پیام‌های رستاخیز مردم ایران و عراق در مراسم وداع باشکوه با پیکر سردار دل‌ها و همرزمان شهیدش

     بی‌شک آن زمان که ترامپ دیوانه تحت تآثیر مشاوران جنگ‌طلب و صهیونیست کاخ سفید، طرح ترور سپهبد سلیمانی را امضاء کرد، هرگز تصور نمی‌کرد، باچنین واکنشی مواجه شود و سردار دل‌ها، در این حد قلب مسلمین، مستضعفین و آزاده خواهان جهان را تسخیر کرده باشد.

     در روزهای اخیر نه تنها شهرهای ایران از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق شاهد خیزش عظیم عاشقان مرام و رفتار الهی و انسانی شهید سلیمانی و یاران باوفای سردار دل‌ها بود، بلکه از آسیا تا آفریقا و از اروپا تا حتی قلب آمریکا نیز، شیفتگان و عاشقان حریت و آزادگی به‌پا خواستند و در برابر عظمتِ سیره و سلوک او سر تعظیم و ارادت فرو آوردند.

     پیام‌ها و پیامدهای این رستاخیز عظیم از دو منظر قابل بررسی است، یک بُعد جنبه داخلی آن را شامل می‌شود و بُعد دیگر به جنبه‌های بین‌المللی آن اختصاص دارد.

پیام‌ این حضور برای مردم و مسئولین کشور:

     مردم در پاسخ به سوال رسانه‌ها در مورد ویژگی‌های سردار سلیمانی، از صفاتی مانند؛ زُهد، تقوا، توکل، تدین، تواضع، صداقت، شهامت، شجاعت، ایثار، اخلاص، عرفان، عملگرایی، ولایتمداری، مردمی بودن و ساده‌زیستی و همچنین روحیه جهادی و عمل انقلابی این شهید بزرگوار به‌عنوان شاخصه‌های برتری‌سازی نام بردند که ایشان را از بسیاری از مسئولین کشور متمایز می‌ساخت.

     این مفهوم بدان معناست که به‌رغم تمام سمپاشی‌هایی که رسانه‌های استکباری طی طول عمر پرافتخار انقلاب اسلامی در جهت استحاله فرهنگی و اعتقادی مردم ایران انجام داده‌اند، این ویژگی‌ها همچنان در ردیف اصلی‌ترین ارزش‌های اجتماعی ایران اسلامی قرار دارند.

     بنابراین مهمترین پیام این حضور در بُعد داخلی این است که مردم، قدرشناس کسانی هستند که این‌گونه عمل می‌کنند و مدیران و مسئولینی از حمایت و دعای خیر مردم برخورداند که متصف به چنین صفاتی باشند.

     به عبارت دیگر، شعائر مطرح شده در این حضور گسترده بیان این واقعیت است که مردم از وعده و وعید و شعارگرایی مسئولین خسته و بیزار شده‌اند و طالب اقدام و عمل واقعی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی هستند.

     پیام دیگر این حضور این است که برخلاف تصور برخی از مسئولین، اکثریت قاطع مردمِ شهادت‌طلب ایران اسلامی هرگز حاضر نیستند پذیرای ذلت و ننگ بردگی استکبار باشند و مرگ شرافتمندانه در راه خدا را به رفاه و آسایشی که حاصل توافق با شیاطین باشد، ترجیح می‌دهند.

     ایستادگی در برابر ظلم و رفتار مقتدرانه در مقابل ظالمین و درخواست انتقام سخت و دردناک از جنایتکاران آمریکایی، پیام دیگری است که مردم مؤمن، فهیم و شجاع ایران اسلامی با اطمینان به وعده‌های الهی مبنی بر نصرت جبهه حق در برابر متجاوزین، با تمام توان در این حضور باشکوه فریاد زدند.

     مردم با شعار انتقام‌ از متجاوز، در واقع بر این نکته تأکید داشتند که رفتار انفعالی و از سرضعف در برابر ظالمین و زورگویان جهان، چنین سرانجامی دارد و می‌تواند به تکرار حوادثی مشابه و چه بسا تلخ‌تر و با خسارت بیشتر منجر شود.

     همچنین مردم ایران با حضور گسترده و پرشور و شعور خود و اظهار ارادت قلبی به ولایتمدارترین و متدین‌ترین افراد جامعه که در این واقعه دردناک جام شهادت را نوشیدند، باردیگر ثابت کردند که اگرچه از رفتار و عملکرد برخی از مسئولین گلایه‌مند هستند، اما همچنان و با تمام وجود پایبند نظام اسلامی و پیرو ولایت هستند.

     وحدت و انسجام مردم ایران خدشه‌ناپذیر و ناگسستنی است و در برابر تهدیدات و اقدامات خصمانه دشمن، بیش از پیش استحکام یافته و با شدت بیشتری در برابر دشمن متجلی می‌شود.

     و از اثربخشی و برکت خون شهید نیز باید به‌عنوان یکی از مهمترین پیام‌های این حرکت خودجوش نام برد که قطعاً ریشه در مبانی دینی و اعتقادی مردم جهان اسلام دارد و اگر این اثربخشی در مورد برخی از شهدا مانند شهید سلیمانی نمود بیشتری می‌یابد، به واسطه آن است که امثال این شهید بزرگوار، مصداق این سروده شاعر هستند که می‌گوید؛ «آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری».

ابعاد بین‌المللی این خیزش فراملی:

     پذیرش حقانیت ایران از سوی افکار عمومی جهان بدان معناست که مظلومیت ایران اسلامی، در جهان پذیرفته و به یک باور عمومی تبدیل شده است و این یکا از پیام‌های روشن این خیزش است.

     واکنش گسترده مردم جهان مؤید این نکته بود که جنایت‌ها، خباثت‌ها، تکروی‌ها، خودسری‌ها و خوی استکباری و جهانخواری آمریکا سبب شده تا این کشور نزد افکار عمومی جهان، به یک حکومت منفور تبدیل شود.

     پیام دیگر واکنش مردم جهان به این جنایت این بود که ارزش‌های انقلاب اسلامی به تمام کشورهای دنیا صادر شده و بیداری اسلامی در جهان اسلام و جنبش مردمی در سراسر جهان در حال تقویت و فراگیر شدن است و حداقل زمینه گسترش و به نتیجه رسیدن آن فراهم شده است.

     وحدت مردم جهان اسلام محقق شده و دولت‌ بسیاری از کشورهای اسلامی نیز همپای ملت‌های جهان در حال حرکت به‌سوی یک انسجام قوی، فراگیر و مستحکم هستند و این نکته دستاورد دیگری است که در این رابطه باید مورد توجه قرار گیرد.

     خیزش اخیر در واکنش به شهادت سردار سلیمانی و همراهان ایشان همچنین حامل این پیام بود که دامنه حضور و اثربخشی فعالیت‌های جبهه مقاومت گسترش یافته و هسته‌های مقاومت نیز آمادگی دارند تا در هر نقطه از جهان (حتی در قلب آمریکا) منافع نظام سلطه را مورد هدف قرار دهند.

     این حضور فراگیر و گسترد نشان داد که پیوند  بین مسلمین و کشورهای عضو جبهه مقاومت ناگسستنی است و دائماً در حال تقویت و توسعه است.

     همچنین این خروش عمومی، پوشالی بودن قدرت آمریکا برای مردم دنیا را آشکار ساخت و اثبات کرد که امروز افکار عمومی جهان به‌خوبی می‌دانند که دولت آمریکا در شرایط کنونی به‌شدت آسیب‌پذیر است.

     بنابراین؛ پیام دیگر این است که؛ ترس مردم جهان از قدرت پوشالی آمریکا فرو ریخته و به این نتیجه رسیده‌اند که با اتحاد، انسجام و مقاومت و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا، می‌توانند به پیروزی برسند.

     آمریکا به‌خاطر یکجانبه‌گرایی، خودسری و تکروی‌هایی که داشته و جنایت‌هایی که در سطح جهان مرتکب شده، مقبولیت خود را از دست داده و منزوی شده است و جایگاهی در منطقه ندارد و این نکته به مفهوم نزدیک بودن افول حکومت پلید آمریکا خواهد بود.

     شعار مرگ بر اسرائیل مردم و تأکید آنها بر حمایت از جبهه مقاومت نیز نشان داد که مردم به‌خوبی ریشه آشوب‌ها و اغتشاشات در سطح جهان و به‌خصوص در کشورهای اسلامی را می‌دانند و از سلطه صهیونیزم بر دولت و جامعه آمریکا آگاهی دارند.

     همچنین حمایت اروپا از این اقدام شنیع و غیرقانونی و غیرانسانی آمریکا ثابت کرد که غرب سگ دست‌آموز آمریکا و غیرقابل اعتماد است و مردم با شعارهایشان نشان دادند که به این واقعیت پی برده‌اند.

     کلام آخر این‌که؛ با این شرایط تنها راه کاهش خسارت برای آمریکایی‌ها، خروج بی‌قید و شرط از منطقه است.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۱۷/۱۰/۹۸

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  سلام . پیام های رستاخیز…… را مطالعه کردم ابعاد اثر گذاری خون این مجاهدان الهی و شهدای راه مقاومت و همچنین جنایت دشمن را از ابعاد مختلف مشاهده و بررسی کردید و برای هر نگاه مصداقی را مطرح فرمودید و باعث بهجت و ایضا غرور دینی و ملی گردید . اگر ممکن باشد این نگاه های خوب را در در کنار مصادیق قرانی و روایی مطرح بفر مایید مطالب به کام خواننده اثر گذار تر است مثال آنجا که فرمودید (ترس مردم جهان از قدرت پوشالی آمریکا فرو ریخته و به این نتیجه رسیده‌اند که با اتحاد، انسجام و مقاومت و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا، می‌توانند به پیروزی برسند) میتوان از آیه تلک الایام نداولها بین الناس استفاده کرد . یعنی روزگار در گردش است یعنی دوره بهار آمریکا به سر آمده و فصل خزان آو آغاز شده و……

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   ناشناس محترم سلام؛
   ازاظهار لطف شما بسیار سپاسگزارم و امیدوارم بتوانیم ادامه دهنده راه این شهدای عزیز باشیم.
   در مورد پیشنهاد ارزشمندتان هم سعی می‌کنم، در موارد مشابه از آیات کلام الله مجید، بهره بیشتری ببرم.
   موفق و مؤید باشید

 2. مسعود جهانگیری گفت:

  با سلام … مطالب ارزشمند و پربار شما رامطالعه کردم. مانند همیشه علمی و کارشناسانه بود…
  فقط نکته ای که لازم دیدم یادآوری کنم ایکاش
  در پایان یادآوری و اشاره ای به حضور میلیونی مردم در این شور ملی و پیامی که این حضور برای مسئولین داخلی دارد ؟
  چه درسی مسئولین می توانند از این حضور بگیرند؟
  وظایف مسئولین بعد از این حضور میلیونی چه هست ؟

  • احمدرضا هدایتی گفت:

   جناب آقای جهانگیری عزیز سلام:
   از لطف شما بسیار سپاسگزارم، البته بنده در متن تلاش کرده ام غیرمستقیم نکات پیشنهادی شما را منعکس کنم که ظاهراً چندان موفق نبودم.
   در هر حال از لطف شما ممنونم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.