تک‌فرزندی جدی‌ترین مشکل آینده خانواده‌ها

     جوانی جمعیت دارای ابعاد مختلفی است که کم‌توجهی به آن نه‌تنها می‌تواند برای کشور زیانبار باشد و رشد اقتصادی کشور را متوقف و حتی امنیت آن را در معرض تهدید قرار دهد، بلکه ممکن است به شکل مستقیم و غیرمستقیم مردم را نیز در درازمدت گرفتار تبعات و پیامدهای منفی خود نظیر مشکلات روحی و روانی نموده و یا مشکلات اقتصادی و اجتماعی و خانوادگی ‌را برای آنها در پی داشته باشد.

     به‌عنوان مثال؛ آنهایی که در خانه و زندگی خودشان پذیرای جانبازان، معلولین، افراد از کارافتاده و یا پدر و مادر مسن خود هستند، به‌خصوص خانواده‌هایی که به‌طور همزمان باید مراقبت از چند نفر را بر عهده داشته باشند، بهتر متوجه اهمیت این مطلب می‌شوند، چرا که رسیدگی به چنین افرادی حتی اگر فقط یک‌نفر باشد، کار بسیار سخت و طاقت‌فرسایی است که تقریباً به‌تنهایی امکان‌پذیر نیست.

     خانواده‌هایی که با چنین مسئله‌ای مواجه هستند اگر تک فرزند باشند تنها چند راه کار پیش روی خود دارند، یا باید بر خلاف اصول و ارزشهای اسلامی و ایرانی، پدرومادر یا افراد از کار افتاده خانواده خود را رها کنند و یا در حالت خوشبینانه به خانه سالمندان بسپارند که علاوه بر پذیرش هزینه مربوطه باید لعن و نفرین احتمالی و ننگ چنین کاری را به جان بخرند و پذیرای طعنه دیگران نیز باشند.

     یا باید به شکل تمام‌وقت در خدمت پدرومادر و افراد از کار افتاده خانواده باشند که این مفهوم نیز بدان معناست که باید از کار و زندگی و در واقع شغل و درآمد و زن و فرزند خود صرفنظر نمایند، که چنین چیز نیز غیرممکن است.

     البته ممکن است برخی افراد جامعه از چنان درآمد سرشاری برخوردار باشند که بتوانند هزینه‌های هنگفت حقوق پرستاری را تأمین و شخص یا اشخاصی را برای این منظور استخدام نمایند که طبیعتاً چنین افرادی نیز تعدادشان بسیار معدود است.

     بنابراین در چنین شرایطی تنها افرادی قادرند، با کمترین مشکل و به درستی به وظیفه خود در این زمینه عمل نمایند که از نعمت وجود چندین خواهر و برادر و امکان تقسیم کار بین اعضای خانواده خود برخوردار باشند و لذا پدر و مادرها به‌ویژه زوجهای جوان حتی به‌خاطر خودشان هم که شده نباید از اهمیت این موضوع یعنی مزیت وجود چند فرزند در خانواده غفلت نمایند.

     اابته همان‌گونه که اشاره شد، نعمت وجود چند فرزند در یک خانواده فقط به این چند مورد خاص محدود نمی‌شود و دهها و بلکه صدها اثر مطلوب دیگر را نیز به ارمغان می‌آورد، که شاید ایجاد حس اطمینان و آرامش از آینده‌ای روشن به‌خصوص در هنگام بروز حوادث و مشکلات برای خانواده، کمترین آن باشد.

     درست به همین دلیل است که در آیات و روایات مختلف همواره بر این موضوع یعنی اهمیت فرزندآوری تأکید شده و این مسئله را متضمن امنیت جامعه و افزایش رزق و روزی برای خانواده‌ها اعلام نموده است.

احمدرضا هدایتی

کارشناس ارشد مدیریت

۱/۱/۱۴۰۲

نشانی الکترونیکی: ARH110@yahoo.com  نشانی سایت: rahtooshe.com

شما همچنین می توانید ...

٪ پاسخ

  1. حسینپور گفت:

    طیب الله مطلب جالبی بود برادر هدایتی
    از این زاویه به مسئله نگاه نکرده بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *