ثابت کردند که مدیریت نمی‌دانند

     این جمله‌ای است که این روزها و به‌خصوص پس از تشدید تورم و گرانی‌های کاذب ایجاد شده در بازار، شاید بیش از هر زمان دیگر به گوش می‌رسد، اما واقعیت ماجرا چیست؟

     ماجرای جوسازی‌های مورداشاره، ادامه داستان دنباله‌داری است که قدمت آن با عمر شکوهمند انقلاب اسلامی ایران برابر و همزمان است  و این داستان چیزی نیست جز، داستان توطئه‌های پنهان و آشکاری که هر روز به شکلی جدید و بعضاً با قالبی متفاوت، بروز و ظهور می‌یابد.

     یک روز ایجاد ناامنی و آشوب و اغتشاش در نقاط مختلف کشور، یک زمان جنگ و بمباران یا تخریب و بمب‌گذاری و همزمان نفوذ و کودتا، تهدید  و ترور، تحریم و ایجاد بازارسیاه، شبیخون فرهنگی، شایعه یراکنی و جوسازی، کشته‌سازی و بحران‌آفرینی و حالا بار دیگر ترور هویتی نظام و نهادهای انقلابی وابسته به آن و ترور شخصیتی مسئولینی که تمام عمر خود را صرف حفاظت از انقلاب و پیشرفت و توسعه کشور کرده‌اند.

     در این روزها اگرچه دشمن بیشتر توان خود را بر ایجاد بحران‌های کاذب اقتصادی متمرکز نموده، اما همزمان می‌کوشد تا با سوءاستفاده از وضعیت ایجاد شده و کم‌کاری و ضعف برخی از مسئولین نالایق و حداکثر استفاده از موقعیت افراد خائن و نفوذی خود در دستگاه‌های مختلف دولتی، تصویری غیرواقعی و سراسر توأم با عیب و نقص از انقلاب اسلامی ترسیم نموده و برای ناامید کردن مردم، چنین القاء کند که نظام اسلامی فاقد توانایی‌های لازم برای اداره حکومت است.

     این در حالی است که نگاهی گذرا به دستاوردهای چهل ساله انقلااب اسلامی ثابت کرده که همانند جنگ تحمیلی، هر کجا مدیران و مسئولین اراده کرده و خواسته‌اند و مردم نیز هوشیاری و بصیرت و نیز اتحاد و انسجام خود را حفظ نموده‌اند، توانسته‌اند با عنایت الهی و اتکاء به نیروهای درونزا، افتخار آفرین باشند و مطلوب‌ترین شرایط، بهترین موقعیت و برترین جایگاه را برای کشور و جامعه به ارمغان آورند.

     متقابلاً تجربه ثابت کرده که هرگاه هر یک از فراد جامعه تحت تأثیر القائات و جوسازی‌های رسانه‌های خارجی (مثل؛ شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای یا فضای مجازیبا اهداف پلید دشمنان همراه شدند و  مسیری که آنها برایشان مشخص کردند را برگزیدند، خسارات فراوانی را منحمل شده‌اند.

     متأسفانه به‌رغم توصیه‌های مکرر رهبر معظم انقلاب و سایر مسئولین دلسوز نظام مبنی بر ضرورت حفظ هوشیاری و بصیرت افزایی در برابر اقدامات خصمانه دشمنان یا بردباری و تحمل مشکلات و کاستی‌های مقطعی، همچنان برخی از افراد جامعه و ایضاً گروهی از مسئولین، این مهم را به فراموشی سپرده و خواسته و ناخواسته با اهداف دشمنان همراه شده‌اند.

     این قضیه بارها و در مقاطع خاص و در مواردی مانند؛ فتنه سال ۸۸ و یا سایر آشوب‌ها و اغتشاشات سیاسی و امنیتی که تاکنون توسط دشمن طراحی و اجرا شده است و یا سایر بحران‌های ساختگی و مصنوعی اقتصادی مانند؛ کمبود مقطعی برخی از کالا و خدمات، با اقداماتی مانند؛ خرید و احتکار عمده و حتی احتکار خانگی مواد غذایی، بنزین، ارز، سکه و طلا و امثال آن توسط برخی از افراد جامعه عینیت یافته است.

     البته همان‌گونه که اشاره شد، همه کاستی‌ها را نباید به حساب توطئه دشمنان گذاشت، چرا که گاهی عدم ‌شایسته‌سالاری و سوءمدیریت‌ها و گاهی نیز خیانت و خباثت افراد فرصت‌طلب یا افراد نفوذی و ضدانقلاب باعث ایجاد اختلال در مسیر تحقق اهداف عالی انقلاب اسلامی گردیده و شکل گرفتن دولت، جامعه و تمدن نوین اسلامی به معنای واقعی آن را با وقفه مواجه ساخته است.

     بااین حال اولاً؛ در کنار برخی از ضعف‌ها و کاستی‌های انکارناپذیر مدیریتی، نباید توطئه دشمنان و خباثت و خیاثت نفوذی‌ها به سیستم اداره کشور نادیده انگاشته شود و مهمتر این‌که؛ نباید این مشکلات را به حساب نظام اسلامی و انقلاب اسلامی گذاشت.

     این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که اهداف عالی انقلاب اسلامی همواره بر کسب سعادت مادی و معنوی برای تمام افراد جامعه استوار بوده و هرگز از مسیر رشد و تعالی انسان‌ها و پیشرفت و توسعه مملکت اسلامی عدول نکرده است. و اگر گاهی انحرافی در مسیر ایجاد شده است، ناشی از ضعف و یا اِعمال سلیقه‌های شخصی برخی از مسئولین و رفتار غلط برخی از افراد جامعه و همچنین توطئه‌های مستمر دشمنان این مرز و بوم بوده است.

     در بیان علت دشمنی استکبار نیز، ذکر این نکته ضروری است که؛ علاوه بر منافعی که بیگانگان پس از تولد انقلاب اسلامی ایران در منطقه از دست داده‌اند، محتوای ارزشمند و انسان‌ساز اسلام و ماهیت ضداستکباری و عدالتخواهانه انقلاب اسلامی سبب شده تا دشمنان خدا با تمام توان علیه این پدیده نوظهور قیام نمایند.

     درست به همین علت است که؛ تمام تلاش خود را معطوف آن نموده‌اند تا به هر شکل ممکن در مسیر پیشرفت و آبادانی سرزمین اسلامی ایران، مانع ایجاد نمایند و این نکته همان چیزی است که مقابله با آن، مستلزم بصیرت و هوشیاری و همچنین حضور مؤثر در صحنه‌های مختلف دفاع از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی است.

     بدیهی است، در این عرصه، پرهیز از دامن زدن به توطئه بیگانگان و اجتناب از تشدید بحران‌های مختلفی که در بخش‌های گوناگون سیاسی، امنیتی، اقتصادی و سایر بخش‌ها به ما تحمیل می‌شود، بیش از هر اقدام دیگری کارساز خواهد بود.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۶/۱۱/۹۷

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

  1. مطالبتون بسیار زیبا بود ممنونم ازتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.