نام خدا
  با سلام و احترام
  بنده با ۳۲ سال سن مشتاقم انشا الله در بخش کشاورزی و پرورش آبزیان فعالیت داشته باشم ( ایجاد مزرعه ) لطفا دوستانی که در این باره تجربه های مناسب دارن بندرو راهنمایی بفرمایند ، بسیر ممنون میشم.

 30. محمد هادی می‌گه:

  بنظرم ادم از خاکم پول در میاره اگر اراده داشته. باشه ولی اینم بگم اگر برای راهنمایی به صنعت ومعدن یا جهاد کشاورزی برید برای راهنمایی همون اول پول طلب میکنن پس اونارو ول کنید خودتون فکر کنید بعد تحقیق میدانی انجام بدید سعی کنید طرحتون و خودتون پیدا کنید به نظر من الان بسته بندی زعفران یاپسته ویا کاشت اونا پول خوبی داره ولی ایده جدید که داشته باشید زود به موفقیت میرسید اینا نظر شخصیمه منه ولی هرکسی باید بخودش ایمان داشته باشه نه اینکه منتظر فکر از بقیه باشه اگر موفقیت بخواید رو هیچ چیزو هیچ کس حساب نکنید فقط خودتون در پناه حق

  • احمدرضا هدایتی می‌گه:

   جناب آقای محمهادی سلام:
   بانظر شما موافقم، هرکس واقعا اراده داشته باشد و بخواهد و از شکستهای احنمالی نترسد، با توکل به خدا می تواند خیلی از کارها را انجام بدهد.
   موفق باشید- یا علی

   • محسن1 می‌گه:

    بهتره کسانی ایده دارن با کسانی که سرمایه دارند با هم ارتباط برقرار کنند

    • احمدرضا هدایتی می‌گه:

     آقا محسن عزیز سلام:
     با فرمایش شما در مورد مرتبط شدن صاحبان ایده با صاحبان سرمایه موافقم، اما مقدورات بنده در این حد بوده است،
     با اینحال چنانچه ایده ای دارید باید در صورت تمایل مطرح بفرمایید تا در سایت قرار بگیرد. شاید داوطلب همکاری پیدا شود. به هرحال تا صاحب سرمایه از طرح صاحب ایده و امکان اجرای آن خبر نداشته باشد نه ارتباط برقرار می شود و نه صاحب سرمایه می تواند اعلام آمدگی کند.
     موفق باشید – یا علی

 31. محسن می‌گه:

  بجای این حرف ها بهتره کسانی که ایده وتجربه دارند با کسانی که سرمایه دارند jointشوند

  • احمدرضا هدایتی می‌گه:

   آقا محسن عزیز سلام:
   از تشویق شما متشکرم، ممکن است شما خودتان ایده خوبی داشته باشید، اما فراموش نفرمایید که هر چیز جای خودش را دارد و ممکن است همین پیشنهادات ساده زمینه و انگیزه کارآفرینی را برای کس دیگری ایجاد نماید.
   موفق باشید – یا علی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *