پیشنهادات مشترک و عمومی برای دستگاههای مختلف دولتی:

بسمه تعالی

جناب آقای ………………………………………….:

       با سلام و احترام و آرزوی توفیق روز افزون برای تمامی خدمتگذاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بویژه جنابعالی، جسارتا بدون مقدمه از شما خواهش می کنم، قبل از مطالعه این نامه، نگاهی به امکانات و تجهیزات موجود در اتاق خود بیندازید؛ چند درصد از امکانات مذکور حاصل دستاوردهای پژوهشی دانشمندان ایرانی یا حتی تولید داخل کشور است؟ حتما شما هم در فرآیند امور با مسائلی مانند؛ استانداردسازی فعالیتها، طرحها و برنامه ها مواجه بوده اید، اما حتما شما هم تابحال از خود سوال کرده‌اید؛ چرا در کشوری مانند؛ ایران که از سابقه و ظرفیتهای بسیار بالای علمی و حتی اقتصادی در موضوعات و ابعاد مختلف برخوردار است، هنوز در اکثر موارد به جای تولید علم و محصولات بومی، وارد کننده و مصرف کننده بوده و یا چرا الگوها، شاخصه‌ها و معیارهای علمی و…، غیر ایرانی باید مرجع و مبنای تایید و تصویب طرحها و برنامه ها قرار گیرد و به عبارت دیگر با وجود این همه استعداد علمی، چرا ما هنوز نتوانسته‌ایم موقعیت و هویت فراموش شده خود را به‌عنوان مهد علم و تمدن ایرانی و اسلامی، احیاء و به مرجعی برای دیگران تبدیل شویم؟

     بدیهی است علت را می توان در عوامل مختلف جستجو نمود، عواملی که رفع و حل آنها ممکن است به تدوین استراتـــــژیهای ویژه، بــرنامه‌ریزی‌های خاص، زمـــانهای طولانی و هـــزینه‌های فراوان نیاز داشته باشد

     در همین راستا و به‌منظور کمک به تسریع در دستیابی به جایگاه واقعی انقلاب اسلامی و همچنین در جهت رفع نیازمندی‌‌ها، کمبودها و مشکلات موجود بخش‌های مختلف دولتی در سه قوه و سایر سازمان‌های موجود در کشور، به پیوست پیشنهادات موردنظر  که حاصل ملاحضات، بـرداشتها و شنیده‌های اینجانب از مسائل عمومی جــامعه بوده و بعضاً در سنوات گذشته و به طرق گوناگون در اختیار مراکز و دستگاه‌های ذیربط دولتی قرار گرفته، مجددا تکمیل و جهت استحضار و اقدام مقتضی تقدیم می‌گردد، از آنجا که ممکن است برخی از موارد احیاناً تکراری یا جزئی به نظر برسد، پیشاپیش عذر خواهی نموده و در عین حال امیدوار است، قابل استفاده بوده و مورد بهره برداری قرارگیرد.

     در پایان ضمن اعلام آمادگی برای ارائه توضیحات حضوری، در صورت لزوم مدارک موجود قبلی، نیز تقدیم خواهد شد، ضمنا با توجه به اینکه تابه‌حال اکثر دستگاه‌های مخاطب، کم لطفی نموده و حتی از زحمت اعلام وصول پیشنهادات غفلت کرده‌اند، لذا اطمینان از دریافت مجموعه ارسالی، موجب امتنان خواهد بود.

     توضیح: سوابق اکثر مکاتبات ارسالی به دستگه‌ها که در قالب نامه یا مقاله تهیه شده در همین سایت ارائه شده است.

با نهایت تقدیر و تشکر

احمد رضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۸۷/۱/۳۰

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

بسمه تعالی

پیشنهادات عمومی و مشترک برای تمام دستگاه‌های دولتی در قوای سه‌گانه

الف موارد عمومی و مشترک برای تمام دستگاهها:

 • درجه بندی (رتبه بندی) مراکز خدماتی، درمانی، سیاحتی، ورزشی، رفاهی، آموزشی و افراد شاغل در آنها …. از جمله بیمارستانها ، مدارس ، دانشگاهها ، مراکز خدمات مهندسی و سایر مراکز دربخش دولتی و خصوصی بر اساس معیارها و شاخصهای پذیرفته شده و استانداردهای ملی یا بین المللی، مانند میزان رضایتمندی مشتری و مراجعه کننده ، خلاقیت و نوآوری در کار و… در جهت ایجاد رقابت سالم و سازنده بین آنها.
 • طراحی و پیاده سازی نظام پیشنهادات، انتقادات، پاسخگویی و شبکه عیون اداری در تمامی دستگاههای دولتی و در تمام سطوح، بمنظور جمع آوری و بررسی و استفاده از نظرات مردمی در مورد خدمات بخش دولتی و کمک به ارزیابی مراکز مذکور، بطور سلسه مراتبی و هدفمند همراه با تشویق و ترغیب مردم برای مشارکت در طرح .
 • تشکیل ستاد بازرسین افتخاری با کمک افراد داوطلب و واجد شرایط و پیش بینی سازوکار مناسب و همچنین نصب و راه اندازی دفاتر یا کیوسکهای رسیدگی به شکایات مردمی در مراکز اقتصادی و پر تردد، بخصوص برای کنترل قیمتها و مقابله با گرانی (مشابه میادین تربار).
 • طراحی و پیاده سازی نظام پیشنهادات درون سازمانی و در صورت لزوم برون سازمانی در تمام مراکز دولتی برای جمع آوری و خرید و استفاده از پیشنهادات ، طرحها ، ایده ها و ابتکارات مردمی و سازمانی در زمینه های مختلف اعم از علمی ، فرهنگی ، مدیریتی ، اداره کشور و…، در تمامی دستگاههای و در تمامی سطوح .
 • ترویج و توسعه فرهنگ تحقیق ومطالعه در تمام سطوح زندگی اجتماعی بویژه در مدارس، دانشگاهها و محل کار متناسب با ظرفیتها و توانمندیهای هر بخش اعم از خصوصی و دولتی .
 • ایجاد شهرکهای تحقیق و مطالعه (فن آوری) با امکانات مکفی و مدرن، بموازات ایجاد شهرکهای صنعتی ، در تمام استانها و حتی شهرستانها با کمک بخش خصوصی ، بمنظور متشکل نمودن نخبگان و متخصصین و هدفمند نمودن کار تحقیق و مطالعه متناسب با نیاز کشور .
 • ترغیب واقفین و افراد متمکن و خیر یا علاقمند برای سرمایه گذاری در زمینه برگزاری جشنواره های علمی و تحقیقاتی و راه اندازی بنیادهای اسلامی برای تشویق(مشابه جایزه نوبل یا جشنواره خوارزمی)و حمایت از مخترعین، مــکتشفین و دانشمندان با سرمایه گذاری مناسب مالی، مطابق با ارزشهای اسلامی و در سطح بین المللی از طریق وقف دارایی یا کمک مالی .
 • تفکیک و توزیع پایتختهای سیاسی ، تجاری و اقتصادی ، فرهنگی و… در نقاط مختلف کشور متناسب با شرایط استانها و نیاز کشور .
 • اولویت به ارتقاء وایجاد تعادل و توازن منطقی در تامین نیازهای مادی و تشویق دانشمندان و نخبگان نسبت به ورزشکاران و هنرمندان، متناسب با شان و منزلت علم دانش در اسلام و بدون تضعیف سایر بخشها.
 • تقویت و توسعه فوری سیستم کنترل، نظارت و بازرسی در تمام دستگاه ها و در تمام سطوح مراکزو دستگاه های دولتی و حتی خصوصی با پیش بینی سازو کار لازم برای نظارت مستمر و هدفمند بر عملکرد دستگاهها، با پیش بینی نظارت عالی بر کار ناظرین و دستگاههای نظارت کننده، با توجه به توصیه های مؤکد اسلامی و اثر بخشی و اهمیت فوق العاده موضوع .
 • تسریع در روند مکانیزه سازی سیستم اطلاعاتی یکپارچه و فراگیر در کشور بمنظور ایجاد سهولت در ارائه خدمات عادلانه، سریع و بموقع به مردم در زمینه های مختلف مانند: خدمات درمانی، پرداخت یارانه، بویژه پرداخت بیمه بیکاری و از کار افنادگی در شهر و روستا و سایر خدمات در راستای طرح دولت الکترونیک با پیش بینی ضرورت احتمال استفاده از سیستم غیر مکانیزه برای زمان جنگ و بحران.
 • توجه بیش از پیش به آموزشهای عمومی و فرهنگ سازی برای ترویج ارزشهای اسلامی، ملی، اخلاقی و انقلابی ومقابله با ناهنجاریهای اجتماعی با استفاده مناسب و هدفمند از رسانه ها، بویژه صدا و سیما، با توجه به اثربخشی و هزینه بمراتب کمتر آن نسبت به مقابله و درمان .
 • ایجاد شبکه تلویزیونی ویژه روستا برای ترغیب مردم به توسعه کشاورزی و کمک به رشد و بهبود کمی و کیفی آن بعنوان یکی از نیازهای اساسی و دائمی جامعه .
 • تقویت و ارتقاء همه جانبه نظام اطلاع رسانی و تبلیغات داخلی و بویژه برون مرزی برای معرفی توانمندیها، ظرفیتها و ویژگیهای مثبت و منحصر بفرد انقلاب اسلامی در ۲۹ سال گذشته و رفع شبهات و آثار سوء تبلیغات دشمنان با استفاده از تمام امکانات موجود، از جمله امکانات بخش دیپلماسی و سفارتخانه های ایران در خارج از کشور و سایر روشها و امکانات داخلی و خارجی از جمله خرید بخشی از وقت رسانه های تصویری در کشورهای خارجی یا برگزاری نمایشگاهها و جشنوارهای فرهنگی، علمی و آموزشی و سایر روشها در داخل و خارج از کشور.
 • تعیین متولی مشخص و تمرکز در سیاستگذاریهای مربوط به بخشهای اساسی و بنیادین جامعه از جمله بخش کاملا پراکنده و نابسامان فرهنگی و تبلیغاتی، امـــدادی، اقتصادی، ورزشی و سایر بخشها ی مشابه که متاسفانه باعث انجام کارهای موازی، تکراری و بعضا بی هدف و سطحی و کوتاه مدت شده است .
 • توجه ویژه و بیش از پیش به بررسی و مطالعه و شناخت نقاط ضعف و قوت طرحها و برنامه ها و آثار و پیامدهای دراز مدت و کوتاه مدت تصمیمات دولت قبل از ابلاغ و اجرا، با مشارکت و نظر خواهی از افراد ذیربط در بخش دولتی و خصوصی واجتناب از تعجیل و افراط و تفریط در تصمیم گیریها ی کلان و دراز مدت در تمام زمینه ها و موضوعات .
 • ایجاد شرایط لازم بــرای تسریع در راه انـــدازی و تقویت و توسعه مراکز مطالعاتی، تحقیقاتی و مشاوره‌ای خصوصی برای واگذاری و تامین بخشی از نیازهای دولت از طریق استفاده از ظرفیتهای موجود در این بخش با وضع قوانین بسیار سخت‌گیرانه برای جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی آن در آینده(به عنوان مثال؛ الزاماً باید ترکیبی از کارشناسان حوزه و دانشگاه باشد).
 • تنظیم استراتژیهای دراز مدت ( چشم انداز، راهبردها، تاکتیکها و … ) در هر بخش از فعالیتهای دولت و برای هر سطح از نظام اداری کشور در سطح کشور، استانها، شهرستانها، و حتی بخشهای روستایی.
 • پاسخگویی سریع و بموقع و اطلاع رسانی شفاف و روشن به شایعات مختلف کــــــه بعنوان ام الامراض اجتماعی، هرازگاه ریشه های اعتقادی و حکومتی نظام انقلابی و انسجام اسلامی جامعه را مورد هدف قرار می دهد و پاسخگویی بموقع، صریح، شفاف و قانع کننده به شکایات و سوالات مردمی در این زمینه .
 • اقدام برای فراگیر نمودن و اجرای بی قید و شرط قانون اعلام میزان دارایی مسئولین و بستگان درجه یک آنها در تمامی دستگاههای دولتی و تعمیم آن در تمام سطوح مدیریتی تا استانها و شهرستانها (بویژه در مورد افراد مرتبط با مسائل اقتصادی).
 • جلوگیری از طرح بیش از حد، ضرورت نقش آفرینی زن در خارج از کانون خانواده و حضور در عرصه های مختلف جامعه، با توجه به توصیه های اسلامی و تبعات و پیامدهای منفی و متعددی که بعلت عدم دور اندیشی و همه جانبه نگری برخی از مسئولین و کارشناسان، بتدریج در دراز مدت و حتی کوتاه مدت بروز خواهد نمود.
 • منطقی و متعادل کردن سهم حضور مردان به‌عنوان نان آور خانواده (طبق شرع اسلامی) نسبت به زنان برای ورود به دانشگاه و همچنین اولویت به ایجاد فرصتهای شغلی برای مردان .
 • اجتناب از فرافکنی و بیان اشکلات گذشته و استمرار بر پرهیز مطلق از سیاست زدگی، که در سنوات گذشته بیش از حد مطرح بوده و مسئولین را درگیر خود ساخته و منجر به غفلت از وضع معیشتی و رفاه عمومی گردیده و برای اکثر مردم تنفرآور ونفرت انگیز شده است.
 • نگاه همه جانبه و ایجاد تعادل و توازن در توجه همزمان به برنامه‌ها و نیازهای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی جامعه و مردم در تصمیم گیریها .
 • فراگیر نمودن فرهنگ توجه و استفاده جدی از نظرات کارشناسان و تاکید بر بهره گیری از نتایج و یافته های علمی، تحقیقاتی و تجربی در تمام سطوح دستگاههای دولتی.
 • قانونمند نمودن روند مهاجرت از روستا به شهرها بویژه شهرهای بزرگ و تنظیم قوانین لازم برای جلوگیری یا کنترل هدفمند و برنامه ریزی شده مهاجرت .
 • بهینه سازی تقسیمات کشوری و تسریع در بازنگری و اجرای طرحهای آمایش سرزمینی برای تمامی بخشها، بویژه بخشهای صنعتی.
 • تسریع در تهیه طرح جامع روستاها و توسعه روستایی و حتی المقدور ایجاد تعادل و توازن در ارائه خدمات و مشوقهای مناسب و همچنین ایجاد جاذبه های رفاهی، خدماتی و تسهیلاتی بهتر و بیشتر، برای زندگی در روستاها نسبت به شهرها .
 • ایجاد تعادل و توازن در ساخت و سازهای شهری و روستایی و توقف کامل ساخت و ساز جدید برای جلوگیری از توسعه شهرهای بزرگ و متوقف ساختن روند مهاجرت در شهرهایی مانند تهران که متاسفانه علی رغم وخامت موضوع، هنوز اقدام جدی برای رفع آن صورت نگرفته و همچنان ساخت و سازهای جدید در آن ادامه دارد و فضای سبز طبیعی آن هر روز کوچکتر از قبل می شود .
 • اعمال جدی قانون در تمام موضوعات از جمله، برخورد جدی با تخلفات اداری و همچنین مشاغل کاذب و سخت کردن شرایط برای زندگی غیر ضروری در شهرهای بزرگ .
 • استمرار در مبارزه با مفسدین اقتصادی و معرفی و برخورد قاطع و بدون هرگونه مصلحت اندیشی نا معقول و غیر منطقی با آنان در هر پست و جایگاه اجتماعی که قرار دارند .
 • فرهنگ سازی و اتخاذ تدابیر و ارائه روشها مناسب، برای مردمی کردن و جلب مشارکت عمومی در جهت ایفای نقش بیشتر برای مقابله با گرانفروشی .
 • جلوگیری قاطع از ارائه محصولات فاقد استاندارد، بـارکد، نشانی و برچسب قیمت و مشخصات فنی کالا و ضبط و حراج موجودی فروشگاههای متخلف با هماهنگی قوه قضائیه .
 • الزامی نمودن حذف تدریجی و جایگزین نمودن وسایل و تجهیزات مستهلک و جدید مورد نیاز دستگاههای دولتی از تولیدات داخلی (چند درصد از وسایل اتاقهای ما تولید داخلی است؟).
 • فرهنگ سازی و طراحی سازوکار لازم برای ایجاد امکان شکایت و اخذ غرامت از دستگاههای دولتی که با کم کاری یا سهل انگاری در انجام وظایف، به مردم خسارت وارد می کنند، توسط افراد زیاندیده، بمنظور ارتقاء کیقی فعالیت سازمانهای مذکور و تشویق بر اساس رضایتمندی.
 • ایجاد یک سایت اینترنتی یکپارچه تحت عنوان « دولت » و متشکل از تمام وزارتخانه ها و سازمانهای وابسته و حاوی تمام اطلاعات عمومی و اختصاصی فاقد طبقه بندی مورد نیاز عموم جامعه، برای تعامل دو جانبه با مردم، مشابه آنچه در بخش کشاورزی پیشنهاد شده است .
 • ایجاد سایت نخبه و حمایت از نخبگان، مطابق با طرح ارسالی اینجانب به بنیاد ملی نخبگان .=
 • نظارت، نظارت، کنترل، بازرسی و در نهایت اعمال دقیق و بدون اغماض قانون در برخورد با متخلفین در تمام سطوح و مسئولیتها، بعنوان مهمترین نیاز جامعه و خواسته مردم .===
 • مردمی کردن تنظیم مقررات با تشکیل کمیته های تنظیم مقررات با مشارکت کلیه صنوف و اشخاص حقیقی حقوقی ذیربط و ذینفع در موضوعات و بخشهای مختلف ( بعنوان مثال قوانین صادرات با مشارکت نمایندگان واجد شرایط تولید کننده، صادرکننده، مصرف کننده و سایر افراد صاحبنظر در هر صنف و با مدیریت خودشان تهیه و به دولت پیشنهاد شود).

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. شمسي گفت:

  بسیار عالی بود ایکاش این مطالب را مسئولین ومدیران اجرایی هم بخوانند وبکارگیرند من با اجازه شما می خواهم یک کار تحقیقی درمحل کارم انجام دهم چه تو صیه هایی برایم دارید با تشکر وسپاس

 2. حسن زارعی نژاد گفت:

  بنده سرمایه،وسایل،ملک تولیدمحصولات بتنی رادارم،چندنیروی انسانی سالم نیازمندم دراستان البرزشهرهشتگرد۰۹۱۲۲۶۰۹۰۹۲

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقای زارعی نژاد سلام:
   متاسفانه بنده در استان البرز کسی را برای اینکار نمی شناسم.
   در هر حال برای شما آرزوی موفقیت دارم.
   موفق باشید
   یاعلی

 3. حمید گفت:

  سلام و خسته نباشید به همه عزیزان در راهنمایی و رانندگی..
  رانندگی با وسیله نقلیه نیاز به هوشیاری عقلی و تا حد مناسب جسمی دارد…
  بخصوص در بخش عقلی آنچه که مسلم هست سلامت روان هست که به نظر هیچ توجه ی راجع به آن نمیشود.
  شخصی که از سلامت روان برخوردار نیست نمی تواند راننده باشد و سلامت افراد دیگر را به خطر بی اندازد…
  من چند نکته بسیار مهم یا راهکار بسیار ساده که می دانم از عهده پلیس راهور برمی آید و در این سالها تجربه کردم و کمترین تخلف را داشتم ذکر میکنم:
  ۱-بیشترین مشکل در دادن گواهی نامه هست بطوری که هیچ وقت و هیچ وقت سلامت روان شخص بررسی نمی شود. حضور پزشکان و متخصصان کار بلد روان از جمله روانپزشک و روان شناس می تواند مرحله ای برای اخذ گواهی نامه باشد آن هم بطور سخت.

  ۲-دادن گواهی نامه موقت از سن قانونی تا ۲۵ سال…چنانچه شخص حتا یک خلاف مرتکب شود گواهی نامه وی باطل و تا یک سال حق اخذ گواهی نامه نداشته باشد. معمولا انسانی که گواهی نامه موقت دریافت میکند سعی میکند رانندگی مناسبی داشته باشد…و این میزان تا ۷ سال به یک عادت سالم تبدیل می شود.
  این دو مورد اصلی بود که دوست داشتم همیشه انجام بشه.چون زیاد با تین موارد برخورد کرده ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.