چه کسی جنگ‌طلب است!؟

     یکی از موضوعات آزاردهنده‌ای که شاید این روزها بیش از گذشته در فضای مجازی به چشم می‌خورد، نسبت دادن اتهام جنگ‌طلبی به ایران اسلامی است، طراحان داخلی این ادعا، خواسته یا ناخواسته و در یک هماهنگی آشکار با نظام سلطه تلاش می‌کنند تا با دست‌آویز قرار دادن هر سند معتبر و غیرمعتبر و هر رخداد و ماجرای واقعی و غیرواقعی، نه‌تنها نظام جمهوری اسلامی، بلکه جهان اسلام را متهم به خشونت و جنگ طلبی نمایند.

    این افراد که متأسفانه بسیاری از آنها دارای ضعف اطلاعاتی در مورد اسلام عزیز بوده و بعضاً با گرایش ناسیونالیستی و تعصبات جاهلانه و کور به موضوعات می پردازند، معمولاً در اثبات مدعای خود می‌کوشند تا در راستای برداشت ناقص و شاید مغرضانه و نادرست خویش، مسائل را مورد تحلیل و قضاوت قرار دهند.

     عملکرد برخی از آنان نیز بدین ‌گونه‌ای است که در بسیاری از موارد، کاملاً مغرضانه و همسو با اهداف پلید دشمن، از طُرق مختلف مانند؛ تحریف تاریخ، اجتناب از ارائه دلایل واقعی رخدادهای تاریخی و یا بیان ناقص و هدفمند مطالب تاریخی و حتی استفاده گزینشی و نابجا از آیات و روایات اسلامی و طرح سؤالات بی‌پایه و اساس، انحرافی و شبهه‌برانگیز، زمینه بروز شک و تردید را در ذهن مخاطبین و افکار عمومی جامعه ایجاد نمایند.

     به‌عنوان مثال؛ با این‌که بسیاری از این افراد از مخالفت صریح اسلام برای حمله به سایر کشورها با هدف کشورگشایی آگاهی دارند و می‌‌دانند که حمله اعراب به ایران از یک‌سو منشأ صرفاً دینی نداشته و از سوی دیگر مستندات تاریخی با تناقضات فراوان و اغراق‌گویی برخی از مورخین همراه است، با این‌حال همواره از بیان علت شکست و تسلیم ایرانیان در برابر اعراب طفره می‌روند و این رخداد را مصادره به مطلوب می‌کنند.

     آنها نه‌تنها به این مطلب که حملات اعراب به ایران در صدر اسلام، پس از رحلت پیامبر اسلام(ص) صورت گرفته و امیرمؤمنان علی(ع) در وقوع آنها (مگر در مشورت دادن به هنگام دفاع در برابر حمله‌ی متقابل ایرانیان) نقشی نداشته و همواره جنگجویان تازه‌مسلمان عرب را از اِعمال رفتارهای خشونت‌گرایانه و تجاوزکارانه به مردم سایر بلاد از جمله؛ شهرها و روستاهای ایران منع نموده‌اند، اشاره نمی‌کنند، بلکه ناجوانمردانه حضرت و حتی فرزندان بزرگوار ایشان را به شرکت در این جنگ‌ها متهم می‌نمایند.

     این افراد نمی‌گویند؛ حتی همان لشکرهایی که چنین حملاتی را تدارک دیده بودند، قبل از ورود به شهرها ابتدا سه گزینه شامل؛ پذیرش قلبی و منطقی اسلام و در نتیجه پرهیز از هرگونه جنگ و اشغالگری شهرها و یا رهایی از جنگ و ادامه حیات با ساختار و شرایط قبل، مشروط به پرداخت خراج و جزیه و قبول تابعیت دولت اسلامی و در نهایت جنگ در صورت عدم پذیرش دو شرط اول را پیش روی مردم و حکام وقت قرار می‌دادند.

    آنها نمی‌گویند؛ که همه این موارد به‌خاطر این است که در اسلام کشورگشایی هدف نیست و حمله به ادیان الهی و اهل کتاب جایز شمرده نشده است و مسلمان شدن از طریق اِعمال زور و قدرت نیز جایگاهی در آن ندارد و درست به همین دلایل است که حمله به دیگران فقط هنگامی مجاز دانسته شده است که؛ اولاً دشمنان علیه مسلمین توطئه کرده و قصد حمله به آنها را داشته باشند، یا اجازه تبلیغ مسالمت‌آمیز دین اسلام را از آنها سلب کرده باشند و یا زندگیشان بر آیین کفر و شرک و بی‌دینی استوار و استمرار داشته باشد.

     آنها نمی‌گویند؛ رفتار جاهلانه و غلط برخی از اعراب تازه مسمان در این جنگ‌ها و ایضاً مسلمان‌نماهای عصر حاضر را نباید به حساب اسلام گذاشت، آنها هرگز نمی‌گویند، همراهی بسیاری از ایرانیان با اعراب در جنگ‌های صدر اسلام، ناشی از به ستوه آمدن مردم از خوی استبدادی و ظلم و ستم پادشاهان متکبر آن دوران بوده است.

     آنها فقط در جستجوی نقاط تاریک و مبهم و غیرواقعی تاریخ هستند و از آنجا که دین اسلام همواره در پی رشد مادی و معنوی و تعالی و سعادت انسان‌ها بوده است، هیچ‌گاه قادر نیستند، حتی یک سند معتبر و موثقی را ارائه نمایند که این دین الهی، افراد جامعه را به انتخاب مسیرها و انجام اقداماتی توصیه کرده باشد که منافع و مصالح آنها را در معرض خطر قرار دهد.

     البته داستان غرض‌ورزی و در یک نگاه خوشبینانه، ناآگاهی افراد مورد اشاره نسبت به اصول و مبانی اسلامی، فقط به ماجرای حمله اعراب به ایران در صدر اسلام محدود نمی‌شود، بلکه در عصر حاضر نیز بهانه‌های جدید دیگری مستمسک آنها قرار گرفته است.

     بهانه‌هایی مانند این‌که؛ چرا جنگ تحمیلی عراق با ایران، هشت سال به درازا کشید؟ چرا ایران اعلام کرده اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود؟ چرا ایران در جنگ سوریه و عراق مشارکت می‌کند؟ چرا انقلاب اسلامی ایران از جبهه‌ی مقاومت در لبنان، فلسطین، یمن، نیجریه و سایر بلاد اسلامی و حتی غیراسلامی حمایت و حتی علیه کشتار مسلمانان میانمار موضع‌گیری می‌کند؟ آیا حملات و جنایات گروه‌های تروریستی در عصر حاضر، نشانه جنگ‌طلبی اسلام نیست؟

     کج‌فهمی برخی از این افراد در حدی است که حتی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ابتدای انقلاب اسلامی، توسط دانشجویان مسلمان که از قشر فرهیخته و تحصیلکرده ایران بوده و با آگاهی کامل از خیانت‌ها و خباثت‌های آمریکا، چنین حرکت هوشمندانه‌ای را انجام دادند و نیز شعار مرگ بر آمریکای ایرانیان، را نیز به حساب جنگ‌طلبی نظام اسلامی می‌گذارند.

     با این‌حال ضمن یادآوری این نکته که؛ دریافت پاسخ دقیق این سؤالات، مستلزم صرف وقت و مطالعه دقیق و عمیق منابع اسلامی و آگاهی کافی از مبانی فقهی است، به‌نظر می‌رسد، پاسخ اجمالی به شبهه‌آفرینی ‌سال‌های اخیر آنها در مورد علت طولانی شدن جنگ تحمیلی و سایر موارد مشابه، با طرح چند سؤال اولیه به راحتی امکان‌پذیر است، سؤالاتی مانند این‌که:

 • با توجه به این‌که رژیم بعثی عراق با هدف کشورگشایی جنگ با ایران را آغاز نموده و از همان ابتدا از حمایت همه‌جانبه کشورهای غربی و شرقی برخوردار بوده و متقابلاً جمهوری اسلامی ایران در تحریم کامل تسلیحاتی و اقتصادی قرار داشت، کشور چگونه می‌توانست با حداقل امکانات، پایان دهنده فوری جنگ باشد؟ آیا افراد مورداشاره انتظار داشتند، که دولت شهرها و هموطنان ساکن شهرهای مرزی را تحویل عراقی‌ها بدهد و جنگ را زودتر به پایان برساند تا آقایان خاطرشان آزرده و نگران نشود؟
 • در مورد شعار «ضرورت حذف اسرائیل از صفحه روزگار» نیز، علاوه بر یادآوری ضرورت توجه به توصیه‌های مکرر آیات و روایات اسلامی مبنی بر ضرورت مبارزه با ظالمین، این سؤال مطرح است که؛ اگر خدای ناخواسته به‌جای فلسطین، کشور ما توسط غربی‌ها یا یک رژیم جعلی و نوظهور مانند؛ رژیم جنایتکار صهیونیستی اِشغال می‌شد، آیا این افراد منورالفکر انتظار نداشتند، سایر کشورها به‌ویژه کشورهای اسلامی به کمک آنها بشتابند و خواهان نابودی متجاوزین بشوند و حداقل رفتار متجاوز را محکوم نمایند؟
 • در پاسخ به شبهه سوم (حضور ایران در عراق و سوریه برای مبارزه با تروریسم) باید پرسید؛ با توجه به این‌که حضور ایران در عراق و سوریه، بنا بر درخواست رسمی دولت‌های قانونی این کشورها از کشور همسایه خود برای مبارزه با تروریسم صورت گرفته، چگونه این اقدام نشانه جنگ‌طلبی تلقی می‌شود و حضور آمریکا و کشورهای غربی که به شکل کاملاً غیرقانونی و بدون اجازه مراجع بین‌المللی و یا درخواست کشورهای قربانی تروریست، از آن‌سوی دنیا (به بهانه حفظ منافع) به این کشورها لشکرکشی و حتی پایگاه نظامی ایجاد کرده‌اند، نشانه صلح‌طلبی محسوب می‌شود؟
 • در مورد حمایت از جبهه مقاومت و گروه‌های مبارز در سایر کشورهای جهان نیز، افراد مذکور هیچ‌گاه نمی‌گویند، چرا حضور غرب در منطقه وحمایت آنها از گروه‌هایی مانند؛ داعش و النصره که به ظاهر از نظر فرهنگی و شعائر دینی هیچ‌گونه سنخیتی با دولت‌های غربی، از جمله؛ آمریکا ندارند یا حمایت از عربستان که مدت‌هاست یمن را مورد حملات وحشیانه خود قرار داده و یا پشتیبانی از سایر گروه‌های تروریستی و آشوب‌طلب در جهان، مجاز است؟ اما حمایت از گروه‌های همسو و طرفدار ایران و یا همکیشان و مردم مظلوم و بی‌دفاع کشورهایی مانند؛ لبنان، فلسطین، نیجریه، یمن، میانمار، بحرین و سایر بلاد که تحت ظلم و ستم ظالمین زمانه قرار دارند، نامشروع و جنگ‌طلبی است.
 • در مورد رفتارهای غلط و غیرانسانی گروه‌های تروریستی نیز باید گفت؛ آیا می‌شود، رفتار متحجرانه و افراطی تروریست‌های دست‌پرورده غرب که همه مسلمین واقعی و همه دولت‌های اسلامی (حتی دولت‌هایی مانند؛ عربستان و امارات که به شکل پنهان و بعضاً آشکار از این گروه‌ها حمایت می‌کنند) عمل آنها را تقبیح و از آنها اعلام برائت و بیزاری نموده‌اند را به حساب اسلام گذاشت؟
 • متقابلاً آیا می‌شود ادعای صلح‌دوستی و رفتار منافقانه کشورهایی که مدعی مبارزه با تروریسم هستند، را پذیرفت و ایران اسلامی را جنگ‌طلب معرفی نمود؟ در حالی‌که؛ این آنها هستند که همواره تسلیحات تروریست‌ها را تأمین می‌کنند، سیستم‌های ارتباطی و تبلیغاتی در اختیارشان می‌گذارند، مشورت نظامی و اطلاعات ماهواره‌ای به آنها می‌دهند، مانع تردد آنها از مرزهایشان نمی‌شوند، مجروحین آنها را مداوا می‌کنند، در شرایطی ‌که ناجوانمردانه و به راحتی کشورهایی مانند؛ ایران و یا حزب‌الله را تحریم کرده‌اند، نفت و میراث فرهنگی غارت شده توسط تروریست‌ها را خریداری می‌کنند و از تحریم و قطع ارتباط مالی با آنها اجتناب می‌ورزند؟
 • چگونه باید اظهارات بشردوستانه این کشورها که مدعی برخورداری از پیشرفته‌ترین تجهیزات و تسلیحات هستند را قبول کرد و آنها را صلح‌طلب معرفی کرد؟ در حالی که؛ به‌طور مستمر(می‌گویند: اشتباهاً!؟) زیرساخت‌ها و مواضع نیروهای مردمی و ارتش کشورهای عراق و سوریه را به‌جای تروریست‌ها مورد هدف قرار می‌دهند و متقابلاً کمک‌های به‌ظاهر انسان‌دوستانه‌ی خود را بجای مردم محروم و محاصره شده، روی موقعیت و مقر تروریست‌ها تخلیه می‌کنند، هواپیمای مسافربری ایران را به‌جای هواپیمای نظامی ساقط می‌کنند، مراسم عروسی در افغانستان را به‌جای کاروان تروریستی به خاک و خون می‌کشند و پیوسته مرتکب صدها و بلکه هزاران جنایت (اشتباه!؟) مشابه دیگر می‌شوند؟
 • در مورد تسخیر لانه جاسوسی آمریکا نیز همان‌گونه که اشاره شد؛ این اقدام یک حرکت کاملاً خودجوش مردمی بود که چون بر اساس آگاهی دانشجویان و سایر اقشار مردم از خیانت‌ها و خباثت‌های دولت آمریکا صورت گرفت، لذا در اوج انقلاب یک رفتار طبیعی تلقی می‌شود و لذا نمی‌توان نقدی بر آن وارد نمود.
 • در مورد شعار مرگ بر آمریکا نیز باید توجه معترضین این شعار را به این نکته جلب نمود که در قرآن کریم بیش از۲۹۰ آیه وجود دارد که همگی به ضرورت مبارزه با ستم، ستمکاری و دفاع از مظلومان اشاره دارند. البته ظلم در سه سطح شامل؛ ظلم به خداوند مانند، شرک و کفر و نفی آیات قرآن، ظلم به دیگران مانند، قتل و دزدی و نیز ظلم به نفس مانند، پیروی از هواهای نفسانی دسته‌بندی شده است.

      در بسیاری از این آیات از جمله؛ آیه ۱۶۵سوره اعراف، خداوند به مسئله چگونگی احتمال مشارکت در ظلم پرداخته است. از نظر علامه طباطبائی نکته‌ای که در فراز اول این آیه «فَلَمَّا نَسُوا مَا ذُکِّرُوا بِهِۦٓ أَنجَیْنَا ٱلَّذِینَ یَنْهَوْنَ عَنِ ٱلسُّوءِ» آمده این است که؛ سکوت در برابر فسق و فساد و عدم قطع رابطه با ستمگران، شرکت در فسق و ظلم و موجب اشتراک با ظالمین در عذاب است، بنابراین اعلام برائت جستن از دشمن و تقبیح عمل وی کمترین اقدام وجدان‌های بیدار انسانی است.

     در واقع، معنا و مفهوم لعن و نفرین به کفار و ظالمین در اسلام و یا شعار مرگ بر آمریکا در ایران این است که ظلم و جور استکبار، عمل مذمومی است که همواره مورد نکوهش مسلمین جهان، قرار دارد و نیکی به همنوعان و پرهیز از ستمگری، عملی است که پیوسته مورد تأیید و تشویق جامعه خواهد بود.

     با این توصیف، این سؤال همچنان باقی است که؛ چرا این گروه از افراد جامعه فکر می‌کنند، خانواده‌های مذهبی که متحمل بیشترین آسیب از جنگ تحمیلی شده‌اند و بسیاری از عزیزانشان را در این جنگ تحمیلی و خانمانسوز از دست داده و یا خودشان مجروح و مصدوم شده‌اند، مایل به وقوع جنگ دیگری هستند؟

     در پایان ذکر این نکته نیز ضروری است که؛ قطعاً هیچ انسان عاقلی به دنبال جنگ و درگیری با دیگران نیست، اما هیچ، انسان مؤمن و یا حتی هیچ ایرانی دلسوزی هم نیست که حاضر باشد، صرفاً برای رفاه خود و خانواده‌اش، در برابر قدرت‌طلبی، زیاده‌خواهی و ظلم ستمکاران سر تعظیم فرود بیاورد و پذیرای سلطه دیگران باشد.

     کلام آخر این‌که؛ صلح و آرامش در اسلام، هنگامی معنا دارد که مبتنی بر عدالت و بر اساس احترام و منافع متقابل باشد و به شکل فراگیر و عمومی عینیت پیدا کند، نه این‌که فقط منافع برخی از افراد، جریان‌ها و یا کشورهای خاص را تأمین نماید.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۷/۷/۹۵

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. منصوری گفت:

  اقای هدایتی سلام …….همکار من ترجمه ایه ای اورده بود که اشاره مستقیم به غنیمت گرفتن زنان در موقع جنگ داشت .امروز ما شاهدیم جوانان را به سمتی می برن که در وصیتی بنویسن خدایا من را شهید کن .و با گوشهای خود سخنرانی از تلویزیون شنیدم که می گفت بچه مسلمان کسیست که دنیا را به هم بریزه .نماینده سابق مجلس در وبلاگ خود ارزوی بر افراشتن پرجم اسلام دارد بر سقف کاخ سفید .چند سال هم پنهانی روی تاسیسات اتمی کار می کنیم …نه ما اصلا جنگ را دوست نداریم !!!!!!!!!!!!!!!!

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای منصوری سلام؛
   آیه مورد اشاره و سایر آیات در این زمینه مربوط به صدر اسلاماست، چون اولاً اسلام با برده داری مخالف است، اما اسلام با برده داری نهادینه شده از پیش مواجه شد، در شرایط آن روز برده داری در تار و پود جامعه رسوخ کرده بود به گونه ای که حذف یکباره آن به طور کامل ممکن نبود. ثانیاً از آنجا که بسیاری از اسیران به پیروی از سردمداران شان در جنگ شرکت کرده اند و از آگاهی کافی برخوردار نبودند, از قتل آنان صرف نظر می شود و نگهداری آنان با شرایط خاص به صورت اسارت مطرح می شود که یکی از شیوه های اسارت , به کارگیری آنان به صورت «برده و کنیز» است که این روش با توجه به تمهیداتی که اسلام برای آزادسازی و فعالیت آنان اندیشیده، نسبت به نگهداری در اردوگاه ها به مراتب بهتر بوده است. جهت آگاهى از سیستم بردگى در اسلام و نظر اسلام درباره ‏ى برده‏ دارى می توانید کتابهای ر.ک:۱. نگاهى به بردگى ، آیه‏الله محمد على گرامى.۲. فرازهایى از اسلام، علامه‏ى طباطبایى(ره).،۳. اسلام و آزادى بردگان، آیه‏الله مکارم شیرازى.۴- اسلام و مسائله آزادی , بردگی , موسوی زنجانی۵- حقوق بشر, اسدالله مبشری. را بخوانید.
   داشتن آرزوی شهادت لزوماً جنگ طلبی نیست و شاید فهمیدن آن سخت باشد، منظور مردن در راه خدمت به دین، خدمت به مردم و خدمت به وطن و در راه انجام وظیفه در جهت رضای حق است، که مقبول ترین نوع مرگ است و نشانه محبوبیت فرد نزد خداوند است و لذا بسیاری از مؤمنین آن را نشانه سعادت خود می دانند. با این توصیف آیا این نوع مرگ بهتر است یا مرگ کسانی بر اثر مصرف مواد مخدر، شرابخوارگی، نزاع و درگیری و …. کشته می شوند؟
   در مورد برنامه صدا سیما هم به نظرم منظور سخنران، برهم زدن نظام سلطه و زورگویی ستمگران بوده و براراشته شدن پرچم اسلام بر بلندای کاخ سفید که یکی از نمادهای ظلم و فساد در جهان است، هدفی الهی و انسانی است که نه فقط آرزوی مسلمانان، بلکه آرزوی همه مستضعفین و انسانهای آگاه و بیدار و آزاده ی جهان است.
   در مورد کار هسته ای هم وقتی قلدرهای جهان اجازه کار حتی روی تأسیسات صلح آمیز را نمی دهند مجبوریم مخفیانه کار کنیم، (امان از خودفروختگانی که موضوع را لو دادند و کشور را درگیر این مشکلات کردند) می دانید که از نظر اسلام استفاده از تسلیحات کشتار جمعی، (در آن زمان شبیه آلوده کردن آب آشامیدنی مردم با لاشه فاسد شده حیوانات و هم اکنون تسلیحات میکروبی و شیمیایی و هسته ای) حرام است و رهبر معظم انقلاب هم این را حرام اعلام کرده اند.
   موفق باشید

 2. منصوری گفت:

  مردم نسبت به انچه افرادی مثل شما می گویند تردید دارن .کار از یک دفاع و انداختن مسایل بر گردن استکبار هم گذشته .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   دوست عزیز آقای منصوری:
   اولاً همه مردم اینطوری نیستند، شما دیدید یا شاید شنیدید که بعد از تشییع پیکر مطهر حضرت امام(ره)، بزرگترین حضور مردمی در مراسم تشییع شهید حججی رخ داد، آیا این مردم در مورد خیرخواهی و حقانیت اسلام یا حتی در مورد موضوع شهادت تردید داشتند؟ تأثیر ارزشمند شهادت این شهید بزرگوار و امثال ایشان گاهی در آنسوی مرزها نیز مشهود ملموس است، اما متأسفانه برای برخی از مردم کشور ما درک نمی شود.
   در مورد بر گردن انداختن مشکلات هم قبلاً اشاره کرده ام که بنده در مقالات متعدد در همین سایت، بخش مشکلی از مشکلات را متأثر از ناتوانی، بی تعهدی و عدم شناخت برخب از مردم و مسئولین نسبت به اسلام و وظایفشان می دانم و و گلایه و اعتراض همکرده ام، آگر مردم و مسئولین ما بصیر و هوشیار و با وجدان کاری باشند، توطئه دشمنان چندان اثربخش نخواهد بود.
   موفق باشید

 3. منصوری گفت:

  جناب هدایتی ما دارای قانون اساسی و منافع مثل کشورهای دیگر نیستیم .تفکر جهادی داریم .از نظر دیگر مردم دنیا جهادی یعنی جنگ طلبی .ادعای ما کافی نیست مردم دنیا دلیل می اورند .امام جمعه اسلحه در دست خطبه می خواند .و جنگ در تمام ارکان جامعه ما رواج داده می شه .بعد ماعلاقه ای به جنگ نداریم و از ان نفرت داریم ؟واقعا تاسف می خورم که ادمهایی الان دست به قلم شدن که قدرت تحلیل و بازگو کردن حقایق را ندارن

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای منصوری با سلام مجدد:
   اگر منظورتان از مردم دنیا؛ دولتهای مدعی قدرت هستند که نظر آنها برای ما مهم نیست، همچنان که آنها برای نظرات ما ارزش اهمیت قائل نمی شوند و با اقداماتی مانند فسخ قرارداد ماهواره های اجاره شده توسط صدا و سیما، اجازه توضیح برای مردم دنیا و قضاوت توسط افکار عمومی را هم از ما سلب کرده اند. و اگر منظورتان مردم عادی دنیا ست که اکثر آنها تحت تأثیر رگبار تغذیه فکری توسط رسانه های نظام سرمایه داری و سوسیالیستی هستند و اگر هم بخواهند، نمی توانند قضاوت درستی از موضوعات مورد اشاره داشته باشند.
   در مورد در دست گرفتن اسلحه توسط خطیب نماز جمعه نیز خوب است شما در کنار طرح این شبهات، حداقل به طرح معنای برخی از ادعیه که پیوسته آرزوی خیر و سعادت برای دیگران دارد و یا حتی سایر مفاهیم اسلامی مانند؛ سلام هم اشاره بفرمایید. مثلاً فلسفه سلام کردن در اسلام عبارت است از: ۱- سلام متداول که از آداب مورد تاکید اسلامی است به معنای درخواست سلامتی و عافیت است و به این معنا است که فردی که مورد سلام من واقع شده از ناحیه من در سلامت و امنیت است و من با او دشمنی و خصومتی ندارم. در واقع سلام کننده به نشانه وجود پیوند آشتی و امنیت فراگیر میان خود و او، واژه دلنشین سلام و درود را سر می دهد . که همانطور که ملاحظه فرمودید، کاملاً در تضاد با جنگ طلبی است.
   اما اینکار (در دست گرفتن اسلحه یک عمل مستحبی است که در شرایط فعلی با توجه به دشمنی های بیگانگان مورد تأکید قرار دارد. این از بعد عبادی اما از بعد سیاسی امام جمعه در هنگام خطبه اسلحه بدست می گیرد تا اعلام کند که جامعه اسلامی در همه حال حتی در حالت ایراد خطبه های نماز آمادگی رزمی خود را حفظ می کند. او سلاح خود را آماده در دست می گیرد و بر آن تکیه می زند تا اعلام کند که همواره آماده است در راه تحقّق «ارزش های الهی» با منحرفان و کفّار و منافقان که سخن حق را نمی پذیرند و سرکشی و ستم می کنند جهاد کند.
   برادر من؛ بیشتر این موارد ناشی قضاوت پیش دستانه بدون اطلاعات کافی در مورد اسلام است.
   در مورد تفکر جهادی و رویکرد انقلابی هم پیشنهاد می کنم مقاله اینجانب تحت عنوان «چرا من هنوز انقلابیم» را در همین سایت بخوانید.

 4. منصوری گفت:

  هدایتی ولایتمدار :
  در مورد شعار «ضرورت حذف اسرائیل از صفحه روزگار» نیز، علاوه بر یادآوری ضرورت توجه به توصیه‌های مکرر آیات و روایات اسلامی مبنی بر ضرورت مبارزه با ظالمین، این سؤال مطرح است که؛ اگر خدای ناخواسته به‌جای فلسطین، کشور ما توسط غربی‌ها یا یک رژیم جعلی و نوظهور مانند؛ رژیم جنایتکار صهیونیستی اِشغال می‌شد، آیا این افراد منورالفکر انتظار نداشتند، سایر کشورها به‌ویژه کشورهای اسلامی به کمک آنها بشتابند و خواهان نابودی متجاوزین بشوند و حداقل رفتار متجاوز را محکوم نمایند؟

  شما حیفه مقاله برای نیوزویک نفرستی ! اصلا برهانی که اوردید تمام دنیا متقاعد شدن که برن به جنگ .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای منصوری:
   متوجه منظور شما نشدم، اما آیا واقعاً اگر شما در چنین شرایطی قرار داشتید، انتظار کمک از دیگران را نداشتید؟ اگر جای مردم بی دفاع میانمار بودید و شما را از خانه و کاشانه اتان بیرون می کردند و با فجیع ترین شکل به قتل می رساندند؛ (حتی با فرض اینکه یک یا چند نفر آنها مرتکب یک خطا هم شده باشند) بازهم همین نگاه را داشتید؟
   اصلاً اگر یکنفر با ظاهر کاملاً معقول و منطقی خانه و زندگی شما را تصرف کند و از آنجا برای ایجاد یک مجموعه تفریحی که هم منافع غاصب را تأمین و هم به ظاهر مردم را شاد می کند، استفاده نماید باز هم همین نگاه را داشتید؟ اگر چنین است باید در طرز تفکر خودتان و سلامت خودتان تردید کنید.
   موفق باشید

 5. منصوری گفت:

  هدایتی صلح جو :
  کج‌فهمی برخی از این افراد در حدی است که حتی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ابتدای انقلاب اسلامی، توسط دانشجویان مسلمان که از قشر فرهیخته و تحصیلکرده ایران بوده و با آگاهی کامل از خیانت‌ها و خباثت‌های آمریکا، چنین حرکت هوشمندانه‌ای را انجام دادند و نیز شعار مرگ بر آمریکای ایرانیان، را نیز به حساب جنگ‌طلبی نظام اسلامی می‌گذارند.

  هر کسی جیک بزنه با یزید همراهه !

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای منصوری سلام؛
   بنده در این سایت کلی جیک زده ام و کلی به دولت و حتی قوه قضائیه انتقاد کردم، اما با مشکلی مواجه نشدم، مطمئناً اگر نقد کردن، معقول و منطقی و خیرخواهانه باشد و سیاه و سفید در را در کنار هم ببینند، متعرض نقادان نمی شوند.

 6. منصوری گفت:

  هدایتی :
  در پایان ذکر این نکته نیز ضروری است که؛ قطعاً هیچ انسان عاقلی به دنبال جنگ و درگیری با دیگران نیست، اما هیچ، انسان مؤمن و یا حتی هیچ ایرانی دلسوزی هم نیست که حاضر باشد، صرفاً برای رفاه خود و خانواده‌اش، در برابر قدرت‌طلبی، زیاده‌خواهی و ظلم ستمکاران سر تعظیم فرود بیاورد و پذیرای سلطه دیگران باشد.

  با همین بهانه ملت ایران به اسارت تندروها رفتعن .اگر تو درست بگی تمام دنیا باید به امریکا حمله انتحاری بکنند .و جنگ شعله ور بشه .بعد بابای من جنگ طلبه ؟

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای منصوری محترم:
   دقیقاً همین طور است، باید این اتفاق (ایستادگی در برابر ظلم و زورگویی صاحبان قدرت و ثروت) رخ بدهد، اما به خاطر رعب و وحشتی که کشورهای تحت سلطه یا تحت نفوذ از قدرتها دارند، جرأت چنین کاری را ندارند، چون قدرت خدا و نتیجه اتحاد را فراموش کرده و بندگی ظالم را پذیرفته اند، کار به جایی رسیده که آمریکایی ها حتی قوانین فرامرزی وضع می کنند و حتی موسسات اروپایی که مثلاً با ایران ارتباط دارند را مجازات می کنند و باز هم برخی افراد آنها را تطهیر نموده و خیر خواه جلوه می دهند، البته خوی استکباری در سیاری از کشورهای شرقی و غربی با نسبتهای مختلف وجود دارد، اما در حال حاضر، کشورهایی مانند؛ آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و رژیم اشغالگر قدس در رأس آنها قرار دارند.
   البته اینکار لزوما نیاز به جنگ ندارد، بلکه اگر همه کشورها با هم متحد شوند و از اجابت خواسته های نامشروع نظام سلطه اجتناب کنند، قطعاً کار بدون جنگ نتیجه خواهد داد.
   موفق باشید

 7. منصوری گفت:

  احمدرضا هدایتی مهر ۱۱, ۱۳۹۶ در ۷:۲۶ ق٫ظ
  دوست عزیز آقای منصوری:
  اولاً همه مردم اینطوری نیستند، شما دیدید یا شاید شنیدید که بعد از تشییع پیکر مطهر حضرت امام(ره)، بزرگترین حضور مردمی در مراسم تشییع شهید حججی رخ داد، آیا این مردم در مورد خیرخواهی و حقانیت اسلام یا حتی در مورد موضوع شهادت تردید داشتند؟ تأثیر ارزشمند شهادت این شهید بزرگوار و امثال ایشان گاهی در آنسوی مرزها نیز مشهود ملموس است، اما متأسفانه برای برخی از مردم کشور ما درک نمی شود.

  اگر این اطمینان را دارید ….در انتخابات چرا به کاندید مورد تایید نظام رای ندادن ؟چرا اجازه برگزاری تجمع را نمی دن ؟چرا برخورد امنیتی هست ؟متاسفانه دلایل شما قانع کننده نیست .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب منصوری سلام:
   من معتقدم متآسفانه برخی مردم تحت تأثیر شبکه های تلویزیونی ماهوارهه ای این تصمیم را گرفتند، ضمن اینکه؛ هم برخی از عملکردهای دور از انتظار دولت نهم و دهم و هم برخی از اتهامات ناروایی که به دولت نهم و دهم زدند، در این رابطه مؤثر بوده است، اما در هر حال مردم با اصل نظام اسلامی مخالف نیستند و از بین دو نفر روحانی و دو نفر غیر روحانی، باز هم به یک روحانی رأی دادند.
   اجازه تجمع را هم اگر معقول و منطقی باشد می دهند، اما وقتی یک عده آدم عمدتاً رفاه زده، سگ باز، بی دین و …… که حتی از حمله به مساجد و نمازگزاران و عزاداران حسینی ابایی ندارند و همه حرف و منظورشان از آزادی، آزادی برای خوشگذارنی و بی بند و باری است و می‌خواهند، حرفهای غربی ها و دشمنان اسلام را مطرح کنند، طبیعتاً با آنها مخالفت می شود.
   موفق باشید

 8. منصوری گفت:

  داشتن آرزوی شهادت لزوماً جنگ طلبی نیست و شاید فهمیدن آن سخت باشد، منظور مردن در راه خدمت به دین، خدمت به مردم و خدمت به وطن و در راه انجام وظیفه در جهت رضای حق است، که مقبول ترین نوع مرگ است

  وظیفه را کی و چی تعیین می کنه ؟حتی داعش فکر می کنه داره راه تعالیم اسلام را می ره .چرا مردم ایران را که فکرشان متفاوته وادار به مهاجرت کردن ؟و تمایلات یک اقلیت داره تعیین می کنه که جنگ بکنیم و این اقلیت برداشت و قرائتی متفاوت و تندرو دارن از دین اسلام .مردم و جوانان امروز کاملا اگاه هستن .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   دوست عزیز:
   وظیفه را شرع و قانون و وجدان انسانها تعیین می کند، اما گاهی شیاطین در مسیر وظیفه ایجاد انحراف می کنند. مانند کاری که داعش می کند. شما یک سند بیاورید که کسی را مجبور به مهاجرت کرده باشند، البته شرایط کار برای برخی از نخبگان در حد مورد انتظار نیست و برخی از افراد نفوذی در دستگاهها هم در این رابطه سنگ اندازی و کارشکنی می کنند، فشار اقتصادی هم برای برخی از اقشار وجود دارد، و به همین دلیل برخی افراد تحمل این شرایط برایشان سخت است و ممکن است کشور را ترک کرده باشند، برخی هم برای کسب لذایذ دنیوی و خوشگذرانی های غیراخلاقی از کشور خارج شده اند.اما در هر حال کسی برای طرز تفکرش اخراج نشده است.
   برخی افراد نیز متعهدانه در کشور ماندند و دستاوردها و پیشرفنهای کسب شده نیز عمدتاً حاصل زحمات آنهاست، نه کسانی که دائماً فقط ایراد می گیرند، اتفاقاً کسانی که دائماً ایراد می گیرند، بیشترشان در ردیف کسانی قرار دارند که در طول انقلاب با روشهای مختلف قانونی و غیرقانونی صاحب ثروت و قدرت شده اند.
   ظاهراً شما هم مانند کشورهای صاحب قدرت که بدون توجه به واقعیات جهان، خودشان را مرکز ثقل و معادل کل جهان می دانند، بدون توجه به حضور فراگیر مردم در صحنه های مختلف دفاع از نظام اسلامی، از جمله؛ انتخابات، تشییع شهدا، راهیمایی مناسبتها و ….، همواره فکر می کنید اکثریت جامعه مانند شما فکر می کنند و بقیه را اقلیت معرفی می کنید.
   لطفاً کمی از محیط دوروبر خودتان خارج شوید، مجدداً عرض می کنم که ممکن است برخی از مردم از کاستی‌ها، مشکلا و ناهنجاریهای سیستم اداری یا رفتار و عملکرد گروهی از مسئولین ناراضی باشند، اما مطمئناً اکثریت قریب به اتفاق جامعه افراد مؤمن و متعهد و حامی نظام اسلامی هستند..
   موفق باشید

 9. منصوری گفت:

  اگر تمام کافران روی کره زمین از بین برن ولایتمداران به دیگر کهکشانها می رن تا جنگ را ادامه بدن و جالبه انهاییکه افسر جنگ نرم هستن وظیفه شان اینه که بگن نه ما صلج طلبیسم .!!!!!!!!!!!!!!

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای منصوری گرامی:
   ظاهراً قصد دارید همچنان بدون سند و مدرک و منطق فقط حرف خودتان را بزنید، برادر عزیز، ایران بیش از یک قرن است که آغازگر هیج جنگی نبوده و این در حالی است که آمریکایی ها و غربی ها دهها جنگ را در سراسر دنیا راه انداخته اند و در تمام دنیا پایگاه نظامی و حتی زندانهای بین المللی ایجاد کرده اند و حتی با طرح مباحثی مانند جنگ ستارگان، به قول شما در حال طراحی جنگهای آتی در کهکشانها هستند و باز شما و امثال شما بدون تأمل و تعمق نسبت به رخدادهای جهانی، مسلمانان و ولایتمداران را جنگ طلب معرفی می کنید،
   حتماً فکر می کنید، رفتار خشونت بار برخی از مردم جهان از جمله افراد خشونت طلبی که در آمریکا هر روز با سلاح گرم و سرد جان هموطنانشان را می گیرند، ولایتمداران ایرانی هستند و یا شاید کشتار و وحشی گری آنها را صلح دوستی و مبارزی به تروریست و دفاع از خود رزمندگان چبهه مقاومت و مردم ایران را جنگ طلبی می دانید..
   انصاف هم خوب چیزی است

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای منصوری سلام مجدد؛
   با اینکه ظاهراً از نظر شما مرغ یک پا دارد، اما لطفاً در صورت تمایل به پاسخ قبلی مراجعه فرمایید.
   موفق باشید

 10. منصوری گفت:

  احمدرضا هدایتی مهر ۱۱, ۱۳۹۶ در ۸:۲۱ ق٫ظ
  آقای منصوری سلام؛
  بنده در این سایت به قول شما کلی جیک زده ام و کلی به دولت و حتی قوه قضائیه انتقاد کردم، اما با مشکلی مواجه نشدم، مطمئناً اگر نقد کردن، معقول و منطقی و خیرخواهانه باشد و سیاه و سفید در را در کنار هم ببینند، متعرض نقادان نمی شوند.

  بله اما دولت جلوی کسب و اقتصاد را نگرفته .شما در مورد ان موردی که سیاست های کلان را تعیین می کنه و معتقده با کسی مذاکره نکنیم … نه تنها انتقاد ندارید بلکه حاضرید جان بدهید .این جمهوری ماست در قرن حاضر .پس باید زندگیمون به فنا بره .که رفته .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای منصوری سلام دوباره؛
   با این سخنان اطمینان دارم یا هرگز حاضر به شنیدن و خواندن بیانات رهبر معظم انقلاب و یا حتی آیات و روایات و سایر متون اسلامی به طور عمیق و دقیق نشده اید و بدون اطلاع قضاوت می کنید و یا خدای ناخواسته لجوجانه عناد می ورزید.
   کی و کجا رهبری با مذاکره مخالفت کرده اند، ایشان همواره رفتار مسالمت آمیز را تأیید و تأکید کرده اند، مشروط بر اینکه اولاً بر پایه سه اصل عزت، حکمت و مصلحت استوار باشد،ثانیاً منافع متقابل در آن رعایت شود، ثانیاً توطئه و خیانتی در پشت آن نباشد و رابعاً مؤثر و نتیجه بخش باشد. حالا شما بفرمایید کدام عاقلی مخالف این شرایط است.
   هر آدم منصف و منطقی حاضر است در راه تحقق اهداف چنین رهبری جانفشانی کند، حیف برخی از مرد ایران (دور از جان ایشان) مرده پرست هستند و وقتی افراد را از دست می دهند، تازه می فهمند از وجود چه شخصیت ارزشمندی بی بهره شده اند.
   ضمناً بسیاری از اعتراضات و گلایه‌های من (نامه‌ها و مقالاتی که خطاب به دولتهای نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم یا قوه قضائیه نوشته ام) اصلاً ربطی به کسب و کار و مسائل اقتصادی ندارد و مستقیماً اخلاق فردی و رفتار سازمانی مسئولین را مورد اشاره قرار داده است.
   موفق باشید

 11. منصوری گفت:

  کجا رهبری با مذاکره مخالفت کرده اند، ایشان همواره رفتار مسالمت آمیز را تأیید و تأکید کرده اند، مشروط بر اینکه اولاً بر پایه سه اصل عزت، حکمت و مصلحت استوار باشد،ثانیاً منافع متقابل در آن رعایت شود، ثانیاً توطئه و خیانتی در پشت آن نباشد و رابعاً مؤثر و نتیجه بخش

  ببخشید من فکر کنم شما توجه نکردید به سخنرانیهای رهبر گرانقدر .ایشون امریکا را شیطان خطاب می کنند .و مذاکره با شیطان بی معنی هست .چرا شما فکر می کنید می شه بخشی از اظهارات را نقل و برخی را ندید گرفت ؟ما خارجیها را در فرود گاه بازداشت می کنیم کسی به ایران سفر نمی کنه .شما احتمالا وضع مالیتون طوری هست که فقط نیمه پر را می بینید .ولی من مثل میلیونها نفر دیگه از بین رفتم .انتظار هست امکانات هر سرزمینی صرف مردم همانجا شه .اما ایا ما این شکلی هستیم ؟لطفا نگویید به اخبار صدا و سیما مراجعه کنم.

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب منصوری:
   یا مسلمان هستید و قرآن را قبول دارید، یا خدای ناخواسته دین ندارید، اگر مسلمان هستید که اولاً باید بدانید در آیات مختلف قرآن مکرراً به ضرورت به نفی ظالمین و استکبار سفارش شده است تا همه بدانند که هیچ کس موافق ادامه حیات آنها نیست.
   ثانیاً مگر اظهارات و اعترافات علنی مسئولین آمریکایی و سایر کشورهای غربی در مورد دیگر کشورها و به ویژه مسلمانان را نمی خوانید و نمی شنوید؟ مگر نمی بینید که برای حفظ منافع خودشان دست به چه جنایاتی می زنند، در حالیکه کشتار مسلمانان یمن، میانمار و …. برایشان اهمیتی ندارد؟
   چرا نمی گویید با اینکه مردم ما را تحریم کرده اند و حتی در مورد صادرات و واردات دارو ممانعت می کنند، علت تولید و پخش هزاران برنامه تلویزیونی با هزینه های سنگینی که دارد چیست و چرا …..؟
   خوب با این توصیفات مگر آمریکا شیطان نیست و ذکر نام شیطان برای آنها اشکالی دارد؟ مگر اینکه خدای ناخواسته انسان کور و کر باشد که این همه رذالت غربی ها را که همه چیز را برای خودشان می خواهند، نبیند و این مسئله را تأیید نکند.
   دوست عزیز چرا شما نمی گویید علت حمایت بی حد و حصر شرق و غرب و به خصوص کشورهایی مانند آمریکا از گروههای تروریستی چیست و چرا این همه پول صرف کمک به گروههای تروریستی در نقاط مختلف جهان می کنند؟ یا چرا اینقدر کمک مالی، تسلیحاتی و سیاسی به اسرائیل غاصب یا عربستان جنایتکار می کنند؟ آنوقت می گویید چرا ایران برای جلوگیری از کشیده شدن دامن جنگ های تروریستی به داخل ایران، به جبهه مقاومت و کشورهای همسایه کمک مالی یا تسلیحاتی می‌کند، با عرض معذرت تفکر و تعقل و انصاف هم خوب چیزی است.
   اینها حتی توافقنامه هسته ای خودشان را هم که همه منافع آنها را تأمین کرده قبول ندارند و در پی بهانه های دیگر هستند.
   آیا واقعاً شما دوست داشتید تروریستهای داعش و النصره و …. داخل کشور شوند و سر شما و سایر مردم را از سرشان جدا کنند تا بفهمید فلسفه کمک به جبهه مقاومت چیست؟ از این گذشته، آیا مردم کشورهای همسایه نه یک مسلمان، یک انسان هم نیستند که انتظار دارید ما نسبت به درد و رنج آنها بی تفاوت باشیم؟
   واقعاً این نگاه کوته بینی و دور از منطق نیست؟
   لطفاً در صورت تمایل مقاله «کدام مرجع بین‌المللی به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد؟) را در همین سایت مطالعه بفرمایید و کمی بیشتر فکر کنید؟
   ضمناً بنده یک بازنشسته ساده با حقوق کارمندی معمولی هستم.
   موفق باشید

 12. منصوری گفت:

  ما در هر حال مردم با اصل نظام اسلامی مخالف نیستند و از بین دو نفر روحانی و دو نفر غیر روحانی، باز هم به یک روحانی رأی دادند.

  این استدلال شما نشون می ده هر گز اعتراف به شکست ندارید و همواره عاری از عیب هستید .تفکر شما باعث شد به کدام روحانی رای بدید ؟هر چند مشخصه !ایا شکست ان روحانی که شما بهش رای دادید شکست تفکر شما نیست ؟ایا می دانید میلیونها ایرانی دیگه اصلا رای نمی دن و پای صندوق نمی یان .اقای هدایتی دنیا ارزش چشم بستن به حقایق را نداره .شما تا کجا این مسیر را می رید ؟وامدار چی هستید ؟اگر خدا مسولین ما را منصوب می کنه چرا این همه مشکل داریم ؟

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای منصوری سلام:
   باز هم می گویم؛ بر خلاف نظر جنابعالی؛بنده معتقدم در انتخابات مردم دشمن نبودند که ما فکر کنیم عده ای شکست خوردند وعده ای پیروز شدند و لذا تقریباً همه آنهایی که پای صندوق آمدند و حتی اکثرکسانی که به علل مختلف (مثلاً تأثیرپذیری از تبلیغات رسانه‌های خارجی یا نارضایتی از عملکرد برخی مسئولین) پای صندوق نیامدند، اسلام و نظام اسلامی را قبول دارند و در عین حال ممکن است به عملکرد برخی مسئولین اعتراض داشته باشند، اما ظاهراً مشکل شما اصل و اساس اسلام و اصول اسلامی است. با این توصیف حالا شما بگویید وامدار چه کسانی هستید.
   ضمناً چه کس گفته که «همه» مسئولین ما را خدا منصوب کرده؟ در حالیکه در روش اهدایی غرب، تقریباٌ تمام مسئولین حتی رهبری، (به شکل مستقیم یا غیرمستقیم و سلسله مراتبی) منتخب خود مردم هستند و لذا نتایج کار آنها (خوب یا بد) نیز حاصل انتخاب خود مردم است.
   بازهم میگویم؛ مشکل ما اسلام نیست، مشکل ما (برخی از مردم و مسئولین) عدم فهم درست اسلام و عدم اجرای احکام آن است.
   ان شاالله خداوند همه ما را بیدار کند

 13. منصوری گفت:

  دوست عزیز چرا شما نمی گویید علت حمایت بی حد و حصر شرق و غرب و به خصوص کشورهایی مانند آمریکا از گروههای تروریستی چیست و چرا این همه پول صرف کمک به گروههای تروریستی در نقاط مختلف جهان می کنند؟

  چی بگم ؟شما می گید غرب پول می ده به تروریستها که خودشون را بکشه !چه حرفی بزنم به کسی که تو مغزش کردن که این غربه که تروریست درست می کنه ؟اونجا بر خلاف ما که از مقدسات برایمان تکلیف تعیین می شه دمکراسی و رای دادن کنار مطبوعات ازاد هست .مردم انها می توانند با یک تیکه کاغذ کل قدرت اداره جامعه را عوض کنند .چطور انها دوباره کسانی را انتخاب می کنند که به تروریستها پول بده ؟این تروریستها چه کسانی هستن ؟ چه چیزی از دست ما مردم بر می یاد .شما از دیدگاه مذهبی مسایل را تحلیل می کنید و از دید خودتان ایات قران را تفسیر می کنید .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   آقای منصوری:
   فقط من نمی گویم غربی ها با همکاری عربستان و امارات و قطر و … تروریستها را شکل دادند، خودشان هم اعتراف کرده اند، نمونه اش اظهارات خانم کلینتون که رسماً اعتراف کرده یا اظهارات ترامپ در مناظرات تلویزیونی که بر اینموضوع صحه گذاشت. اما در برخی موارد کنترل کار از دست خودشان هم خارج شده و آتش این توطئه دامن خودشان را هم گرفته، شاید هم برای رد گم کنی بوده است.
   معلوم است که؛ شما اصلاً از نقش و قدرت تأثیرگذاری رسانه های تحت سلطه نظام سرمایه داری خبر ندارید یا خودتان را بی خبر جلوه می دهید. تکلیف ما را قرآن در دهها آیه روشن کرده و ما هم در حال عمل به آن هستیم.
   به عنوان مثال؛
   خداى سبحان در سوره انفال آورده: «… إِنِ اسْتَنْصَرُوکُمْ فِى الدِّینِ فَعَلَیْکُمُ النَّصْرُ… ؛ اگر گروهى(مؤمنان مهاجر) به خاطر حفظ دین و آئین شان از شما یارى طلب کنند، بر شما لازم است که به یارى آنان بشتابید.» آیه شریفه با کمال صراحت، مسلمانان را ملزم مى نماید تا به یارى برادران دینى خود که مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند، شتافته و به وظیفه دینى خود عمل نمایند.
   در دومین آیه، قرآن کریم، کسانى را که نسبت به کمک و یارى ستمدیدگان، سکوت و بى تفاوتى اختیار کرده اند و قیام نمى کنند، سرزنش و ملامت نموده، مورد سؤال قرار مى دهد و مى گوید: « وَ ما لَکُمْ لا تُقاتِلُونَ فِى سَبِیلِ اللَّهِ وَ الْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساءِ وَ الْوِلْدانِ الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنا أَخْرِجْنا مِنْ هذِهِ الْقَرْیه الظَّالِمِ أَهْلُها وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ وَلِیًّا وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ نَصِیراً »؛ «چرا در راه خدا و در راه مردان و زنان و کودکانى که (به دست ستمگران) تضعیف شده اند، پیکار نمى کنید همان افراد (ستمدیده اى) که مى گویند : خدایا ! ما را از این شهر که اهل آن، ستمگرند، بیرون ببر و براى ما از طرف خود، سرپرست قرار ده و براى ما از طرف خود، یار و یاورى تعیین فرما!»
   وجوب جنگ و جهاد در راه خدابراى نجات و رهایى مستضعفان از چنگال ستمگران و توبیخ و سرزنش متخلفان از جنگ وجهاد و… مطالبى است که از آیه شریفه استفاده مى شود. مؤلف تفسیر «اطیب البیان»، در ذیل آیه مى گوید: «از این آیه استفاده مى شود که بر مسلمانان واجب است اگر دیدند مسلمانى گرفتار ظالمى شده، به قدر قوه و قدرت خود باید اقدام کنند و رفع شر آن را بنمایند.»
   نویسنده تفسیر« آسان» در ذیل آیه، مى گوید:
   «از سیاق آیه یک نوع تهدید استفاده مى شود و آن این است که اگر مسلمانى، تحت شکنجه ستمگران باشد و مسلمانان دیگر، بتوانند او را آزاد کنند، ولى تجاهل وسهل انگارى کنند، مشمول تهدید این آیه مى شوند و خداى توانا در موقع حساب از آنان، مؤاخذه مى کند.»
   قرآن کریم در سوره شورى مى فرماید: « وَ الَّذِینَ إِذا أَصابَهُمُ الْبَغْیُ هُمْ یَنْتَصِرُونَ»، راغب اصفهانى مى گوید: واژه «انتصار» و « استنصار» هر دو به معناى طلب یارى است، لذا ترجمه آیه این مى شود: «و کسانى که هرگاه ستمى بر آنها رسد، «تسلیم ظلم نمى شوند» و یارى مى طلبند.»
   در حقیقت از یک سو مظلوم و ستمدیده، موظف به مقاومت و ایستادگى در برابر ظالم و فریاد زدن و کمک خواستن از برادران دینى است و از سوى دیگر، مؤمنان که فریاد و استغاثه برادران دینى و ستمدیده خود را مى شنوند، مسئول هستند به نداى آنان، جواب مثبت داده و به یارى آنان بشتابند؛ زیرا مقاومت در برابر ظلم و ستمگرى و جلوگیرى از رخنه و نفوذ آن، در لایه هاى اجتماع، بر هر کسى که قدرت و توانایى آن را داشته باشد به حکم عقل، شرع و فطرت، واجب است. مؤلف تفسیر الأنوار درخشان در ذیل آیه فوق مى گوید: «از جمله واجبات فطرى، کمک مظلوم و ستمدیده است که ظلم ستمگر را از مظلوم، دفع نمایند و دست ستمگر را از ستمدیده کوتاه نمایند.»
   مطالعاتتان را افزایش دهید

 14. منصوری گفت:

  آنوقت می گویید چرا ایران برای جلوگیری از کشیده شدن دامن جنگ های تروریستی به داخل ایران، به جبهه مقاومت و کشورهای همسایه کمک مالی یا تسلیحاتی می‌کند، با عرض معذرت تفکر و تعقل و انصاف هم خوب چیزی است.

  تعقلاز جنس شما به اینجا رسیده که عده ای در این کشور با افکار خاص و حتی قیافه خاص همه چیز را به دست گرفتن و تریبون هم در اختیار کسی نمی گذارن .در همه ادارات و نهادها فقط یک طیف خاص استخدام می شوند و مابقی مردم یا مهاجرت کردند یا خانه نشین هستند .یا مسافر کشی می کنند .ما برای اینکه امنیت داشته باشیم باید بریم جنوب لبنان و سوریه ؟چرا کشورهای دیگر چنین شرایطی برای ایجاد امنیت خود ندارند ؟
  در ضمن من ادم عادی و غیر سیاسی که فقط دنبال معاش هست چگونه درک کنم که این امنیته ؟در حالیکه شب خواب ندارم .ارامش ندارم .تمام همکارانم تعدیل شدن .از یک فضای بزرگ و زیبا به یک زیر زمین تنگ و تاریک نقل مکان کردیم .چون تحریمیم .قسم می خورم امثال شما مشکل مالی ندارن .و مرگ بر امریکا می گن .زمانیکه انقلاب شد فکر نمی کردم که این شکلی بشه .شما در یک زمان بارها تناقضات خود را تکرار می کنید .چطور می شه با شما صحبت کرد ؟در نهایت شما معتقدید که کشور ما نیاز به دنیا نداره و می شه با امکانات داخل پیشرفت داشت .در حالیکه این تفکر از اساس غلطه .زندگی امروزی قابل برگشت نیست .شما امکانات اینترنت را کنار بذار .حتی این دست غربیهاست .

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب منصوری:
   مشکل این است که برخی از مردم ما منافقانه رفتار می کنند و برخی نیز برای بصیرت افزایی خودشان کاری نمی کنند و فقط به فکر معاش خود و امثال آن هستند، این در حالی است که مسلمان باید زیرک و فهمیده و وقت شناس و … باشد.
   برخی از کاستی ها با این همه توطئه و کارشکنی طبیعی است و بخشی از آن ناشی از سؤء مدیریت است و حق با شماست، که اگر به فرمایشات رهبری توجه کنند حل می شود، در هر حال ابزار اجرایی کار در اختیار سه قوه قرار دارد و مسئولین هم منتخب مردم هستند. (برای درک بهتر این موضوع هم می توانید به مقاله «چرا رهبری با فساد اداری برخورد نمی‌کنند؟» مراجعه فرمایید.
   در مورد وضعیت مالی خودم هم علیرغم میل باطنیم جهت اطلاع شما مجبورم عرض می کنم که من خانه خودم را که ساخت آن در شهرستان به علت کم پولی ۵ سال طول کشید را در دوران دولت دهم در جریان نوسانات اقتصادی با کمترین قیمت از دست دادم و مجبور شدم در یکی از شهرهای حاشیه تهران در آپارتمانی نیمه کاره ای مستقر شوم که غیر از بنده و یکنفر دیگر، هیچ کس در آن ساکن نبود تا مدت زیادی حیاط آن فاقد دیوار بود و افراد غریبه می توانستند تا پشت در حال بیایند و بروند، همچنین در آن محل تأسیسات آب و گاز و تا دو سال بعد آسفالت و تلفن هم نداشت، اما دوباره از صفر شروع کردم و هیچگاه این وضعیت را به حساب نظام نگذاشتم چون بخشی از آن ناشی از تصمیم بی موقع خودم بود و بخشی از آن ناشی از فشارهای اقتصادی دشمنان به کشور و البته شاید سوء تدبیر برخی ازمسئولین و عملکرد نادرست مردم (برای درک بهتر نقش مردم در این رابطه، مقاله به خودمان طلم نکنیم را در همین سایت بخوانید) و الان هم در همات آپارتمان که کمتر از صدمتر است مستقر هستم، بنابراین فکر نمی کنم شرایط اقتصادیمان چندان متفاوت باشد..
   موفق باشید

 15. منصوری گفت:

  اما ظاهراً مشکل شما اصل و اساس اسلام و اصول اسلامی است. با این توصیف حالا شما بگویید وامدار چه کسانی هستید.

  اقای هدایتی … من مشکلی با چیزی ندارم ..من یک فرد کاملا عادی هستم که حاضر نشدم مهاجرت کنم .و در ایران ماندم .معتقد بودم فضای ایران و کشور خودم بهتره تا غربت در خارج .اما امثال شما همه چیز را مصادره کردید حتی دین را ..و هر کسی اعتراض کنه او را در مقابل اسلام و دین قرار می دید .این انصاف نیست .ارزش پول ملی در ۴۰ سال گذشته در حال سقوط بوده . من در این سن و سال از طرف کارفرما تحقیر شدم چون کار نیست .رکود اقتصادیه .ما با همه مشکل داریم تو دنیا .کشور دبی چند ماهییه که داره تحریم می کنه شرکتهای ایرانی را .
  وانمود می کنید قلبتان برای اسلام و خدا می طپه و خداوند از شما رضایت داره اما سوال من اینه چرا فلاکت داریم ؟
  چرا مقدسات در راستای این نزدیکی به حکومت ما ….ما را یاری نمی ده ؟من وامدار کی هستم ؟با حقوق خط فقر و جسمی و روانی که در این ۴۰ سال فرسوده شد به چی توجه دارم ؟چگونه تحمل کنم وقتی شما می نویسید که در ایران معنویات سطحی بالا دارد ؟و این در حالیست که دادگاهها پر از شکایت از کلاهبرداریه و اینقدر اختلاص داریم ؟
  شما علنا به استقبال جنگ در مرزهای دور از ایران می روید اما می گویید صلح طلبیم !چگونه این را می شه پذیرفت ؟
  نگاه به دهان مردم بکنید .دندان ندارن .بهداشت به خاطر هزینه ها ضعیفه ..چرا مسولین ما علاقه ای به پیشرفت ایران ندارن ؟چرا تعامل با دنیا نداریم ؟چرا ناراحتیم و باید رودرو بشیم با انها ؟ایا اینها برداشت درستی هست از کتاب مقدسمان ؟مسلما وقتی تمایلات و درخواستهای یک فرد مذهبی درست مخالف درخواستهای مردم هست انها دین را زیر ذره بین می گذارن تا ببینن چگونه چنین ادمی درست می شه

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   دوست عزیز؛
   فرق نمی کند که شما نمی توانستید یا نخواستید که از ایران مهاجرت کنید، مهم این است که حالا که مانده اید و الحمدالله ادعای مسلمانی دارید، شرایط را درک کنید و همه چیز اسلام و نظام اسلامی را زیر سؤال نبرید و به خدا توکل کنید و از خدا بخواهید کمکتان کند.
   بنده اصلاً مدعی این نیستم که انسان بی نقص و عیبی هستم، اما در حقانیت اسلام و پاکی و درستی و تدبیر و مدیریت و ….. رهیر معظم انقلاب کمترین شکی ندارم و لذا اتهام و تهمت وانمود کردن درست نیست.
   چرا مشکل خیلی از مردم حل نمی شود؟ برای اینکه خیلی از مردم توکل به خدا و تلاش صادقانه را فراموش کرده اند، رفتار منافقانه و گناه در بین برخی از افراد جامعه زیاد شده است، ماهواره شیطان صفت و به تبع آن فساد اخلاقی، همنشینی با سگ، مشروبخواری، بی توجهی به تکالیف دینی و ….. در خانه های برخی مردم راه یافته است.
   در عین حال معنویت در بین بسیاری از مردم رشد یافته، شما به حضور پرشور جوانان در مراسم اعتکاف نگاه کنید، تعداد هیئات و شرکت کنندگان را ببینید، حضور مردم در تششیع پیکر مطهر شهدا را مورد توجه قرار دهید و …. .
   چه کسی اختلاس می کند، چه کسی پارتی بازی رانت خواری، کم کاری و …. می کند، برخی از افراد همین جامعه و از خود مردم هستند، چه کسی به آنها گفته مرتکب این اعمال شوند؟ آیا اسلام چنین دستوراتی را داده یا ناشی از بی تقوایی، بی دینی و بی وجدانی خود ماست؟ بر فرض هم مدیر یا مسئول یا یک فرد غیر مسئولی هم مرتکب چنین اعمالی شود، آیا این می تواند مجوز برای کار مشابه توسط ما باشد؟
   بر خلاف نظر شما در مورد جنگ، ما علناً برای دفاع از مردم کشورمان و مسلمانان کشورهای همسایه درگیر جنگ ناخواسته دیگری شده ایم و قطعاً امثال جنابعالی با این طرز تفکر باید در آن دنیا جوابگوی خون شهدایی باشند، که هموطنانشان اینگونه کار آنها را غیرمنطقی و بی ارزش و جنگ طلبی جلوه می دهند.
   همانطور که چندبار دیگر عرض کردم، برخی از مشکلات از جمله گرانی خدمات دندانپزشکی که اشاره کردید انکار ناپذیر است، اگرچه در این مورد هم خود کسانی که بهداشت دهان و ندان را رعایت نمی کنند، بی تقصیر نیستند.
   در مورد پیشرفت کشور هم پیشنهاد می کنم مقالات «دستاوردهای انقلاب اسلامی از دیروز تا امروز» و «ایران اسلامی در مسیر پیشرفت و توسعه» وهمچنین مقالات «ایران ثروتمندترین کشور جهان» و « باور کنیم، ما می توانیم، اگر بخواهیم» و ….را در همین سایت بخوانید.
   ما با آنها رو در رو نمی شویم، آنها مثل سگ هار پاچه مردم ما را می گیرند، چون منافع مفت خودشان را در منطقه از دست داده اند و مردم عزتمند و فهیم ایران حاضر نیستند برای رهایی از چنگ و دندان نشان دادن آنها، ذلیلانه به آنها باج بدهند. قرآن و ترجمه آن را با تأمل مطالعه بفرمایید تا متوجه شوید این رفتار کاملاً معقول، منطقی، انسانی و اسلامی است.
   موفق باشید

 16. منصوری گفت:

  آیا واقعاً شما دوست داشتید تروریستهای داعش و النصره و …. داخل کشور شوند و سر شما و سایر مردم را از سرشان جدا کنند تا بفهمید فلسفه کمک به جبهه مقاومت چیست؟

  اقای هدایتی من این استدلال شما را چگونه بپذیرم ؟ایا همه کشورها به جبه مقاومت کمک می کنند ؟چطور می شه ذهن شما را کمی معمولی تر کرد ؟چه منافعی در ان هست ؟این حرف من توهین نیست .تعجب می کنم

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب منصوری سلام؛
   نمی دانم چرا درک این مطلب برای شما سخت است، جبهه مقاومت شامل عراق، سوریه، لبنان و …. است که در حال حاضر در خط مقدم مبارزه با تروریستها هستند، تروریستهایی که قرار بود در گام نخست دولت اسلامی شامل؛ عراق و شام (مخفف داعش) را درست کنند و کنار مرزهای ما مستقر شوند و بعد هم به سایر کشورها حمله کنند، مانند؛ صهیونیستها که نقشه گسترش اسرائیل از نیل تا فرات یعنی از مصر تا عراق را در سرشان می پروراندند و با ظهور انقلاب و کمک ایران به جبهه مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین این توطئه خنثی شد و حالا هم بحث تجزیه ایران و عراق و سوریه و ایجاد کشور کردستان در دستور کار استکبار قرار گرفته است.
   همه اینها به خاطر این است که انقلاب اسلامی ایران پرچم مبارزه با ظلم و استکبار را در دست گرفته و می خواهد مستقل باشد و پیشرفت کند، اما این منافع آنها را در معرض خطر قرار می دهد و همه تلاششان بر جلوگیری از پیشرفت ایران متمرکز شده است، بنابراین نه تنها کشور دیگری به آنها (جبهه مقاومت که همپیمان ایران است) کمک نمی کند، بلکه کشورهایی مانند؛ کشورهای غربی و یا عربستان و امارات و ….. به گروههای تندروی مخالف آنها کمک می کنند.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.